5. týden těhotenství: Bije už děťátku srdíčko?

5. týden těhotenství: Bije už děťátku srdíčko?
Zdroj fotografie: Getty images

Některé ženy si teprve v tomto období uvědomí, že jim nepřišla menstruace, a začnou uvažovat nad tím, zda nemohou být těhotné. Nejlepší a nejrychlejší možností je sáhnout po domácím těhotenském testu. Těhotenský vám ukáže, zda se ve vaší moči nachází lidský choriový gonadotropní hormon hCG, který se v těle nachází jen během těhotenství.

5. týden těhotenství, jste v 1. trimestru a začínáte 2. měsíc těhotenství, uplynuly 3 týdny od oplodnění.

Většina orgánů embrya se vytváří v průběhu od 3. do 8. týdne těhotenství. Toto období se nazývá období organogeneze a je kritickým obdobím pro vývoj vrozených vad plodu. Proto by se žena měla vyhýbat nebezpečnému vlivu prostředí, infekcím, lékům a zaměřit se na zdravý životní styl.

Jak se vyvíjí vaše děťátko v bříšku?

Pokračuje dělení buněk, vývoj orgánů a orgánových systémů.

Vaše děťátko se rychle vyvíjí a roste.

Velikost embrya v 5. týdnu těhotenství je přibližně 1,5 mm.

Více o velikosti plodu se dočtete v článku: 
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Embryo se vyvíjí. Od jeho začátku se vyvíjejí všechny důležité systémy (jako trávicí, oběhový, nervový) a orgány (jako srdce, plíce, žaludek). Začínají být viditelné malé výrůstky, z nichž se vyvinou ruce a nohy.

Prvním fungujícím systémem je oběhový systém.

Začátkem 5. týdne je ve středu embrya viditelná vydutina, z které se vyvine srdce.

Embryo v 5. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Embryo v 5. týdnu těhotenství prochází rychlým vývojem. V jeho středu je viditelná vydutina, ze které se vytvoří srdce. Viditelné jsou už i výrůstky, ze kterých se vytvoří ruce a nohy. Zdroj foto: Getty Images

Srdce se skládá zatím jen z dvou malých kanálků, které již plně pracují. Po jejich spojení bude srdíčko plně funkční.

Srdíčko začíná pumpovat krev, která prokrvuje embryo.

Od konce 5. týdne je srdíčko již zřetelně viditelné. Pumpuje krev v malém organismu, aby bylo embryo dostatečně vyživeno a mohlo se vyvíjet i růst. Srdíčko už začíná nabývat svého tvaru.

Děťátko navazuje první kontakt s matkou. Vytváří se pupeční šňůra, kterou tvoří cévy, a ta spojuje vaše dítě s vámi.

Embryo leží v kouli naplněné tekutinou. Zatím čerpá živiny ze žloutkového váčku a přes hvězdicovitě uspořádanou cévu, která je základem vzniku placenty pronikající hluboko do děložní sliznice.

Placenta se vytváří v předstihu, aby stíhala vyživovat rychle vyvíjející se plod. Plně funkční se stává od 12. týdne těhotenství.

Začíná se vyvíjet základ nervové soustavy. Ve vnější vrstvě embrya se vytváří rýha, která bude tvořit míchu a mozek.

Do příštího týdne se tato rýha, nazývaná jako nervová trubice, uzavře.

Dojde-li k defektu a trubice zůstane otevřená na konci ocasu, vede to k rozštěpu páteře. Kyselina listová zabraňuje rozštěpu, proto by ji měla užívat každá těhotná žena od začátku těhotenství.

Na ultrazvuku už může být patrný gestační vak. Vaše embryo je ještě moc malé na to, aby bylo sonografem zachyceno. Srdíčko ještě nemusí být viditelné týden až dva.

Jaké těhotenské hormony u ženy převládají během těhotenství?

Tabulka těhotenských hormonů a jejich vliv na organismus ženy

Lidský choriový gonadotropin hCG Je těhotenský hormon, který se začíná produkovat od 8. dne po oplodnění a v krvi je prokazatelný ještě před implantací. Jeho produkce stoupá do 10. týdne, poté se zastavuje.
Progesteron Je důležitým hormonem pro udržení těhotenství. Podporuje funkci placenty, podporuje růst prsů a zabraňuje kontrakci dělohy, čímž udržuje těhotenství.
Estrogen Udržuje hladiny progesteronu, zvyšuje krevní objem a průtok krve placentou. Má vliv i na prsa a jejich zvětšování.
Relaxin Má nejvyšší koncentraci v 1. trimestru. Přispívá k lepší funkci ledvin a uvolňuje vazivová spojení, která připravují pánev na porod.
Oxytocin Částečně se tvoří v placentě a plodu. Je nejdůležitější při porodu v druhé fázi porodu.

Jak se cítí žena v 5. týdnu těhotenství?

Vynechání menstruace. Možná jste teprve teď zpozorněla, že vám nepřišla menstruace. Pokud jste těhotná, těhotenský test vám v tomto týdnu s určitostí ukáže dvě čárky. Vaše hladina hormonu hCG je již dostatečně vysoká.

Děloha začíná růst, ale není to ještě patrné.

Ve vašem těle se vlivem těhotenství vytváří mnoho hormonů, které způsobují různé změny.

Můžete se začít cítit více unavená a rychleji se vyčerpáte kvůli rostoucímu množství těhotenských hormonů.

Ucpaný nos je způsoben prokrvením sliznic kvůli těhotenským hormonům. Nedoporučují se používat kapky do nosu, spíše sáhněte po mořské soli.

Točení hlavy a závratě může během těhotenství způsobovat nižší krevní tlak.

Únava, závratě, točení hlavy a změny nálad v 1. trimestru těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Během těhotenství vás může potrápit zvýšená únava, závratě, pocit točení hlavy a změny nálad. Zdroj foto: Getty Images

Křeče v břiše. Můžete pociťovat jemné křeče v podbřišku nebo pocit nadýmání. To může souviset s uhnízďováním vajíčka do dělohy nebo samotným natahováním dělohy.

Zvýšený čich. Všimla jste si, že se vám zlepšil čich? Cítíte vše mnohem více intenzivně. Není to moc příjemné, zvláště když vám vůně nebo pachy způsobují nevolnosti.

Výkyvy nálad jsou běžné. Jste více přecitlivělá a vaše nálada se může měnit z minuty na minutu. Těhotenství je období emocionálně komplikované. Je to nové období plné hormonálních výkyvů, uvědomování si těhotenství a radosti, strachu i obav z příchodu nového člena rodiny.

Může se objevit nevolnost a nechutenství. Nevolnost současně se zvracením patří mezi nepříjemné příznaky těhotenství. Ranní nevolnosti nebo i nevolnosti během dne jsou časté v 1. trimestru těhotenství.

Neobyčejné chutě nebo averze k jídlu. Zvýšená chuť k jídlu a chuť na různé kombinace jídla je naprosto běžným projevem těhotenství. Může se stát, že dostanete chuť na jídlo, které jste neměla ráda. Naopak můžete mít nechuť k jídlu nebo až odpor k jídlu, které jste předtím milovala. Ano, za to všechno mohou těhotenské hormony.

Buďte ale trošku opatrná a snažte se nepřejídat k prasknutí. Vaše trávení je pomalejší a může nastat nevolnost až zvracení. Přejídáním se zvyšuje i hmotnost a vy můžete začít nepříjemně přibírat.

Neodpírejte si jídlo, ale nepřejídejte se. Spíše sáhněte po ovoci a zelenině, která je méně kalorická a také dokáže zasytit, je plná vitamínů, které jsou jen prospěšné pro vývoj vašeho děťátka.

Přečtěte si také:
Kolik přibrat během těhotenství? Na čem to závisí a na co dát pozor?

Vaše ledviny začnou více pracovat, což vás nutí k častějšímu močení. Funkci ledvin ovlivňují těhotenské hormony, které zvyšují průtok krve v těle.

Nadměrné slinění vás může překvapit v počátcích těhotenství. Je to normální. Za tento příznak mohou také těhotenské hormony. Pro zmírnění slinění zkuste žvýkat žvýkačku.

Varovné signály, že něco není v pořádku a je třeba vyhledat lékařskou pomoc

 • Vaginální krvácení, které může probíhat v podobě sraženin krve nebo čerstvé krve
 • Silné křeče břicha, podbřišku
 • Bolesti zad

Přečtěte si:
Potrat: Jaké jsou druhy a fáze potratu? Co s sebou potrat přináší?

Příznaky mimoděložního těhotenství:

 • Vaginální krvácení
 • Bolest břicha vystřelující do jedné strany
 • Bolest pánve, křeče v oblasti břicha
 • Bolest vystřelující pod lopatku, do ramenního kloubu nebo krku
 • Pozitivní výsledek těhotenského testu
 • Tlak v oblasti konečníku
 • Nutkání na močení

Přečtěte si:
Mimoděložní těhotenství: Co je důvodem vzniku a jak se projevuje?

Co vám doporučujeme?

 • Naplánujte si první návštěvu u gynekologa
 • Začněte s užíváním prenatálních vitamínů
 • Stravujte se zdravě a zvyšte přísun vitamínů ve stravě
 • Doplňte kyselinu listovou buď ve formě tablet, nebo zvýšeným přísunem ve stravě. Potraviny s obsahem kyseliny listové jsou chřest, kapusta, špenát, hlávkový salát, paprika, hrášek, rajčata, brambory, mrkev, brokolice a jiné
 • Vyhněte se škodlivým látkám, které poškozují vývoj plodu, jako alkohol, cigarety, léky, nadměrné pití kofeinu. V 1. trimestru je plod obzvláště citlivý na nepříznivé vlivy
 • Vyhněte se potravinám, které zvyšují riziko onemocnění nebo infekce, které může nepříznivě působit na vývoj vašeho děťátka

Nekonzumujte: 

 • Nepasterizované sýry jako feta
 • Syrové, nepasterizované mléko a výrobky z něj
 • Tepelně neupravené masné výrobky, mořské plody a vejce
 • Ryby s vysokým obsahem rtuti jako makrela, žralok, tuňák, mečoun

Domácí mazlíčci a těhotenství

Máte doma chlupatého mazlíčka a zjistila jste, že jste těhotná?

Těhotná žena a domácí mazlíčci.
Jste těhotná a máte doma chlupatého domácího mazlíčka? Nemusíte mít obavy, pokud jste se o své zvířátko vzorně starala a pravidelně s ním navštěvovala veterináře. Zdroj foto: Getty Images

Během těhotenství není nebezpečné mít v domácnosti domácí mazlíčky jako například kočku nebo psa. Dbejte hlavně na to, aby bylo vaše zvíře zdravé, pravidelně očkované a odčervené. Nejlepší je konzultovat s veterinářem stav zvířete a případně ho vzít na odběr krve.

Přenos zoonóz ze zvířat na člověka může způsobit různá onemocnění od mírných a snadno léčitelných po nebezpečná zejména pro děti, těhotné ženy nebo lidi s oslabenou imunitou.

Pokud jste se o své zvířátko vzorně starala, pak je šance přenosu nějakého onemocnění nízká.

Jaké onemocnění se může přenést ze zvířete na člověka a co může způsobit ženě během těhotenství?

Salmonelóza způsobuje horečku, průjem, zvracení a bolest žaludku. V těhotenství může dojít k dehydrataci organismu, může způsobit i zánět mozkových blan.

Toxoplazmóza je způsobena parazitem. Nebezpečná je jen, když se získá během těhotenství nebo těsně před těhotenstvím. Pokud se přenese na dítě, může způsobit narození mrtvého plodu, potrat nebo vrozené postižení dítěte.

Lymfocytární choriomeningitida. Tento virus většinou šíří myši a hlodavci. Projevuje se podobně jako chřipka a u většiny lidí přejde bez problémů. Těžší případy mohou způsobit neurologické problémy. V těhotenství přechodem na plod mohou způsobit vrozené vady plodu, potrat nebo porod mrtvého plodu.

Vzteklina se šíří slinami od vzteklého zvířete. Projevuje se horečkou, zimnicí, svalovou slabostí. Později ovlivňuje mozek, při neléčení je smrtelná. Po infikování vzteklým zvířetem, pokud vás kousl netopýr, divoké zvíře nebo neznámý pes, je nutně začít okamžitě s léčbou. Léčba je bezpečná i pro těhotné nebo kojící matky.

Lymská borelióza se šíří kousnutím infikovaného klíštěte. Projevuje se jako chřipka s výraznou vyrážkou v místě kousnutí klíštěte. Léčí se antibiotiky i během těhotenství. Podávají se šetrná antibiotika pro vás i pro plod. Bez léčby hrozí riziko vážného onemocnění vám i vašemu dítěti. Při venčení svého chlupatého mazlíčka v přírodě buďte více opatrná, abyste si nedonesla domů klíštěte na jeho srsti. Mohlo by vás infikovat.

Pes 

Máte-li pejska, pravidelně ho berte na veterinární kontroly, očkujte ho a odčervujte. Chraňte jej před klíšťaty a kousnutím klíštěte přípravky k tomu určenými.

Kočky

U koček si dejte pozor na kousnutí, škrábance a klíště. Kočičí výkaly čistěte v rukavicích nebo poproste partnera, aby čištění kočičí toalety převzal za vás. Ve výkalech se může nacházet parazit toxoplazmózy.

Pravidelně si myjte ruce.

Nekrmte kočku syrovým masem, neboť to může obsahovat parazita. Kočky takové parazity vylučují ve stolici až po dobu 6 týdnů.

Berte kočku pravidelně na kontroly veterináři, na očkování a odčervení. Kočku si můžete dát i vyšetřit na toxoplazmózu u veterináře.

Hlodavci a králíci

Mnoho lidí má v domácnosti zvířata, jako jsou myšky, krysy, křečci, morčata, činčily nebo králíci.

Po kontaktu s nimi si vždy důkladně umyjte ruce.

Čištění klece přenechejte na partnera. Pokud klec musíte vyčistit sama, tak použijte ochranné rukavice.

Nečistěte klece v kuchyni nebo v blízkosti potravin. Čistěte ji raději venku, na balkoně. Pokud nemáte takovou možnost, tak v koupelně, kterou pak důkladně umyjete.

Nepusinkujte svého mazlíčka.

Více o vývoji plodu se můžete dočíst v našem článku:
Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Embryo v 5. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Únava, závratě, točení hlavy a změny nálad v 1. trimestru těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Těhotná žena a domácí mazlíčci. Zdroj foto: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • Těhotenství a péče o dítě: Jane Symons 
 • Langmanova lékařská embryologie: Thomas W. Sadler 
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.