Měsíček lékařský: Znáte jeho účinky a zdravotní přínosy?

Měsíček lékařský: Znáte jeho účinky a zdravotní přínosy?
Zdroj fotografie: Getty images

Měsíček lékařský je léčivá bylina účinná při celé řadě onemocnění. Obsahuje flavonoidy a další důležité látky. Kvete krásnými oranžově žlutými až červenými květy a plní také estetickou funkci v zahradě.

Vlastnosti

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina, která se již od středověku předepisuje při střevních a jaterních potížích.

Měsíček lékařský patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Roste v celé Eurasii i v Severní Americe.

V přírodě se vyskytují především dva druhy měsíčku, pěstovaný a planý. Vypadají stejně. Bylina dorůstá do výšky 30-60 cm, květy jsou růžové až oranžově žluté. Listy jsou lepkavé a šťavnaté. Za slunečného počasí měsíček šíří typickou, velmi výraznou vůni. Plodem je nažka.

Měsíček lékařský roste v zahradách, na smetištích nebo na hřbitovech. Někdy ho lze nalézt i při procházkách podél polních cest.

Měsíček lékařský je považován za jednu z nejdůležitějších bylin, která kromě okrasného účelu plní i důležitý účel léčivý.

V lidové víře je měsíček považován za barometr. Když se květy ráno neotevřou, znamená to, že během dne bude pršet. Pokud se však otevřou kolem sedmé hodiny ranní, bude slunečný den.

V literatuře se uvádí, že měsíček používali také staří Egypťané pro jeho omlazující účinky. V hinduismu se květy používají při uctívání božstev v blízkosti chrámů.

Přidání květů měsíčku do rýže ji zbarví do oranžova a dodá jí trochu pikantní chuti.

Farář Kneipp, Dr. Stäger, Dr. Bohn a další připouštějí, že měsíček je vynikající přírodní prostředek proti zhoubným nádorům.

Používal se při úzkosti, náhlém zrychlení srdeční činnosti, křečích, ale i při bronchiálním astmatu. Je účinný i při žaludečních a střevních potížích, zejména křečovitého charakteru. Měsíčkový čaj našel své uplatnění i při močení krve.

Ženy, které chtějí regulovat svou menstruaci, mohou sáhnout po měsíčku. Při bolestivé menstruaci a nepravidelné menstruaci je vhodným prostředkem měsíčkový extrakt.

Bylina je užitečná také při virových a bakteriálních onemocněních, jako je infekční žloutenka. Používá se také při onemocnění jater.

Měsíček lékařský je známý tím, že pomáhá při hojení ran. Často se proto používá ve formě masti. Je účinný při pohmožděninách, omrzlinách, popáleninách, ekzémech a vředech. Je vhodný také při zánětech kůže a sliznic.

Z oběhového systému pomáhá zejména žilám při nedostatečnosti, ale také při jejich zánětech.

Mast se používá také při vředech na prsou, ale i při zhoubných nádorech.

Měsíčková mast je vhodná také při plísňových onemocněních nohou nebo pochvy. Vhodné jsou také sedací koupele a oplachy postižených míst.

Měsíčková tinktura se používá na rány, pohmožděniny, krevní výrony, ale je vhodná i na natažené nebo natržené svaly nebo hnisavé vředy.

Rostlina je prospěšná také při zánětu spojivek.

Měsíček lékařský při sušení - květy
Sušení měsíčků. Zdroj fotografií: Getty Images

Účinky (shrnutí)

  • Antikarcinogenní - v boji proti rakovině, ale neexistuje dostatek relevantních studií
  • Protizánětlivý - snižuje zánět v těle
  • Antidiabetický - normalizuje hladinu glukózy v krvi
  • Regulace menstruace - upravuje dysmenoreu (nepravidelnou menstruaci)
  • Antimykotický - bojuje proti plísním chodidel a vaginálním plísním
  • Antivirový a antibakteriální - bakteriální vaginóza, zánět očních spojivek, hepatitida
  • Spasmolytický - proti křečím hladkého svalstva obecně
  • Antiulcerativní - účinek při žilní nedostatečnosti, bércovém vředu, diabetické noze...
  • Antiezematózní - proti ekzémům, vyrážkám, při hojení ran apod.
  • Izolační - při pobytu na slunci je vhodný pro zklidnění pokožky

Vnitřní použití

Čaj - Jednu plnou čajovou lžičku květu měsíčku lékařského spařte v jednom šálku horké vody. Ponořte jen na půl minuty, sceďte a pijte po doušcích. Doporučuje se pít jeden až dva šálky denně.

Šťáva - Čerstvé stonky, listy a květy byliny odšťavněte v odšťavňovači a poté vypijte.

Med - Připravuje se z květů, které se přivedou k varu ve vodě. Nechá se dvakrát nebo třikrát povařit, pak se nechá stát přes noc. Druhý den se z květů scedí šťáva, ke které se přidá jeden kilogram nerafinovaného cukru a nakrájené citrony. Pak se vaří na mírném ohni po celý den.

Tinktura - Připravuje se ze 40% alkoholu a květů měsíčku lékařského. Podává se 10-20 kapek lžičkou nebo se používá vlhký obklad přikládaný na postižená místa.

Měsíček lékařský je označován jako "šafrán chudých". Přidává se také do salátů, másla, sýrů, rýže nebo polévek k ochucení, ale také ke zkrášlení.

Vnější použití

Sádlo - Ze sádla a měsíčků připravíme sádlo. Necháme zpěnit, dobře promícháme a odstavíme. Přes noc necháme pánev vychladnout. Druhý den scedíme přes čisté plátno a vzniklé sádlo naplníme do uzavíratelných sklenic.

Olej - Vhodný je olivový olej a květy rostliny, které se sbírají na přímém slunci. Květy vložte do láhve, zalijte je olivovým olejem a nechte je několik (asi 6) týdnů na slunci. Olej skladujte v tmavých lahvích.

Měsíčková sedací koupel - Dvě hrsti čerstvého měsíčku namočte na 12 hodin do pětilitrového kbelíku se studenou vodou. Poté odvar zahřejte, sceďte a přidejte do vody na koupel. Oblast ledvin by měla být ponořená.

Ideální délka koupele je 20 minut a je vhodná například při plísňových onemocněních.

Bylinná kaše - Připravuje se ze stonků a listů měsíčku lékařského. Byliny omyjeme, za vlhka částečně odstraníme vodu a vzniklou kaší potíráme postižená místa.

Měsíčková mast - květy vedle nádobky s mastí
Měsíčková mast. Zdroj fotografií: Getty Images

Sběr a skladování

Měsíček kvete od července do září. Má rád slunná stanoviště. Sbírá se hlavně za silného slunečního svitu, kdy mají okvětní plátky největší léčivou sílu.

Suší se ve stínu.

Používejte buď čerstvé, nebo sušené části rostliny. Uchovávejte v tmavé skleněné nebo kovové nádobě, buď ve formě suchých okvětních lístků, nebo ve formě masti či oleje.

Pokud žijete v teplejším podnebí, můžete měsíček pěstovat jako trvalku a nemusíte ho přezimovat.

Rostlinu zasaďte do interiéru asi měsíc před posledními mrazy. Ven ji přesaďte, až budou mít rostliny listy a budou vysoké asi 10 až 12 centimetrů.

Nedoporučuje se pěstovat měsíček společně s bramborami a šalvějí. Naopak k výsadbě jsou vhodné okurky, rajčata nebo petržel, hrášek a mrkev.

Nežádoucí účinky

Na měsíček lékařský se může vyskytnout alergická reakce. V takovém případě je důležité odstranit jej z dosahu a vyhledat lékařskou pomoc.

Nedoporučuje se užívat měsíček během těhotenství a kojení kvůli možným hormonálním změnám po požití. Jeho požití by také mohlo vést k předčasnému porodu.

Shrnutí toho hlavního

Z účinných látek jsou v měsíčku zastoupeny především flavonoidy. Rostlina má proto protizánětlivé účinky, zabraňuje tvorbě sraženin a figuruje také proti rakovinnému bujení.

Bylo také zjištěno, že neuroprotektivní účinek měsíčku lékařského je způsoben flavonoidy. Ty mají také antidiabetický účinek (v boji proti cukrovce). Těmito flavonoidy jsou především kvercetin a isorhamnetin.

Mezi další účinné látky v měsíčku patří saponiny, alkoholy (α-,β-amyriny, faradiol). Obsahuje také karotenoidy, mezi které patří betakaroten, lutein a lykopen.

Kromě okrasných a léčivých účelů se rostlina používá také v kosmetice.

Calendula maritima, která roste na západě Sicílie, je ohroženým druhem.

Květy měsíčku jsou atraktivní pro motýly.

Studií zabývajících se účinky měsíčku lékařského je zatím málo. Proto také není stanoveno přesné dávkování rostliny. Orientační dávkování je uvedeno u některých přípravků v tomto článku.

Při léčbě zářením může dojít k podráždění kůže a zánětu kůže (dermatitidě). Měsíček lékařský je vhodný pro zklidnění kůže - stejně jako při oslunění slunečním zářením zmírňuje podráždění kůže.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) - květ a kousek stonku a listů rostliny
Měsíček lékařský (Calendula officinalis). Zdroj fotografií: Getty Images

Zajímavost: Měsíčku se také přezdívá "šafrán chudých". Kromě okrasné funkce má také funkci léčivou a kosmetickou. Obsahuje důležité fytochemikálie s léčivými účinky.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • Maria Treben – Moje léčivé rostliny – Měsíček lékařský
  • Dionýz Dugas – 500 nejlepších receptů lidové medicíny – Měsíček lékařský
  • verywellhealth.com - What Is Calendula?
  • webmd.com - What Are the Health Benefits of Marigold Extract (Calendula)?
  • britannica.com - Calendula
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.