Časté smrkání: jaké jsou možné příčiny? Kdy navštívit lékaře?

Časté smrkání: jaké jsou možné příčiny? Kdy navštívit lékaře?
Zdroj foto: Canva

Ucpaný nos a smrkání je častým příznakem infekčního i neinfekčního zánětu vedlejších nosních dutin. Ucpaný nos zhoršuje dýchání i samotnou kvalitu života. Jaké jsou možné příčiny smrkání a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc?

Pocit plného nosu a smrkání jsou příznaky různé etiologie. Jsou typické u respiračních alergií, zánětů nosní dutiny a vedlejších nosních dutin. Jsou běžnými příznaky rýmy, chřipky, ale vznikají také při vystavení suchému nebo prašnému vzduchu.

Rýmu často doprovází pocit ucpaného nosu, výtok z nosu (hlen), potíže s dýcháním, bolest hlavy, dutin a očí.

Příčiny smrkání a ucpaného nosu

Etiologii smrkání lze rozdělit na infekční a neinfekční.

Akutní respirační onemocnění

Akutní zánět nosní dutiny a nosohltanu je jedním z nejčastějších onemocnění horních cest dýchacích u dětí i dospělých. Rýma je způsobena zvýšeným prokrvením nosní sliznice, jejím otokem a tvorbou hlenu.

Samotné příznaky závisí na původci zánětu a intenzitě infekce.

Mezi infekční příčiny patří infekce patogenními mikroorganismy, zejména adenoviry, rhinoviry a koronaviry. Možná je také infekce bakteriemi nebo plísněmi.

Ucpaný nos bývá plný vodnatého sekretu a později případně hlenovitě hnisavého sekretu. Zánět ve sliznici způsobuje její otok, což vede k obrannému smrkání a ucpanému nosu.

Kromě ucpaného nosu patří mezi další klasické příznaky nachlazení, rýmy a chřipky: zvýšená únava, slabost, bolest hlavy, zvýšená tělesná teplota, zvětšené lymfatické uzliny a časté smrkání a kýchání.

Respirační onemocnění jako příčina smrkání a ucpaného nosu
Onemocnění dýchacích cest jako příčina chrápání a ucpaného nosu. Zdroj fotografií: Canva.

Přečtěte si více: Jak rozeznat běžné nachlazení od infekce dýchacích cest?

Alergie

Výskyt alergií je v dnešní době poměrně častý a jejich výskyt se stále zvyšuje.

Jedná se o stav, kdy imunitní systém našeho těla negativně reaguje na běžné podněty (jinak známé jako alergeny). Může se jednat o pyly, trávy, plísně, roztoče nebo prach. Vyznačuje se přecitlivělou reakcí na určitý vnější podnět.

Alergie se může projevovat otokem sliznic a ucpaným nosem, problémy s trávicím traktem nebo kožními problémy (ekzém, kopřivka).

U respiračních alergií je nejčastější kýchání, smrkání a svědění nosu a očí. Častý je čirý, průhledný výtok z nosu.

Senná rýma

Senná rýma je nejčastější onemocnění vzniklé v důsledku alergické reakce. Příznaky senné rýmy pacientovi značně znepříjemňují život.

Senná rýma je také známá jako pylová alergie nebo polinóza. Její výskyt je sezónní, v době kvetení určitých květin, stromů a rostlin.

Akutní senná rýma vzniká při kontaktu s alergenem a projevuje se především smrkáním, kýcháním a svěděním nosu a očí.

Přečtěte si více: Co je to alergie a jaké známe typy alergií a alergenů?

Alergie jako příčina smrkání a ucpaného nosu
Alergie jako příčina rýmy a ucpaného nosu. Zdroj fotografií: Canva.

Zánět vedlejších nosních dutin

Sinusitida je zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest. Projevy sinusitidy mohou být akutní nebo chronické.

Při zánětu vedlejších nosních dutin jsou přítomny příznaky, jako je tupá tlaková bolest mezi očima a na čelní kosti, bolest hlavy, zvýšená produkce hlenu z nosu, zhoršené dýchání a časté smrkání nosem.

Záněty vedlejších nosních dutin mohou také způsobovat bolesti svalů hlavy nebo tlak v oblasti čela a obličeje.

Virová sinusitida trvá jeden až dva týdny. V případě bakteriální infekce může akutní sinusitida trvat až čtyři týdny. Pokud se infekce pravidelně opakují, je nutná návštěva lékaře.

Chronický zánět

Chronický zánět nosní sliznice je zánětlivý proces, který trvá déle než 12 týdnů. Dělíme ho na infekční a neinfekční. Může se časem projevit tvorbou polypů ve sliznici.

Může být způsoben chronickou alergií (dlouhodobým působením alergenu) nebo dlouhodobou či opakovanou infekcí, tj. zánětem způsobeným patogeny (bakteriemi, viry, plísněmi) nebo v důsledku strukturálních problémů nosu.

Nosní polypy

Nosní polypy (nenádorové výrůstky na sliznici nosních dutin) jsou rovněž příčinou dlouhodobé rýmy a zhoršeného dýchání nosem.

Polypy jsou měkké útvary nepravidelného hruškovitého tvaru. Jejich barva je růžovošedá nebo šedá. Jsou tvořeny buňkami sliznice a jejich vnitřek je vyplněn drobnými cévkami, vláknitou tkání s různými typy bílých krvinek.

Jejich tvorba souvisí především s chronickým zánětem. Diagnostiku polypů provádí odborný otolaryngolog (ušní-nosní-krční lékař).

Vypouklá nosní přepážka

Pocit ucpaného nosu, zejména na jedné straně, může být přítomen také při vyboulení nosní přepážky.

Nosní přepážka rozděluje nosní dutinu na dvě poloviny. Když je vyboulená, dochází k problémům s dýcháním, ucpání na jedné straně, zánětu a smrkání.

Může se také objevit smrkání nebo huhňavost. Vybočená nosní přepážka může být vrozená nebo získaná (úraz).

Jedné skupině pacientů nezpůsobuje žádné potíže a o odchylce nemusí ani vědět. Druhé skupině pacientů způsobuje problémy se spánkem, dýcháním nebo časté infekce vedlejších nosních dutin.

Barva nosního výtoku/hlenu

Smrkání je doprovázeno výtokem z nosu. Barva hlenu a jeho konzistence může napovědět, s jakým zdravotním problémem se tělo potýká.

  • Čirý, bezbarvý hlen - Zvýšená produkce čiré "vody" může být známkou alergie, senné rýmy nebo mírné virové infekce.
  • Bíle zbarvený hlen - Může ukazovat na infekci horních cest dýchacích nebo alergii.
  • Žluté až zelené zbarvení - Objevuje se především při bakteriální nebo virové infekci. Zpočátku má hlen žlutou barvu, později se může změnit na zelenou.

Pokud hlen vykašláváte, jedná se o zánět dolních cest dýchacích.

  • Hnědý hlen - Může se objevit při infekcích dolních cest dýchacích, zápalu plic nebo bronchitidě bakteriálního původu, ale také při pneumokonióze.
  • Černý hlen - Nejčastěji se vyskytuje u kuřáků nebo u pacientů s pneumokoniózou a pracovníků v uhelném průmyslu.
  • Červené/růžové zbarvení hlenu - Toto zbarvení je způsobeno krví v hlenu. Pokud v nosním hlenu zaznamenáte pouze malý náznak krve, nemusíte se znepokojovat. Může se jednat pouze o nadměrné podráždění podrážděné sliznice a prasknutí malé cévky.

Pokud si při kašli všimnete krve, je nutná návštěva lékaře. Nejčastěji se vyskytuje při těžkých zánětech a onemocněních dolních cest dýchacích.

Diagnostika a léčba

Příznak častého smrkání se zpočátku diagnostikuje při vyšetření u praktického lékaře. Lékař odebere anamnézu, posoudí klinické příznaky, vyšetří pacienta pohledem i poslechem.

Zaměří se na zvětšené krční lymfatické uzliny, stav nosohltanu a barvu nosního hlenu.

V případě podezření na alergii odešle pacienta k alergologovi. V případě závažnějších nebo chronických obtíží může pacienta odeslat na otorinolaryngologii.

Produkce výtoku a smrkání je často krát přirozeným mechanismem organismu k vyčištění nosní dutiny od všech nežádoucích látek.

V případě virové infekce je léčbou volby symptomatická léčba, tedy léčba a kontrola příznaků.

Často se používají volně prodejné spreje a nosní kapky, které krátkodobě zmírňují otok sliznice a uvolňují dýchání. Vhodné jsou přírodní zvlhčující spreje s mořskou solí.

V případě těžkého nebo často se opakujícího zánětu mohou být předepsány lokální kortikosteroidy ve formě spreje. U všech léků je třeba dbát na maximální dobu užívání s ohledem na návyk a zdraví nosní sliznice.

V případě bakteriální infekce se volí léčba antibiotiky.

V případě alergie lékař stanoví individuální farmakologickou léčbu (celkovou i lokální) a doporučí pacientovi úpravu prostředí.

Bez ohledu na příčinu je vždy důležitá domácí léčba a úprava životního stylu. Ta spočívá v odstranění dráždivého, suchého nebo prašného prostředí (zejména v případě alergií). Vhodné jsou zvlhčovače a čističky vzduchu.

Dále dostatečný přísun vitaminů a minerálů, klidový režim, dostatečný pitný režim, eliminace vystavení chladu a napařování (inhalace teplé páry s příměsí bylinných složek).

Vhodná je také konzumace přírodních protizánětlivých potravin, jako je česnek, cibule, kurkuma, echinacea nebo zázvor.

Napařování - inhalace páry a uvolnění nosních dutin
Napařování - inhalace páry a uvolnění nosních dutin. Zdroj fotografií: Canva.

Kdy navštívit lékaře?

Smrkání může být nepříjemné, ale obvykle se nejedná o závažný stav.

Pokud však smrkání a ucpaný nos po několika dnech neustoupí a nepomáhají volně prodejné léky, vyhledejte odbornou pomoc lékaře.

Pokud je rýma doprovázena vysokou tělesnou teplotou a dalšími příznaky infekce (bolest v krku, kašel, zimnice, bolesti svalů...), vyhledejte lékaře.

Pokud v průběhu času pozorujete často se opakující záněty vedlejších nosních dutin, smrkání nebo pocit ucpaného nosu, obraťte se na lékaře. K vyloučení alergie, chronického zánětu a dalších zdravotních problémů je nutná diagnóza.

Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud:

  • Váš ucpaný nos a smrkání neustoupí během několika dní navzdory volně prodejné a domácí léčbě.
  • Pozorujete příznaky, jako je horečka, zimnice, bolesti a další projevy infekce.
  • Pozorujete tmavě zbarvený nosní hlen nebo krev.
  • Máte dlouhodobě se opakující problémy s ucpaným nosem a smrkáním.
  • Zažíváte pravidelné sezónní zhoršení příznaků

Často kladené otázky a odpovědi

Ptáte se...

Proč často smrkám?

- Časté smrkání může být způsobeno alergiemi, nachlazením, infekcemi dýchacích cest, chronickými záněty, suchým vzduchem a dalšími zdravotními potížemi. Je proto důležité zjistit příčinu, aby zvolená léčba byla účinná.

Je časté smrkání škodlivé?

- Časté smrkání není samo o sobě škodlivé. Ale pokud je příliš silné, může způsobit zvýšený tlak v nosních dutinách a uších. Může také způsobit podráždění kůže v okolí nosu. Je proto důležité smrkat citlivě do měkkého kapesníku.

Existují domácí prostředky na zmírnění častého smrkání?

- Ačkoli je správná diagnóza a odborná léčba nezbytná, velmi důležitá je také domácí péče. Příkladem je inhalace páry, používání zvlhčovače vzduchu, dostatečný pitný režim, hydratace nebo přírodní nosní spreje s mořskou solí.

Může být časté smrkání příznakem alergie?

- Ano, časté smrkání může být příznakem alergie. Alergeny, jako je pyl, prach, zvířecí srst nebo plísně, mohou vyvolat alergickou reakci. Ta pak vede ke zvýšené produkci čirého vodnatého hlenu a potřebě smrkat.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: What to do about a runny nose
  • healthline.com - Healthline: Everything You Need to Know About Allergies
  • verywellhealth.com - Very Well Health: Rhinorrhea (Runny Nose)
  • HAUSEN, Thomas. Pneumologie v každodenní praxi. Přeložil Eva ONDROUŠKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-2469-5.
  • PEŠEK, Miloš. Praktická pneumologie. 2. vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2021]. ISBN 978-80-7345-710-5.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.