Cheat day a cheat meal: Co to je a jaký význam má v dietě?

Cheat day a cheat meal: Co to je a jaký význam má v dietě?
Zdroj fotografie: Getty images

V rámci regulace hmotnosti a hubnutí se lidé často potýkají s chutí na sladké a slané pochutiny. Proto se cheat day a cheat meal staly oblíbenou součástí diety. Co znamená cheat meal v praxi a jak ho správně zařadit do jídelníčku?

Cheat day a cheat meal lze také přeložit jako hříšné jídlo. Označuje chutné, vysoce kalorické a často "nezdravé jídlo", které si jedinec jednou za čas dopřeje při redukční dietě.

Je z hlediska hubnutí a zdraví lepší cheat day, nebo cheat meal? Jak ho aplikovat, výhody, nevýhody a mnoho zajímavých informací o zdravém hubnutí si můžete přečíst v článku.

Proč použít cheat day/meal?

Redukce hmotnosti a hubnutí je běžnou součástí životního stylu. Pokud jedinec upraví jídelníček o kalorický deficit a zároveň aplikuje pravidelnou fyzickou aktivitu, kila začnou postupně ubývat.

Naše užitečné kalkulačky:

Často se však stává, že při upraveném jídelníčku má jedinec chutě na různé sladké pochutiny, vysoce kalorické potraviny nebo jídla z fast foodu. Někdy ani ty nejzdravější chutné plnohodnotné dezerty nedokážou nahradit chuť "zakázaného".

Cheat day a cheat meal jsou založeny na myšlence, že pokud dlouhodobě přijímáme nižší kalorický příjem, je hubnutí díky cheat meal příjemnější. Při dodržování několika zásad ani nepřibereme.

Cheat meal je mezi fitness nadšenci a hubnoucími jedinci poměrně oblíbený. Jedná se o jakési psychické a fyzické zpříjemnění pravidelného dietního procesu.

Je téměř nemožné dodržovat zdravou stravu po 100 % času.

Proto někteří odborníci doporučují, abyste se ve svém jídelníčku nevyhýbali pokušením, ale naopak je v malé míře přirozeně zařadili do svého jídelníčku jako cheat meal nebo cheat day.

Která z těchto dvou možností je však lepší?

Obecně má cheat day nebo cheat meal smysl zejména pro ty, kteří dodržují stanovený stravovací plán a pravidelně cvičí. Díky tomu si mohou dopřát malou, prospěšnou přestávku ve zdravém stravování.

Co je to cheat day?

Cheat day je jeden den během jednoho nebo dvou týdnů, kdy se kalorie nepočítají a jedinec si může dopřát kaloričtější a chutnější potraviny.

Příkladem jsou palačinky, pizza, hamburger s hranolky, těstoviny s vysokým obsahem tuku, dezerty nebo jiné sladké a slané pochutiny.

Pokud je cheat day koncipován jako den, kdy si můžeme dopřát kvalitní potraviny podle své chuti bez počítání kalorií, dochází k psychologické odměně, povzbuzení metabolismu a regulaci hormonální aktivity.

Často je však cheat day pojímán jako den, kdy nejde o kvalitu, ale o množství zkonzumovaných potravin.

Nevýhodou cheat day je nekontrolovatelné přejídání a následné zažívací potíže (pocit plnosti, zácpa, bolesti břicha...). Častým jevem jsou následné výčitky svědomí.

Chybou jsou také dva cheat days po sobě. Jedinec si první den dopřeje vysoce kalorickou snídani a oběd a druhý den podobně kalorickou večeři.

Po cheat day je vhodné zařadit fyzickou aktivitu pro lepší trávení a podporu metabolismu.

Co je to cheat meal?

Cheat meal je charakterizován jedním jídlem, které se běžně v redukční dietě nevyskytuje. Jedná se tedy o jedno kalorické chutné jídlo, jako je pizza, tučné těstoviny, hamburger s hranolky apod.

Výhodou cheat meal, stejně jako cheat day, je psychická úleva při hubnutí a snížení chuti na pravidelné přejídání. Reguluje chuť k jídlu, nastartuje metabolismus a podporuje hormonální aktivitu ghrelinu a leptinu.

Tato potravina fitness nadšence svede ze zdravé cesty a pak je na ni vrátí. Otázkou je, jak často cheat meal aplikovat, aby nebyl kontraproduktivní a nebránil cestě k vytoužené postavě.

Nejčastější variantou aplikace cheat meal je pravidlo 90/10 nebo 80/20.

Čísla symbolizují, jaké procento stravy by se mělo řídit stanoveným stravovacím plánem a naopak, jaké procento času může jedinec plán opustit.

Vhodnou konzumací zakázaných potravin v malém množství nezničíte své fitness cíle, ale naopak podpoříte svou cestu.

Cheat day, nebo cheat meal?

Je nutné zmínit, že cheat meal ani cheat day nespočívají v maximálním obžerství nezdravého jídla. Pokud by to hubnoucí jedinec bral tímto způsobem, snadno si zkomplikuje svůj cíl pro vytouženou postavu.

Proč?

Kvůli příjmu a výdeji kalorií.

Obecně platí, že pokud chce jedinec zhubnout, musí uplatňovat mírný kalorický deficit – a tedy spálit více kalorií, než tělo přijme.

Pokud tedy během cheat day a cheat meal přijmeme nespočet kalorií a často se přejídáme, je náš kalorický příjem vyšší než výdej. A tím pádem nehubneme.

Za zmínku stojí, že i zdravé, plnohodnotné jídlo může mít někdy stejný počet kalorií jako nezdravé jídlo s nízkou výživovou hodnotou. Výhodou zdravého jídla je však přísun potřebných živin do organismu.

Z hlediska objemu kalorií a sklonu k přejídání se nezdravým množstvím jídla je cheat meal považován za stabilnější variantu.

Výhody a nevýhody cheat day/cheat meal

Stejně jako jiné diety a redukční diety s sebou cheat day/cheat meal přináší řadu potenciálních výhod a nevýhod.

Mezi výhody patří především psychická úleva a psychická stabilita při hubnutí. Správně koncipované cheat days a cheat meals regulují hormony chuti k jídlu, podporují metabolismus a snižují chuť na přejídání.

Výhody:

 • Psychologický efekt odměny
 • Snížení chuti na přejídání
 • Podpora bazálního metabolismu
 • Regulace hormonů chuti k jídlu (ghrelinu a leptinu)
 • Obnovení motivace k dosažení cíle

Nevýhody spočívají především v rizicích, která s sebou nese občasné nedodržování diety. Patří mezi ně přejídání, nadměrné množství zbytečných kalorií, konzumace nezdravých potravin a následné výčitky svědomí nebo zažívací potíže.

To se týká zejména špatně nastaveného cheat day (nikoliv cheat meal).

Nevýhody:

 • Přejídání a záchvatovité přejídání
 • Nadměrné množství jídla
 • Nadměrné množství nezdravých potravin
 • Poruchy trávení
 • Negativní psychologický efekt (výčitky svědomí)

Podvádění při jídle a skutečný vliv na hubnutí

V jedné studii rozdělili odborníci účastníky výzkumu do dvou hlavních skupin. Jedné skupině bylo povoleno konzumovat cheat meal a druhé skupině účastníků nikoliv.

Skupina, které bylo povoleno aplikovat cheat meals, uvedla, že byla schopna optimálněji udržet svou motivaci a sebekontrolu při jídle než skupina, která jedla upravený jídelníček pravidelně každý den bez "odměny".

Obě skupiny však ztratily téměř stejné množství tělesné hmotnosti.

Vždy však záleželo především na energetickém příjmu a výdeji účastníků.

Klíčem k úspěšnému hubnutí je správně nastavený kalorický příjem s mírným kalorickým deficitem, plnohodnotná pravidelná strava a pravidelná fyzická aktivita.

Několik dostupných studií prokázalo pozitivní souvislost mezi odměnou v podobě cheat meal a pravidelným dodržováním stravovacího plánu. Je však třeba se vyvarovat rizika přejídání, záchvatovitého přejídání a následné lítosti.

Další zajímavé články na téma zdraví a hubnutí:

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • ZLATOHLÁVEK, Lukáš. Klinická dietologie a výživa. Druhé rozšířené vydání. Praha: Current media, [2019]. Medicus. ISBN 978-80-88129-44-8
 • SHARMA, Sangita. Klinická výživa a dietologie: v kostce. Přeložil Hana POSPÍŠILOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2018. Sestra (Grada). ISBN 978-80-271-0228-0
 • healthline.com - Should You Have Cheat Meals or Cheat Days? Healthline. Ansley Hill, RD, LD
 • healthline.com - Cheating on Your Diet May Actually Help You Lose Weight. Healthline. Kimberly Holland
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.