Duševní onemocnění

Pod Duševní onemocnění patří

Vyberte podkategorii
Alkoholismus: Častý problém v rodinách? Příčiny, příznaky a fáze

Alkoholismus

Alkoholismus je chronická, často pomalu probíhající nemoc. Projevuje se jako fyzická i psychická závislost na alkoholu. Někdy se označuje také jako alkoholová závislost.

Bulimie: Jaké má příčiny, příznaky, důsledky a léčbu?

Bulimie

Bulimie je porucha příjmu potravy. Většinou postihuje dívky a ženy ve věku od 15 do 30 let. Slovo má latinsko-řecký původ a znamená vlčí hlad. Je typická záchvaty přejídání a následně chorobnou kontrolou váhy. Té se dosahuje zvracením, ale i jinými mechanismy.

Co je autismus, jaké má příznaky? Druhy autismu a jak ho zjistit?

Autismus – poruchy autistického spektra

Autismus je pervazivní vývojovou poruchou zasahující do oblasti reciproční sociální interakce, komunikačních schopností, imaginace a hry. Je doprovázena omezenými, stereotypními, repetitivními zájmy a činnostmi dítěte.

Co je demence? Příčiny a příznaky demence

Demence

Demence označuje množinu různých organických psychických poruch, při kterých je v klinickém obraze v popředí syndrom poruchy intelektu.

Co je schizofrenie? Jak se projevuje, je dědičná?

Schizofrenie

Schizofrenie je psychotická duševní porucha. Zasahuje do lidského myšlení, vnímání, prožívání a jednání v kontaktu s okolím. Důležitá je její včasná diagnostika a zahájení léčby.

Co je to delirium, jaké má příznaky?  (+ Význam pojmu delirium tremens)

Delirium

Delirium je kvalitativní porucha vědomí. Vzniká náhle, má kolísavou intenzitu. Člověk je zmatený, dezorientovaný, rozrušený. Delirium však může provázet mnoho jiných příznaků. Jeho příčiny jsou rozmanité, například psychická porucha, alkoholismus, intoxikace alkoholem či jinou noxou a tělesné onemocnění.

Co je to narkolepsie? Příčiny, příznaky a komplikace poruchy spánku

Narkolepsie

Porucha spánku s názvem narkolepsie je závažným problémem, z něhož pramení různé potíže. Proč vzniká a jaké má dopady na život člověka?

Koktání, zadrhávání: Jaké jsou jeho příčiny?

Koktání

Koktavost je závažná porucha řeči. Projevuje se častým opakováním a prodlužováním hlásek, slabik nebo slov a také váháním s pauzami v komunikaci, což narušuje plynulost řeči.

 

Nespavost: Jaké má příčiny a jak se dá zbavit insomnie?

Nespavost

Trpíte nespavostí? Máte její příznaky? A chcete vědět, co může být její příčinou? Dá se při ní pomoci a léčit ji?

Noční můry: Proč vznikají a jak je zastavit? A co u dětí?

Noční můry

Noční můry jsou intenzivní, negativně vnímané, nepříjemné sny. Člověka, který jimi trpí, sužují. Vyvolávají mu strach, úzkost, smutek či hněv. Tato porucha spánku se vyskytuje zejména u dětí, ale i v dospělosti. Přidružují se k ní pohyby těla, rychlé dýchání nebo různé zvukové projevy.

Ortorexie: O jakou poruchu příjmu potravy se jedná? Příznaky, diagnóza + TEST

Ortorexie

Ortorexie je moderní porucha příjmu potravy založená na výlučném příjmu biologicky čistých potravin a závislosti na zdravých potravinách. Jak tato porucha vzniká a jaké jsou její projevy? Lze ortorexii léčit?

Syndrom spánkové apnoe: Co to je, jaké má příčiny a příznaky? Diagnóza

Syndrom spánkové apnoe

Spánková apnoe je porucha zařazená do skupiny poruch spánku a bdění jako porucha dýchání ve spánku. Jedná se o stav, kdy se dýchání během spánku opakovaně zastavuje a po krátkém probuzení se opět spustí.

Syndrom vyhoření, burn-out: Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a fáze?

Syndrom vyhoření - Burn-out

Syndrom vyhoření je stav emočního, psychického a fyzického vyčerpání. Nastává po dlouhodobém působení neřešitelných a obtížných situací a negativně ovlivňuje pracovní podmínky.