Zvýšená chuť k jídlu: Co signalizuje a jaké má příčiny?
Chuť na jídlo je naší přirozenou součástí. Zvýšení chuti nastává hlavně po fyzické aktivitě, u dětí z důvodu růstu. Zvýšená chuť k jídlu je normální součástí těhotenství. Vyskytuje se také jako následek různých onemocnění, a to například metabolických či endokrinních.
Zvýšená chuť k jídlu (hyperorexie) může být v některých situacích přirozená. V některých případech samozřejmě doprovází nějaké onemocnění nebo i psychickou poruchu. Častá je při nadměrné úrovni stresu a při vyčerpání.
Zvýšená chuť k jídlu jako přirozený stav
Nastává při předchozím nadměrném vyčerpání organismu. Zejména při fyzickém vysílení nebo po náročném sportovním výkonu. Člověk je přirozeně hladový a potřebuje doplnit vyčerpané zásoby energie v těle.
Také při rekonvalescenci nebo nějaké nemoci, která byla doprovázena nechutí k jídlu či jeho sníženým příjmem. Jedná se o typickou reakci organismu, pro případ potřeby doplnění energie.
Zvýšená chuť k jídlu během těhotenství
Zvýšená chuť k jídlu může být i během těhotenství. To také není projevem nemoci. Budoucí matka potřebuje vyšší přísun energie a živin. A to z důvodu, že zásobuje živinami i plod.
Samozřejmě nastává i z důvodu hormonálních změn následkem oplodnění vajíčka. K hormonálním změnám dochází u ženy i během ovulační a menstruační fáze. I v tomto období je normální, když se vyskytuje vyšší chuť k jídlu, tak jako například před menstruací.
V období těhotenství je důležité, aby byla strava všestranná, pestrá, bohatá na vitamíny a stopové prvky. Obsahovat by měla všechny složky potravy a neměla by být jednotvárná. Správná výživa je důležitá pro budoucí matku i plod. Zákaz platí pro diety, a to hlavně redukční.
Přirozená je také u dětí v období růstu
Také u dětí v období růstu je zvýšená chuť k jídlu přirozená. Někdy se dokonce objeví taková chuť i po absolvování nějakého operačního zákroku v dětství, kdy bude tělo během delšího období vyžadovat zvýšený přísun jídla.
I v tomto období je důležité, aby stravovací návyky zahrnovaly všestrannou a racionální stravu. Je třeba vyhnout se omezení či naopak jednotvárnému přebytku nějaké složky stravy. Stejně důležitý je i pravidelný pohyb a celková rovnováha příjmu a výdeje energie.
Ostatní příčiny zvýšení chuti k jídlu
Problém může být při nadměrném roztažení žaludku. Tehdy se nadměrná chuť k jídlu a pocity hladu dostavují v důsledku nedostatku pocitu sytosti přímo v trávicí soustavě.
Tehdy hrozí riziko nadváhy. Pro nadváhu a obezitu je tento chorobný stav typická právě zvýšená chuť k jídlu. Pokud má dotyčný málo pohybu, dochází k ukládání přebytečné energie (tuků v organismu) a zvýšení tělesné hmotnosti.
Nadváha a obezita u dětí na sebe vážou i další rizika.
Problém může být také hormonální. Například při nedostatku hormonů jako serotonin a leptin. Leptin zvyšuje chuť k jídlu z důvodu, že tento hormon právě tyto chuťové pocity reguluje. Zvyšuje chuť k jídlu podle množství tukového vaziva v organismu.
Jiným příkladem je poškození hypothalamu. Příčinou může být i jiné poškození mozku, které zasahuje i tuto část, a to krvácením, nedokrvením nebo nádorem. Narušením této části dochází k pocitům hladu.
Zvýšení metabolismu nastává v důsledku nadměrné produkce hormonů ve štítné žláze. To je typické pro hypertyreózu. Ta s sebou může přinést celkové zrychlení metabolismu, a tím i větší pocit hladu.
Pocity hladu ve větší míře nastávají i při některých formách cukrovky, například v případě snížení hladiny cukru v krvi dochází i k silnějším pocitům hladu. Tento stav se nazývá hypoglykémie.
Více informací uvádí článek v magazínu.
Zvýšená chuť k jídlu může mít i psychologické příčiny, například člověk pod dlouhodobým psychickým stresem. Také lidé trpící nedostatkem spánku mohou mít větší pocit hladu a chuť k přísunu jídla. Jedná se o psychickou formu obrany organismu.
Také při některých poruchách výživy může dojít na kratší dobu k záchvatům nadměrného hladu a zvýšené chuti k jídlu, například při bulimii. Lidé s tímto onemocněním sice mají za cíl snížení hmotnosti, ale onemocnění doprovázejí i časté záchvaty nadměrného přejídání.
Stav zvýšené chuti k jídlu nebo přejídání se objevuje i v některých případech depresivní poruchy či při úzkosti. Někdy se zvýšená chuť k jídlu vyskytuje v důsledku abstinenčních příznaků, například při odvykání kouření. Když chce člověk nahradit jednu závislost druhou.
Chuť k jídlu zvýší i některé léky. Mezi ty se řadí antidepresiva, antipsychotika, ale i kortikoidy. Cílené podávání vitamínu B12 se využívá právě ke zvýšení chuti k jídlu.
Příkladem je i Prader-Williho syndrom. Jedná se o vzácné onemocnění, které je podmíněno geneticky vadou 15. chromozomu. Jeho typickým rysem je vysoká, neovladatelná chuť na jídlo, nízký vzrůst, hypogonadismus (snížená hladina testosteronu), mentální retardace.