18. týden tehotenství (TT): Pohyby ci bolesti v podbrišku?

18. týden tehotenství (TT): Pohyby ci bolesti v podbrišku?
Zdroj fotografie: Getty images

V této dobe si budoucí maminka stále více uvedomuje a cítí život pod srdcem. Detátko už o sobe dává vedet. Víte, co vás ceká v tomto období?

18. týden tehotenství (TT) je pro mnohé maminky jedním z nejkrásnejších. Nekdy v tomto období jsou už pohyby detátka stále jasnejší. Bríško je stále vetší. Projevuje se to pribíráním i bolestmi v podbrišku.

Pohlaví miminka je už vetšinou jasné, a pokud to poloha detátka dovolí, uvidíte to i na ultrazvuku.

Nenechte se stresovat porovnáváním vašeho bríška s jinými tehotnými ženami. Každá maminka má jiný typ postavy a každé pribírání tehotné ženy je individuální. Pozor však na extrémní pribírání.

Prectete si také clánky:

Díte v 18. týdnu tehotenství

Velikost plodu je približne 18 cm a váží asi 185 g. Stále jasneji a durazneji dává o sobe vedet. Budoucí maminka krome pohybu dítete už muže pocitovat i silnejší kopání ci škytavku detátka.

Škytavka miminka v bríšku je bežná a pro díte nepredstavuje žádné nebezpecí. Jedná se vlastne o velké dýchací pohyby a trénink bránice.

Nemusíte se obávat, pokud jste ješte nezpozorovala žádné pohyby. Zejména prvorodicky je cítí pozdeji.

Mozek a celý nervový systém dítete dozrává. Zacíná se formovat mozková kura i složitejší spojení nervových sítí, která jsou již pokryta myelinem. Myelin je látka, která napomáhá ke správnému fungování celé nervové soustavy.

U dítete se zacínají formovat hlasivky i plicní sklípky. Vytvárí se také zárodky mlécných zubu.

Nezapomínejte, že vaše díte již vnímá okolní zvuky. Nejradeji má zvuk vašeho srdce. Mužete mu však i povídat ci zazpívat ukolébavku.

V tabulce jsou znázorneny približné míry plodu v 18. týdnu, zamerené pomocí sonografu

Celková délka CRL 
Vzdálenost od temene ke kostrci
Hmotnost HC
Obvod hlavicky
BPD 
Prícný prumer hlavicky
AC 
Obvod bricha
FL 
Délka stehenní kosti
20 cm 14 cm 190 g 147,9 mm 42 mm 125,6 mm 25,5 mm

Více o velikosti plodu se doctete v clánku: 
Ultrazvuk v tehotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Jak se cítí maminka v 18. týdnu tehotenství?

Krome prvních pohybu detátka možná cítíte i stále výraznejší bolesti v oblasti pátere. Rostoucí deloha vytlacuje bricho smerem dopredu, címž posouvá vaše težište.

Hormon relaxin zpusobuje uvolnování všech vazu a kloubu. Zejména tech, které pripojují pánevní kosti k páteri. Tento hormon je potrebný ke správnému roztažení pánve behem porodu.

Tehotná žena s bolestí pátere
Uvolnování vazu a kloubu muže mít za následek bolesti zad, pánve, dokonce i chodidel. Zdroj foto: Getty images

Ke zmírnení bolestí a uvolnení je vhodná teplá koupel ci masáž pro tehotné. Doprejte si ji i kvuli odpocinku a relaxaci. Je prece duležité, abyste se v tehotenství cítila dobre.

První pohyby miminka

Moment, na který se každá budoucí maminka nesmírne teší, je, když poprvé ucítí pohyb svého detátka. Nekteré maminky už v drívejším týdnu zpozorovaly neurcité pocity.

Mnohé to popisují jako jemné hlazení nebo žblunknutí malé rybky, nekteré jako let motýlích krídel. Postupem casu zjistí, že to, co cítí, je opravdu pohybová aktivita miminka.

První pohyby miminka lze cítit už nekdy kolem 16. týdne tehotenství. Zejména prvorodicky si je však ješte nemusí uvedomovat.

Nemusíte se strachovat, pokud jste dosud nic necítila. Prijít to muže kdykoli, a to nejpozdeji do 22. týdne.

Máte-li pochybnosti, sverte se svému lékari.

První pohyby detátka v bríšku pocítí spíše ženy, které jsou štíhlejší postavy, nebo maminky, které nejsou tehotné poprvé. Zpocátku se však muže snadno stát, že za první pohyb budete pokládat pohyb vlastních strev ci svalové krece.

Tak jako je každé detátko jedinecné, tak i jeho pohybový projev je rozdílný. Neznepokojujte se tedy, pokud se vám zdá, že váš mrnous je méne aktivní než jiná miminka v bríšku.

Behem dne si žena pohyby dítete nemusí tak uvedomovat. Navíc pri bežných cinnostech a pohybu je miminko neustále kolébáno a uspáváno. Miminko bývá nejvíce aktivní vecer nebo pri odpocinku tehotné maminky.

I poté, co prijmete jídlo, se miminko muže ohlašovat. I jemu totiž, stejne jako vám, stoupla hladina cukru, což má za dusledek príval energie.

Podobne je to i pri nervozite, kdy se zase vyplavuje adrenalin. Ten má také na svedomí vzestup energie.

Aktivní pohyby detátka v bríšku po sexu?

Nejde o nic neobvyklého. Behem milování je vaše detátko uspáváno kolébavými pohyby i rytmickými kontrakcemi delohy po orgasmu. Následne, když zustanete v klidu, muže vaše miminko zacít být v bríšku aktivnejší.

Nejde o nic neobvyklého ani nebezpecného. Pokud vám lékar nezakázal sex behem tehotenství, nemusíte se niceho obávat.

Prectete si také náš clánek: Sex v tehotenství. Na co si dát pozor a jaké zmeny s sebou prináší?

Pálení žáhy v tehotenství

Tento problém se vyskytuje nekdy casto, ale nekdy jen ojedinele. Vetšina budoucích maminek má ale s pálením žáhy svou zkušenost.

Prectete si také: Lécba a dieta pri pálení žáhy: Co jíst a které potraviny jsou nevhodné?

Jednou z prícin je rostoucí deloha, která stále více utlacuje jiné orgány v brišní dutine. Prispívá k tomu i to, že celé trávení se s príchodem tehotenství zkomplikovalo.

Sekrece žaludku je zpomalená. Znamená to, že produkce kyseliny chlorovodíkové a jiných složek žaludecní štávy je zpomalená, což výrazne ovlivnuje trávení prijaté potravy. Hormonální zmeny zase zpomalují pasáž potravy strevy.

Pro prijímání potravy si proto najdete dostatek casu. Jezte pomalu a jídlo dukladne žvýkejte. Vyhýbejte se rychlému stylu stravování a polykání jídla.

Jezte radeji v menších množstvích a casteji. Doprejte svému telu dostatek casu na vytrávení.

Železo v tehotenství

Nedostatek železa v tehotenství predstavuje pomerne castý problém. Studie ukazují, že nedostatecným prísunem železa trpí více než 50 % žen. Následnou anémií z jeho nedostatku trpí asi 15 % žen.

Mezi rizikové skupiny se sklonem k chudokrevnosti patrí:

  • ženy s rychle po sobe následujícími tehotenstvími
  • mladé tehotné ženy
  • ženy s anamnézou silné menstruace
  • vegetariánky a veganky

V tehotenství jsou nároky na potrebu železa zvýšené. Nedostatek železa a následná anémie se projevují zejména v období šestinedelí.

Behem tehotenství se kontroluje krevní obraz, podle kterého se následne doporucují doplnky železa. Toto vyšetrení však nic neríká o zásobe železa. Proto je duležité myslet na prevenci, zejména u rizikových pacientek se takové doplnky podávají.

Možné dusledky zpusobené nedostatkem železa:

  • predcasný porod
  • poporodní úmrtnost novorozence
  • poporodní deprese
  • nízká porodní hmotnost
  • horší duševní a psychomotorická výkonnost dítete
Tehotná žena se salátem a pilulkami
Žijeme v dobe, kdy je spíše nadbytek jídla než jeho nedostatek. Problémem je však skladba stravy. Zdroj foto: Getty images

Nejlepší prevencí nedostatku železa je vyvážená a dostatecne pestrá strava. K úprave deficitu železa jsou casto zapotrebí i ruzné preparáty.

Prectete si také:

Ctete více o ostatních týdnech tehotenství v souhrnném clánku: Tehotenství po týdnech. Jak probíhá tehotenství a vývoj plodu?

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.