Kurkuma a její zdraví prospěšné účinky. Je riziková v těhotenství?

Kurkuma a její zdraví prospěšné účinky. Je riziková v těhotenství?
Zdroj fotografie: Getty images

Kurkumu ve formě žlutooranžového prášku zná téměř každý. Je známá pro svou specifickou chuť a příznivé účinky na lidské zdraví. Co je kurkuma a co obsahuje? Jaké má zdraví prospěšné účinky?

Vlastnosti

Kurkuma se v Asii používá již tisíce let. Roste především v Indii a Indonésii. Je příbuzná zázvoru a je oblíbená pro své protizánětlivé účinky.

V různých kulturách se používá jako kuchyňská přísada, koření, dochucovadlo, přírodní barvivo a přírodní lék.

O obsahu kurkumy, kurkuminu, účincích, rizicích, hubnutí, konzumaci v těhotenství a mnoha dalších zajímavých informacích se dočtete v článku.

Co je kurkuma?

Kurkuma je tropická rostlina z čeledi dvouděložných (zázvorovitých). Přezdívá se jí také indický šafrán, zlaté koření nebo žlutý zázvor. Odborně se nazývá Curcuma longa a rostlina má mnoho různých druhů.

Právě oddenek rostliny v sobě skrývá řadu zdraví prospěšných látek.

Kurkuma se získává z kořenů rostliny, které procházejí procesem vaření, sušení a mletí. Vzniká tak známý sytě žlutooranžový prášek.

Nejdůležitější součástí kurkumy je antioxidant zvaný kurkumin. Účinná látka kurkumin má zemitou, hořkou a kořeněnou chuť. Někomu může lehce připomínat chuť hořčice a černého pepře.

Jako koření se nejčastěji používá v indické a thajské kuchyni.

Formy zpracování kurkumy:

  • Celé oddenky
  • Mletý prášek (koření)
  • Extrakt v kapslích
  • Extrakt v tekutém stavu

Co kurkuma obsahuje?

Hlavní složkou kurkumy je antioxidant kurkumin, který je součástí mnoha doplňků stravy. Kurkumin má silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Působí antibakteriálně i antisepticky.

Podporuje imunitní systém, obranyschopnost organismu a příznivě působí na mnoho vnitřních systémů těla.

Kromě kurkuminu obsahuje rostlina kurkuma antioxidanty, vlákninu, organické kyseliny, kapsaicin, karotenoidy, minerální látky a vitaminy skupiny C, B a E. Z minerálních látek můžeme zmínit železo, hořčík, draslík, zinek, fosfor nebo mangan.

Oddenky (kořeny) rostliny kurkuma dlouhá (Curcuma longa)
Oddenky (kořeny) rostliny kurkumy dlouhé (Curcuma longa). Zdroj: Getty Images

Vnitřní použití

Ptáte se: Jaké jsou její účinky?

Jaké jsou zdravotní účinky kurkumy?

Účinky kurkumy na zdraví jsou například...

Protizánětlivé účinky (podpora imunity)

Jedním z hlavních přínosů a účinků kurkumy je, že je účinná v boji proti zánětům. Podle různých studií je látka kurkumin účinným protizánětlivým přírodním prostředkem při akutních i chronických stavech různých tělesných systémů.

Výzkumy prokázaly snížení hladiny CRP (reaktivní bílkoviny, jako hlavního ukazatele zánětu) v krvi v důsledku konzumace kurkuminu.

Kurkumin může pomoci při prevenci vzniku zánětlivých procesů, chronických zánětů a akutních stavů. Pomáhá také při hojení ran.

Respirační onemocnění

Vzhledem k silnému protizánětlivému účinku se síla kurkuminu zkoumá také u onemocnění dýchacích cest a zánětů dýchacích cest. Byl testován antiastmatický účinek kurkuminu s pozitivními výsledky na snížení konstrikce (zúžení) a hyperaktivity dýchacích cest.

Při konzumaci vyšších dávek kurkuminu byla rovněž pozorována infiltrace makrofágů v plicní tkáni pacientů.

Podpora pohybového aparátu

Kurkuma podporuje zdraví a stav kostí, kloubů a chrupavek. Tento účinek je dán jejím protizánětlivým vlivem, a to i při chronických zánětech, jako je artritida.

Ve výzkumech bylo prokázáno, že při konzumaci kurkumy dochází k určitému snížení zánětu, otoku a ztuhlosti kloubu. Proto se kurkuma doporučuje také jako doplňková podpůrná léčba revmatoidní artritidy.

Podpora trávicího traktu

Kurkuma podporuje fyziologickou funkci žaludku a produkci žluči, čímž usnadňuje trávení. Kurkuma se proto běžně používá jako koření a dochucovadlo různých pokrmů.

Kurkumin byl také testován proti žaludeční bakterii Helicobacter pylori. Ukázalo se, že snižuje zánět buněk sliznice.

Některé výzkumy naznačují, že kurkumin ovlivňuje střevní mikrobiom, reguluje střevní propustnost a snižuje zánět i oxidační stres v trávicím traktu. Má tedy příznivý vliv na bakteriální, parazitární a plísňové infekce trávicího systému.

Kardiovaskulární a nervový systém

Pravidelné podávání nízkých dávek kurkumy snižuje hladinu nežádoucího LDL cholesterolu a lipidů (tuků).

Spolu s účinkem kurkuminu na snížení srážlivosti krve a prevenci vzniku krevních sraženin se kurkuma řadí mezi rostliny eliminující riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, infarktu nebo žilní trombózy.

Antikoagulační účinky kurkumy snižují produkci srážecího faktoru zvaného fibrinogen.

Neurony v mozku vytvářejí spojení nazývaná synapse. Předpokládá se, že kurkumin tento neurologický proces podporuje a zvyšuje počet spojení.

Podporuje paměť, učení a funkci mozku. Je proto předmětem výzkumu prevence Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění.

Podpora funkce jater

Kurkumin neutralizuje volné radikály a zabraňuje poškození jater patologickými toxiny. Díky svému antibakteriálnímu účinku je kurkumin považován za účinnou přírodní hepatoprotektivní látku (chrání játra).

Odborná léčba vysokými dávkami kurkuminu rovněž snížila histologické poškození orgánu slinivky břišní.

Potenciál v boji proti rakovině

Kurkumin je v různých výzkumech uváděn jako podpůrný prostředek při léčbě a prevenci rakoviny.

Některé studie zkoumaly, že kurkumin pomáhá ničit patologické rakovinné buňky a zabraňuje jejich šíření (metastazování). Týká se to však především rakoviny trávicího traktu.

Tato otázka stále není uzavřena a jedná se o studie s potenciálem v přírodním boji proti rakovině.

Vnější použití

Kurkuma a vliv na pokožku

Jelikož kurkuma působí především protizánětlivě, výsledky se projeví i na stavu pokožky a pleti. Kurkumin stahuje póry, snižuje zarudnutí, reguluje nadměrnou tvorbu kožního mazu, a přispívá tak k léčbě akné.

V současné době je možná i vnější aplikace ve formě speciálních masek nebo krémů. Vzhledem k obsahu přírodních barviv v kurkumě je nutné číst přesný návod výrobce k použití.

Sběr a skladování

Kurkuma a domácí pěstování

Na rozdíl od většiny ostatních bylin, které se pěstují pro sklizeň listů, se kurkuma pěstuje jen pro své kořeny.

Kvalitní kurkumu nejlépe získáte z biopotravin nebo přímo na farmářském trhu. S výsadbou se doporučuje začít zejména koncem zimy až začátkem jara. Kurkuma potřebuje přibližně 6 až 9 měsíců od výsadby do skutečné sklizně.

Proces pěstování kurkumy začíná zasazením jejího kořene nebo oddenku do půdy. Kousky jejích výhonků zakopejte asi pět centimetrů pod povrch půdy s pupeny směřujícími vzhůru. Šířka i výška květináče by měla být pro správný růst alespoň 30–40 cm.

Rostlině se daří v podmínkách mezi 20 °C a 30 °C, v polostínu, na rozptýleném světle, ale ne na přímém slunci. Pro pěstování kurkumy je tedy v mírném klimatickém pásmu vhodný vnitřní prostor.

Kurkuma se pěstuje v lehčí, vlhké hlinité půdě, která je obzvláště bohatá na organické látky. Během vegetace se pravidelně mlží postřikovačem, aby se substrát udržoval mírně vlhký. Kompost může jen pomoci.

Při sklizni se kořen kurkumy nejprve asi 45 minut vaří a poté se suší. Po řádném usušení se kurkuma rozemele na známý žlutooranžový prášek. Rozemletý prášek by měl mít výrazně zemitou, hořkou a mírně hořčičnou chuť.

Shrňme si hlavní výhody konzumace kurkumy...

Níže jsou uvedeny hlavní výhody konzumace této rostliny.

Shrnutí možných účinků kurkumy:

  • Podpora imunitního systému a imunity
  • Celkový protizánětlivý účinek
  • Antioxidační účinek
  • Podpora zdraví zažívacího traktu
  • Podpora zdraví jater a slinivky břišní
  • Podpora hojení ran
  • Pomáhá snižovat záněty a otoky
  • Podpora zdraví pohybového aparátu
  • Snižuje LDL cholesterol a lipidy
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • Podpora funkce mozku a paměti
  • Podpora duševního zdraví a deprese
  • Podpora léčby akné a zdraví pokožky

Kdo by se měl kurkumě raději vyhnout?

Navzdory mnoha příznivým přírodním účinkům rostliny kurkumy existují jedinci, kteří by měli být při její konzumaci ostražití.

Nejsou známy žádné nežádoucí účinky malých dávek kurkuminu u zdravých jedinců. Vyšší dávky kurkuminu by však mohly naopak zhoršit zdravotní stav při některých onemocněních.

Pozornost je třeba věnovat konzumaci kurkumy při krvácivých stavech a problémech se srážlivostí krve. Kurkuma může svým protisrážlivým účinkem snižovat srážlivost krve.

Jedinci s cukrovkou (diabetes mellitus) by měli být ostražití. Kurkumin může snižovat hladinu cukru v krvi.

Pokud trpíte gastroezofageálním refluxem, může právě kurkuma působit dráždivě na trávicí trakt. Kurkumě je také vhodné se vyhnout, pokud máte problémy se žlučníkem a žlučovými kameny.

Ve vyšších dávkách by kurkuma mohla zvýraznit potíže v důsledku zvýšeného vylučování žluči.

Těhotné ženy by se měly mít na pozoru

I přes pozitivní účinky tohoto žlutého koření je třeba si dávat v těhotenství pozor. V těhotenství je stále bezpečné množství kurkumy, které se běžně vyskytuje v potravinách.

Její užívání ve vyšších nebo "terapeutických" dávkách však může způsobit nadměrné děložní stahy a zvýšit tak riziko potratu nebo předčasného porodu.

Kurkuma ve vyšších dávkách tedy může být nebezpečná. Obsahuje látky, které stimulují kontraktilitu děložního svalstva.

Není k dispozici dostatek údajů a výzkumů, které by potvrdily nebo vyvrátily bezpečnost konzumace kurkumy během kojení.

Vždy je třeba poradit se s gynekologem.

Kurkuma odstraňuje záněty a bojuje proti otokům a bolestem kloubů. Může tak podpořit fyzický a psychický stav těhotné ženy. Podporuje také její imunitní systém a obranyschopnost organismu. O množství a dávkách je opět nutné poradit se s gynekologem.

Kurkuma jako pomocník při hubnutí: funguje?

Různé studie potvrdily, že kurkuma stimuluje energetický metabolismus a zabraňuje ukládání tuků. Napomáhá trávení a zdraví střevní stěny. Podle některých zdrojů zabraňuje růstu tukových buněk a používá se jako podpůrná léčba a prevence obezity.

Bez úpravy jídelníčku a kalorického deficitu však kurkuma s nadbytečnými kilogramy žádné zázraky neudělá.

Kurkumou můžete při hubnutí podpořit svou imunitu, energetický metabolismus a trávicí trakt. Ale bez základní změny životního stylu se žádná změna ani úbytek hmotnosti nekoná.

Jak zařadit kurkumu do svého jídelníčku?

Kurkuma je základní koření, které se používá k ochucování a barvení potravin. Ideální je přidat mletý prášek do něčeho tekutého, například do polévky, omáčky nebo i do vody, ve které vaříte těstoviny nebo rýži.

Toto zlatavé koření se často používá jako součást marinády na maso. Hodí se také jako jemný posyp do salátů a hotových hlavních jídel.

Často se také konzumuje ve formě kurkumového čaje. Mletá kurkuma, horká voda, citron, med, zázvor, skořice a různé další přísady podle chuti. Dohromady tvoří intenzivní protizánětlivý čaj na podporu celkového zdraví a imunity.

Známý je také pojem "zlaté mléko". Jedná se o kombinaci horkého mléka, kurkumy, černého pepře, zázvoru, kokosového oleje, skořice a vanilkového extraktu. Kombinací těchto ingrediencí vzniká teplý, uklidňující a léčivý nápoj.

Pro intenzivní protizánětlivý účinek lze smíchat jednu čajovou lžičku práškové kurkumy s jablečným octem, kořením, citronovou šťávou a medem. Jedna čajová lžička denně této kombinace je oblíbenou metodou prevence zdraví a zánětů.

Doporučená denní dávka nebyla stanovena.

Pro zdravé jedince však činí přibližně jednu až dvě čajové lžičky denně. A to zejména jako dochucovadlo a koření do jídla nebo horkých nápojů.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MANDŽUKOVÁ, Jarmila. Bylinky: léčivá síla přírody. Praha: Euromedia Group, 2020. ISBN 978-80-7617-918-9
  • solen.cz - Kurkuma - léčebné účinky a možné interakce. Solen. doc. PharmDr. Lenka Tůmová, CSc. a Mgr. Libuše Zatloukalová
  • solen.cz - Kurkumin - co už víme a co je slibné. Solen. Helena Nejezchlebová a kol.
  • medicalnewstoday.com - Vše, co potřebujete vědět o kurkumě. Medical News Today. Megan Ware, RDN, L.D.
  • healthline.com - 10 prokázaných zdravotních přínosů kurkumy a kurkuminu. Healthline. Kathy W. Warwick, R.D., CDE - Kariéra s kurkumou.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.