Echinacea a účinky na zdraví. Přírodní podpora imunity? + Růst

Echinacea a účinky na zdraví. Přírodní podpora imunity? + Růst
Zdroj fotografie: Getty images

Echinacea neboli třapatka je světoznámá bylina pocházející ze Severní Ameriky. Je známá zejména pro své protizánětlivé účinky, podporu imunitního systému a hojení. Jaké všechny účinky má echinacea na lidské zdraví? Pro koho není vhodná?

Vlastnosti

Echinaceu lze získat v různých formách doplňku stravy, jako je tinktura, prášek, extrakt v kapslích nebo olej. Používá se k vnitřnímu i vnějšímu užití.

V mnoha zemích je přírodním protizánětlivým prostředkem a prevencí proti různým infekcím.

V tomto článku si můžete přečíst o obsahu a složení, zdravotních účincích, kontraindikacích, dávkování, domácím pěstování a mnoha dalších zajímavých informacích.

Co je to echinacea?

Navzdory svému americkému původu pochází echinacea z řeckého názvu echinos a doslova znamená ježek. Název byl zvolen kvůli podobnosti s tímto zvířetem.

Echinacea je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá výšky kolem 1 metru. Má drsnou chlupatou lodyhu s listy. Květy rostliny jsou složeny z fialových (růžovofialových) okvětních lístků a hnědého pichlavého květu. Právě střed rostliny na pohled připomíná ježka.

Rostlina má několik poddruhů, například echinacea bledá, úzkolistá nebo nápadná. Nejpoužívanější a nejznámější je však echinacea nachová (Echinacea purpurea).

Z hlediska prospěšných látek je nejpoužívanější částí rostliny kořen, ale stejně důležitá je i samotná bylina.

Echinacea přirozeně posiluje imunitní systém a obranyschopnost organismu.

Pomáhá při prevenci a léčbě akutních a chronických zánětlivých onemocnění, infekcí dýchacího systému, kožních a cévních chorob. Zkoumá se její přirozený protirakovinný účinek.

Formy zpracování echinacey:

  • Sušená bylina
  • Čajová směs
  • Extrakt v kapsli/tabletě
  • Mletý prášek
  • Tinktura, kapky
  • Olej
  • Mast, krém

Obsah a složení echinacey

Echinacea obsahuje pestrou škálu účinných látek. Díky vysokému obsahu polyfenolů, polysacharidů, alkamidů, flavonoidů, glykoproteinů, vitaminů, silic a rostlinných sloučenin má echinacea mnoho zdraví prospěšných účinků.

Obsahuje také derivát kyseliny kávové, který působí protizánětlivě a antiateroskleroticky.

Echinacea je bohatá na sloučeniny, které v těle fungují jako antioxidanty. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit naše buňky před oxidačním stresem.

Flavonoidy jsou právě považovány za přírodní antibiotika. Chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů a mají silný protizánětlivý a antibakteriální účinek. Třísloviny (taniny) zvyšují obranyschopnost organismu.

Rostlinné sloučeniny podporují posílení imunitního systému. Podporují lymfatický systém a přirozenou detoxikaci organismu.

Bylina může také podpořit správné hojení povrchových poranění.

Rostlina Echinacea purpurea
Rostlina Echinacea purpurea rostoucí ve volné přírodě. Zdroj: Getty Images

Vnitřní použití

Jaké výhody echinacea nabízí? Jaký má vliv na...

Echinacea a její příznivé účinky na organismus

Díky širokému spektru účinných látek je bylina echinacea v některých kulturách a zemích považována za přírodní "všelék".

Podpora imunitního systému a obranyschopnosti

Rostlina je přirozeným pomocníkem přirozené obranyschopnosti organismu proti různým bakteriálním a virovým infekcím.

Účinné látky přispívají ke snížení oxidačního stresu, který má za následek vznik různých civilizačních chorob, včetně kardiovaskulárních a diabetes mellitus (cukrovky).

Mnohé studie zjistily, že právě tato rostlina může napomoci posílení imunitního systému a výrazně rychlejšímu zotavení z již probíhající nemoci. Echinacea se proto běžně používá zejména k prevenci a léčbě běžného nachlazení.

Mechanismus echinacey při podpoře imunity spočívá v aktivaci makrofágů (buněk imunitního systému), fagocytóze a stimulaci fibroblastů v těle.

Protizánětlivý účinek

Zánět je přirozený způsob obrany našeho těla a podpory hojení. Bylina pomáhá rychleji vstřebávat zánětlivé reakce v těle. A to jak při akutních, tak při chronických zánětlivých onemocněních.

Pomáhá bojovat s příznaky různých typů infekcí – respiračních nebo vylučovacích (močových). V některých studiích pomohla echinacea snížit zánětlivé markery (hladinu CRP) v krvi.

Protinádorový potenciál

Různé studie zkoumaly účinek extraktu z echinacey proti rakovinnému bujení. Bylina může v určitých dávkách působit jako podpůrná léčba, potlačovat růst rakovinných buněk a případně vyvolávat odumírání rakovinou napadených buněk.

Echinacea jako přírodní "všelék" je proto předmětem mnoha výzkumů. Zkoumá se její přirozený protirakovinný potenciál.

Podpora hojení a zdraví pokožky

Echinaceové krémy, masti nebo tinktury se používají k podpoře hojení ran a poškození povrchu kůže. Echinacea má příznivý protizánětlivý účinek na jizvy, popáleniny, proleženiny (dekubity) a kožní ekzémy.

Shrnutí příznivých účinků echinacey:

  • Podpora imunitního systému a imunity
  • Protizánětlivý účinek (antivirový, antibakteriální)
  • Antioxidační účinek
  • Eliminace zánětu při akutních a chronických onemocněních
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví
  • Podpora zdraví dýchacích cest
  • Podpora zdraví močových cest
  • Podpora hojení ran
  • Podpora hojení kožních problémů
  • Podpora léčby akné
  • Protinádorový potenciál

Echinacea jako doplněk stravy

Na trhu je dnes k dispozici velké množství různých doplňků stravy s obsahem echinacey. Jak pro vnitřní, tak pro vnější použití.

Tinktury by se měly užívat maximálně 2 týdny. Poté by měla následovat alespoň několikadenní přestávka. Jedná se přibližně o 1–2 ml 3x denně, pokud není na obalu výrobku uvedeno jinak.

Výtažky ve formě kapslí nebo tablet bývají obohaceny o vitamin C a zinek, aby se podpořila imunita a maximalizovaly účinky echinacey. Užívá se pravidelně perorálně. V jedné tabletě je průměrně 300 mg extraktu z echinacey.

Používá se také sypaný nebo sáčkový čaj z echinacey, který je známý svou charakteristickou chutí a vůní. Bylina se často vyskytuje i v dalších komplexních čajových směsích na podporu imunity a odolnosti.

Je vhodná jako teplý čaj při nachlazení, infekcích dýchacích cest a močových cest.

Echinacea a dávkování

Přesné dávkování vždy závisí na části rostliny a formě zpracování echinacey (doplněk stravy, tinktura, čaj). Je proto nutné řídit se doporučením pro dávkování uvedeným na obalu konkrétního výrobku.

Nepřekračujte uvedenou maximální denní dávku.

V současné době neexistuje žádné oficiální doporučení pro dávkování. Některé zdroje uvádějí 3 g sušené rostliny denně, ale různé lékařské výzkumné studie u různých onemocnění uvádí různou doporučenou i maximální dávku echinacey.

Vnější použití

Dermatologické kosmetické přípravky s extraktem z echinacey mají pozitivní vliv na estetiku a zdraví pokožky.

Protizánětlivý účinek se využívá při prevenci a léčbě akné. Přispívá k výživě a hydrataci pokožky.

V dermatologických studiích bylo zjištěno, že přípravky obsahující extrakt z echinacey zlepšují a redukují vrásky a pomáhají obnovovat ochrannou vrstvu pokožky.

Slouží také jako přírodní dezinfekční prostředek pro vnější použití. Tinktury se také často používají k výrobě mastí na dermatózy a ekzémy.

Sběr a skladování

Jak pěstovat echinaceu? Jde to doma?

Domácí pěstování echinacey

Pěstování echinacey v domácích podmínkách je poměrně snadné.

Zakoupená semena zasaďte mělce do hloubky asi 1 cm. Ta se následně zasypou vrstvou zeminy.

Echinaceji se nejlépe daří ve výživné hlinité a písčité půdě.

Echinaceu můžete pěstovat i ve větším květináči, ale vhodnější je kyprá půda.

Echinacea se může poměrně rychle šířit, proto semena vysazujte dostatečně daleko od sebe. Echinacea tak získá dostatek prostoru. Nejvhodnější doba pro výsadbu je na jaře. Echinacea má tendenci kvést od června do října.

Při výsadbě vyberte místo s částečným stínem. Echinacea je teplomilná, ale na přímém slunci se jí nedaří po celou dobu.

Je také třeba ji chránit před silným větrem a chladem.

Po výsadbě je třeba rostliny pravidelně a mírně zalévat.

Echinacea nemá ráda silné mrazy. Proto před příchodem zimy odstraňte špatné květy a ke kořenům přibalte více zeminy, abyste zajistili přezimování.

Celou rostlinu lze použít a sklízet k výrobě domácích čajů a léčiv.

Květ a stonek se sklízí v době, kdy je rostlina v plném květu. Poté se suší ve stínu. Kořen určený ke sklizni musí být nejméně 2 roky starý.

Kdo by měl být při užívání echinacey ostražitý?

Ačkoli jsou nežádoucí účinky užívání echinacey vzácné, mohou se u některých jedinců vyskytnout.

Jedná se především o zažívací potíže (bolesti břicha, nevolnost) a alergické reakce (otoky, vyrážka, ekzémy...).

Pokud byste chtěli podávat doplňky stravy obsahující echinaceu malým dětem, měli byste se vždy poradit s pediatrem.

Četné studie poukazují na její nevhodnost během těhotenství ženy. Proto by mělo být její užívání u těhotných a kojících žen konzultováno s gynekologem.

Echinacea stimuluje imunitní systém. Proto by se jí rozhodně měli vyhnout lidé s autoimunitními poruchami nebo ti, kteří užívají imunosupresivní léky (léky potlačující imunitu).

Echinacea může vyvolat alergické reakce u dětí a dospělých, kteří jsou alergičtí na hvězdnicovité rostliny, tj. ambrózie, chryzantémy, měsíčky nebo sedmikrásky.

Pokud vám byly tyto alergie diagnostikovány, poraďte se se svým alergologem.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MCNEILL, Brigit Anna. Herbář : zdraví z přírody : základní léčivé byliny a rostliny. Přeložila Iva HAVLÍČKOVÁ. Praha: Vydavatelství a nakladatelství, s. r. o: ISBN 978-80-7625-180-9.
  • solen.cz - Echinacea - léčebné účinky a možné interakce. Solen. doc. PharmDr. Lenka Tůmová, CSc.
  • Echinacea: přínosy, použití, nežádoucí účinky a dávkování. Healthline. Ryan Raman, MS, RD
  • Solen.com - Echinacea sp. - obsah a léčebné využití. Solenina. doc. RNDr. Jiřina Spilková, CSc.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.