Jaké příčiny má ztráta ochlupení u žen i mužů? (Alopecie)
Příčinou tohoto symptomu jsou různá kožní onemocnění. Může to být například atopický ekzém, ale také hnisavé záněty. Typicky se vyskytuje při alopecii. Souvislost má také hladina hormonů, nedostatek živin a vitamínů. Negativně působí obezita a radikální dieta či hladovění. Také se vyskytuje při zánětu jater nebo při jejich cirhóze.
Ztráta ochlupení se může projevovat různými formami. Ať už lokálně, nebo generalizovaně. Má také různé druhy příčin. Například někdy dochází ke ztrátě ochlupení jen na hlavě z důvodu plešatosti.
Tato ztráta vlasů se odborně nazývá také alopecie.
Jindy je ztráta ochlupení jen lokální, například na některé končetině nebo na určitém místě těla.
Může být doprovázena i jinými příznaky, například problémem s vlasy nebo nehty či zarudnutím kůže. Objevuje se také jako jediný symptom.
Alopecie
Mnohdy je ztráta ochlupení způsobená alopecií. Alopecie je autoimunitní onemocnění, které se projevuje vypadáváním vlasů a ztrátou vlasů a ochlupení u mužů i žen.
Může mít různé příčiny, ať už vrozené, nebo i získané. Například nesprávná životospráva může zapříčinit vypadávání vlasů.
Alopecie má několik forem. Prvním typem je úplná, kdy dochází k úplné ztrátě vlasů na hlavě. Může být také univerzální, když se přidruží i ztráta ochlupení na celém těle. Třetí možností je lokální, při níž nastává ztráta jen některých vlasů.
Alopecie se dělí na:
- androgenní alopecie (mužská pleš)
- alopecia areata (vypadávání vlasů a ochlupení ve shlucích, například v kruzích)
- alopecia universalis (ztráta vlasů a ochlupení na celém těle)
- alopecia totalis (úplná ztráta vlasů na skalpu, tedy naprostá plešatost)
- alopecia barbae (ztráta ochlupení na bradě a tváři u mužů)
- alopecia mucinosa (vznik fleků bez ochlupení, ztráta chlupů tam, kde se normálně vyskytují, například ztráta chlupů na hrudi, stehnech, lýtkách či nohou)
- trakční alopecie (vzniká po fyzické zátěži vlasů, například při špatné technice česání, ale i po tahání vlasů)
- anagenní effluvium (vzniká následkem léků, chemoterapie, chemikálií)
- jizvová alopecie je ztráta vlasů se vznikem jizev kůže
Tip: Více informací o alopecii a o vypadávání vlasů.
Je přirozené, když denně vypadne 50–100 vlasů. Je-li nicméně za den počet vypadlých vlasů nad 100, potom nastává problém. Při masivní ztrátě vlasů může vypadnout až 1000 kusů.
Dospělý člověk má přibližně 100 000 až 200 000 vlasů.
Cyklus růstu vlasu je přibližně 3–5 let, následně vypadává po fázi klidu.
Za jeden měsíc naroste vlas přibližně 1 centimetr.
V létě rostou vlasy rychleji než v zimě.
Onemocnění a infekce kůže se ztrátou ochlupení
Při různých onemocněních kůže a také při zánětech či infekčních chorobách kůže dochází k ložiskové ztrátě ochlupení. Lokální ztráta je jen na určitém místě. Infekce kůže může být doprovázena i hnisáním na daném ložisku.
Příkladem takových onemocnění je:
- dermatóza
- zánět kůže na podkladě mykózy nebo bakteriální infekce, pyodermie při hnisavém zánětu
- psoriáza
- tinea
- atopický ekzém
- herpes zoster neboli pásový opar (neurologické onemocnění s projevem na kůži)
Ostatní příčiny ztráty ochlupení
Naše vlasy a ochlupení samozřejmě ovlivňuje i věk. Ve vyšším věku se vyskytují různé hormonální změny. A ty mají v tomto případě velký vliv. Růst a obnovu vlasů nebo chlupů ovlivňuje také genetická predispozice či dědičné faktory. Ztráta ochlupení může souviset i s narušením imunity.
Hormonální změny
Hladina hormonů ovlivňuje celkové ochlupení a růst vlasů. Je tomu tak například i při nesprávné funkci štítné žlázy a příštítných tělísek. Problém nastává i při zvýšené hladině testosteronu, ale i v případě menopauzy.
Neurologické a metabolické potíže
Ztráta ochlupení může mít také neurologické příčiny. Například při diabetické neuropatii, což je onemocnění postihující funkci a strukturu nervů. Člověk při ní obvykle ztrácí ochlupení na rukou a nohou. To je typické zejména pro muže.
Toto onemocnění je komplikací při cukrovce. Lidé s cukrovkou mají také problémy s lokální ztrátou ochlupení. Kromě neurologické poruchy to zapříčiňuje i problém s prokrvením. V případě cukrovky se označuje jako diabetická angiopatie. Také metabolické poruchy negativně ovlivňují tento nepříjemný symptom.
Potíže s cévami
Rovněž několik onemocnění žil a tepen se projevuje ztrátou ochlupení. Například tzv. bércové vředy, které postihují jak žíly, tak tepny. Na místě vytvoření tohoto vředu nastává jednak ztenčení kůže a jednak lokální ztráta ochlupení.
Dolní končetiny postihuje také ischemická choroba, která postihuje tepny. Dochází k jejich zúžení až úplnému uzavření. Nastává nedokrvení končetiny, její bolest a také ztráta ochlupení.
Onemocnění jater
Podobně se též různé problémy s játry projevují na ochlupení kůže. Například při nadměrném ukládání železa do tkání. To je typické pro hemochromatózu. Ale i při hepatitidě se vyskytuje tento symptom.
I při cirhóze jater dochází ke ztrátě ochlupení. Cirhóza se vyznačuje odumíráním původních jaterních buněk a zvýšené tvorbě vaziva v játrech. Toto vazivo nahrazuje původní stavbu jaterní tkáně, čímž dochází k poruše funkce.
Léky, drogy a ztráta ochlupení
Ztráta ochlupení se vyskytuje i v rámci protinádorové léčby, tedy při chemoterapii. Tehdy jde o vedlejší a nežádoucí účinek této formy léčby. Jinou lékovou příčinou je užívání antikoncepce, cytostatik, některých psychiatrických léků nebo léků na srdečně-cévní onemocnění.
V případě alkoholismu dochází ke ztrátě ochlupení z několika důvodů. A to hlavně, pokud se přidruží již uvedená cirhóza jater. Podobně i při drogové závislosti se může vyskytnout. A to hlavně při zneužívání kokainu.
Příčinou může být nepřiměřený stres či úraz
Zpomalení růstu a také zvýšené vypadávání vlasů, a to lokálně nebo ve větší míře, může mít na svědomí i psychika. Dlouhodobý stres, ale také akutní stresová reakce mohou vyvolat ztrátu vlasů či ochlupení.
Obdobně stres pro organismus vytvářejí i pooperační stavy, závažné úrazy nebo rozsáhlé popáleniny. Tak je tomu v případě šokových stavů. Šok může nastat například při intenzivním krvácení.
Poruchy stravování a nedostatek živin i vitamínů
Zpomalení obnovy a zvýšená míra vypadávání vlasů až ztráta ochlupení nastává také v případě hladovění. Při nedostatku vitamínů skupiny B, vitamínu D a E. Ale i při nízké hladině minerálů a stopových prvků, jako jsou například železo, zinek, magnesium či měď.
Podobně negativně ovlivňuje organismus přebytek vitamínu A. Ten může nastat při podpůrné léčbě tímto vitamínem. A kromě anorexie negativně působí i obezita nebo agresivní odtučňovací kúry.
Proto by člověk, který na sobě zpozoruje bez nějaké viditelné vnější příčiny ztrátu ochlupení, měl co nejdříve navštívit lékaře kvůli diagnostice některé z výše zmíněných chorob.
Video o vypadávání vlasů
Nemoci s příznakem "Ztráty ochlupení"
- Alkoholismus
- Alopecie
- Chronické žilní onemocnění
- Polyneuropatie
- Chronická žilní nedostatečnost
- Diabetická neuropatie
- Sklerodermie
- Cukrovka – Diabetes mellitus
- Cysta na vaječníku
- Hemochromatóza
- Malomocenství - lepra
- Lymfedém
- Periferní arteriální onemocnění
- Syfilis – Lues
- Syndrom polycystických vaječníků
- Systémový lupus erythematosus