Léčba polyneuropatie: Léky na zmírnění příznaků a progrese

Hlavním cílem léčby polyneuropatie je zmírnit příznaky, které polyneuropatie způsobuje. Zatím však neexistuje žádný specifický lék pro účinnou léčbu polyneuropatie, který by poškození zcela odstranil a nemoc vyléčil.

Jedná se o léčbu symptomatickou, preventivní, takovou, která zmírňuje již vzniklé potíže a zlepšuje pohodu pacienta.

Pokud z vyšetření a laboratorních testů není příčina příznaků a obtíží jasná, může lékař doporučit vyčkat a sledovat stav, zda se neuropatie zlepší nebo bude postupovat.

Zatím neexistuje žádný specifický lék na léčbu polyneuropatie. Terapie je symptomatická, preventivní. Zmírňuje již přítomné potíže a zlepšuje pohodu pacienta.

Cíle léčby jsou následující:

  • zabránit dalšímu zhoršování a poškozování nervů
  • léčba bolesti
  • zachování správné funkce orgánů

Zabránění dalšímu zhoršování stavu a poškození nervů

Mezi důležité způsoby, jak zpomalit nebo zabránit zhoršování již existující neuropatie, patří udržování normální glykémie neboli hladiny cukru v krvi. To platí zejména u osob se známou diagnózou diabetu. Kromě toho také užívání důležitých vitaminů, zejména vitaminů skupiny B, udržování krevního tlaku pod kontrolou, péče o hmotnost a pravidelná fyzická aktivita.

Léčba bolesti

Terapie neuropatické bolesti u bolestivých forem polyneuropatie není dostatečně účinná ani uspokojivá. Úlevu od bolesti pociťuje jen asi 50 % pacientů.

Základem terapie je individualizace léčby. Každý člověk reaguje na léky jinak, má jinou příčinu neuropatie a u každého se mohou objevit jiné nežádoucí účinky léčby.

Léky první volby jsou antikonvulziva, která se používají také při léčbě záchvatových onemocnění. Mezi nejpoužívanější látky s dobrým účinkem patří gabapentin a pregabalin.

Mezi časté nežádoucí účinky patří ospalost, závratě a otoky. Proto je třeba dbát opatrnosti při dávkování, pokud se jedná o starší osoby nebo osoby, jejichž povolání vyžaduje zvýšenou pozornost, např. profesionální řidiči nebo obsluha strojů.

Dalšími přípravky jsou antidepresiva, např. amitriptylin, duloxetin atd. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří sucho v ústech, ospalost, snížená chuť k jídlu a zácpa.

Opioidy, deriváty opia, přicházejí v úvahu u nezlepšujících se stavů jako léky druhé volby. Mají silný analgetický účinek, ale při jejich užívání je třeba být obzvláště opatrný. Tyto léky se rychle stávají návykovými.

Mezi nežádoucí účinky patří zácpa, respirační deprese, euforie, fyzická závislost a další.

Udržování správné funkce orgánů

Zhoršená funkce orgánů vyžaduje vyšetření mnoha dalšími odborníky. Například poruchy funkce močových cest vyžadují vyšetření urologem, zažívací problémy gastroenterologem, poruchy srdečního rytmu kardiologem a podobně.

  • Potíže s močením a močovými cestami jsou u pacientů poměrně časté. Pomáhá zavedení deníku a harmonogramu močení. Lze také zahájit tzv. časované močení, tj. vylučování v přesnou hodinu. Pacientům může také pomoci vyvíjet tlak studeným předmětem, například lžící, na podbřišek, kde se nachází močový měchýř.

Častou komplikací je neschopnost úplného vyprázdnění močového měchýře, kdy v měchýři zůstává zbytková (reziduální) moč. Tento stav predisponuje k opakovaným infekcím močových cest.

Při větším objemu zbytkové moči je užitečná katetrizace močového měchýře. Tenká a ohebná hadička se zavede močovou trubicí do močového měchýře. Tím je zajištěn nepřetržitý odtok moči.

  • Poruchy trávení se projevují jako gastroparéza. Jedná se o příznaky častého říhání, žaludeční nevolnosti a zvracení. Častější příjem nedráždivé stravy v menších porcích může tyto příznaky zmírnit.

Doplňková podpůrná léčba

Na trhu je k dispozici mnoho doplňků stravy, které pomáhají zlepšit klinický stav pacienta.

Mechanismy, kterými působí, jsou následující:

  • prokrvují tkáně
  • zlepšují prokrvení kůže a svalů
  • podporují regeneraci nervů
  • snižují otoky

Před užíváním jakýchkoli nových doplňků stravy se poraďte se svým lékařem. Vyhnete se tak nežádoucím interakcím s léky nebo nežádoucím účinkům.

Lokální kapsaicinový krém se s oblibou používá lokálně na kůži. Nanáší se na kůži v místech, kde dochází k pálení, mravenčení nebo bolesti, například na chodidlech.

Přechodným nežádoucím účinkem je místní podráždění kůže, zarudnutí a nesnášenlivost pálivého tepla.

Užívají se kapslové přípravky obsahující kyselinu alfa lipoovou, která je silným antioxidantem. Přirozeně se nachází také v některých potravinách, např. v bramborách a ovoci.

Oxidační stres je známým faktorem poškození cév a následně nervů. Proto je užívání všech druhů antioxidantů velmi účinné v prevenci neuropatie. Z antioxidantů je nejúčinnější kyselina alfa lipoová.

Akupunktura je známá metoda východní medicíny, která pomáhá při různých typech chronické bolesti a je účinná i při zvládání neuropatické bolesti.

fsdílet na Facebooku