- ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
- healthline.com - 7 Potential Causes of Ovary Pain: How They’re Diagnosed and Treated. Healthline. Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
- internimedicina.cz - Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Solen. MUDr. Hana Hrušková
- solen.cz - Syndrom polycystických ovarií Solen. MUDr. Jana Vrbíková
- ocrahope.org - 5 Possible Causes for Ovary Pain
- webmd.com - Ovarian Pain: Possible Causes, Diagnosis, and Treatments
- healthline.com - 7 Potential Causes of Ovary Pain: How They’re Diagnosed and Treated
Bolest vaječníků: Jaké má příčiny? Těhotenství, ovulace a jiné
Bolest podbřišku lokalizovaná v okolí vaječníků může mít různé příčiny a etiologii vzniku. Jak příznaky odlišit a kdy je vhodné navštívit lékaře?
Co všechno se může skrývat za bolestí vaječníků? Není pouze příznakem nachlazení vaječníků. Vyskytuje se kvůli těhotenství či při ovulaci?
Vaječníky jsou důležitým orgánem pohlavní soustavy ženy, protože v nich probíhá zrání pohlavní buňky – vajíčka.
Bolest lokalizovaná ve vaječnících a jejich okolí je příznak, který může poukazovat na změnu v menstruačním cyklu, ale i na vážnější zdravotní problém.
Všechny možné příčiny a zajímavé informace se dozvíte pokračováním v článku.
Vaječníky ve zkratce
Vaječníky, latinsky nazývané ovaria, jsou párový orgán (žláza) uložený v břišní dutině ženy. Z hlediska plodnosti se jedná o nejdůležitější orgán reprodukční soustavy ženy.
Ve vaječnících dochází k tvorbě a zrání vajíček.
Jeho důležitou funkcí je i produkce ženských hormonů – estrogenu a progesteronu.
Tak jako i jiné orgány pohlavní soustavy, i vaječníky může postihnout určitý zdravotní problém. Bolest je alarm a kontrolkou organismu pro potencionální zdravotní problém.
Avšak u vaječníků může nepříjemný pocit signalizovat i změnu v menstruačním cyklu, a nemusí tak ihned znamenat patologii.
Příčiny vzniku a etiologie bolesti vaječníků
Jednotlivé příčiny vzniku jsou kromě samotné etiologie odlišovány i druhem bolesti a doprovodnými příznaky, jako je například patologický vaginální výtok, bolestivý pohlavní styk, krvácení mimo cyklus či urologické a trávicí problémy.
Ve většině případů je bolest vaječníků pociťována jako bolest a nepříjemný pocit v podbřišku, zejména v okrajové části podbřišku (na jedné straně nebo oboustranně).
Jelikož jsou vaječníky pro ženu z hlediska plodnosti důležitým orgánem, při nespecifické bolesti není vhodná domácí diagnostika. Naopak je výrazně doporučeno vyhledání odborné pomoci a diagnostiky gynekologa.
Pokud žena pociťuje nespecifickou a akutní bolest v podbřišku, je vhodné neprodleně vyhledat odbornou pomoc gynekologa.
Níže jsou uvedeny nejčastěji možné příčiny bolesti oblasti vaječníků.
Ovulace a plodné dny
Během ovulace a období tzv. fertile window (plodného okna) je možné pociťovat mírnou bolest přibližně ve středu menstruačního cyklu ženy. Tato cyklická bolest je přezdívaná také jako mittelschmerz bolest, což v překladu znamená středová bolest.
Při pravidelném cyklu dochází k ovulaci obvykle uprostřed, takže bolest lze cítit nejvíce kolem 14. dne 28denního cyklu. V tomto období jsou vaječníky citlivější, což se může projevovat samotnou bolestivostí v podbřišku.
Je možné cítit mírnou bolest na jedné i obou stranách podbřišku. Jedna strana může obvykle být o něco intenzivnější. Některé ženy mají během ovulace slabé krvácení (špinění) a ve většině případů plodný výtok (hlen děložního čípku).
Bolest by však měla po pár hodinách až dnech úplně pominout. V opačném případě může bolest signalizovat jiný problém a je vhodné se obrátit na odbornou diagnostiku gynekologa.
Cysta na vaječníku
Cysta je uzavřený nezhoubný útvar – vak naplněný tekutinou (krví, vodou, polotuhou hmotou). Cysta může dosahovat různé velikosti, od několika milimetrů až po několik centimetrů.
Symptomy vaječníkové (ovariální) cysty mohou zahrnovat bolest podbřišku v okolí vaječníků, bolest pánve i dolní části páteře. Bolest či nepříjemný pocit se může vyskytovat i během pohlavního styku.
Možné je i slabé vaginální krvácení mimo cyklus či nepravidelná menstruace. Při prasknutí cysty lze pocítit prudkou bolest a tvrdou břišní stěnu na dotek. V tomto případě je vhodné včas navštívit gynekologa.
Cysty mají v mnoha případech tendenci spontánně vymizet a nezpůsobují ženě subjektivně žádné výrazné obtíže.
Funkční cysty mohou představovat běžné cysticky zvětšené neprasklé folikuly ve vaječníku. Tyto změny mohou vznikat kvůli hormonálním změnám na vaječníku v průběhu menstruačního cyklu ženy.
Pozor – existuje řada různých typů cyst na základě etiologie jejich vzniku. Některé specifické typy cyst a rostoucí cysty mohou ženě způsobit i vážné zdravotní problémy.
Je nutná odborná diagnostika lékaře.
Polycystické vaječníky PCOS
Syndrom polycystických vaječníků je endokrinologicko-gynekologické onemocnění, kdy dochází v těle ženy k nadměrné tvorbě mužského hormonu. Důsledkem jsou četné malé cysty lokalizované na vaječnících.
Nízká hladina ženských hormonů zpomaluje cyklický proces ovulace a naopak vysoká hladina mužských hormonů narušuje samotný menstruační cyklus. Chybějící ovulace následně způsobuje tvorbu více cyst na vaječníku.
Onemocnění se projevuje zejména poruchami menstruačního cyklu, jako je anovulace, oligoovulace, nepravidelná a silná menstruace. Syndrom polycystických vaječníků může vzhledem k oslabení ovulace ovlivňovat samotnou plodnost ženy.
Znakem může být i nadměrný růst ochlupení, akné, padání vlasů či přibývání hmotnosti. Možným projevem je i samotná bolest v oblasti vaječníků, podbřišku a pánve.
Onemocnění syndromem polycystických vaječníků je diagnostikováno lékařem a je stanovena individuální odborná léčba. Ve většině případů se jedná o farmakologickou hormonální léčbu.
Endometrióza
Další možnou příčinou bolesti v okolí vaječníků je onemocnění zvané endometrióza. Jedná se o gynekologické onemocnění, při kterém jsou malé části děložní sliznice (endometria) umístěny mimo dělohu.
Částečky sliznice mohou být umístěny různě – v pobřišnici, vaječnících, děložní stěně i na jakémkoli místě v pohlavní soustavě a břišní dutině ženy.
Příznakem endometriózy je bolestivá nadměrně silná menstruace, bolestivý pohlavní styk, zvýšená únava, trávicí obtíže a nevolnost.
V důsledku onemocnění endometriózy se v těle ženy mohou vytvářet cysty či děložní myomy, jejichž důsledkem může být samotná bolestivost.
Endometriózu diagnostikuje gynekolog a následně stanoví odbornou léčbu – medikamentózní, hormonální nebo chirurgickou.
Endometriózu je třeba léčit odborně, protože může způsobovat přidružené zdravotní obtíže i problémy s plodností ženy. Domácí diagnostika a léčba proto není vhodná.
Zánět vaječníků
Zánětlivý proces lokalizovaný ve vaječníku může být způsoben na základě infekce (nejčastěji bakteriální). Infekci může způsobit nesprávná hygiena, nechráněný pohlavní styk, sexuálně přenosná nemoc, špatná menstruační hygiena, oslabená imunita a jiné.
Mezi typické možné příznaky zánětu vaječníků je řazena bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku i močení a v neposlední řadě patologický vaginální výtok.
Na zánětlivý proces vaječníků je třeba včas nasadit vhodnou odbornou léčbu od gynekologa. Dlouhodobě neléčený zánět může způsobit vážné zdravotní problémy, rozšíření zánětlivého procesu i následné obtíže s plodností až neplodnost.
Příčinu zánětu diagnostikuje gynekolog a zároveň určí přesný způsob léčby – protizánětlivé léky, antibiotika, analgetika a jiné.
Rakovina vaječníků
Mezi ta nejvážnější onemocnění vaječníků patří rakovina – zhoubný (maligní) nádor vaječníku. Počáteční stadia rakoviny vaječníků často nemusí mít žádné výrazné příznaky.
Rakovina vaječníků může způsobovat bolest vaječníků a blízkého okolí (podbřišek, pánev, dolní část páteře). Přidruženým příznakem je zvýšená únava, úbytek na váze, trávicí obtíže, urogynekologické problémy a nadýmání či otok břišní oblasti.
Klíčem k úspěšné léčbě rakoviny je časná diagnostika.
Je proto doporučeno při jakýchkoli negativních klinických příznacích a bolesti navštívit svého gynekologa.
Doporučena je primární prevence ve smyslu pravidelných preventivních prohlídek u gynekologa.
Těhotenství
Možnou příčinou nepříjemného pocitu v podbřišku a v okolí vaječníků je i samotné těhotenství či mimoděložní těhotenství ženy.
Příznaky těhotenství jsou si často podobné právě s těmi premenstruačními (až na vynechání menstruačního krvácení).
Jako první příznaky těhotenství se projevují ranní nevolnost, zvýšené napětí v prsou a změna nálad. Možná je i mírná tupá bolest v podbřišku v důsledku uhnízdění vajíčka v děloze po jeho oplodnění.
Při jakékoli akutní, dlouhodobé silné či nespecifické bolesti je třeba navštívit odborného lékaře.
Torze vaječníků (přetočení)
Otočené vaječníky jsou akutní stav, kdy dochází k skřípnutí zásobení vaječníků krví. Vaječníky nejsou následně dostatečně zásobeny kyslíkem a potřebnými živinami.
Torze se projevuje akutní bolestí v postiženém místě v oblasti podbřišku, nevolností a zvracením.
Může vzniknout bez rizikového vyvolávajícího faktoru, ale častokrát změně polohy předchází nesprávná (nadměrná) pohybová aktivita. Vyšší riziko vzniku onemocnění má také již předem patologický vaječník (cysta, nádor).
Je nutné akutní vyhledání odborné pomoci a následné provedení laparoskopického výkonu, při kterém se postižené místo vaječníku uvolní.
Shrnutí příkladů...
Souhrn možných příčin bolesti okolí vaječníků:
- Ovulace a plodné dny
- Menstruace
- Těhotenství
- Vaječníková cysta
- Zánět vaječníků
- Syndrom polycystických vaječníků
- Endometrióza
- Zánět oblasti pánve
- Rakovina vaječníků
- Torze vaječníků
- Urologické problémy
- Gastrointestinální problémy
Prevence ženského zdraví
Prevence reprodukční soustavy ženy primárně spočívá v pravidelných gynekologických prohlídkách a nezanedbávání varovných signálů těla (bolest, patologický vaginální výtok, změny v cyklu, krvácení...).
V rámci prevence před vznikem infekce a zánětlivého procesu ženských orgánů je vhodné dodržovat intimní hygienické zásady, menstruační hygienu, chráněný pohlavní styk, nepromiskuitní životní styl, vhodnou volbu oděvu v chladném počasí a mnohé jiné.
Co hrozí při střídání sexuálních partnerů? Pohlavně přenosná onemocnění
Vhodný je dostatečný příjem potřebných vitamínů a minerálů – vitamíny B, C, D, E, vápník, hořčík i železo.
Domácí pomocí v podpoře zdraví ženské soustavy je využití přírodní pomoci ženských bylin – kontryhel obecný, řebříček obecný, hluchavka bílá, drmek obecný, ostružiník maliník a jiné. Konzumace je možná ve formě bylinných čajů, extraktů či tinktur.
Jejich užívání je však při určitých gynekologicko-endokrinních diagnózách třeba konzultovat s lékařem.
Kdy je vhodné navštívit lékaře?
Obecně je vhodné, aby se žena řídila dvěma základními zásadami.
- Absolvování preventivních gynekologických prohlídek každoročně za účelem prevence zdraví pohlavních orgánů a prsů.
- Včasná návštěva gynekologa při jakýchkoli patologických příznacích, bolesti či nejistotě o zdravotním stavu.