Bolest prsou během menstruačního cyklu i mimo něj? Příčiny a řešení

Bolest prsou během menstruačního cyklu i mimo něj? Příčiny a řešení
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest prsou je příznakem ženského cyklu i signálem poruchy. Kdy si dělat starosti a kdy ne?

Bolest prsou může být fyziologickým projevem ženského cyklu, ale také signálem potenciální poruchy. Kterých bolestí bychom se neměli obávat a na které bychom si měli dát pozor? Jaké jsou možné příčiny bolesti prsou a jejich řešení?

Prsa ve zkratce

Prs (mamma) je párový žlázový orgán umístěný přibližně ve výši 3.–4. žebra nad velkým prsním svalem (musculus pectoralis major). Ve středu prsu je lokalizován prsní dvorec a bradavka.

Tato oblast je více pigmentovaná a na jejím povrchu jsou malé hrbolky, které jsou vývody mlékovodů mléčných žláz.

Základní vnitřní strukturou prsu je mléčná žláza (glandula), která je složená z velkého počtu lalůčků. Z každého lalůčku se sbíhá lalůčkovitý mlékovod, který ústí do bradavky.

Mléčná žláza je obklopena tukovou tkání, která určuje velikost a celkový tvar prsu.

Anatomie ženského prsu
Anatomie ženského prsu. Chest wall (hrudní stěna), blood vessels (cévy), mamma ducts (mlékovody), nipple (bradavka), fat cells (tukové buňky), intercostal muscle (mezižeberní svalstvo), pectoral muscle (prsní svalstvo), rib bone (žeberní kost). Zdroj: Getty Images

Bolest prsou

Bolest prsou je častým nežádoucím příznakem během menstruačního cyklu, ale může se objevit i mimo něj. Obvykle se jedná o fyziologický projev měnících se hormonů a někdy je naopak bolest signálem pro určitou poruchu nebo onemocnění v těle.

Bolest prsou se odborně nazývá mastodynie/mastalgie a je běžným zdravotním problémem žen všech věkových kategorií.

Mírná bolest, zvýšené napětí a citlivost prsou je běžná v určitých fázích ženského cyklu. Jedná se zejména o příznak v souvislosti s PMS (premenstruačním syndromem) nebo v období probíhající ovulace.

Při nadměrné nebo nespecifické bolesti je však vždy vhodné navštívit gynekologa.

Pomocí odborného vyšetření (pohmatem, ultrazvukem nebo mamografií) je možné určit příčinu bolesti a vyloučit tak potenciálně nebezpečné diagnózy prsu.

Bolest prsou během menstruačního cyklu

Menstruace a premenstruační syndrom

Za bolestí prsou před začátkem menstruační fáze cyklu stojí hormonální změny estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Tato charakteristická bolest se také označuje jako cyklická mastalgie.

Zvýšený estrogen během ovulace před menstruací opět klesá. V důsledku změn hladiny prolaktinu dochází také k mírnému nárůstu mlékovodů a žlázek uvnitř prsu.

Většina žen pociťuje bolest v horní a boční části prsou, ale zvýšenou citlivost lze zaznamenat i v podpaží.

Dalšími přidruženými příznaky PMS jsou bolesti v podbřišku, nevolnost, bolesti hlavy, únava nebo emoční výkyvy.

Projevy bolesti prsou během menstruace:

  • Zvýšená citlivost prsou na dotek
  • Citlivost v oblasti podpaží
  • Mírné zvětšení a otok prsů
  • Zvýšený tlak a napětí v prsou

Ovulace a plodné dny

Z hlediska měnících se hladin hormonů může dojít ke zvýšené citlivosti a bolestivosti prsů během ovulace a plodných dnů cyklu (plodné okno).

Tento bolestivý jev je způsoben především nárůstem estrogenu po prasknutí folikulu (obalu) vajíčka ve vaječníku.

Nejplodnější období cyklu proto může být doprovázeno zvýšeným napětím a citlivostí prsou.

Menopauza a klimakterium

V některých případech ženy pociťují bolest prsou také během menopauzy, zejména v souvislosti s menopauzálním syndromem. Ten se vyznačuje specifickými symptomy, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy, nespavost nebo přibývání na váze.

Pokles hormonů způsobuje vymizení funkce mléčné žlázy, která produkuje mateřské mléko. Mléčná žláza je nahrazena tukem. Může se tedy objevit i zvýšená citlivost prsů a mírná citlivost prsů nebo atrofické změny mléčné žlázy.

Vyšší věk je rizikovým faktorem pro vznik zhoubného nádoru prsu, a proto je nutná pravidelná kontrola u gynekologa.

Bolest prsou mimo menstruační cyklus

Při bolesti prsu mimo cyklus ženy ve smyslu ovulace, menstruačního krvácení nebo kojení je nutná včasná diagnostika a stanovení léčby.

Může se jednat o natažení svalů při cvičení, zduření lymfatických uzlin, cysty nebo také signál závažnějšího onemocnění, jako je rakovina prsu.

Bolest po cvičení

V případě nadměrné fyzické aktivity zahrnující prsní svaly (musculus pectoralis major et minor) může dojít k přetížení svalů. V některých případech může dojít k natažení svalu a poškození svalových vláken.

Jedná se spíše o svalovou bolest, která postihuje oblast podpaží, kde se prsní sval upíná. V případě přetrvávající bolesti je však nutné navštívit lékaře.

Nevhodný výběr podprsenky

Pokud žena dlouhodobě používá podprsenku nevhodné velikosti a typu, je možné, že se u ní objeví mírná bolest prsou. Jedná se zejména o malé a těsné podprsenky s push-up efektem, které při nošení stlačují a vyvíjejí nadměrný tlak na prsní tkáň.

Obvykle večer po sundání podprsenky ženy pociťují zvýšenou citlivost prsou. V případě nespecifické bolesti je však nutné se o příčině bolesti poradit s lékařem.

Bolest u nezhoubných útvarů prsu

V průběhu života si žena může nahmatat bulku, hrudku nebo ztvrdlou část prsní tkáně. Ve většině případů se jedná o nezhoubný útvar, který je třeba sledovat a určit typ léčby.

V některých případech se však může jednat o projev závažnějšího onemocnění nebo rakoviny prsu.

Ve většině případů je přítomnost bulky spojena s bolestí a citlivostí v oblasti prsu. Vždy je nutná diagnóza odborného gynekologa.

Cysta v v prsu je dutina (váček) vyplněná tekutinou, jejíž velikost může být různá. Jedná se o nezhoubný útvar. Ve většině případů se cysta časem vstřebá nebo zmenší.

Pokud se vytvoří velké množství malých cyst, jedná se o cystickou mastopatii. Lékaři obvykle cystu pozorují, někdy provedou punkci (odsátí tekutiny).

Etiologie cyst v prsu není dobře známa, ale může souviset s hormonálními změnami a nerovnováhou v rámci menstruačního cyklu a věkem ženy.

Fibroadenom je nejčastějším nezhoubným nádorem. Objevuje se většinou u žen v mladším věku, nejčastěji mezi 20. a 35. rokem života. Velikost nádoru bývá přibližně 2 až 4 cm.

Povrch je na dotek pevný a hladký a útvar je přesně ohraničen vůči okolní prsní tkáni. Je relativně pohyblivý. Na jeho růst a zvětšování mají vliv především hormonální změny, těhotenství, laktace nebo období menopauzy.

Adenom by měl být sledován. Léčbu určuje gynekolog.

Absces je vzácný nezhoubný útvar, který lze nahmatat jako bulku. Jedná se o abnormální růst žlázové tkáně. Ve většině případů je celý prs zanícený a citlivý. Abscesy jsou pravidelně sledovány lékařem. Obzvláště častý je u kojících žen.

Lipom je nezhoubný útvar vznikající z tukových buněk prsu. Je polotuhý a poměrně dobře ohraničený. Papilom je nezhoubný útvar uvnitř mlékovodů. Ve většině případů je spojen s patologickým krvavým výtokem z bradavky prsu.

Bolest při zhoubném útvaru prsu

Bolest prsu je jedním z možných příznaků rakoviny prsu. Není však jediným, protože u rakoviny bývají přítomny i další příznaky – zvětšující se bulka, zvětšené lymfatické uzliny v podpaží, nadměrná únava, úbytek hmotnosti a mnoho dalších.

Závažná mastopatie však může znamenat i zvýšené riziko rakoviny prsu. Proto je důležité dodržovat pravidelné domácí samovyšetření prsu a preventivní prohlídky u svého gynekologa.

Pokud je onemocnění diagnostikováno v časném stadiu, je největší naděje na jeho vyléčení.

Vzhledem k bolestivosti a možnému výskytu široké škály útvarů v prsu je vždy nutná diagnostika u odborného gynekologa.

Bolest prsou v těhotenství

Nadměrná citlivost prsou je jedním z prvních signálů, kterých si ženy v těhotenství všimnou. V období těhotenství ženy je možný výskyt citlivosti prsou.

Nejčastěji je mírná bolest způsobena hormonálními změnami, ale může být spojena s konkrétním problémem a poruchou funkce prsu. Ve většině případů se však jedná o problém s kojením a mlékovody.

Vždy je nutná konzultace s lékařem a pravidelné zdravotní kontroly.

Zánětlivý proces v mléčné žláze se odborně nazývá mastitida. Může se projevit i mimo těhotenství a kojení.

Příčinou jejího vzniku je nedostatečné vyprazdňování mlékovodů při kojení nebo poranění bradavky, čímž se infekce rozšíří do mléčné žlázy. Mezi projevy patří citlivost a tvrdost prsu, zvětšené lymfatické uzliny v podpaží, zvýšená teplota nebo únava.

Léčbu určuje vyšetřující lékař.

Hyperprolaktémie je nadměrné zvýšení produkce prolaktinu a vyskytuje se především v období kojení. Hlavním příznakem je bolest prsou a mléčný výtok z bradavek. Léčba spočívá ve snížení hladiny hormonu prolaktinu.

Přesnou formu léčby určí vyšetřující lékař.

Ucpané mlékovody jsou způsobeny především hustým mlékem vytékajícím z mléčné žlázy mlékovody ven. Příčinou může být nedostatečné vyprazdňování mlékovodů.

Projevem je citlivost a citlivost prsu, zánětlivý proces prsu, zvýšená teplota nebo tvorba malé bulky. Řešením je jemná masáž prsou, teplé obklady a častější kojení nebo odsávání.

Přesný typ léčby a farmakoterapie však určí vyšetřující lékař.

Prevence bolesti prsou

Základní prevencí bolesti prsou je pravidelné samovyšetřování prsou v domácím prostředí a pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.

Pokud zaznamenáte nespecifickou, náhlou nebo dlouhodobou bolest, je vhodné urychleně kontaktovat svého gynekologa.

Důležitý je také výběr správné podprsenky. Měla by mít správnou velikost košíčků a obvod a neměla by na prsa nadměrně tlačit nebo naopak poskytovat nedostatečnou oporu.

Vhodná je také přirozená pomoc ve smyslu správné životosprávy, kompletní vyvážené stravy, doplňování potřebných vitaminů (zejména skupiny B), minerálů nebo přirozená pomoc z bylinek.

Při užívání bylinných doplňků stravy je rovněž vhodné poradit se s lékařem. V souvislosti s bolestmi prsou při premenstruačním syndromu je možné využít přírodní pomoc výtažků z "ženských" bylin a bylinných čajů.

Domácí samovyšetření prsou
Domácí samovyšetření prsou pohledem a hmatem před zrcadlem jako prevence zdraví prsou. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
  • KOLÁŘOVÁ, Milena. Bolestivá menstruace I. Praha: Triton, 2003. Odborná léčba v moderní medicíně. ISBN 80-7254-315-6
  • fmed.uniba.sk - Základy mamológie. Kamil Pohlodek. Univerzita Komenského  Bratislava
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Evaluation and management of breast pain. Robin L Smith, Sandhya Pruthi, Lorraine A Fitzpatrick
  • ncbi.nlm.nih.gov - Mastalgia. Muhammad T. Tahir; Shafeek Shamsudeen
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.