Zakalená moč: Jaké má příčiny bledá, bílá, zpěněná či kalná moč?
Barva moči je závislá na různých faktorech, které nejsou příznakem nemoci. Jako je tomu například při dehydrataci, horečce nebo po těžké námaze. Zakalení moči ale způsobují také onemocnění. Jejich příkladem jsou záněty, ledvinové kameny či jiné příčiny.
Zakalená moč je problém, pokud jejím důvodem není příjem určité stravy, která ji zbarvuje. Moč se může zakalit po určitých jídlech, zelenině či po nápojích nebo účinkem některých specifických léků.
V běžném stavu je moč čirá a má zlatožlutou barvu. Je to tak i díky barvivu zvanému urochrom. Moč může být zakalená a mění svou barvu vlivem přítomnosti bílkovin. Případně pokud se v moči nachází hnis, krev nebo dokonce výkaly.
Důvodem zakalené moči není onemocnění
V některých případech lze pozorovat zakalení moči i bez toho, aby šlo o příznak nějakého vážného onemocnění. Například při horečce, přehřátí organismu nebo naopak při jeho podchlazení.
Ale i když člověk vykonává nadměrnou fyzickou námahu. Tmavší barva moči je také při dehydrataci. Podobně i ráno je barva moči jiná, tmavá. A to vzhledem k tomu, že v močovém měchýři se nachází koncentrovaná moč z celé noci.
Tip: Jaké příznaky má dehydratace a dehydratace u dětí je nebezpečná
Na barvu moči mají vliv také potraviny. Po konzumaci červené řepy je přirozené, že se moč barví do růžova až červena. A stejně je to i v případě borůvek, ostružin.
Onemocnění jako příčina kalné moči
Zkalení moči mohou způsobit různé látky. Kromě stravy, jak uvádíme, moč barví krev, hnis, přítomnost bílkovin, nedostatečný příjem tekutin nebo zvýšená námaha.
Tmavě zbarvená moč je také příznakem problému při onemocněních jater. A to hlavně při hepatitidě. Tmavá barva může být také při onemocněních žlučníku.
Zakalená moč bílkovinami
Přítomnost bílkovin v moči značí, že se může jednat o poruchu ledvin. Protože za normálních okolností se bílkoviny v moči nenacházejí. Moč je mléčně zakalená, tedy do bíla.
Bílá, bledě zakalená a zpěněná moč = možná přítomnost bílkovin.
Zakalená moč bílkovinami může mít několik příčin.
Bílkoviny v moči se nacházejí na základě zánětu ledvin, u ledvinových kamenů, při nadměrném rozpadu červených krvinek. Příčinou může být i rozpad svalového vlákna, a to po úrazu.
I nádorové onemocnění plazmatických buněk se může projevit bělavou močí. Jde o onemocnění krve, kdy monoklonální látky pronikají přímo do močových cest.
Kdy je přítomna krev v moči?
Krev v moči je symptomem zánětu glomerulů. Glomeruly jsou tělíska v ledvinách, která zodpovídají za filtraci krve. Více informací o tomto zánětu naleznete v článku glomerulonefritida.
Krev v moči signalizuje také zánět močových cest, močového měchýře či ledvin. Ve většině případů má bakteriální původ. Typicky se projevuje bolestí v podbřišku, častým močením nebo bolestí při močení.
Pokud se zánět močových cest neléčí, může přerůst do zánětu ledvin. To se také projevuje zakalením moči. Zánět ledvin může být buď akutní, nebo chronický, při kterém je velké riziko selhání ledvin.
Selhání funkce ledvin s sebou přináší další komplikace. Selhání má akutní (náhlou), ale také chronickou formu. Při akutním selhání se může snížit až zastavit tvorba moči. Přidružuje se nevolnost, ale také otoky těla a obličeje.
Chronické selhání funkce ledvin se vyznačuje únavou, nevolností, bolestmi hlavy, mravenčením svalů a jejich křečemi. Ale i hubnutím, šupinatěním kůže či pachutí v ústech.
Krev v moči se vyskytuje i u ledvinových kamenů. Ty se tvoří v ledvinách či v močových cestách. Dochází k nim při nerozpouštění solí a minerálů, které se slučují a vytvářejí konkrementy. Kameny následně putují močovou soustavou a narušují její stěny. Toto dráždění sliznice vyvolává bolest (koliku). Přidružit se může krev v moči (hematurie).
Kalná moč může naznačovat i nádor ledvin. Krev je však prvotně mikroskopická. To znamená, že nelze pozorovat pouhým okem. Typické je spíše hubnutí člověka a bledost jeho pokožky. V některých případech může u mužů značit rakovinu prostaty, ale i zánět prostaty (prostatitidu).
Hnis v moči
Pokud je přítomen hnis, jde hlavně o nadměrné množství bílých krvinek v moči. To poukazuje na nějaký zánětlivý nebo infekční problém. Pokud je množství hnisu příliš vysoké, moč se barví bílá nebo do žluta a zapáchá.
Záněty močových cest jsou časté u žen i dívek. Proto je možné pozorovat kalnou moč i u dětí. Rovněž kromě zakalení moči je možné cítit i zápach.
Nejčastěji při hnisavém výtoku z močové trubice jde o zánět ledvin či močového měchýře. Příkladem infekčního onemocnění je kapavka. Moč se kalí hnisem. Kapavka je pohlavně přenosné onemocnění. Typická je v tomto případě také bolest při močení.
U žen se snadno přenáší infekce z pohlavního na močové ústrojí. Tak to může být i v případě vaginitidy (zánětu pochvy). Ten může způsobit chlamydie nebo trichomonáza.
Výkaly v moči jsou závažným příznakem
Kalná moč s příměsí výkalů je závažný problém. Anatomicky blízké uložení močové a trávicí soustavy může při některých obtížích způsobit tento jev. Tento stav nastává v důsledku divertikulózy, ale také jako následek nádorového onemocnění či jiného patologického propojení trávicí a vylučovací soustavy.
Zakalená moč v těhotenství
V některých případech se může zakalená moč vyskytnout i u těhotných žen v případě preeklampsie. Preeklampsie je život ohrožující stav zejména pro plod, ale také pro těhotnou ženu.
Změna barvy moči může během těhotenství nastat pro přítomnost:
- krve
- bílých krvinek, tedy leukocytů
- bakterií
- kvasinek
- bílkovin
- tuků
- solných krystalů