Léčba rakoviny štítné žlázy: Chirurgie, onkologie i konzervativní

Základem léčebného managementu rakoviny štítné žlázy je operační řešení. Je podmíněné typem a velikostí nádoru. Tato část je nejdůležitější. Štítná žláza je dobře přístupná z přední části krku. V její blízkosti se však nachází důležité cévy, které zásobují hlavu a mozek, dále dýchací cesty, hlasivkové nervy, příštítná tělíska a jícen.

Rozsah operace samozřejmě záleží na velikosti nádoru. Jestliže nádor zasahuje do hrudi, provádí se i otevření hrudníku. Po chirurgickém zákroku se využívá i chemoterapie, terapie radioaktivním jódem nebo vnější ozařování. A to zejména v případech, kdy se při operaci nepodařilo odstranit všechny zasažené tkáně. Radiojód se nevolí při každém typu rakoviny. Někdy je potřebná reoperace.

Po odstranění štítné žlázy je potřebná farmakologická náhrada hormonů. Při ní se podávají syntetické hormony, vitamín D a vápník. Nutné je dlouhodobé pravidelné sledování a opakované odborné kontroly pacienta. Ty mají za úkol včasné odhalení případné recidivy onkologického onemocnění, případně diagnostiku metastáz. Důležitá je také psychoterapie.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. doplňuje: Mezi nové terapeutické možnosti patří v indikovaných případech cílená biologická léčba.

fsdílet na Facebooku