18. týden těhotenství: Pohyby či bolesti v podbřišku?

18. týden těhotenství: Pohyby či bolesti v podbřišku?
Zdroj fotografie: Getty images

V této době si budoucí maminka stále více uvědomuje a cítí život pod srdcem. Děťátko už o sobě dává vědět. Víte, co vás čeká v tomto období?

18. týden těhotenství je pro mnohé maminky jedním z nejkrásnějších. V tomto období jsou už pohyby děťátka stále jasnější. Bříško je stále větší. Projevuje se to přibíráním i bolestmi v podbřišku.

Pohlaví miminka je už většinou jasné. Pokud to poloha děťátka dovolí, uvidíte to i na ultrazvuku.

Nenechte se stresovat porovnáváním vašeho bříška s jinými těhotnými ženami. Každá maminka má jiný typ postavy a každé přibírání těhotné ženy je individuální. Pozor však na extrémní přibírání.

Přečtěte si také články:

Dítě v 18. týdnu těhotenství

Velikost plodu je přibližně 18 cm a váží asi 185 g. Stále jasněji a důrazněji o sobě dává vědět. Budoucí maminka kromě pohybů dítěte už může pociťovat i silnější kopání či škytavku děťátka.

Škytavka miminka v bříšku je běžná a pro dítě nepředstavuje žádné nebezpečí. Jedná se vlastně o velké dýchací pohyby a trénink bránice.

Nemusíte se obávat, pokud jste ještě nezpozorovala žádné pohyby. Zejména prvorodičky je cítí později.

Mozek a celý nervový systém dítěte dozrává. Začíná se formovat mozková kůra i složitější spojení nervových sítí, která jsou již pokryta myelinem. Myelin je látka, která napomáhá ke správnému fungování celé nervové soustavy.

U dítěte se začínají formovat hlasivky i plicní sklípky. Vytváří se také zárodky mléčných zubů.

Nezapomínejte, že vaše dítě již vnímá okolní zvuky. Nejraději má zvuk vašeho srdce. Můžete mu však i povídat či zazpívat ukolébavku.

V tabulce jsou znázorněny přibližné míry plodu v 18. týdnu, zaměřené pomocí sonografu

Celková délka CRL 
Vzdálenost od temene ke kostrči
Hmotnost HC
Obvod hlavičky
BPD 
Příčný průměr hlavičky
AC 
Obvod břicha
FL 
Délka stehenní kosti
20 cm 14 cm 190 g 147,9 mm 42 mm 125,6 mm 25,5 mm

Více o velikosti plodu se dočtete v článku: 
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Jak se cítí maminka v 18. týdnu těhotenství?

Kromě prvních pohybů děťátka možná cítíte i stále výraznější bolesti v oblasti páteře. Rostoucí děloha vytlačuje břicho směrem dopředu, čímž posouvá vaše těžiště.

Hormon relaxin způsobuje uvolňování všech vazů a kloubů. Zejména těch, které připojují pánevní kosti k páteři. Tento hormon je potřebný ke správnému roztažení pánve během porodu.

Těhotná žena s bolestí páteře
Uvolňování vazů a kloubů může mít za následek bolesti zad, pánve, dokonce i chodidel. Zdroj foto: Getty images

Ke zmírnění bolestí a uvolnění je vhodná teplá koupel či masáž pro těhotné. Dopřejte si ji i kvůli odpočinku a relaxaci. Je přece důležité, abyste se v těhotenství cítila dobře.

První pohyby miminka

Každá budoucí maminka se nesmírně těší, až poprvé ucítí pohyb svého děťátka. Některé maminky už v dřívějším týdnu zpozorovaly neurčité pocity.

Mnohé to popisují jako jemné hlazení nebo žblunknutí malé rybky, některé jako let motýlích křídel. Postupem času zjistí, že to, co cítí, je opravdu pohybová aktivita miminka.

První pohyby miminka lze cítit už někdy kolem 16. týdne těhotenství. Zejména prvorodičky si je však ještě nemusí uvědomovat.

Nemusíte se strachovat, pokud jste dosud nic necítila. Přijít to může kdykoli, a to nejpozději do 22. týdne.

Máte-li pochybnosti, svěřte se svému lékaři.

První pohyby děťátka v bříšku pocítí spíše ženy, které jsou štíhlejší postavy, nebo maminky, které nejsou těhotné poprvé. Zpočátku se však může snadno stát, že za první pohyb budete pokládat pohyb vlastních střev či svalové křeče.

Každé děťátko je jedinečné a i jeho pohybový projev je rozdílný. Neznepokojujte se, pokud se vám zdá, že je vaše miminko méně aktivní než jiná miminka v bříšku.

Během dne si žena pohyby dítěte nemusí tak uvědomovat. Navíc při běžných činnostech a pohybu je miminko neustále kolébáno a uspáváno. Miminko bývá nejvíce aktivní večer nebo při odpočinku těhotné maminky.

I poté, co přijmete jídlo, se miminko může ohlašovat. I jemu totiž, stejně jako vám, stoupla hladina cukru, což má za důsledek příval energie.

Podobně je to i při nervozitě, kdy se zase vyplavuje adrenalin. Ten má také na svědomí vzestup energie.

Aktivní pohyby děťátka v bříšku po sexu?

Nejde o nic neobvyklého. Během milování je vaše děťátko uspáváno kolébavými pohyby i rytmickými kontrakcemi dělohy po orgasmu. Následně, když zůstanete v klidu, může vaše miminko začít být v bříšku aktivnější.

Nejde o nic neobvyklého ani nebezpečného. Pokud vám lékař nezakázal sex během těhotenství, nemusíte se ničeho obávat.

Přečtěte si také náš článek: Sex v těhotenství. Na co si dát pozor a jaké změny s sebou přináší?

Pálení žáhy v těhotenství

Tento problém se může vyskytovat často, ale i jen ojediněle. Většina budoucích maminek má ale s pálením žáhy svou zkušenost.

Přečtěte si také: Léčba a dieta při pálení žáhy: Co jíst a které potraviny jsou nevhodné?

Jednou z příčin je rostoucí děloha, která stále více utlačuje jiné orgány v břišní dutině. Přispívá k tomu i to, že celé trávení se s příchodem těhotenství zkomplikovalo.

Sekrece žaludku je zpomalená. Produkce kyseliny chlorovodíkové a jiných složek žaludeční šťávy je zpomalená, což výrazně ovlivňuje trávení přijaté potravy. Hormonální změny zpomalují pasáž potravy střevy.

Pro přijímání potravy si proto najděte dostatek času. Jezte pomalu a jídlo důkladně žvýkejte. Vyhýbejte se rychlému stylu stravování a polykání jídla.

Jezte raději v menších množstvích a častěji. Dopřejte svému tělu dostatek času na vytrávení.

Železo v těhotenství

Nedostatek železa v těhotenství představuje poměrně častý problém. Studie ukazují, že nedostatečným přísunem železa trpí více než 50 % žen. Následnou anémií z jeho nedostatku trpí asi 15 % žen.

Mezi rizikové skupiny se sklonem k chudokrevnosti patří:

  • ženy s rychle po sobě následujícími těhotenstvími
  • mladé těhotné ženy
  • ženy s anamnézou silné menstruace
  • vegetariánky a veganky

V těhotenství jsou nároky na potřebu železa zvýšené. Nedostatek železa a následná anémie se projevují zejména v období šestinedělí.

Během těhotenství se kontroluje krevní obraz, podle kterého se následně doporučují doplňky železa. Toto vyšetření však nic neříká o zásobě železa. Proto je důležité myslet na prevenci. Zejména u rizikových pacientek se takové doplňky podávají.

Možné důsledky způsobené nedostatkem železa:

  • předčasný porod
  • poporodní úmrtnost novorozence
  • poporodní deprese
  • nízká porodní hmotnost
  • horší duševní a psychomotorická výkonnost dítěte
Těhotná žena se salátem a pilulkami
Žijeme v době, kdy je spíše nadbytek jídla než jeho nedostatek. Problémem je však skladba stravy. Zdroj foto: Getty images

Nejlepší prevencí nedostatku železa je vyvážená a dostatečně pestrá strava. K úpravě deficitu železa jsou často zapotřebí i různé preparáty.

Přečtěte si také:

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku: Těhotenství po týdnech. Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.