Jak funguje menstruační cyklus? Délka cyklu a fáze + příznaky

Jak funguje menstruační cyklus? Délka cyklu a fáze + příznaky
Zdroj fotografie: Getty images

Menstruační cyklus je součástí fyziologického fungování ženského reprodukčního a hormonálního systému. Jak cyklus probíhá, jaké jsou jeho čtyři fáze a projevy?

Menstruační cyklus se skládá z pravidelně se opakujících změn v těle ženy. Jeho správné fungování je základem pro otěhotnění a početí dítěte.

Průběh ženského cyklu, jeho fáze, délku, hladiny hormonů, příznaky a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v článku.

Co je to menstruační cyklus?

Menstruační cyklus, odborně nazývaný eumenorea, je hormonální fyziologický cyklus v ženském těle. Cyklus se také označuje jako ovariální (vaječníkový) cyklus. Probíhá od puberty do vyššího věku menopauzy.

Průměrná délka cyklu je 28 dní.

Cyklus má 4 základní fáze. Za jeho začátek se považuje menstruace. Cyklus pak končí začátkem další menstruace.

Základní funkcí menstruačního (ovariálního) cyklu je připravit ženské pohlavní buňky vajíčka a děložní sliznici na oplodnění. Menstruace neboli menstruační krvácení je krátká fáze ovariálního cyklu, která nastává poté, co vajíčko nebylo oplodněno.

Doba, kdy ženy menstruují a mají funkční menstruační cyklus, se označuje jako plodné období.

Žena menstruuje přibližně 40 let svého života.

Během menstruačního cyklu se fyziologicky mění hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu.

Menstruace (menses) je charakterizována fyziologickým vaginálním krvácením, které se opakuje přibližně každý měsíc. Menstruační krev se dostává do dělohy z dělohy malým otvorem v děložním čípku a poté odchází z těla pochvou.

Menstruační krvácení trvá přibližně 5 až 7 dní.

Doprovodnými příznaky nástupu menstruace mohou být zvýšená citlivost prsů, stahy děložního svalstva, bolesti v podbřišku, nadýmání, zvýšená únava, změny nálady nebo chuti k jídlu.

Délka a pravidelnost cyklu

Jeden menstruační cyklus trvá přibližně 28 až 30 dní. Za fyziologický se považuje kratší 21denní cyklus a také delší 35denní cyklus.

Délka menstruačního cyklu se může v jednotlivých měsících lišit.

Některé ženy mají přesně pravidelný cyklus a dokáží předpovědět přesný den a čas menstruace. Jiné ženy s pravidelnou menstruací mohou její příchod předpovědět pouze s odchylkou několika dní.

Menstruační krvácení trvá v průměru 5 dní. Za fyziologické se považuje 2–8 dní. Ztráta krve je přibližně 20 až 80 ml.

Pravidelnost příchodu menstruace, ovulace a celková délka cyklu je ovlivněna řadou faktorů vnitřního i vnějšího prostředí.

Pravidelnost a délku cyklu ovlivňují:

 • Věk ženy
 • Vystavení stresovým faktorům
 • Životní styl a fyzická aktivita
 • Výrazná změna hmotnosti
 • Farmakologická léčba
 • Současná onemocnění a záněty v těle
 • Hormonální nerovnováha
 • Onemocnění reprodukčního systému

Navštivte lékaře (gynekologa), pokud:

 • Menstruační cyklus je kratší než 21 dní
 • Menstruační cyklus je delší než 35 dní
 • Menstruační krvácení trvá déle než 8 dní
 • Menstruace se opozdí o 5 týdnů nebo více
 • Ztráta krve je větší než 100 ml
 • Menstruační bolest je nadměrná a nesnesitelná
 • Zaznamenáváte krvácení mimo menstruační fázi
 • Nejste si jistá některými příznaky a symptomy svého cyklu

První menstruace

První menstruace se odborně nazývá menarche. Dochází k ní kolem 10. až 15. roku věku v období puberty. Průměrný věk první menstruace je 13 let. Menstruace končí mezi 45. a 55. rokem života ženy.

V minulosti v různých kulturách znamenalo první krvácení dívky, že je připravena počít dítě a stát se tak ženou.

V průběhu života se menstruace postupně mění. V pubertě může být menstruace různě intenzivní a nepravidelná. Postupně s věkem se však cyklus stává pravidelnějším co do délky a frekvence.

Načasování začátku první menstruace souvisí s věkem, životním stylem, stravovacími návyky, produkcí hormonu estrogenu a tukovou tkání.

4 fáze menstruačního cyklu

Ovulační cyklus ženy je časově rozdělen na 4 základní části (fáze). Období menstruace a ovulace jsou považovány za protilehlé vrcholy cyklu.

 1. Menstruační fáze (menstruace)
 2. Folikulární fáze
 3. Ovulační fáze (ovulace)
 4. Luteální/luteinizační fáze
Ovariální cyklus 28 dní
Ovariální cyklus o 28 dnech: menstruace (1–6), folikulární fáze (7–11), ovulace a plodné dny (12–15) a luetální fáze (16–28). Zdroj: Getty Images

1. Menstruační fáze

Fyziologická menstruační fáze trvá 2–7 dní a jejím hlavním projevem je menstruační vaginální krvácení o objemu až 80 ml. Ženské tělo se zbavuje nepotřebné tkáně děložní výstelky, neoplozeného vajíčka spolu s krví.

Během menstruace je nutné dbát na zvýšenou hygienu a pravidelnou výměnu menstruačních hygienických pomůcek. Typická je mírná bolest v podbřišku způsobená stahy děložní svaloviny.

Začátek menstruace může být doprovázen citlivostí prsou, zažívacími potížemi a zhoršením psychického stavu. V této fázi cyklu jsou ženy často náladové a melancholické se sklonem k depresím.

Ve fázi menstruace je hladina ženských hormonů na minimu. Je přítomna zvýšená únava, a proto je vhodné dopřát si více odpočinku.

2. Folikulární fáze

Po menstruaci následuje folikulární fáze pojmenovaná podle FSH – folikulostimulačního hormonu. Vylučováním FSH se ve vaječníku ženy vyvíjí oplodnitelné vajíčko v tzv. folikulu – obalu.

Fáze je charakterizována zvýšenou produkcí estrogenu a LH (luteinizačního hormonu). Folikul produkuje estrogeny, díky nimž se děložní výstelka postupně připravuje na případné oplodnění vajíčka.

Folikulární fáze trvá přibližně 6 dní.

Žena je obvykle pozitivní, energická a společenská.

3. Ovulační fáze

Když vajíčko ve folikulární fázi plně dozraje, nastává ovulační fáze. Tělo produkuje estrogen a luteinizační hormon, díky nimž se vajíčko uvolní z vaječníku.

V okamžiku, kdy vajíčko putuje z vaječníku vejcovodem do dělohy, je spuštěna ovulace.

Ovulace probíhá přibližně uprostřed cyklu, 12.–14. den 28denního menstruačního cyklu. Ovulace trvá 24–48 hodin.

Ovulaci často provází mírná bolest v podbřišku. Je charakteristická přítomností vodnatého cervikálního výtoku – hlenu vycházejícího z děložního hrdla, který usnadňuje mužským spermiím pohyb a cestu k ženskému vajíčku.

Právě ovulační fáze je z hlediska otěhotnění nejdůležitější. Zralé vajíčko je schopné oplodnění přibližně 24 hodin po uvolnění. Hladiny hormonů estrogenu, FSH a LH jsou na svém maximu.

Ovulační cyklus probíhá střídavě v jednom ze dvou vaječníků během menstruačního cyklu v plodném období života ženy. Vaječník obsahuje ještě před porodem množství nezralých vajíček, která v průběhu života ženy postupně dozrávají.

Ve fázi ovulace bývají ženy kreativní, produktivní se zvýšeným libidem a sexuálním apetitem.

4. Luteální/luteinizační fáze

Poslední fází cyklu a fází předcházející menstruaci je luteální část cyklu. Tato fáze obvykle netrvá déle než 16 dní. Dochází k poklesu hladiny estrogenu a naopak ke zvýšení hladiny progesteronu.

Prasklý folikul ve vaječníku se mění ve žluté tělísko produkující velké množství hormonu progesteronu, který napomáhá růstu děložní sliznice pro lepší uchycení potenciálně oplodněného vajíčka.

Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, po skončení luetální fáze vajíčko odumře, bazální teplota klesne spolu s hladinou progesteronu a opět nastane menstruace. Cyklus začíná znovu.

Žena může během této fáze pociťovat různé fyzické a psychické příznaky, protože se mění hladina hormonů, tzv. PMS - premenstruační syndrom.

Nejčastějšími projevy PMS jsou změny a výkyvy nálad, podrážděnost, nadměrná únava, bolesti hlavy, napětí a citlivost prsou, bolesti v podbřišku, akné nebo zažívací potíže.

4 fáze menstruačního cyklu
4 fáze menstruačního cyklu. Menstruace (odlučování části děložní sliznice), folikulární fáze (dozrávání vajíčka), ovulace (uvolnění vajíčka z folikulu) a luteální fáze. Zdroj: Getty Images

Přehled hormonů ovlivňujících menstruační cyklus

Hormony vaječníků

Estrogeny – Estradiol, estron a estriol jsou hormony tvořené ve vaječnících. Jejich hlavním úkolem je zvětšovat děložní sliznici pro lepší uhnízdění vajíčka a podporovat ovulaci.

Hormony ovlivňují menstruační cyklus a pravidelnost menstruace. Estrogeny zlepšují duševní stav a náladu zvýšením hladiny hormonu serotoninu a endorfinů.

Estrogen je hormon působící především v první polovině cyklu a při ovulaci.

V pubertě je důležitý při tvorbě sekundárních ženských pohlavních znaků (růst prsou, boků, ochlupení...). Má příznivý vliv na sexuální apetit a libido ženy.

Gestageny – Progesteron se tvoří ve žlutém tělísku ve vaječníku po ovulaci. Jeho hlavním úkolem je přeměnit sliznici dělohy tak, aby byla schopna přijmout oplodněné vajíčko.

Gestageny mají opačný psychologický účinek než estrogeny. Způsobují premenstruační syndrom.

Pokud mužská spermie úspěšně oplodní vajíčko, progesteron zastaví menstruační cyklus. Během těhotenství a laktace jsou dominantním hormonem právě gestageny.

Progesteron je hormon působící hlavně v druhé polovině cyklu.

Testosteron a androgen – Lidově nazývané mužské hormony, které jsou však důležité i v ženském těle. Tvoří se ve vaječnících a nadledvinách. Způsobují zvýšení libida a mají pozitivní vliv na metabolismus kostí a psychický stav.

Hormony hypofýzy

Hypofýza (podvěsek mozkový) je endokrinní žláza mozku, která řídí štítnou žlázu, nadledvinky a pohlavní žlázy (u žen vaječníky). Hormony hypofýzy, které řídí a ovlivňují gonády, se odborně nazývají gonadotropiny.

FSH (folikuly stimulující hormon) – jeho úkolem je stimulovat buňky vaječníku k produkci estrogenů a androgenů. Podporuje tvorbu folikulů – obalů vajíček. Hladina tohoto hormonu také vypovídá o samotném počtu vajíček ve vaječnících.

LH (luteinizační hormon) – jeho úkolem je stimulovat vaječník k produkci androgenů, které se pak přeměňují na estrogeny. Stimuluje produkci testosteronu. Jeho zvýšená hladina LH vyvolává ovulaci a svým působením mění folikul ve žluté tělísko.

Prolaktin – jeho úkolem je stimulovat mléčnou žlázu k produkci mateřského mléka. Ovlivňuje a reguluje ostatní pohlavní hormony.

Menstruační cyklus a změny hormonů a děložní sliznice v průběhu času.
Menstruační cyklus a změny hormonů a děložní sliznice v průběhu času. Nahoře - hladiny jednotlivých pohlavních hormonů. Dole - změna děložní sliznice. Zdroj: Getty Images

Důležité pojmy a poznatky o ženském cyklu

Předmenstruační syndrom

PMS je charakterizován souborem fyzických a psychických projevů před a při nástupu menstruace. Etiologie nástupu souvisí s hormonálními změnami a výrazným hormonálním poklesem v luteální fázi cyklu.

Mezi fyzické (tělesné) příznaky mohou patřit bolesti a křeče v podbřišku, nadýmání, zažívací potíže, bolesti hlavy, migréna, zvýšená citlivost a plnost prsů, změna chuti k jídlu, nadměrná únava, nespavost a celková fyzická slabost.

Psychické příznaky zahrnují časté změny nálad, podrážděnost, úzkost, melancholii, sníženou koncentraci a schopnost soustředění.

Ovulace a plodné dny

Ovulace je krátká doba, kdy zralé vajíčko opouští vaječník a putuje do dělohy. Je to nejpravděpodobnější doba otěhotnění, pokud žena měla nechráněný pohlavní styk.

Blízké období kolem dne ovulace se nazývá plodné okno – fertilní dny.

Mužské spermie mohou v reprodukčních orgánech ženy přežívat 3 až 5 dní, zatímco vajíčko ženy žije 12 až 24 hodin po ovulaci.

Ovulace (nejplodnější den menstruačního cyklu) nastává přibližně uprostřed cyklu (14. den). Plodné okno a plodné dny jsou přibližně mezi 12. a 16. dnem cyklu.

Menopauza a klimakterium

Žena menstruuje přibližně 40 let svého života. Většina žen má pravidelnou menstruaci až do menopauzy – období, kdy dochází k postupnému přechodu do klimakteria.

Klimakterium, lidově nazývané přechod, je období, kdy dochází k postupnému útlumu hormonální aktivity organismu. Vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony a schopnost vaječníků dozrávat vajíčka vyhasíná.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) začíná období menopauzy přibližně jeden rok před menopauzou.

Menopauza je stav, kdy žena nedostala menstruaci 12 měsíců (1 rok) v kuse. Průměrný věk menopauzy je 52 let, s rozmezím přibližně 45–55 let.

Žena tak přechází z plodného období do období reprodukčního klidu.

Menstruace a těhotenství

Vzhledem k tomu, že došlo k oplodnění vajíčka a početí dítěte, bude ovariální cyklus ženy po tuto dobu utlumen. Vymizení menstruace je jedním ze základních příznaků těhotenství.

Z biologického hlediska však těhotenství začíná, jakmile se vajíčko uhnízdí ve sliznici dělohy. Může být zpočátku doprovázeno slabým krvácením. Pokud se během těhotenství objeví krvácení podobné menstruaci, je nutné navštívit gynekologa pro odbornou pomoc.

Poruchy menstruačního cyklu

V plodném období se žena může setkat s různými patologiemi menstruačního cyklu. Při zaznamenání abnormálních příznaků, bolesti a různých nejasností je vhodné vyhledat odbornou pomoc gynekologa, který určí příčinu jejího výskytu.

Příklady běžných poruch menstruačního cyklu různé etiologie:

 • Dysmenorea – nadměrně bolestivá menstruace doprovázená nevolností, bolestivými křečemi v podbřišku a zažívacími potížemi
 • Hypermenorea – nadměrně silné a intenzivní krvácení
 • Hypomenorea – krvácení, které je příliš slabé, při normální délce cyklu
 • Menoragie – silné intenzivní a dlouhodobé menstruační krvácení ve stejnou dobu
 • Amenorea – vynechání menstruace a absence krvácení
 • Polymenorea – příliš časté opakování a zkrácení menstruačního intervalu pod 21 dní
 • Oligomenorea – řídké krvácení v delších intervalech nad 35 dní
 • Abnormální vaginální krvácení – krvácení, které se objevuje v neadekvátní době mimo menstruační cyklus (< 21 nebo > 36 dní po poslední menstruaci)

Podpora zdravé a pravidelné menstruace

Zdravý menstruační cyklus se projevuje pravidelností, cykličností, přítomností ovulace i menstruace. Menstruace je dlouhá a intenzivní ve fyziologickém rozmezí, s mírnými bolestmi a příznaky PMS.

Prevence začíná od základních bodů, jako je kvalitní spánek, eliminace stresu a vyvarování se špatných stravovacích a pohybových návyků.

Strava výrazně ovlivňuje průběh menstruace. Před začátkem menstruace je vhodné zvýšit ve stravě příjem hořčíku, draslíku, železa, vitaminů B1, B6, D a E. Při menstruaci je třeba dbát na to, aby se zvýšil i příjem železa.

Pro menstruační komfort je možné doplnit přírodní bylinné čaje a výtažky v doplňcích stravy s obsahem "ženských bylin", které podporují menstruační komfort a podporu cyklu.

Pro odbornou prevenci jsou nezbytné pravidelné roční návštěvy gynekologa, včetně sonografie/mamografie prsů a stěru z děložního čípku k laboratornímu vyšetření.

Prevence zdravého menstruačního cyklu:

 • Pravidelné roční preventivní prohlídky u gynekologa
 • Neodkládat návštěvu gynekologa, když se objeví zdravotní problémy
 • Pravidelná kompenzační fyzická aktivita
 • Cvičení na aktivaci a uvolnění pánevního dna
 • Odstranění svalové nerovnováhy pánevní oblasti
 • Eliminace stresového faktoru
 • Kvalitní pravidelný spánek
 • Vyloučení konzumace alkoholu a tabáku
 • Přírodní pomoc bylin (bylinný čaj, extrakt z doplňků stravy)
 • Strava s dostatečným obsahem minerálních látek (zejména hořčíku, draslíku, zinku, vápníku a železa)
 • Strava s dostatečným množstvím vitaminů (zejména B, D a E)
 • Vyloučení nadměrné konzumace rafinovaného cukru
 • Dostatečný pravidelný příjem bílkovin ve stravě
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
 • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Pavel VENTRUBA. Gynekologie. Třetí, doplněné a přepracované vydání. Praha: Galén, [2019]. ISBN 978-80-7492-426-2
 • solen.sk - Poruchy menštruačného cyklu. Solen. doc. MUDr. Soňa Kiňová, PhD.
 • healthline.com - Stages of the Menstrual Cycle. Healthline. Stephanie Watson
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.