Škrábání v krku? Dlouhodobé potíže při polykání, zánět či alergie?
Většinou je původem škrábání v krku nachlazení, chřipka či jiné sezónní onemocnění. Alergie a onemocnění jícnu zastupují neinfekční příčiny. Při dlouhodobém škrábání se doporučuje vyšetření, a to pro možný onkologický proces.
Škrábání v krku je velmi častým příznakem nachlazení. Nemusí jít o žádnou vážnou nemoc. Někdy je spojeno s menšími bolestmi nebo pobolíváním hrdla.
Avšak pokud se již přidruží další symptomy, je třeba věnovat škrábání v krku nejvyšší pozornost.
Často se ptáte:
Co znamená dlouhodobé škrábání i sucho v krku?
Co značí problém s polykáním?
A proč se vyskytuje v noci, může se jednat o alergii?
Jaké léky pomohou?
Mnohdy je také spojeno s bolestivým polykáním, například při jídle a pití tekutin. Jindy je škrábání přítomno i v případě delšího pobytu v prostředí s velmi suchým vzduchem.
Příkladem je hlavně topná sezóna. Vzduch v pokojích je vysušen následkem topení. V tomto případě si lidé stěžují na pocit suchého hrdla, lechtání až škrábání v nose a v krku. Potíže se zvýrazňují hlavně v noci. Přítomen může být i zhrublý hlas.
Alergie a škrábání
Dobrým příkladem je také alergie.
Také při alergii je škrábání v krku poměrně frekventované. Alergická reakce je přehnaná reakce organismu na nějakou cizorodou látku, která za normálních okolností nevyvolá reakci jako při alergii.
Alergie může být na prach, roztoče, potraviny nebo na pyl, jako je tomu například u senné rýmy. V jejím případě se kromě škrábání v krku přidružuje rýma, kýchání.
Někdy se objeví také otok očních víček a jejich zarudnutí.
Při nachlazení
Nejčastěji se škrábání v krku vyskytuje při nachlazení. Časté je onemocnění zejména během podzimního a jarního počasí. Tehdy dochází ke změnám, na které tělo po létě nebo zimě ještě není připraveno.
Někdy se objevuje mírně zvýšená tělesná teplota, také mírný zánět sliznice dýchacích cest. Většinou je virového původu a léčba spočívá zejména v léčení symptomů.
Příkladem je chřipka. Při lehkém průběhu není třeba ani navštívit lékaře.
Příznakem jsou celkové potíže, jako je únava, bolest celého těla, svalů a kloubů, ze začátku lechtání až škrábání v krku, rýma a ucpaný nos. Přidruží se zvýšení tělesné teploty.
Pocit sucha v krku a bolestivé polykání se zvýrazňují hlavně v noci a ráno po probuzení, kdy se sliznice nosu a úst více vysuší. To může přervávat po delší dobu onemocnění.
Angína a škrábání v krku
Infekčním onemocněním, které se projevuje v krku, je angína (tonzilitida, tonsillitis acuta).
To už je vážnější nemoc. Může mít virový, ale i bakteriální původ. Projevuje se typicky škrábáním v krku, problémem s polykáním, bolestmi v krku, pocitem sucha v krku a zvýšenou teplotou až horečkou.
Typické je zvětšení uzlin a zarudnutí mandlí. Na krčních mandlích je v některých případech vidět hnisavý povlak.
Bakteriální angína se musí léčit antibiotiky. Člověk je také unavený a organismus je oslabený.
Zánět horních cest dýchacích
Škrábání v krku je přítomno i při několika zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích, například při zánětu nosohltanu se vyskytuje i spolu s bolestmi v krku. Typický je suchý kašel, plný nos a zvýšená tělesná teplota.
Zánět nosohltanu může být způsoben virovou i bakteriální infekcí. Nejčastěji jde o bakteriální typ zánětu. I zde v případě bakteriálního zánětu pomáhají antibiotika. Při virovém zánětu je léčba symptomatická.
Škrábat v krku může i při laryngitidě
Bolestmi krku a také mírným škrábáním se může projevovat i laryngitida. Laryngitida je zánět hrtanu, který může být akutní nebo chronický. Původcem zánětu je virus, takže se jedná o virové onemocnění.
To může být následně zhoršeno i bakteriální infekcí. Kromě škrábání v krku se projevuje typickými symptomy. To jsou zejména suchý kašel, problém s polykáním, v důsledku podráždění sliznice hrtanu. Někdy se vyskytuje i vlhký kašel, kdy člověk vykašlává hlen.
Přečtěte si také články:
- Bolest v krku
- Co si představit pod pojmem zánět v krku?
- Domácí léčbou na zánět v krku?
- Chřipka v těhotenství. Je nebezpečná a jak se léčí?
- Chřipka u dětí: Jak jí předcházet, jaký má průběh a jak se léčí?
Jiné příčiny
Se škrábáním v krku se můžete setkat i při infekční mononukleóze. Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje virus Epsteina-Barrové (EBV virus). Šíří se kapénkově, slinami, pohlavním stykem. Označuje se také jako nemoc z líbání (kissing disease).
Infekce pohlavně přenosným onemocněním, jako je kapavka (gonorrhea), způsobuje škrábání v krku. Při orálním styku se bakterie gonokok (Neisseria gonorrhoeae) přenese na sliznici dutiny ústní.
Z neinfekčních příčin se jedná například o gastroezofagelní refluxní chorobu (GERD). Žaludeční kyseliny se nepřirozeně dostávají do hrdla, což následně způsobuje podráždění a škrábání.
Nádorové onemocnění
Škrábání v hrdle ve většině případů souvisí se zánětlivými a infekčními onemocněními, která při včasné léčbě neohrožují organismus člověka.
Ale někdy může jít o příznak vážné nemoci.
Škrábání v krku je přítomno i při nádorovém onemocnění v ústní dutině a v krku. Jde hlavně o chronické (dlouhodobé) obtíže.
Rakovina ústní dutiny, hrdla, hrtanu je nebezpečná zejména kvůli tomu, že člověk ji může kvůli podobnosti příznaků s běžným nachlazením podcenit. Proto je lepší při delším výskytu škrábání navštívit lékaře.