Prevence děložních myomů
Neexistuje žádná prevence růstu děložních myomů jako takových. Je však možné zaměřit se na rizikové faktory, které by mohly potenciálně způsobit vznik děložních myomů.
Patří mezi ně zdravý životní styl ve smyslu vhodné plnohodnotné stravy, dostatek pohybu, příjem potřebných vitaminů (B, D, E) a minerálů, omezení konzumace alkoholu, tabáku a kofeinu a odstranění svalové nerovnováhy v pánevní oblasti.
Doporučuje se udržování hormonální rovnováhy v těle a léčba dalších přidružených zdravotních diagnóz pod dohledem odborníka.
Pro zdraví ženských pohlavních orgánů je z hlediska přírodní pomoci vhodné využití příznivého účinku bylin. Jedná se především o kontryhel obecný, řebříček obecný, drmek obecný nebo ostružiník maliník a mnoho dalších.
Jejich konzumaci je však vhodné konzultovat s gynekologem, protože mohou individuálně ovlivňovat hladiny některých pohlavních hormonů.
Děložní myomy a těhotenství
Problematičnost myomu během těhotenství závisí na jeho velikosti, povaze a přesné lokalizaci.
Pokud je děložní myom malý, nerizikový a netvoří překážku vaginálního porodu, lze jeho růst pouze pravidelně sledovat. Nezpůsobuje tak žádná zdravotní rizika.
Naopak pokud myom způsobuje ženě krvácení, bolest, tlak nebo jiné zdravotní problémy, je vhodné jej odstranit ještě před otěhotněním. Proto jsou nutné pravidelné preventivní prohlídky a včasná diagnostika a léčba děložních myomů.
Pokud růst v děloze způsobuje zdravotní problémy během probíhajícího těhotenství, je třeba stav myomu pravidelně sledovat a individuálně řešit s gynekologem.
Děložní myomy a ženská plodnost
Fibroidy mohou ovlivnit plodnost ženy několika mechanismy. Deformací děložní dutiny, nepravidelným růstem, změnami citlivosti a prokrvení endometria (děložní sliznice) nebo lokálními hormonálními změnami.
Všechny tyto aspekty mohou určitým způsobem snížit plodnost ženy a vést k neplodnosti.
Proto je nutná přesná diagnostika myomů a stanovení jejich rizika.
Fertilita = plodnost, schopnost reprodukce.
Některé rizikové myomy mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství a samotný porod. Popsána je také možná souvislost myomů s vyšším rizikem předčasného porodu. Včasná diagnostika a zavedení specializované léčby jsou proto nezbytné.
Kromě povahy samotného myomu hraje důležitou roli i jeho umístění. Pokud je výrůstek menší, ale tlačí se dovnitř děložní dutiny, může být rušivý.
Naopak větší myom rostoucí ne uvnitř dělohy nemusí působit žádné obtíže. Každý myom je individuální a je nutné odborné diagnostické vyšetření.