Onemocnění očí

Pod Onemocnění očí patří

Vyberte podkategorii
Ječné zrno v oku. Proč vzniká, jak se léčí? (Hordeolum + chalazion)

Ječné zrno

Ječné zrno a vlčí zrno patří mezi zánětlivá onemocnění víček. I když nejsou nijak zvlášť nebezpečná, jsou nepříjemné a esteticky obtěžující.

Krátkozrakost: Vznik myopie + jak vypadá zhoršené vidění na dálku?

Krátkozrakost

Krátkozrakost je zraková vada. Označuje se také jako refrakční vada. Paprsky světla se v čočce oka usměrňují, aby na sítnici vytvořily ostrý obraz. Při myopii se paprsky sbíhají před sítnicí. Výsledkem je neostrý obraz a špatná viditelnost vzdálených předmětů.

Makulární degenerace: Co je to a jak se projeví poškozená sítnice?

Makulární degenerace

Makulární degenerace je onemocnění, které postihuje sítnici oka. Přesná příčina není známa. Předpokládá se genetický vliv a působení vnitřních a vnějších faktorů, jako je i životní styl.

 
Onemocnění sítnice a sklivce: Jaká nejčastější onemocnění známe?

Onemocnění sítnice a sklivce

Onemocnění sítnice a sklivce zahrnují různé problémy, které tyto dvě těsně sousedící struktury postihují. Hrozí poškození zraku. Důležitá je včasná diagnostika.

 
Šedý zákal, katarakta: Jaké má příznaky, jak se léčí?

Šedý zákal – katarakta

Šedý zákal je degenerativním onemocněním čočky. Patří mezi nejčastější příčiny slepoty u lidí na světě. Co je jeho příčinou a jak se léčí?

Syndrom suchého oka: Pálení a únava očí? Vyléčí suché oko kapky?

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je narůstajícím problémem. Přispívá k němu dlouhé koukání na mobil, monitor, televizi či pobyt v klimatizovaném prostředí. Za jeho vznikem mohou být i vážnější potíže.

 
Tupozrakost (amblyopie) u dětí – proč vzniká? Při léčbě pomohou cviky

Tupozrakost

Tupozrakost postihuje přibližně 4 % dětí. Důležité je její včasné odhalení a včasná léčba. Jinak hrozí trvalé komplikace.

 
Zánět spojivek: Jaké má příčiny u dětí i dospělých? Pomohou babské rady?

Zánět spojivek

Máte zánět očních spojivek? Toto nejčastější onemocnění oka poznáte na základě typických nepříjemných obtíží, jako je například svědění a začervenání očí a zvýšené slzení.