Bolest kolem pupku: Co signalizuje u dospělých či dětí?

Bolest kolem pupku: Co signalizuje u dospělých či dětí?
Zdroj fotografie: Getty images

Můžeme ji cítit při zánětu žaludku, střeva. Ale i jako příznak zvýšené plynatosti, při nezávažném průjmu nebo zácpě. Ale může být přítomna i při vážnějších potížích. Typicky v této oblasti začíná bolet zánět apendixu. Je třeba sledovat čas, trvání, lokalizaci a jiné doprovodné příznaky.

Bolest uprostřed břicha kolem pupku může signalizovat různé potíže. Může jít o běžné problémy s trávením, zácpou, nadýmáním, plynatostí, ale i vážnější zánětlivá onemocnění, infekce, problémy se střevy.

Může jít i o problém s jinými orgány v trávicí soustavě.

Méně závažné příčiny bolesti

Některé případy bolesti v této části břicha nemusí být příliš vážné. Někdy jde například o plynatost nebo nadýmání, způsobené trávením a jeho dočasnou poruchou. Někdy se přidá i průjem nebo zácpa.

Taková bolest není dlouhodobá a brzy zmizí. Člověk pociťuje, že bolest není orgánová, ostrá a intenzivní.

Často je projevem nadýmání, zvýšená pohyblivost střev, zvýšený odchod větrů, řídká stolice nebo neschopnost vyprázdnit se.

V některých případech jsou tyto obtíže spojené se psychickou zátěží, stresem. Ale v některých situacích jsou uvedené symptomy přítomny při vážnějších onemocněních.

Ženské břicho, pupek, na rifle zavěšené hodiny
Čas vzniku, délka trvání a další potřebné údaje o bolesti Zdroj: Getty images

Důležité je sledovat:

  • čas vzniku
  • dobu trvání
  • lokalizaci
  • charakter
  • intenzitu
  • co bolest vyvolalo
  • celkové a přidružené příznaky
  • přítomnost/nepřítomnost odchodu větrů
  • přítomnost/nepřítomnost stolice

Závažnější potíže a bolest

Uprostřed břicha, kolem pupku se bolestí projevují i vážnější zdravotní problémy. Ty by se rozhodně neměly podcenit. Doporučujeme odborné vyšetření, kterým se předejde komplikacím.

Muž si drží rukama pravý podbřišek, bolí ho appendix
Bolest se později přesouvá typicky do pravého podbřišku. Zdroj: Getty images

Typická bolest kolem pupku

Velmi často začíná bolet v této oblasti při zánětu slepého střeva. Tento lidový název je pojmenováním zánětu červovitého přívěsku tlustého střeva, který se nachází na jeho začátku. Odborně se nazývá appendix vermiformis a jeho zápal apendicitida.

Bolest je tupá, neurčitá. Později se bolest nejčastěji přesune do pravého podbřišku. Průběh je rychlý. Součástí příznaků jsou i nevolnost, pocit na zvracení či zvracení, nechutenství, nafouknuté břicho.

Přítomna je tachykardie, tedy zrychlený puls. Tělesná teplota většinou do 38,5 °C.

Ileus

Vážnějším problémem je neprůchodnost střev, tedy ileus. Jde o trvalé a nárazové bolesti střední části břicha. Neprůchodnost střev se dá rozeznat tak, že bolest je situována v neurčité části kolem pupku, ale cítit ji lze i při dotyku na celém břiše.

Příčin neprůchodnosti může být několik. Může mezi nimi být například mechanická překážka. Tehdy hovoříme o obstrukčním ileu, který vzniká při zapletení střeva, ale i následkem útlaku a překážky nádorem. Jiný typ je neurogenní, který vznikne na základě poruchy inervace střeva.

Známe i cévní příčinu střevní neprůchodnosti, kdy dochází k embolii nebo k trombóze střevních cév.

Příčina může být i v žaludku

model žaludku
Může značit problém se žaludkem. Zdroj: Getty images

Bolestí uprostřed břicha se projevuje i akutní gastritida (zánět žaludeční sliznice) nebo také žaludeční vředy. V tomto případě jde o bolesti, které jsou navázány na požití jídla.

Při žaludečních vředech i gastritidě dochází k bolesti kolem pupku po konzumaci kořeněných jídel a jídel, která dráždí sliznici. V tomto případě jde také o onemocnění, jež není dobré podcenit. Může vést ke komplikacím nebo až do chronického stádia.

Zánět slinivky a střeva

Slinivka a problémy s ní se také projevují bolestí v této části břicha, kolem pupku. Stejně i problémy dvanáctníku (duodena). Také může jít o zánětlivá, vředová nebo jiná infekční onemocnění.

Také Crohnova choroba nebo celiakie mají mezi symptomy uvedené i bolesti ve střední části břicha. Příčina může být i v různých virových, bakteriálních, mykotických i parazitárních onemocněních.

Neměli bychom ale zapomínat ani na to, že vždy je potřeba pozorovat i případné jiné příznaky a vyloučit možnost externího vlivu a předchozích faktorů na bolesti břicha kolem pupku.

Model hernie, tedy kýly břišní stěny
Hernie. Zdroj: Getty images

Hernie a bolest

Při hernii, tedy průtrži břišní stěny (hovorově kýle) se v oblasti pupku může objevovat bolest. V břišní stěně se vytvoří kýla neboli branka, přes kterou se vyklání pobřišnice a střevní klička.

Bolest zhoršuje skřípnutí střevní kličky v průtrži. Komplikací je, pokud skřípnutí trvá déle. V tom případě je riziko nedokrvení a zánětu daného úseku.

Tato kýla se nazývá pupeční, známe i tříselné a hernii v jizvě.

Aneurysma břišní aorty

Bolestmi kolem pupku se projevuje i aneurysma břišní aorty. Dochází při něm k prasknutí tepenné výdutě. Bolest je náhlá, postupně přechází v šokový stav. Ten je třeba urgentně řešit odborným lékařským zásahem.

Tento stav je nutné řešit hospitalizací a operačním zákrokem co nejdříve.

Bolest v oblasti pupku u dětí

Dítě leží na vyšetřovacím stole, lékař mu vyšetřuje břicho, má bolesti
U dětí při zánětu, po úrazu ale i ze stresu. Zdroj: Getty images

Bolest břicha v dětském věku může mít více příčin. Asi první, na co myslíme, je zánět apendixu.

Při apendicitidě je důležité všímat si celkových symptomů. Má náhlý nástup a rychlý průběh.

Bolest vzniká v okolí pupku, ale později se přesouvá nejčastěji do pravého podbřišku.

Přidružují se příznaky jako nevolnost, pocit na zvracení a zvracení. Dítě je slabé, trpí nechutenstvím a přidružuje se zvýšená tělesná teplota. Neobjevují se vysoké horečky nad 39 °C.

Po apendicitidě je častý výskyt hernie.

Jiným příkladem jsou bolesti z důvodu psychické zátěže a stresu, tedy psychogenní bolesti břicha. Je třeba myslet na úraz. V tomto období se vyskytují i infekční onemocnění. V případě infekčního onemocnění je důležité vědět, zda někdo jiný v rodině nemá stejné potíže.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.