- Maria Treben – Moje léčivé rostliny – Jitrocel kopinatý
- Dionýz Dugas – 500 nejlepších receptů lidové medicíny – Jitrocel kopinatý
- https://www.healthline.com/ – What Is Plantain Weed and How Do You Use It?
- https://www.britannica.com/ - Plantago
Jitrocel kopinatý: Jaké jsou jeho účinky a přínosy pro lidské zdraví?
Jitrocel kopinatý je celosvětově rozšířená bylina. Má mnoho příznivých účinků na lidský organismus.
Vlastnosti
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá bylina vysoká někdy až 50 cm. Vyznačuje se úzkými, podlouhle kopinatými listy.
Z latinského plantago se odvozuje podobnost listů rostliny s jitrocelem, tj. plochou nohou. Termín lanceolata nás zase vede k anglickému slovu lance, tj. kopí nebo prut.
Květy jitrocele vyrůstají v oválném klasu a mají bílé tyčinky. Kořeny jsou vláknité a měří 5 až 10 cm. Listy se liší podle druhu rostliny a vyrůstají v přízemní růžici. Pro rostlinu je typická mrazuvzdornost a zelenou barvu si zachovává i v zimě.
Dalším druhem z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) je jitrocel větší (Plantago major). Ten čítá 265 druhů, včetně P. media, P. rugelii s černým semenem, P. ovata, jitrocele bledého, P. asiatica, který roste v Číně, a dalších.
Jitrocel se vyskytuje na okrajích cest, na loukách a pastvinách, v příkopech a na vlhkém úhoru po celém světě. Z vyprávění z dětství víme, že si máme přikládat listy jitrocele na drobné poranění kůže.
Trocha historie
V minulosti byl jitrocel rozšířený. Stejně jako v moderní době se těšil vynikající pověsti.
Ze starohornoněmeckého názvu plantejnu "wega-rih" lze odvodit, že byl považován za "pána cest". Také v srbském slově "reiks" je příbuznost s latinským "rex", tj. "král".
Staré anglosaské požehnání z 11. století říká: "A ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná uvnitř: vozy za tebou rachotí, páni na tobě jezdí na koních, nevěsty přes tebe přejely, býci nad tebou řvali. Odolej i tak jedu a moru a zlu, které se valí zemí."
Jaké má využití?
Šťáva, list, kořen a semeno se používají jako lék.
Především se jitrocel používá při nemocech dýchacích cest - zahlenění, kašli, dávivém kašli, průduškovém astmatu. V minulosti byl indikován také při plicní tuberkulóze.
Při onemocnění jater a močového měchýře je jitrocel vhodný ve formě čaje. Kromě toho bylina upravuje trávení (peristaltiku), pomáhá při pálení žáhy, také při bolestech uší, zubů a hlavy.
Jitrocel má také příznivý vliv na sliznice. Chrání před působením žaludečních šťáv a tím zabraňuje vzniku žaludečních vředů.
Podle tradičních léčebných postupů pomáhá semeno jitrocele při tvorbě močových nebo žlučových kamenů a musí se užívat v množství 8 g/den.
V literatuře je zmiňován sirup z jitrocele a jeho příznivý vliv na čištění krve od odpadních látek a choroboplodných zárodků.
Od nepaměti je bylina důležitá při léčbě malých i velkých poranění. Používá se hlavně tehdy, když není nablízku lékař nebo dezinfekční prostředek. Poranění může být způsobeno i uštknutím zvířete, a to i jedovatého (hada), ale i běžné řezné rány lze ošetřit jitrocelem.
Jitrocel se osvědčil také při kousnutí hmyzem.
Čerstvé listy rozemleté v dlaních a trochu osolené se používají jako obklad na strumu (zvětšení štítné žlázy).
Listy jitrocele jsou účinné také při léčbě puchýřů vzniklých při pěší turistice. Podobně se díky této bylině mohou poměrně dobře hojit bércové vředy. Jitrocelová mast se používá také na kožní dekubity (proleženiny).
Některá literatura uvádí také příznivý účinek jitrocele při odstraňování nádorové tkáně.
Účinky jitrocele
- Hojení ran - Protizánětlivý účinek se zde snoubí s účinkem proti bolesti a antibakteriálním účinkem. To je prospěšné při hojení bércových vředů. Výhodou je přesně cílená léčba aplikací byliny na postižené místo. Nicméně je třeba provést další výzkum.
- Hepatoprotektivum - Snížení zánětlivých markerů při poškození jater, ochrana před poškozením jater.
- Antiinflamatoricum - Protizánětlivé účinky, podílí se na imunitních procesech, snižuje zánět. Zejména u chronických onemocnění je to často žádoucí.
- Anticancerogenicum - Zpomaluje růst nádorových buněk, je nutný cílený výzkum.
- Trávicí - Semena rostliny obsahují psyllium. Pomáhá také při léčbě průjmu a s ním spojených zánětlivých střevních onemocnění.
Vnitřní použití
Čaj - Na čajovou lžičku dejte nadrobno nakrájené listy jitrocele. V šálku svařte horkou vodu a nechte půl minuty louhovat. Pijte dva šálky denně.
Jitrocel lze také zahrnout do chutných čajových směsí.
Šťáva - Omyjte a vymačkejte jitrocel spolu s kopřivou a řebříčkem v odšťavňovači. Nechte 1 hodinu stát a užívejte 1 polévkovou lžíci šťávy. Čerstvá šťáva se získává z čerstvých bylin, druhy jsou podle ročního období.
Sirup - Rozmělníme 4 hrsti čerstvě omytých listů jitrocele, kaši zředíme vodou. Přidáme 250 g včelího medu a 300 g nerafinovaného cukru. Směs přivedeme k varu. Vzniklou hustou hmotu naplníme do sklenic a sirup uchováme v chladničce.
Semínka - Při litiáze (kamenech) užívejte denně 8 gramů semínek jitrocele spolu s jedním šálkem čaje.
Tinktura - 1 až 2 hrsti čerstvých listů jitrocele zalijeme 40-60% alkoholem a dobře uzavřeme v uzavíratelné skleněné nádobě. Poté necháme 2 týdny na slunci. Po uplynutí této doby obsah přecedíme a uchováme v tmavé skleněné nádobě.
Tinkturu lze užívat ráno a večer při nachlazení a chřipce, zažívacích potížích apod. Lze ji použít i zevně - k přípravě pleťové masky, potírání akné nebo bolavých zubů.
Čerstvé listy a semena jitrocele lze použít do salátů a polévek.
Tinktura, čaj a kapsle jsou volně k dostání v lékárně.
Vnější použití
Listová kaše - Čerstvě natrhané listy omyjte. Pokud máte po ruce váleček, použijte váleček. Můžete je ale také rozmačkat v dlaních. Vzniklou kaši naneste na postižené poraněné místo.
Mast - Volně dostupná v lékárně nebo si ji můžeme připravit doma. Je vhodná na hojení ran, a to i zanícených, nebo na bércové vředy a dekubity (proleženiny).
Kneippova protirevmatická košile - Během bylinkové sezony sbíráme různé byliny. Kromě jitrocele je vhodný řebříček, heřmánek, jetel, hluchavka, kostival, máta, mateřídouška, prvosenka, podběl a fialka. Můžeme přidat i kvetoucí trávy.
Bylinnou směs přivedeme k varu ve 2 litrech vody, přecedíme a do odvaru vložíme lněnou košili. Pak ji jen vyždímáme a oblékneme. Můžeme se také zabalit do deky a alespoň hodinu se vyhřívat v teplé posteli.
Sběr a skladování
Kvete od května do září. Ačkoli roste téměř všude, dává přednost neutrální půdě, pH 6,5 až 7,3. Je známo, že roste i na velmi nekvalitních půdách.
Listy se sbírají na jaře, kdy rostlina začíná kvést. Měly by se sušit co nejrychleji při teplotě 30-50 °C. Sklízíme je v době, kdy rostlina kvete. Semena se sbírají v době zrání za suchého počasí, od srpna do října.
Listy jitrocele lze zmrazit a po rozmrazení použít čerstvé.
Listy a semena lze skladovat odděleně, nejlépe v tmavých skleněných nebo kovových nádobách při pokojové teplotě.
Další zajímavosti
Vzhledem k tomu, že bylina jitrocel odolává mrazům, stává se klas v zimních měsících často potravou pro ptáky.
Díky tomu, že je rozšířená a běžně dostupná všude na světě, je někdy rostlina jitrocele označována jako plevel.
Listy jitrocele obsahují flavonoidy, terpenoidy, glykosidy a třísloviny.
Plantago ovata se používá k léčebným účelům. Z jeho semen se izoluje samotná vláknina psyllium, která má projímavé účinky.
Neexistují žádné zkušenosti ani relevantní studie o bezpečnosti jitrocele v těhotenství a během kojení. Považujeme ho za bezpečný v těhotenství a během kojení, pokud není překročena běžná denní dávka.
Denní dávka je 3-6 g v čaji pro dospělé a 2-4 g v čaji pro děti do 6 let.
Samotná bylina pro léčebné účely pochází většinou z farem ve východní Evropě a z části Nizozemska.
Nežádoucí účinky jitrocele kopinatého
Vysoké dávky této byliny mohou vést k nevolnosti, zvracení, průjmu, otokům a kožním reakcím.
Může se objevit alergická reakce na jitrocel, která může vyústit v anafylaxi.
Vláknina obsažená v rostlině může vést k nadýmání, otokům a pocitu plnosti.
Při podezření na předávkování spojené s výše uvedenými příznaky je třeba vyhledat lékaře. Nežádoucí účinky jsou však po požití jitrocele vzácné.
Jitrocel je rozšířen po celém světě. Roste i na silnicích, proto dostal název "pán silnic". Používá se při léčbě kožních poranění, ale také pro správné trávení.