- solen.sk - Bradavice a jejich léčba u dětí, doc. MUDr. Tibor Danilla, CSc., Dětská dermatovenerologická klinika, Lékařská fakulta UK v Bratislavě.
- venerologie.cz - Lidský papilomavirus (Verruca vulgaris)
- patient.info - Seboroické bradavice
- patient.info - Bradavice a veruky
- dermatologyadvisor.com - Dermatologie
Co jsou to bradavice a jak se chránit před přenosem? (+ typy bradavic)
Bradavice jsou nenádorové infekční výrůstky na kůži. Nevypadají hezky a mohou znepříjemňovat život a způsobovat bolest. Vyskytují se poměrně často v každém věku. Proč vznikají, co je jejich původcem a jak se jich zbavit?
Hlavní příznaky
Vlastnosti
Bradavice nejsou škodlivé a u většiny lidí se v průběhu života alespoň jednou objeví.
Nejčastěji jsou způsobeny infekcí papilomavirem. Vyskytují se u dospělých i dětí.
Existuje více typů bradavic. Každý typ těchto virů se u lidí projevuje jinak. Mohou se projevovat jako běžné bradavice na kůži, papilomy na rozhraní kůže a sliznic nebo kondylomy na genitáliích. Kondylomy se rovněž podílejí na vzniku rakoviny.
Negenitální bradavice se často objevují u dětí a dospívajících na rukou, obličeji a nohou. Anogenitální bradavice se u dětí nevyskytují často. Jsou považovány za sexuálně přenosné infekce.
Toto kožní onemocnění postihuje jednoho z deseti lidí.
Bradavice se nejčastěji vyskytují na rukou, nohou, prstech, krku, někdy na rukou i nohou současně, v oblasti genitálií, ve vlasech, na obličeji, v nose, v podpaží, ale i na jiných částech těla a sliznicích.
Ve většině případů nejsou bolestivé a nemusí způsobovat žádné závažné problémy. Někdy se jedná pouze o kosmetický problém. Nevypadají hezky a pro některé lidi mohou být nepříjemné.
Bolestivé bradavice se vyskytují na citlivých místech, jako je chodidlo nebo konečky prstů. Na chodidle způsobují bolest v důsledku nadměrného tlaku. Na prstech narušují jemnou motoriku rukou.
Většina bradavic je nakažlivá. Přenáší se přímým kontaktem s infikovanou osobou. Může se přenášet také nepřímým kontaktem, například pomocí infikovaného ručníku nebo při návštěvě bazénu.
K přenosu je nutný těsný kontakt kůže na kůži. Infekce se přenáší rychleji, pokud je kůže porušena. K přenosu může dojít také v případě namočené kůže, která je v kontaktu s drsným povrchem, například v bazénech.
Příčiny
Bradavice jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Lidský papilomavirus napadá buňky nejsvrchnější vrstvy kůže nebo sliznic a způsobuje jejich změny. Tato virová infekce kůže vyvolává na kůži určitou reakci. Projevuje se v podobě malých kožních hrbolků, z nichž vznikají bradavice.
Vyskytují se kdekoliv na těle, nejčastěji na rukou a nohou. Jejich velikost se pohybuje od 1 mm do více než 1 cm. Objevují se jednotlivě, jako dvě bradavice nebo několik bradavic na jednom místě. Tyto viry způsobují následné pomalé množení buněk na vrchní vrstvě kůže. Množení může probíhat pomalu nebo v některých případech rychle.
Bradavice mohou přetrvávat různě dlouhou dobu, měsíce až roky, nebo se zhojí bez následného zjizvení.
Je známo více než 100 různých typů HPV virů. Bradavice jsou nejčastěji způsobeny typy HPV 2, 3 a 4. Jiné typy mohou způsobit genitální bradavice nebo dokonce rakovinu, nejčastěji děložního čípku.
Příčinou bradavic je infekce virem HPV.
Přenáší se přímým kontaktem s infikovanou osobou, nepřímým přenosem z infikovaného místa nebo možností přenosu od infikované matky při porodu.
HPV viry se dělí na kožní a slizniční typy.
Kožní typy HPV virů jsou příčinou bradavic.
U některých lidí se objeví jedna bradavice, u některých více. Závisí to také na jejich imunitě. Při oslabení imunitního systému tělo nedokáže s bradavicemi bojovat. Dochází k masivnímu výsevu více bradavic, které se již obtížně odstraňují.
Přečtěte si také:
Co je to HPV a očkování proti HPV? Nejde jen o bradavice...
Příznaky
Prvním příznakem infekce je výskyt bradavic v podobě puchýřků. To je charakteristický a nejčastější příznak.
Vznik bradavic může trvat několik měsíců. Projevuje se pomalým zvětšováním malého výrůstku, který připomíná vyrážku se stejnou barvou kůže. Ta se po několika týdnech začne trochu olupovat. Někdy nezpůsobují žádné příznaky a zmizí bez léčby.
Bradavice se podle příznaků dělí na několik typů:
- Běžné bradavice
- Rovinné bradavice
- Plantární bradavice
- Filiformní bradavice
- Seboroické bradavice
- Kontagiózní bradavice
- Anální a genitální bradavice
1. Běžné bradavice
Běžné bradavice (Verruca vulgares) se nejčastěji vyskytují u dětí a dospívajících ve věku 5–20 let, někdy i u lidí kolem 30 let. Mají kulatý vyvýšený tvar o průměru 1 mm až 1 cm a šedavou, žlutošedou barvu. Jsou drsné a tvrdé na dotek. Někdy mohou být popraskané s drobným šupinatěním. Praskliny mohou bolet a krvácet. Kolem první bradavice někdy dochází k výsevu menších bradavic.
Během několika týdnů až měsíců se zvětšují. Nejčastěji se vyskytují na rukou, dlaních a kolem nehtů. Mohou se rozšířit i na jiné části těla. Zpravidla zmizí do 2 let.
2. Rovinné (ploché) bradavice - Verruca planae
Vyskytují se především u dětí a dospívajících, velmi vzácně u dospělých.
Jsou menší než běžné bradavice. Mají průměr 1–4 mm, oválný tvar, narůžovělou, našedlou, žlutohnědou, tmavě hnědou, hnědočervenou nebo mírně odlišnou barvu kůže.
Objevují se ve formě malých plochých puchýřků s drsným povrchem s mírným šupinatěním.
Vyskytují se ve velkém množství, nejčastěji na hlavě, krku, hřbetech rukou a končetinách.
Často svědí. Zejména u dětí se následně snadno rozškrábou. Mohou se tak rozšířit na další části kůže. Hojí se spontánně po měsících až letech bez jizvení.
3. Plantární bradavice - Verruca plantaris
Jsou běžné u dospělé populace. Vyskytují se na chodidlech, zejména na místech zvýšeného tlaku při chůzi, jako je pata. Postupný tlak na bradavici způsobuje její prorůstání hlouběji do kůže. Proto trvá déle, než si jí člověk všimne.
Zpočátku je výrůstek plochý s hladkým povrchem. Teprve časem vystoupá nad úroveň kůže, kde ztvrdne a zdrsní.
Někdy se kolem bradavice vytvoří ztvrdlý prstenec připomínající puchýř. Občas se uprostřed bradavice objeví malé tmavé tečky, způsobené drobným krvácením. Po poškrábání proto dochází k lokálnímu lehkému krvácení.
Tento typ bradavice je velmi bolestivý. Bolest způsobuje problém při chůzi. Bradavice se mohou shlukovat do skupin. V takovém případě se nazývají mozaikové bradavice.
4. Filiformní (nitkovité) bradavice - Verruca filiformis
Filiformní bradavice jsou běžné u dospělých. Mohou se ale vyskytovat i u dětí. Vyskytují se v oblastech, kde je kůže tenká a jemná. Jedná se zejména o oblast očí, řas a rtů. Jejich tvar je úzký a oválný. Vystupují nad úroveň kůže. Často dochází k jejich poškrábání a narušení, zejména při holení. Poškrábání způsobuje následné krvácení a jejich povrch ztvrdne a zrohovatí.
Tento typ se rychle šíří a množí do větších skupin.
5. Seborrhoické bradavice
Seborrhoické bradavice jsou známé jako seboroické keratózy nebo stařecké bradavice.
Nejsou infekční, nejsou způsobeny virem. Jedná se o nenádorové výrůstky na kůži. Vypadají jako mastná, strupovitá skvrna přiléhající ke kůži. Jsou kulatého nebo oválného tvaru. Velikost může být od 1 cm do několika centimetrů. Jejich barva se liší. Obvykle jsou tmavě hnědé nebo černé. Zpravidla nevyžadují léčbu.
Vyskytují se hlavně kolem 40. roku věku, kdekoliv na těle.
6. Kontagiózní bradavice
Kontagiózní bradavice jsou způsobeny virem proxivirus mollusi neboli molluscum contagiosum. K přenosu dochází pohlavním stykem, intimním dotykem infikované osoby. Bradavice se mohou vyskytovat kdekoli na těle.
Doba od nákazy do propuknutí prvních příznaků může trvat pouhý týden nebo až půl roku.
Kontagiózní bradavice jsou drobné růžovobílé voskovité výrůstky s malou prohlubní uprostřed. Kontagiózní bradavice způsobené molluscum contagiosum mají načervenalou barvu a oválný tvar. Nejsou bolestivé, ale mohou dráždit kůži a svědit. Jejich vymačkáváním můžete přenést infekci a vytvořit jizvy.
7. Anální a genitální bradavice
Výskyt genitálních bradavic se v posledních letech zvyšuje v důsledku časné sexuální aktivity a střídání sexuálních partnerů.
Osoba trpící výsevem genitálních bradavic je vysoce infekční pro přenos onemocnění. Velkým rizikem je orální sex.
Od nakažení do prvního výsevu může uplynout 6 týdnů až 2 roky. Nejčastěji jsou to však 3–4 měsíce. Genitální bradavice se často projevují pálením, bolestí, krvácením a svěděním.
Anogenitální bradavice se vyskytují v místech zvýšeného zapaření, na slizničním rozhraní.
Dělí se na:
- Condylomata acuminata se vyskytují v genitální a anální oblasti, v tříslech v podobě malých výrůstků načervenalé nebo bělavé barvy. Časem se zvětšují a vytvářejí útvary podobné květáku. Na suchém místě mají bělavou barvu. Na vlhkých místech jsou nahoře bělavé, měkké, mohou být kluzké, zduřelé, s nepříjemným zápachem. U žen se často vyskytují na stydkých pyskách a v pochvě. U mužů na vnitřní straně předkožky. Jejich růst je rychlý.
- Condylomata plana se vyskytují v oblasti genitálií na děložním čípku, sliznicích v ústech, ale také na jazyku. Jsou to bělavá plochá ložiska. Na jazyku mohou mít drsný vzhled.
- Condylomata gigantea připomínají nádor, ale zřídka se vyvinou v rakovinu. Bývají velmi velké s poškozením okolní tkáně. Často se vyskytují u lidí s oslabenou imunitou.
Diagnostika
Vyšetření a diagnostiku provádí odborný lékař, dermatolog, venerolog.
Při diagnostice se lékař zaměřuje na anamnestické údaje. Získává informace o tom, kdy se bradavice objevila, jak rychle rostla, zda má drsný povrch, zda jsou na ní černé tečky.
Tvar a velikost různých typů bradavic se liší. Podle toho se také klasifikují.
Podle tvaru, barvy a umístění bradavice může dermatolog přesně určit, o jaký typ bradavice se jedná. Pokud si není jistý, provede se následná biopsie. Při biopsii se odebere vzorek tkáně a odešle se na přesné vyšetření.
Některé typy bradavic se vyskytují na sliznicích. Pro lepší zpozorování na sliznicích se aplikuje 3% kyselina octová, která zlepší jejich viditelnost a následnou diagnostiku.
Průběh
K přenosu dochází z člověka na člověka přímým kontaktem nebo přenosem z infikovaných předmětů, jako jsou ručníky. K přenosu dochází přes poraněnou vrstvu kůže, z řezných ran, škrábanců, poranění nebo smáčením kůže. Mokrá kůže je pro infekci propustnější. Virus musí proniknout do hlubší vrstvy kůže, aby došlo k infekci a následnému rozvoji infekčních bradavic.
Nejvíce infekční jsou lidé se zjevnými nebo navenek skrytými projevy.
Rozvoj onemocnění závisí na řadě faktorů, jako je místo infekce, množství infekční zátěže, imunita a vrozená vnímavost k HPV infekcím.
S věkem se však výskyt bradavic snižuje díky imunitě organismu a rozpoznání viru, se kterým se tělo již dříve setkalo.
Nepohlavní bradavice jsou běžné u dětí a mladých lidí.
Anogenitální bradavice jsou častější u mladých lidí, kteří již žijí sexuálním životem. U dětí jsou méně časté. Může k nim dojít přenosem z infikované matky při porodu na plod nebo nákazou od osoby s bradavicemi, například při používání stejného ručníku.
Inkubační doba je různá. Od nakažení do prvního výskytu bradavice může uplynout několik týdnů až měsíců.
Nejnáchylnější jsou lidé s oslabenou imunitou, alergici, lidé trpící ekzémy.
Přenos bradavic na jinou část těla je možný. Při škrábání bradavic se virus zachytí pod nehtem. Může se tak šířit v oblasti nehtu nebo se přenést na jinou část těla. Pokud si bradavice rozkoušete, mohou se rozšířit v okolí rtů, úst.
Příznaky a průběh některých typů bradavic se liší tvarem, velikostí a barvou. Jejich průběh může být proměnlivý. Některé mohou po několika měsících spontánně zmizet, jiné mohou přetrvávat i několik let. Mohou se vyskytovat jednotlivě nebo ve větším množství. Některé mohou být také bolestivé.
Bradavice se nejprve projeví jako malý hrbolek na kůži. Je měkký a zpočátku neviditelný, protože není příliš vysoko nad kůží. Tato boule má zpočátku měkký a hladký povrch. Později bradavice ztvrdne, povrch se zvrásní a zvlní a bradavice získá svůj typický tvar. Zároveň se mírně zvedne nad kůži. Pro každý typ bradavice je pak individuální velikost vystupování a bolestivost na dotek.
Bradavice, nebo kuří oko?
Je to bradavice, nebo kuří oko?
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Kuří oko roste dovnitř s dírou uprostřed.
Bradavice naproti tomu vystupuje z kůže nahoru.
Kuří oko je nahromaděná odumřelá kůže nažloutlé barvy, uprostřed černě zbarvená. Vyskytuje se na chodidlech, na patách, na bříškách prstů.
Fibromy jsou kožní výrůstky rostoucí vzhůru, které jsou s kůží spojeny pouze tenkou stopkou. Často se vyskytují na krku, v podpaží, na očních víčkách a v místech, kde se oblečení často otírá o kůži, například pod prsy. Nejedná se o virové onemocnění a nejsou infekční ani přenosné.
Jak se chránit před jejich přenosem a nešířit je?
- Nesdílejte ručníky s členy rodiny. Každý člen rodiny by měl mít svůj vlastní ručník.
- Ve společných sprchách noste žabky a nesdílejte s ostatními boty nebo ponožky.
- Bradavice neškrábejte ani se je nepokoušejte žádným způsobem odstranit.
- Nekousejte si nehty, nestrkejte si prsty do úst a neokusujte bradavice.
- Měňte si každý den spodní prádlo a ponožky.
- Nedrhněte místa s bradavicemi houbou nebo ručníkem, abyste se vyhnuli podráždění a pořezání.
- Nevypalujte místa s bradavicemi.
- Zvyšte příjem vitamínů C, E a B, abyste posílili imunitu.
Bradavice v těhotenství
V těhotenství ohrožují matku i dítě nejčastěji genitální bradavice.
Během těhotenství nehrozí přenos viru na plod.
Plod se může nakazit pouze při porodu, a to průchodem infekčními porodními cestami. V případě bradavic na jiných částech těla je riziko přenosu na plod nižší a riziko přenosu při porodu prakticky neexistuje.
Genitální bradavice se doporučuje odstranit před porodem. Domácí léčba není správným řešením.
Kauterizaci tekutým dusíkem s lokální anestezií provádí především odborný lékař.
Problém je s vnitřními bradavicemi, které se musí kauterizovat v celkové anestezii. To je ale problematický postup.
Hrozí nebezpečí, pokud se bradavice zvětší natolik, že by mohly ucpat porodní cesty. Kromě toho může virus během porodu proniknout do hrtanu dítěte a způsobit dýchací potíže.
Ve většině případů bradavice z těla matky po porodu zmizí, protože se posílí imunita organismu.
Domácí léčba
Trápí vás bradavice a zajímá vás, jak je odstranit?
Kromě konzervativní léčby různými lékařskými přípravky lze použít také homeopatické prostředky, bylinky nebo různé domácí recepty. Možností je několik. Ale při domácí léčbě si musíte být jisti, že se jedná o bradavici, a ne o jiné kožní onemocnění.
Zaručený domácí lék na bradavice neexistuje. Existuje ale několik zajímavých postupů, které si lidé na internetových fórech vychvalují.
Přikládání banánové slupka na bradavici každý večer po dobu jednoho týdne vám může pomoci zbavit se bradavic.
Podobně lze na noc použít česnek. Nakrájí se na plátky a přilepí přímo na bradavici náplastí. Další metodou je drcený česnek. Drcený česnek se natře na bradavici a nechá se působit 4–5 hodin.
Citron a ocet vám také mohou pomoci.
Kůru citronu nakrájejte na malé kostičky, přibližně o velikosti bradavice, vložte je do sklenice a zalijte octem. Můžete také použít 5% jablečný ocet, aby byly kostičky celé pokryté octem. Sklenici přikryjte a nechte 24 hodin stát. Takto připravenou kůru můžete používat až 48 hodin.
Okolí bradavice potřete krémem nebo vazelínou, abyste ji ochránili před roztokem. Na noc na bradavici naneste připravenou kůru. Nechte ji působit celou noc. Kůru nanášejte každou noc, dokud bradavice neztmavne a nezčerná. Po zčernání počkejte, až bradavice odpadne. V žádném případě ji sami neodstřihávejte.
Tento způsob léčby je vhodný na běžné, plantární bradavice a bradavice na nohou.
Urinoterapie je potírání bradavic ranní močí ze středního proudu, dokud nezmizí. Tento způsob léčby může trvat až dva týdny. Je vhodná pro plantární a ploché bradavice.
Jedlá soda. Připravte si kaši z jedlé sody smíchané s vodou. Kaši natřete na bradavici a překryjte náplastí. Lze ji používat přes den nebo na noc.
Bradavice můžete také volně potřít cibulí nebo použít cibulovou mast. K potírání se používá také ricinový olej.
Byliny na bradavice
Na bradavice pomáhají také bylinky. Byliny se odjakživa používají kvůli svému léčivému účinku.
Vlaštovičník je výborným pomocníkem při léčbě bradavic. Šťáva z čerstvých květů vlaštovičníku se ve formě žlutého mléka natírá na bradavice. Můžete také použít tinkturu z vlaštovičníku.
Dalšími možnostmi je použití tinktury z arniky horské, šťávy z měsíčku lékařského, tea tree oleje, aloe vera.
V několika lidových receptech se uvádí také propolis, který se nanáší na bradavici a poté se zalepí náplastí.
Při samoléčbě však buďte opatrní. Ne každá rostlina pomáhá.
Pokud si nevíte rady s výše uvedenými domácími způsoby léčby ani s bylinkami či přírodními produkty, měli byste navštívit lékaře.
Jak se léčí: Bradavice
Léčba a léky: jak se zbavit bradavic, co je pomůže odstranit?
Zobrazit více