Únava: Souvisí se zažívacími potížemi? + 9 tipů, jak jí předcházet

Únava: Souvisí se zažívacími potížemi? + 9 tipů, jak jí předcházet
Zdroj fotografie: Getty images

Únava je velmi častým a v dnešní hektické době poměrně častým subjektivním příznakem.

Únavu zažíváme všichni, snad už od dětství. Má v našem životě velmi důležitou, především ochrannou funkci. Je to signál, který nás upozorňuje, že naše tělo je na pokraji vyčerpání svých energetických zásob, fyzických nebo duševních sil.

Únava má důležitou ochrannou funkci...
Je to jakási výstražná kontrolka paliva pro naše tělo.

Nadměrná únava bez odpočinku však může negativně ovlivnit všechny sféry života, ať už jde o pracovní výkon, rodinný život, nebo mezilidské vztahy.

Kdy s únavou navštívit lékaře, s jakými dalšími onemocněními může souviset a jak jí předcházet, se dozvíte v tomto článku.

Zdravá versus nezdravá únava

Stává se vám, že po náročném tréninku nebo po intenzivní fyzické aktivitě během dne se následně večer nemůžete hýbat? Zasáhla vás běžná fyzická únava, která se projevuje bolestí svalů a kloubů.

Pokud máte v práci stresové období a šéf vás nenechá vydechnout, pohár vaší trpělivosti velmi rychle přeteče.

Jste nervózní, ospalí, nepozorní, nedokážete se soustředit, snadno vás bolí hlava. V tomto případě se jedná o duševní únavu, která rychle zmizí po dostatečném odpočinku, dobrém spánku a uvolněné mysli.

Chronická únava je vyčerpání organismu, které trvá nejméně půl roku nebo déle.

Může se objevit bez zjevného zatížení organismu nebo psychiky, což jedince překvapí.

Příčinou takové chronické únavy může být vyčerpávající chronické onemocnění nebo neustálé přetěžování organismu.

Nejnáchylnější jsou lidé, kteří neumějí odpočívat. Neschopnost odpočívat nebo se přinutit "vypnout" od problémů a starostí je velkým rizikovým faktorem pro vznik chronické únavy organismu neboli syndromu vyhoření.

Jedním z důvodů je nerovnováha v rozložení duševní a fyzické aktivity.

Pokud dokážete nadměrné únavě přisoudit logickou příčinu a po odpočinku se cítíte opět svěží, pravděpodobně se nejedná o nic vážného. Až se váš život vrátí do normálu, budete opět plní energie.

Zpozornět byste měli, pokud se u vás nebo u někoho blízkého objeví častá nadměrná únava. Nezlepšuje se po dostatečném odpočinku, objevuje se bez zjevného zatížení těla nebo mysli a je doprovázena dalšími příznaky, jako jsou bolesti svalů, hlavy, krku, zažívací potíže, smutek nebo sociální izolace.

Pokud stav trvá déle než půl roku, může se jednat o závažnější onemocnění nebo chronický únavový syndrom.

Co je chronický únavový syndrom?

Chronický únavový syndrom (CFS), nazývaný také syndrom chronické únavy a imunitní dysfunkce (CFIDS) nebo myalgická encefalomyelitida, je stav přetrvávající a nevysvětlitelné opakující se únavy.

Chronickou únavu zhoršuje především fyzická a duševní aktivita.

Chronický únavový syndrom je charakterizován spojením dalších obtíží a příznaků s příznakem únavy.

Až 80 % osob postižených chronickým únavovým syndromem jsou ženy.
To lze vysvětlit dvěma souběžnými profesemi žen: rodinou a prací.

Unavená žena leží na kuchyňské lince, rozlévá kávu vedle hrnku, vedle ní stojí dítě.
Ženy jsou náchylnější k chronické únavě, jejíž hlavní příčinou jsou souběžné povinnosti. Zdroj: Getty images

Příčina onemocnění není dosud zcela objasněna. Předpokládá se, že na ni mají vliv neléčené infekce, přetrvávající stres, intoxikace chemickými látkami, např. z pitné vody, potravin nebo vzduchu, neléčený nízký krevní tlak atd.

Prvním varovným příznakem je denní únava, která je příčinou poklesu výkonnosti. Přidává se ospalost a potřeba denního spánku. Spánek ovšem nepřináší osvěžení.

Zhoršuje se koncentrace, paměť a chuť učit se novým věcem a zapojovat se do nových činností. Takový člověk je světloplachý, nesnáší ostré denní světlo a vyhledává místnosti s přirozenou tmou.

Může mít také pocit zhoršeného vidění nebo bolesti za očima. Časté jsou psychické změny a výkyvy nálad, strach a nevysvětlitelná úzkost.

Mezi další nepříjemné příznaky patří např.:

 • zvýšená teplota a třesavka
 • myalgie a artralgie (bolesti kostí, kloubů a svalů)
 • bolest v krku
 • bolest hlavy
 • zvětšené lymfatické uzliny
 • vyrážky a ekzémy
 • deprese
 • gastrointestinální potíže, bolesti břicha střídající se s průjmem nebo zácpou

Další informace naleznete v našem článku:
Chronický únavový syndrom: Jaké jsou jeho příčiny a příznaky + diagnostika

Sociální komplikací chronického únavového syndromu je postupná neschopnost vykonávat práci a povolání. Deprese se zhoršuje sociální izolací, neochotou setkávat se s přáteli a obtížemi při vyjadřování emocí a pocitů.

Únava a demotivace k fyzickým aktivitám jsou příčinou obezity, která může vést k dalším závažným metabolickým onemocněním.

Unavená žena s bolestí leží v posteli a přikrývá si hlavu polštářem.
S únavou se často pojí i zdravotní problémy. Pamatujete si, co bylo na začátku? Zdroj: Getty images

Příčina chronické únavy může souviset s "nespokojeným" bříškem

Zkuste si vzpomenout, zda vaší chronické únavě předcházely zažívací potíže, nadýmání, časté střídání zácpy a průjmu nebo bolesti břicha po jídle.

Většina pacientů s chronickým únavovým syndromem totiž trpí zažívacími problémy ještě předtím, než se objeví samotná únava.

Proto se lékaři a vědci začali zabývat výzkumem střevních onemocnění a souběžným výskytem chronické únavy.

Výsledky pozorování mnoha pacientů a jejich příznaků naznačují, že se nejedná o izolované onemocnění mozku, ale o poruchu celého mechanismu na ose mozek ↔ střeva ↔ imunitní systém.

Souvislost na ose mozek ↔ střeva ↔ imunitní systém?

Existuje řada vědeckých důkazů, že chronická únava úzce souvisí se změnami střevní mikrobioty, s nízkým obsahem bifidobakterií a vyšším obsahem aerobních bakterií.

Unavená žena leží v posteli, bolí ji břicho
Únava a zažívací potíže k sobě mají velmi blízko. Zdroj: Getty images

Střevní systém člověka obsahuje složitý a jemně vyvážený ekosystém více než 400 až 500 různých druhů mikroorganismů. Mezi příklady bakteriálních druhů patří Lactobacillus, Bifidobacteria, Bacteroides, Clostridia, Fusobacteria, Eubacteria, Peptococcus, Streptococcus, Escherichia a Veillonella.

Tato probiotika a živé mikroorganismy poskytují svému hostiteli nesčetné zdravotní výhody. Bifidobakterie například prospívají lidem tím, že způsobují snížení prozánětlivých cytokinů a celkové připravenosti organismu produkovat zánět, který je spouštěčem mnoha onemocnění, včetně chronického únavového syndromu.

Kromě toho mají schopnost snižovat oxidační stres, zlepšovat náladu a zvyšovat nutriční výtěžnost přijímané stravy.

Rovnováha ve složení střevní mikroflóry může být narušena řadou faktorů, včetně stresu.

Emocionální stres posouvá rovnováhu střevní mikrobioty směrem ke snížení počtu bifidobakterií a laktobacilů a přemnožení patogenních aerobních bakterií.

Mezi aerobní bakterie patří Enterococcus a Streptococcus. Jedná se o bakterie produkující kyselinu D-mléčnou, které se u pacientů s chronickým únavovým syndromem vyskytují v nadměrném množství.

Je vědecky potvrzeno, že čím vyšší je počet aerobních enterokoků ve střevním traktu člověka, tím závažnější jsou neurologické a kognitivní příznaky chronické únavy pacienta, včetně nervozity, ztráty paměti, zapomnětlivosti a zmatenosti.

Střevní patogeny určitým způsobem komunikují s centrálním nervovým systémem, a ovlivňují tak emoce a chování člověka. Mohou dokonce modulovat imunitní odpověď.

Disharmonie střevní mikrobioty a špatný spánek

Jednou z dalších příčin vaší únavy může být neschopnost dostatečně si odpočinout během spánku.

Nespavost může být způsobena střevní poruchou zvanou syndrom dráždivého tračníku nebo funkční dyspepsie.

Jedná se o nepříjemné pocity v podbřišku, které jsou spojeny se změnami ve vyprazdňování. Příčinou těchto potíží je dysfunkce střevních pohybů, bakteriální přemnožení v tenkém střevě nebo mikroskopický zánět střevní sliznice.

Funkční dyspepsie se projevuje nepříjemnými pocity v horní části břicha. Obtíže přicházejí po jídle, zahrnují časnou sytost, nadýmání a nevolnost.

Špatný spánek u lidí trpících funkční dyspepsií je způsoben extrémně nabuzeným autonomním nervovým systémem během noci. Ten udržuje střeva v neustálé pohotovosti a v pohybu. U těchto osob také převažuje spánek REM, který se vyznačuje stimulačními účinky na motilitu tlustého střeva.

Nedostatek vydatného spánku a následná únava způsobují, že imunitní systém je v pohotovosti. Dochází k tvorbě mikroskopických zánětů ve střevní sliznici. Chronický zánět má za následek mnoho gastrointestinálních onemocnění, která dále způsobují ještě větší únavu.

Je to jako začarovaný kruh, který lze přerušit pouze vhodnou životosprávou a úpravou střevní mikroflóry. Dobré výsledky byly pozorovány také po podávání melatoninu. Kromě podpory hlubokého spánku se u pacientů léčených melatoninem zlepšila pravidelnost stolice a zmírnila se těžká zácpa spojená s funkční dyspepsií.

Přečtěte si také:

Únava jako příznak jiného onemocnění

Kromě gastrointestinálních potíží může být chronická únava spojena i s dalšími nemocemi. Pokud trpíte nevysvětlitelnou únavou, která trvá déle než 6 měsíců, zajděte alespoň na preventivní prohlídku a vyšetření krve.

Mezi nemoci spojené s únavou patří např.:

 • rakovina
 • autoimunitní onemocnění, např. skleróza multiplex, myastenie gravis
 • imunodeficience
 • infekční onemocnění
 • subakutní a chronické bakteriální infekce, např. tuberkulóza, bakteriální endokarditida, borelióza
 • parazité v těle (toxoplazmóza, amebióza)
 • plísňová onemocnění
 • psychiatrická onemocnění (schizofrenie, endogenní deprese, anxiomatická neuróza, hysterie)
 • chronické užívání některých léků, např. beta-blokátorů, trankvilizérů, lithia, antidepresiv
 • závislost na alkoholu a drogách
 • hormonální onemocnění, např. hypotyreóza
 • diabetes

9 tipů, jak se zbavit únavy a dodat tělu energii

Pravděpodobně často dostáváte od svého okolí dobře míněné rady, jak se nastartovat, jak se přemoci, že je to všechno jen ve vaší hlavě apod. Snažíte se, tlačíte se do všech aktivit, jeden den dokonce cvičíte a další týden musíte odpočívat.

Klíčem ke zvládnutí chronické únavy je postupnost a důslednost při zavádění nových aktivit.

Zde je několik tipů, které stojí přinejmenším za vyzkoušení. Možná i vy můžete únavu hravě překonat:

1. Zpomalte tempo svého života

Zkuste ze svého rozvrhu vyřadit několik činností, které vás během dne zbytečně stresují. Ale pozor, příliš mnoho odpočinku únavu ještě zhoršuje. Snažte se udržovat stálou, ale mírnou úroveň aktivity a postupně ji zvyšujte.

2. Pravidelně cvičte

Nemusíte se trápit s činkami nebo každý den běhat kilometry.

Nejlepším řešením je vypracovat plán ve spolupráci s fyzioterapeutem. Odstranění špatných návyků v držení těla a nácvik efektivního dýchání vás zbaví bolesti zad, okysličí tělo a vyplaví endorfiny.

3. Rozhovor s psychologem

Psychické napětí a zadržování emocí může tělo vyčerpat až na dno sil. Zkuste si promluvit s psychologem, abyste zjistili příčinu negativního myšlení a chování.

4. Odborná léčba deprese

Možná se ve vašem případě nejedná jen o únavu, ale o depresi.

Deprese není obyčejný smutek, ale stav, který je doprovázen mnoha fyzickými příznaky. Máte-li podezření, že trpíte depresí, navštivte psychiatra.

Kromě úpravy nálady léčba deprese zlepšuje spánek a také zmírňuje bolest.

5. Léčba chronické bolesti

Trápí vás bolest páteře nebo kloubů?

Nesteroidní protizánětlivé léky nebo analgetika mohou dočasně pomoci, ale návštěvu lékaře neodkládejte příliš dlouho.

6. Skoncujte s alergiemi

Pokud trpíte alergií na potraviny, pyly nebo roztoče, nedovolte, aby se tyto alergeny dostaly do vašeho prostředí.

Přítomnost alergenů v prostředí nutí tělo neustále upozorňovat imunitní systém. Kromě vyloučení všech alergenů požádejte svého lékaře o předepsání vhodných antihistaminik.

Neustálé kýchání, rýma nebo slzení očí jsou velmi únavné.

7. Čas na spánek

Osvěžující spánek je při boji s únavou nezbytný.

Pokud nemůžete dobře spát, naučte se základy spánkové hygieny. Prvním pravidlem je pravidelné usínání a vstávání ve stejnou dobu, upřednostňování uklidňujících činností před spaním, omezení alkoholu a cigaret, tučných a těžkých jídel před spaním.

8. Zdravá strava

Veškerou energii získáváme z jídla. Tak ať je nabité vitamíny a živinami, které vás postaví na nohy.

Změňte svůj obvyklý nudný jídelníček na pestrý, založený na zelenině a ovoci.

Nezapomínejte ani na svůj pitný režim. Častou příčinou únavy může být dehydratace.

9. A rada nejen pro dámy – nedržte šílené diety

Hypoglykémie a nedostatek bílkovin vás mohou unavit k smrti. Pár shozených kilogramů pak získáte zpět i s jojo efektem.

Pokud potřebujete zhubnout, poraďte se s odborníkem na výživu, který vám navrhne rozumný dietní plán.

Unavený běžec, muž, odpočívá po tréninku pod schody.
Cvičení je dobrý způsob, jak se zbavit chronické únavy. Buďte však opatrní, na začátku je třeba začít postupně... Zdroj: Getty images

Další užitečné informace najdete také v našich článcích:

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • solen.sk - Chronický únavový syndróm, Alena Šujanová, Daniela Ogurčáková, Ambulancia pre liečbu chronickej bolesti, Košice
 • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Incidence of irritable bowel syndrome and chronic fatigue following GI infection: a population-level study using routinely collected claims data
 • ncbi.nlm.nih.gov - Gut inflammation in chronic fatigue syndrome
 • ncbi.nlm.nih.gov - Sleep Dysfunction and Gastrointestinal Diseases
 • aafp.org Fatigue: An Overview, Thomas C. Rosenthal, MD; Barbara A. Majeroni, MD; Richard Pretorius, MD, MPH,and Khalid Malik, MD, MBA, Department of Family Medicine, University at Buffalo, Buffalo, New York
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.