- praktickelekarenstvi.cz - Nové léčivé látky v magistraliter receptuře XIV - mikonazol a mikonazol-nitrát
- medixa.sk - Moučnivka - soor
- wikipedie.cs - Candida albicans
- solen.cz - Nové možnosti léčby orální kandidózy u dětí pomocí magistraliter připravovaných léčiv
Soor, moučnivka, žabka: Jak se zbavit žabky v ústech? + Co pomůže na soor
Novorozenecké období je obdobím velkých adaptačních změn. Nezralost imunitního systému novorozence představuje jeho větší náchylnost na různé infekce. Často se vyskytující infekcí je kvasinkové onemocnění soor. Je typické pro tento věk. Soor, moučnivka nebo i žabka, jak ho mnozí nazývají, napadá sliznici dutiny ústní miminka.
Hlavní příznaky
- Bílý povlak na jazyku
- Bolest při polykání
- Malátnost
- Nechutenství
- Poruchy polykání
- Sucho v ústech
- Únava
Vlastnosti
Soor (laicky moučnivka nebo i žabka) je mykotická (kvasinková, plísňová) infekce postihující sliznici dutiny ústní. Objevuje se u novorozenců a kojenců převážně kolem dvanáctého týdne života. Postihuje 5 % až 15 % z celkového počtu dětí.
Na děťátko se může přenést během samotného porodu plodovou vodou, v níž se kvasinky běžně nacházejí. V některých případech se přenáší později během kojení, zejména pokud má matka zanícené bradavky.
Větší riziko vzniku moučnivky je u předčasně narozených novorozenců s nízkou poporodní hmotností.
Projevuje se ve formě bílého povlaku převážně na patře, jazyku a lícní sliznici. Svým vzhledem připomíná sražené mléko.
Soor se však na rozdíl od sraženého mléka nedá mechanicky odstranit. Snahou vyčistit děťátku pusinku v domnění, že jde o zbytky mléka, může postižené místo vlivem dráždění začít krvácet.
Onemocnění je nepříjemné. Způsobuje bolest a lokální krvácení. To má za následek potíže při kojení a mrzutost miminka.
Mnohdy dochází k sekundárnímu přenosu infekce na bradavku kojící matky a naopak. Proto je vhodnější během onemocnění krmit dítě z láhve. Lahvičku je nutné po každém použití důkladně vyčistit.
Kromě důkladné očisty lahví je potřeba pravidelně vyvařovat v horké vodě i dudlíky. Při přetrvávajícím kojení z prsu musí samozřejmě matka dbát na dostatečnou hygienu a ošetřování prsů.
Příčiny
Mezi infekčními agens plísňových onemocnění sliznice dutiny ústní jako takové, kam patří i soor, má největší procentuální zastoupení kvasinka candida albicans.
V posledních letech se do popředí dostávají i ostatní druhy non-albicans plísní, jako jsou například candida glabrata, candida krusei, candida tropicalis či candida species.
Původcem onemocnění jsou plísně (mykózy, kandidy), které u dospělého člověka přežívají na kořeni jazyka jako saprofyty. Pokud nedojde ke snížení imunity z různých chorobných příčin, tak tam i zůstanou. Při jejím poklesu ale dochází k přemnožení plísní. Ty se začnou navenek projevovat.
U novorozenců je imunitní systém nezralý. Proto často trpí kvasinkovým onemocněním. Nedochází u nich k rovnováze mezi plísněmi a přirozenou mikroflórou v ústní dutině. Plísně začnou převažovat a škodit.
S postupným rozvojem imunity u dětí klesá počet onemocnění. Pokud onemocnění přetrvává nebo recidivuje, je nutné pátrat po příčině nedostatečné nebo narušené obranyschopnosti z jiných patologických příčin.
Příznaky
Onemocnění se projevuje ve formě takzvaných "mléčných skvrn", které nelze setřít. Tyto skvrny nazýváme mléčnými pro jejich bělavé až mírně žluté zbarvení a proto, že nápadně připomínají zbytky sraženého mléka po kojení. Při násilném mechanickém pokusu o odstranění krvácejí a jsou bolestivé.
Bolestivost se nevyskytuje u každého miminka. Většinou jde o podrážděná ústa, která způsobují bolest. Bolest způsobuje nervozitu a nespokojenost děťátka či odmítání prsu. Dítě je pak neklidné, plačtivé, nezřídka i hladové z důvodu nedostatečného nakrmení. Hlad zvyšuje nespokojenost, a tak se matky často ocitají v bludném kruhu.
Diagnostika
Jelikož je soor u novorozenců poměrně častý, každý lékař ho umí zpozorovat pouhým okem, dokonce i maminky. Jde o takzvané vyšetření pohledem.
Na skutečné, laboratorní potvrzení plísní je třeba mikroskopické vyšetření s kultivačním potvrzením původce onemocnění. To je důležité k oddiferencování druhu houby a následné správné léčbě.
Průběh
Průběh onemocnění lze sledovat od narození až do batolecího věku. Nejčastěji se však objevuje v prvních dvou týdnech života. Postihuje v průměru asi 10 % novorozenců z celkového počtu.
Formy sooru:
- Lehká forma onemocnění – lokální mykotické onemocnění (onemocnění se vyskytuje místně, většinou postihuje patro, jazyk a lícní sliznici)
- Těžká forma onemocnění – systémové mykotické onemocnění (přemnožení plísní s následným napadením ostatních orgánových systémů)
Nekomplikovaný průběh onemocnění
Onemocnění probíhá téměř vždy bez vážnějších komplikací. Nezralost imunitního systému je dočasná. S vývojem děťátka, jeho obranyschopnosti a také s přispěním správné léčby vymizí onemocnění tak rychle, jak přišlo.
U některých miminek dochází k problémům se sáním mléka. Způsobuje ho bolestivost pusinky po mechanickém podráždění. Lokální krvácení je mírné. Někdy zůstane bez povšimnutí.
Při správném vývoji dítěte a správné medikaci trvá léčba v průměru asi týden. Doba uzdravení se může individuálně lišit v závislosti na několika faktorech. Jedním z nich je i reinfekce infikovanou bradavkou.
Komplikovaný průběh onemocnění – patologičtí novorozenci
Ve velmi výjimečných případech se lze setkat s komplikovaným průběhem. Důvodem většinou nebývá samotná plíseň, ale primární důvod jejího přemnožení a přežívání v organismu dítěte.
Soor s komplikovaným průběhem postihuje většinou patologické novorozence s nízkou porodní hmotností, nedostatečnou poporodní adaptací a současně probíhajícím jiným onemocněním vážnějšího charakteru.
Projevuje se nedostatečnou funkcí až selháním orgánu, který byl plísní sekundární zasažen. Většinou jde o respirační systém, což je u malých dětí velmi nebezpečné.
Jak se léčí: Soor
Jak se zbavit žabky v ústech? + Co pomůže na soor
Zobrazit více