- medicalnewstoday.com - Koilonychia: Proč mám nehty ve tvaru lžičky? Medical News Today. Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
- dermatologiepropraxi.com - Nemoci a patologie nehtů. Dermatologie pro praxi. MUDr. Alena Štumpfová
- healthline.com - Lžičkové nehty (koilonychie). Healthline. Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
- TŘEŠŇÁK HERCOGOVÁ, Jana. Klinická dermatovenerologie. Praha: Ústav pro péči o zdraví lidu: Mladá fronta, 2019. Zdravotnické služby. ISBN 978-80-204-5321-1
- solen.cz - Nemoci nehtů. Solen. MUDr. Helena Korandová, CSc.
Prohloubené nehty: Proč vznikají? Diagnostika a léčba
Prohloubené nehty jsou známé také jako lžičkovité nehty. Mohou znamenat různé poruchy, a to jak lokální, tak celkové. Jedná se o patologický tvar nehtové ploténky. Jaké jsou příčiny prohloubení nehtů? Kdy je vhodné navštívit lékaře?
Prohloubené nehty se vyznačují prohloubeným středem a nahoru zahnutým koncem. Zdravé nehty mají oválný tvar, který kopíruje tvar prstu.
U lžičkových nehtů vzniká uprostřed nehtu prohlubeň ve tvaru lžičky. Pokud má člověk takový tvar nehtů, může to znamenat nedostatek železa, mykotické onemocnění nehtů, mechanické poškození nebo jiné poruchy v těle.
Zdravé a nezdravé nehty
Obecně platí, že nehty by měly mít jemně růžovou barvu, přirozenou délku a jejich povrch by měl být bez prasklin, barevných skvrn a jiných deformací (vlnky, rýhy, jamky...).
Nehet je tvrdá keratinová destička pokrývající konce prstů rukou a nohou. Nehet se fyziologicky skládá z nehtové matrix (kořene nehtu), lunuly (půlměsíce světlejší barvy), kutikuly (nehtové kůžičky), nehtového lůžka a vlastní nehtové ploténky.
Prohloubené nehty se odborně označují jako koilonychie.
Kromě toho, že nehty připomínají lžičku, mají tendenci se štěpit a lámat v důsledku oslabení celkové kvality nehtové ploténky.
Stav nehtů závisí na řadě faktorů:
- Věk
- Celkový zdravotní stav a diagnóza
- Lokální onemocnění nehtů (mykóza)
- Životní styl (strava, stres)
- Dostatečný příjem živin (vitamíny, minerály, bílkoviny)
- Péče o nehty (manikúra, pedikúra, výživa, ochrana)
- Mechanické poškození (práce, sport, úraz)
Etiologie a příčiny prohloubených nehtů
Lžičkovité nehty se odborně označují jako koilonychie. Tento stav může být důsledkem mechanického poškození, lokálního onemocnění nehtů nebo některého vnitřního onemocnění organismu.
Koilonychie je spojována především s nedostatkem minerálu železa.
Mykotické onemocnění nehtů
Plísňová mykotická onemocnění nejčastěji způsobují změnu kvality, tvaru nebo barvy nehtu. Plísňová onemocnění se mohou vyskytovat jak na kůži, tak na nehtech rukou a nohou.
Existuje několik druhů hub, například dermatofyty, kvasinky, plísně nebo mikromycety.
Jedná se o infekční mikroorganismy, které napadají nehty, poškozují jejich povrch, kvalitu a vzhled. Nehty mohou být oslabené, křehké, zahnuté nebo v některých případech promáčklé. Oslabení struktury nehtu vede k jeho lámání, štěpení a vzácně i k prohloubení a zakřivení.
Nedostatek železa a nedostatek živin
Železo je jedním ze základních minerálů pro správné fungování organismu, zejména pro tvorbu hemoglobinu a erytrocytů (červených krvinek). Nedostatek železa může způsobit anémii.
Kromě toho jsou prohloubené nehty na nohou spojeny s nedostatkem vitamínů B a C.
Pokud se sníží hladina hemoglobinu (červené krevní barvivo, které váže kyslík), sníží se i hladina samotných červených krvinek. Dochází k nedostatečnému prokrvení a zásobení tkání.
Nehty jsou v důsledku anémie slabé, křehké a lámavé. Mají konkávní lžícovitý tvar. Ve střední části nehtové ploténky jsou propadlé.
Nadměrná únava, celková slabost, dušnost a časté závratě jsou také příznaky těžkého nedostatku železa.
Železo je jedním z nejčastěji chybějících minerálů v těle. Tento stav může vzniknout v důsledku nedostatku železa ve stravě nebo neschopnosti organismu vstřebávat železo.
Příčinou mohou být nadměrné ztráty železa nebo hemochromatóza, tj. nadměrné ukládání železa v játrech.
Ve spojení s nedostatečnou výživou se jedná o různá onemocnění trávicího traktu a střevní záněty, při kterých dochází k poruše vstřebávání živin do těla.
Přečtěte si také:
Nespecifické střevní záněty, IBD: Jaké jsou typy a příznaky?
Kardiovaskulární onemocnění
Ke změnám na nehtech může dojít při poruše prokrvení periferních částí těla u různých kardiovaskulárních onemocnění, jako je ischemická choroba dolních končetin (ICHD) nebo Raynaudův syndrom.
Autoimunitní onemocnění
Některá autoimunitní onemocnění se mohou projevovat na stavu pokožky a na kožních derivátech. Příkladem jsou lupus, lichen planus, revmatoidní artritida, sklerodermie nebo psoriáza.
Onemocnění štítné žlázy
Hypotyreóza a hypertyreóza jsou poruchy štítné žlázy. Dochází při nich ke změně produkce a hladiny hormonů tyroninu a tyroxinu, které mají pro organismus široký význam. Hormonální nerovnováha může být příčinou změn kvality a tvaru nehtů.
Změny a poklesy hladin těchto hormonů způsobují únavu, svalovou slabost, riziko aterosklerózy, poruchy trávení, změny metabolismu a tělesné hmotnosti.
Je také ovlivněna kvalita kůže a vlasů. S postupujícím onemocněním mohou slábnout i nehty. Jsou křehké, slabé a v některých případech promáčklé.
Kdy musím navštívit lékaře?
Zarůstající nehty jsou příznakem, který by neměl být přehlížen. Nemusí se jednat o nic vážného. Ale ať už je změna struktury nehtů způsobena lokální, nebo celkovou poruchou, je nutná odborná diagnóza lékaře.
Navštivte dermatologa v případě změn a nedokonalostí nehtů, které jsou akutní, zhoršují se nebo přetrvávají delší dobu.
Pokud se u vás objevují jiné celkové tělesné příznaky, je vhodné navštívit praktického lékaře. Lékař vás dále odkáže na příslušné oddělení.
Diagnostika a léčba koilonychie
Prvotní diagnózu koilonychie ve většině případů stanoví dermatolog. Dermatolog poškozené nehty lokálně vyšetří. Seškrábnutí nehtové tkáně potvrdí nebo vyloučí přítomnost infekce.
V případě koilonychie lékař indikuje odběr krve a krevní obraz ke stanovení hladiny červených krvinek, koncentrace železa a dalších důležitých živin.
V případě podezření na interní onemocnění dermatolog odkáže pacienta na příslušné oddělení. Při podezření na poruchu štítné žlázy se například provedou krevní testy na hormonální rovnováhu a další potřebná endokrinologická vyšetření.
Léčba koilonychie závisí na přesné příčině jejího vzniku. Plán léčby je proto u každého pacienta individuální.
Při mykotické infekci nehtů lékař předepíše antimykotickou léčbu ve formě lokálních přípravků nebo perorálních komplexních antimykotik.
Při zhoršeném krevním obrazu je indikována suplementace železem. Je potřeba přijímat více železa z běžné stravy, ale také pomocí doplňků stravy. Mezi přirozené zdroje železa patří především červené maso, fazole, listová zelenina, vejce nebo obilné výrobky a další.
U ostatních endokrinních nebo metabolických onemocnění je primární léčba zaměřena na odstranění příčiny onemocnění a na odstranění (zmírnění) nežádoucích příznaků.
Příklady přirozených zdrojů železa ve stravě:
- Maso (červené maso)
- Ryby a mořské plody
- Zelenina (brokolice, špenát, listový salát)
- Ořechy a semena
- Vejce
- Obiloviny (quinoa)
- Luštěniny (fazole, hrách, cizrna)
- Hořká čokoláda
Zdraví nehtů
Strava a výživa ovlivňují kvalitu nehtů, vlasů a pokožky. Proto je vhodné dodržovat nutričně vyváženou stravu a případně vyzkoušet osvědčené doplňky stravy.
Pro zdraví nehtů a vlasů je důležitý příjem bílkovin, zinku, selenu, železa a vitamínu B (B-komplex).
Nezbytná je šetrná pravidelná péče (manikúra, pedikúra), omezení dráždivých přípravků a hygiena rukou jako prevence infekcí nehtů.
Ke zlepšení kvality nehtů lze použít lokální ochranné a vyživující léky nebo kosmetické přípravky. Konzultace s lékařem je však nezbytná, zejména v případě infekcí nehtů.
Prevence zdravých nehtů:
- Zdravá a nutričně vyvážená strava
- Dostatečný příjem minerálního železa
- Dostatek zinku, selenu, křemíku a vápníku
- Dostatek vitamínů A, B C, D a E
- Dostatečný příjem bílkovin ve stravě
- Pravidelná šetrná péče
- Dezinfekce kosmetických nástrojů
- Hygiena rukou pro prevenci infekcí
- Omezení dráždivých látek a lepidel
- Podpora a výživa nehtů pomocí osvědčených produktů
- Ochrana nehtů před rizikovými činnostmi
- Návštěva lékaře při výskytu zdravotních problémů