Menstruační hygiena: Jak vybrat menstruační pomůcku? Znejte rizika a zásady

Menstruační hygiena: Jak vybrat menstruační pomůcku? Znejte rizika a zásady
Zdroj fotografie: Getty images

Intimní pomůcky usnadňují ženám život, pomáhají udržovat hygienu a zdravotní prevenci. V minulosti bylo téma menstruace tabu. Dnes je to však téma, o kterém je třeba veřejně mluvit. V čem spočívá intimní hygiena a jaký je správný výběr menstruačních pomůcek?

Historie menstruačních pomůcek

Menstruační hygienické pomůcky nebyly vždy běžné a v některých zemích nejsou běžné dodnes. Téma menstruace bylo tabu a ženy si musely vystačit s kusem obyčejné látky.

V některých zemích nemají ženy menstruační pomůcky vůbec.

V minulosti ženy používaly na menstruační krvácení různé savé materiály, například mechovou látku, suchou trávu a kožešinu. Nejčastěji se však používaly kusy látky, které se daly po použití snadno vyprat.

Později se začaly používat jednorázové obdélníkové kousky bavlny nebo vlny. Provizorní vložka byla doplněna lepicím proužkem a páskem, který držel spodní prádlo a vložku na místě. Tento typ menstruačních pomůcek ustoupil do pozadí koncem 80. let 20. století.

První vložky vynalezly zdravotní sestry, když hledaly způsob, jak účinně zastavit krvácení vojáků po boji během války. Byly vyrobeny ve Francii z vlněného materiálu.

Počátkem 90. let 20. století se začaly vyrábět vložky z papíru a s přidanými absorpčními gely a savými složkami.

Intimní hygiena během menstruace

Během menstruační fáze cyklu je vhodné dbát na zvýšenou hygienu intimních partií. Doporučuje se každodenní sprchování čistou vodou nebo používání intimního sprchového gelu.

Tyto specifické přípravky normalizují hladinu pH v pochvě a jsou citlivé k pokožce a sliznicím ženy.

Nedoporučuje se dlouhé koupání ve vaně, návštěva veřejných koupališť, lázní a mytí klasickými parfémovanými mýdly.

Během menstruačního krvácení je vhodné vyhnout se pohlavnímu styku.

Pohlavní styk během menstruace zvyšuje riziko vniknutí infekce do vnitřních pohlavních orgánů ženy (děloha, vejcovody, vaječníky).

Během menstruačního cyklu se fyziologicky mění hladina pH v pochvě. Předpokladem ochrany před patogenními mikroorganismy je kyselé pH prostředí v pochvě. Během menstruace se tato hladina mění z kyselých hodnot na neutrální až zásadité.

Doporučení pro ženskou intimní hygienu:

 • Po toaletě se otřete od pochvy až ke konečníku
 • Sprchujte se čistou vodou alespoň jednou denně
 • Používejte intimní sprchové gely
 • Pravidelně měňte menstruační pomůcky
 • Vyhýbejte se pohlavnímu styku během menstruace
 • Používejte neparfémované menstruační přípravky
 • Vyhýbejte se silně parfémovaným mýdlům a pěnám
Intimní dámská hygiena
Intimní hygiena žen (sprchování čistou vodou a používání intimních sprchových gelů). Zdroj: Getty Images

Zajímavé informace v článku:
První menstruace: Jaké základní informace bychom měli znát? Dítě/dívka, žena, matka a jejich společná příprava

Výběr menstruačních pomůcek

V současné době mají ženy na výběr z široké škály menstruačních hygienických výrobků. Jednorázové vložky, pratelné látkové vložky, menstruační tampony, kalíšky a menstruační kalhotky.

Pomůcky je třeba vybírat individuálně podle intenzity a délky krvácení, komfortu a pohodlí, citlivosti pokožky a sliznice, panenství, fyzické aktivity a v neposlední řadě ekologického dopadu.

Menstruační vložky

Nejčastěji používanými menstruačními pomůckami jsou jednorázové menstruační vložky, které jsou obvykle potaženy různými vrstvami – papírovými nebo syntetickými.

V dnešní době je k dispozici široký výběr vložek podle intenzity krvácení (savost látky a gelu) nebo tvaru prádla. Je možné volit mezi vložkami pro denní a noční použití.

Doporučuje se vybírat vložky, které nejsou parfémované nebo bělené chemickými látkami. Nevýhodou je negativní dopad na životní prostředí z hlediska nadměrného množství vznikajícího odpadu.

Značky se nyní snaží přizpůsobit době a vyrábějí jednorázové vložky z materiálů šetrnějších k životnímu prostředí.

Vložky by se měly měnit nejméně každé 4 hodiny, bez ohledu na sílu krvácení. Při silném krvácení každé dvě hodiny. Menstruační krev se shromažďuje, rozkládá a zanechává nepříjemný zápach.

Nepravidelná výměna menstruační vložky zvyšuje riziko vniknutí choroboplodných zárodků do pochvy ženy.

Ekologičtější neboli "bezodpadové" jsou látkové pratelné vložky, které v posledních letech zažívají velký boom kvůli obavám o životní prostředí.

Na rozdíl od běžných jednorázových vložek neobsahují parfémy a bělící látky. Největší výhodou látkových vložek je jejich prodyšnost a menší riziko infekce. Nevýhodou pro některé může být nutnost jejich důkladného praní po každém použití.

Jednorázové a látkové menstruační vložky
Jednorázové a látkové menstruační vložky. Zdroj: Getty Images

Menstruační tampony

Hlavním hlediskem při výběru tamponů je jejich velikost, která přímo souvisí s jejich absorpční schopností. Kritériem je také věk. Nejmenší velikost se doporučuje mladým dívkám, které ještě neměly pohlavní styk.

Tampony se zavádějí do pochvy a absorbují menstruační krev uvnitř poševní trubice.

Výhodou menstruačních tamponů je jejich pohodlnost při fyzické sportovní aktivitě.

U tamponů se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost pravidelné výměně, alespoň každé 4 hodiny. Zejména u menstruačních pomůcek, které jsou parfémované, chemicky bělené a mohou způsobovat podráždění.

Nepravidelná výměna vysoce absorpčního tamponu zvyšuje riziko vzniku infekce zvané syndrom toxického šoku.

Doporučuje se vybírat menstruační tampony z organických materiálů bez parfemace nebo chlóru, aby se předešlo možným alergickým reakcím.

Syndrom toxického šoku (TSS)

Syndrom toxického šoku (TSS) je stav, při kterém se v pochvě ženy rozkladem krve množí bakterie a pronikají do těla. Způsobují závažné systémové onemocnění.

Riziko TSS zvyšují vysoce absorpční menstruační tampony, které se pravidelně nemění.

Příznaky syndromu toxického šoku:

 • Vysoká teplota
 • Nízký krevní tlak
 • Kolapsový stav
 • Nevolnost, zvracení
 • Průjem
 • Červené zbarvení pochvy, vyrážka
 • Bolest svalů

Klíčem k prevenci TSS je častá výměna menstruačních přípravků (zejména těch, které se zavádějí dovnitř) a důkladná hygiena rukou a okolí při výměně tamponu.

Pokud jste již TSS prodělala, doporučuje se nepokračovat v používání menstruačních tamponů a zvolit jiný typ dámského hygienického výrobku.

Menstruační tampony na jedno použití
Menstruační tampony na jedno použití. Zdroj: Getty Images

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek by měl být vyroben z nezávadného lékařského silikonového materiálu.

Přístroj se aplikuje dovnitř vaginální trubice. Proto je třeba věnovat zvýšenou pozornost pravidelnému vyměňování nebo vylévání kalíšku a hygieně rukou a okolí. Na konci menstruačního období je třeba kalíšek vyvařit a sterilizovat.

Přesná pravidla pro aplikaci a hygienu je třeba si přečíst v návodu ke konkrétnímu výrobku. Součástí kalíšku je bavlněný sáček pro skladování menstruační pomůcky.

Jedná se o ekologickou variantu pro více použití s dlouhou zárukou. V současné době je na trhu široký výběr barevných variant a velikostí kalíšků.

Silikonový menstruační kalíšek
Silikonový menstruační kalíšek. Zdroj: Getty Images

Menstruační kalhotky

Oblíbenou novinkou mezi menstruačními pomůckami jsou menstruační látkové kalhotky. Jedná se převážně o bavlněné spodní prádlo, do kterého je aplikována savá vrstva materiálu, která absorbuje menstruační krev.

Jejich výhodou je šetrnost k životnímu prostředí, protože se jedná o pomůcku na více použití. Při používání menstruačních kalhotek je nutné důkladné praní.

Přesné hygienické pokyny je třeba si přečíst v návodu konkrétní značky výrobku menstruačních kalhotek.

Den menstruační hygieny

Na 28. května připadá Mezinárodní den menstruační hygieny, zkráceně označovaný jako MHD (Menstrual Hygiene Day).

Jedná se o den osvěty v oblasti menstruační hygieny s důrazem na země, kde nejsou menstruační hygienické výrobky běžně používány a dostupné.

Proč právě 28. květen?

Je to číselně magické datum.
Číslo 28 symbolizuje počet dní průměrného menstruačního cyklu ženy.
Číslo 5 symbolizuje průměrný počet dní jedné menstruace.

V roce 2012 zveřejnil UNICEF oficiální definici menstruační hygieny pro ženy.

Text definice je následující:
"Ženy a dospívající dívky mají možnost používat čistý materiál k absorpci nebo sběru menstruační krve a tento materiál nebo pomůcku si mohou měnit v soukromí tak často, jak je to nutné."

Slogan a hlavní poselství dne menstruační hygieny zní:
"Vytvořme svět, ve kterém každá žena a dívka může prožívat svou menstruaci hygienickým způsobem doma i kdekoli jinde."

MHD - Den menstruační hygieny 28.5.
MHD – Den menstruační hygieny 28.5. Zdroj: Getty Images

A co takhle přečíst si články:

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • unicef.org - Guidance on menstrual health and hygiene
 • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Menstrual hygiene among adolescent girls. Tanvi Nitin Deshpande, Supriya Satish Patil, Supriti Balaram Gharai, S R Patil, P M Durgawale
 • theses.cz - Menstruace u dospívajících dívek a mladých žen. Bakalárská práca: Šarlota Smetanová. Vedúci práce: PhDr. Mgr. Jitka Tomanová, Ph.D. Univerzita Palackého v Olomouci. Katedra antropologie a zdravovedy
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.