11. týden těhotenství: Je už možné rozlišit pohlaví děťátka?

11. týden těhotenství: Je už možné rozlišit pohlaví děťátka?
Zdroj fotografie: Getty images

Vaše děťátko už vypadá jako malý člověk. Fáze embrya je dokončena a od tohoto týdne se vaše dítě považuje za plod. Všechny orgány děťátka se vytvořily během embryonálního stadia. Nyní už budou jen růst a dozrávat.

11. týden těhotenství, jste ve 2. měsíci a 3. týdnu. Zanedlouho končíte první trimestr těhotenství.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bříšku?

V 11. týdnu už plod začíná nabírat skutečnou podobu dítěte, i když je ještě příliš malé.

Jeho velikost je přibližně 41–53 mm a hmotnost 7–10 g.

Je to úžasné. Od oplodnění uběhl jen tak krátký čas, a vaše děťátko je v tomto týdnu malým člověkem s existujícími kostmi, klouby, a svaly.

Kritické vývojové období plodu máte za sebou. V tomto období by se neměly již vyvinout žádné vrozené vady, jelikož je již vaše děťátko vyvinuto. Nastává fáze rychlého růstu a nabírání na hmotnosti.

I když pohyby vašeho děťátka ještě necítíte, už teď je zaneprázdněno cvičením, natahováním, přetáčením, jako malý akrobat.

V tabulce jsou znázorněny přibližné míry plodu v 11. týdnu zaměřené pomocí sonografu

CRL 
Vzdálenost od temene ke kostrči
Hmotnost HC
Obvod hlavičky
BPD 
Příčný průměr hlavičky
AC 
Obvod břicha
FL 
Délka stehenní kosti
41–53
mm
7–10 g 59 mm 16 mm 52 mm 8 mm

Více o velikosti plodu se dočtete v článku:
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Hlava plodu představuje asi polovinu délky jeho tělíčka.

Jeho mozek již vysílá signály do svalů a dítě silně kope a cvičí v plodové vodě.

V jeho hlavičce se produkuje 250 000 nervových buněk za minutu. Jeho mozek se bude nadále vyvíjet a zdokonalovat. Hotový mozek jich má miliardy. Šíření informací však nefunguje stoprocentně. Mozkové buňky se teprve dostavují na své místo v hlavě.

Aktivuje se polykající a dýchací reflex, dítě začíná vdechovat a vydechovat plodovou vodu.

Ledviny, jejichž vývoj je komplikovaný a trvá dlouho, už teď začínají vytvářet moč. Plod už vyprazdňuje močový měchýř do plodové vody. Ledviny v těle plodu ještě nejsou uloženy na svém definitivním místě.

Pravidelným polykáním plodové vody trénuje ledviny, připravuje žaludek a střeva na pozdější funkci.

Jeho střeva se ještě vyvíjejí. V tomto období jsou větší než jeho břicho. Jejich část se nachází i v pupečníku, odkud se dalším vývojem popřesouvají na správné místo do bříška. I když jsou nadále jen ve vývoji, už začínají zpracovávat cukr a vodu, kterou plod spolkne.

Plod v 11. týdnu těhotenství
Plod spojený pupečníkem s placentou v 11. týdnu těhotenství. Zdroj: Getty Images

Již nyní lze rozlišit pohlaví děťátka.

Do 11. týdne se plodu vytvoří nos a rty. Na špičce nosu má otevřené nosní průchody, které se nadále formují. Vyvíjejí se oči, jazyk i patro v ústech.

Oční víčka se v tento týden zavřou a spojí. Pod nimi se odehrává vývoj oční duhovky.

Uši plodu se posunuly blíže k cílovému místu na obou stranách hlavičky. Jsou téměř v konečné podobě.

Bradavky na hrudi má již viditelné.

Kosti začínají pomalinku tvrdnout.

Vaše děťátko má již zřetelné ruce a nohy. Prsty na rukou a nohou jsou vytvořeny, již se oddělují a vypadají jako skutečné části těla dítěte. Začínají se rozvíjet lůžka pro nehty s měkkými měsíčky.

Vaše děťátko nyní poroste velkou rychlostí.

Mezi 11. a 12. týdnem se jeho hmotnost zvýší o téměř 60 %.

Jak se cítí žena v 11. týdnu těhotenství

Těhotenská únava je normální. Cítíte se unavená a přepracovaná, i když neděláte nic, co by mělo vyvolat pocit únavy. Je to tím, že vaše tělo pracuje ve vyšších obrátkách i v klidu. Musí vyživovat vaše tělo společně s vyživováním plodu.

Postupně budete únavu pociťovat méně než v předchozích týdnech. Vaše energie by měla přibýt, jakmile placenta bude v provozu a vaše tělo se přizpůsobí hormonálním změnám těhotenství.

Vaše prsa jsou větší a plnější, se zvýšenou citlivostí, bolestivostí na dotek. Svým zvětšením se připravují na kojení.

Ranní nevolnost pomalu ustupuje, i když nevolnost a zvracení vás může překvapit leckdy během dne nebo noci. Obvykle tento pocit vymizí mezi 12. a 16. týdnem, ale některé těhotné mohou trpět nevolností celé těhotenství.

Pokud nedokážete udržet tekutiny a stravu v žaludku a po najedení trpíte zvracením, obraťte se na vašeho gynekologa. Lékař pomocí vyšetření vyloučí hyperemsis gravidarum. To může vyžadovat lékařskou pomoc, případně hospitalizaci, abyste byla vy a vaše děťátko v bezpečí.

Nevolnost a zvracení v těhotenství, žena nad toaletou, chce se jí zvracet
Nevolnost a zvracení v prvním trimestru těhotenství, tento pocit často vymizí mezi 12. a 16. týdnem těhotenství. Zdroj: Getty Images

V tabulce je uveden rozdíl mezi ranní nevolností a hyperemesis gravidarum

Ranní nevolnost Hyperemesis gravidarum
 • je neškodná
 • začíná obvykle již v prvním měsíci těhotenství
 • je to nepříjemný pocit nevolnosti až zvracení
 • nejčastější je ranní nevolnost, ale může se objevit i kdykoliv během dne
 • obvykle vymizí do 12.–16. týdne
 • nezpůsobuje dehydrataci
 • těhotná pociťuje únavu
 • je doprovázenou mírnou ztrátou chuti k jídlu
 • začíná se projevovat v prvních 6 týdnech
 • neustálý pocit nevolnosti, která neustupuje a je často doprovázena silným zvracením
 • zvracení je častější než 3–4krát denně
 • může vést k dehydrataci
 • těhotná nedokáže udržet stravu ani tekutiny a následuje zvracení
 • nevolnost často nevymizí ani po zvracení
 • pocit silné únavy, která může přetrvávat i několik týdnů a měsíců
 • těhotnou to omezuje v denní činnosti
 • je doprovázena úplnou ztrátou chuti k jídlu
 • může trpět pocitem točení hlavy a závratěmi
 • častá je ztráta hmotnosti

Mnoho těhotných žen pociťuje i averzi k jídlu. Už jen při pomyšlení na konkrétní jídlo, které dříve bez problémů jedly, mají pocit nechutenství až pocit na zvracení. Tyto averze jsou často spojeny s ranními nevolnostmi.

Častá je touha po jídle nebo míchání různých chutí, jako například okurka s koláčem a k tomu řízek, pro jistotu se zmrzlinou. Tyto těhotenské chutě jsou zcela běžné a nejčastěji se začínají objevovat na konci prvního trimestru, později začnou ustupovat.

Těhotenské chutě na jídlo jsou zcela běžné v těhotenství
Těhotenské chutě na jídlo jsou naprosto běžné. Zdroj: Getty Images

Možná jste již častěji hladová, ranní nevolnost postupně polevuje a chuť k jídlu se zvyšuje, aby se plod mohl vyživovat.

Co může za tyto chutě? No přece hormony, které hrají důležitou roli a kterými je vaše tělo zejména na začátku těhotenství zaplaveno.

Váš čich je nadmíru citlivý, možná se cítíte jako stopovací pes. Když procházíte v domě kolem dveří souseda, víte, co vařil. Zároveň se u vás může u vás objevit úplná averze k některým vůním a jídlům nebo naopak nepopsatelná chuť na konkrétní jídlo.

Někdy se může objevit i pocit nepříjemného pálení žáhy.

Těhotenský hormon progesteron udržuje zdravé těhotenství, ale kvůli němu začínáte mít pocit nadýmání, říhání a plynatosti. Progesteron uvolňuje tkáně hladkého svalstva, včetně gastrointestinálního traktu. Zpomaluje tak trávení, aby se více živin absorbovalo do krve a vyživilo dítě.

Nadýmání a pocit plnosti patří k častým příznakům těhotenství. Objevují se nejdříve v 11. týdnu těhotenství a mohou přetrvávat během celého těhotenství až do porodu.

Nepříjemná plnost břicha, zejména po jídle, se u některých žen zhorší. Jak bude děloha růst, bude více tlačit na střeva a žaludek. Bude tak vyvíjet větší tlak na trávicí trakt, a vy se budete cítit ještě více plná, nafouknutá. Snažte se omezit potraviny, které nadýmají, smažená jídla, bublinkové nápoje a sladkosti.

Časté močení. Máte pocit, že musíte čůrat každých 10 minut během dne, a častěji se budíte i v noci. Probouzení z důvodu potřeby močení přerušuje váš spánek a během dne se můžete cítit více unavená.

Časté močení patří mezi časné příznaky těhotenství. Začíná již v prvním trimestru a může se postupně zhoršovat, hlavně koncem těhotenství.

Co způsobuje časté močení v těhotenství?

Hormon hCG zvyšuje průtok krve do pánevní oblasti. Tím se podpoří funkce ledvin a zvyšuje se vylučování odpadních látek močí i od plodu.

Zvýšené močení je i v důsledku narůstajícího bříška. Jeho tlakem se mění objem močového prostoru a snižuje se objem měchýře. Při otoku dolních končetin se během spánku otok snižuje a nadbytečná tekutina se vylučuje ledvinami.

Závratě, pocit nestability a točení hlavy jsou časté během těhotenství. Vaše tělo ještě neprodukuje takové množství krve k naplnění cév oběhového systému. Hormon progesteron zvyšuje průtok krve z matky do plodu, což může vést ke snížení tlaku a průtoku krve do mozku. To způsobuje závratě.

Zanícené a krvácející dásně jsou v těhotenství běžné. Může se zvýšit i citlivost zubů a dásní. Vliv na dásně má těhotenský hormon estrogen.

Křeče v nohách vás mohou potrápit kdykoliv během dne nebo vás vzbudit v noci během spánku. Nejčastější příčinou je snížení hladiny hořčíku v krvi z jeho nadměrné spotřeby organismu.

Čeho si můžete všimnout?

Můžete si všimnout zvýšeného výtoku z pochvy. Zvýšená tvorba hlenu z pochvy bílé nebo čiré barvy je důsledkem zvýšené hormonální činnosti.

Více o těhotenském výtoku se můžete dočíst v našem článku:
Výtok v těhotenství. Co považujeme za normální výtok? A jak se projevuje infekce?

Možná jste postřehla, že vám rychleji rostou vlasy a nehty se krásně prodlužují.

Vaše bradavky vyčnívají více než obvykle, dvorce tmavnou a zvětšují se.

Vaše pokožka se vysušuje, je suchá a může vás potrápit pocit svědění.

Některé budoucí maminky postřehly také zvýšené, nadměrné slinění. Nejedná se o žádnou nemoc, je to normální.

Jaká vyšetření vás čekají v 11. týdnu v poradně pro těhotné?

Prenatální poradnu budete v začátcích těhotenství navštěvovat jednou za měsíc.

Při pravidelné kontrole v poradně vám vždy změří tlak krve, puls, zaznamenají vaši hmotnost a vyšetří moč.

V 11. až 13. týdnu byste měla být vyšetřena u gynekologa a absolvovat sonografické vyšetření. Pokud jste ho zatím neabsolvovala, tento týden vám ho lékař určitě udělá.

Při sonografickém vyšetření zkontroluje váš gynekolog, zda těhotenství probíhá v pořádku a zda se v děloze nachází jeden, nebo více plodů. Sledují se odchylky od normálu jako například mimoděložní těhotenství nebo zamlklý potrat.

Od 11. týdne se sonograficky měří velikost plodu, sleduje se aktivita jeho srdíčka a poslouchá se jeho tlukot. Právě v tomto týdnu uslyšíte, jak srdíčko vašeho děťátka bije.

Odběr krve na 1. prenatální screening PAPP A test a beta hCG krevní vyšetření, pro vyšetření na Downův syndrom a jiné chromozomové odchylky.

V případě zvědavosti můžete také požádat o test na určení pohlaví plodu, nazývaný jako BABY GEN TEST.

Pokud jste ještě neabsolvovala odběr krve v předchozích týdnech, do 11. týdne se vám provede i vstupní laboratorní vyšetření. Určí se krevní skupina a Rh faktor, zkontroluje se krevní obraz, odebere se krev také na infekční vyšetření jako hepatitidu B, toxoplazmózu a jiná serologická vyšetření.

Co vám doporučujeme?

 • Buďte opatrná, nepřetěžujte se, nezvedejte těžké předměty.
 • Vyhýbejte se infekcím, nachlazení.
 • Doporučuje se užívání prenatálních vitamínů, které vám a vašemu děťátku dodají potřebné vitamíny.
 • Stravujte se zdravě s dostatečným příjmem vitamínů ze stravy, přidávejte zeleninu a ovoce do svého jídelníčku.
 • Nedržte se pravidla jíst za dva, abyste zbytečně nepřibírala.
 • Udržujte si hladinu cukru v krvi příjmem komplexních sacharidů a bílkovin jako sýr, ořechy, a sušené ovoce.
 • Nezapomínejte na pitný režim.
 • Nenoste těsné oblečení. Raději sáhněte po volnějším, pohodlném oblečení. Vaše bříško se postupně začne zvětšovat a vyčnívat. Začínáte mít pravděpodobně problém se zapnutím kalhot, tak si jej zbytečně netlačte.
 • Noste pohodlnou bavlněnou podprsenku, vaše prsa jsou nyní citlivá a bolestivá.
 • Zvyšte hygienu dutiny ústní. V těhotenství je náchylnější ke krvácení, otok a vznik infekcí.
 • Cvičení vám může ve skutečnosti dodat energii. Těhotenská jóga je skvělým cvičením, které vám může pomoci cítit se uvolněněji během těhotenství a připravenější na porod.
 • Při častém močení, které vás může potrápit, se zkuste vyhnout kofeinu, ten zvyšuje vylučování moči. Večer před spánkem zkuste omezit příjem tekutin, abyste se nemusela budit v noci kvůli potřebě močení.
 • Pravidelně si promašťujte pokožku, která je náchylnější k vysušování a nepříjemnému pocitu svědění.
 • Vyhýbejte se chemikáliím, agresivním čistícím prostředkům a jejich kontaktu s kůží. Všechny látky v kontaktu s kůží přecházejí přes vaši pokožku až do plodu.
 • Zvlášť opatrná buďte při kosmetických procedurách, barvení vlasů, raději sáhněte po přírodních produktech.

Přečtěte si také další zajímavé články:

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku: 
Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Nevolnost a zvracení v těhotenství. Zdroj foto: Getty images
Těhotenské chutě po jídle jsou v těhotenství naprosto běžné. Zdroj foto: Getty images
Plod v 11. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.