Jak se léčí facetová artróza? Rehabilitace, fyzioterapie a léky

Konzervativní léčbu představují léky ze skupiny analgetik (pro tlumení bolesti), nesteroidní protizánětlivé léky, léky pro svalovou relaxaci (myorelaxancia) a antidepresiva.

Důležitá je fyzioterapie, rehabilitace, léčebné cvičení, aplikace suchého tepla, akupunktura. Vedle toho může být potřebná psychoterapie.

V případě facetového syndromu je účinná diagnosticko-terapeutická metoda, a to facetová blokáda.

Jedná se o invazivní techniku, při níž se jehlou pod CT nebo ultrazvukovou kontrolou vstříkne lokálně působící lék do blízkosti nervu zásobujícího facetový kloub. Tato metoda má diagnostický i terapeutický význam.

Poskytuje úlevu od bolesti po určitou dobu. Tyto blokády se provádějí v několika sezeních, protože jedna aplikace nestačí k uzavření diagnózy.

Podává se lokální anestetikum.

V terapii je rovněž indikováno podání kortikosteroidů. Kortikosteroidy potlačují zánětlivý proces.

Radiofrekvenční denervace nebo také ablace je invazivní metoda, při níž je vyřazen z činnosti nerv inervující postižený facetový kloub.

Během zákroku se zavede jehla. Skrze jehlu se zavede elektroda. Na konec jehly se aplikuje dostatečné teplo, které poškodí příslušný nerv.

Tento způsob však nemá trvalý účinek a musí se po určité době opakovat. Důvodem je regenerace nervu, která u každého člověka trvá různě dlouho. Jak dlouho pomáhá, je velmi individuální. Většinou vyřadí nerv přibližně na rok.

Tato metoda se volí hlavně po úplném selhání konzervativní léčby a po potvrzení diagnózy alespoň dvěma facetovými bloky.

Informační zdroj dále uvádí: 

Nervová vlákna se ničí působením fyzikálních prostředků. Těmi jsou vysoká teplota a chlad (kryoneurolýza) nebo chemické prostředky, jako je alkohol nebo fenol.

Odkaz: ncbi.nlm.nih.gov (Národní lékařská knihovna USA National Institutes of Health)

fsdílet na Facebooku