Zvýšená tvorba slin: Co signalizuje nadbytek slin a ústa plná slin?
Dochází k ní reflexně, tedy dpři dráždění senzorických smyslů. Například při pohledu na jídlo nebo pokud ucítíme jeho vůni. Vyvolá ji i žvýkání. V těhotenství se vyskytuje hlavně v prvním trimestru. A v některých případech je příznakem různých onemocnění.
Zvýšená tvorba slin (hypersalivace) může být způsobena podrážděním slinných žláz v ústech.
Například z důvodu mechanického podráždění při konzumaci ostré a kořeněné potravy nebo z důvodu zánětlivého procesu v ústní dutině.
Typická a normální hypersalivace
Nadměrná tvorba slin je typická i pro různé psychické nebo senzorické podněty. Reflexně k ní dochází, například když člověk vidí či cítí chutné jídlo. Stejně tak i při žvýkání nastane zvýšení tvorby slin a aktivování chuťových receptorů.
Sekreci slin řídí parasympatikus. Mezi psychické faktory, které mohou způsobit zvýšené slinění, patří například i stres nebo strach.
V těhotenství
V prvním trimestru se zvýšená tvorba slin objevuje hlavně jako průvodní příznak ranních nevolností. Může být přítomna během celého období těhotenství. Přesná příčina není známa.
I když není příznakem nemoci, znepříjemňuje a snižuje komfort života. Případy, kdy se zvýšeným sliněním vyprodukuje i litr slin, zhoršují zdravotní stav kvůli dehydrataci. Proto je vhodná konzultace s lékařem.
Ptyalismus při onemocněních
Zvýšená tvorba slin (odborně i ptyalismus) se vyskytuje při více onemocněních. Je doprovodným příznakem například při zvracení.
Zvýšená sekrece slin může nastat při:
- neurologických chorobách (epilepsie, cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza, ALS, myasthenia gravis)
- poruchách CNS (centrální nervové soustavy)
- potížích s trávicí soustavou (například GERD, může být cítit pachuť v ústech a nadměrné slinění, i při onemocněních slinivky břišní a jater)
- otravách (těžké kovy, houby, alkohol)
- zánětech a infekcích v ústní dutině (stomatitidy)
- zánětu horních cest dýchacích
- psychiatrických poruchách (mentální retardace, demence)
- užívání některých léků (parasympatikomimetika)
- alergické reakci
- poranění v ústní dutině, i přímo slinných žláz
- cukrovce, pro zhoršenou imunitu jsou časté záněty v dutině ústní, ale i při hypoglykémii
- porucha polykání například při nádoru v dutině ústní
Slinění při otravě
Aktivace parasympatiku nastává i při intoxikaci (otravě). V tomto případě jde o život ohrožující stav. V případě otravy dochází k tomuto jevu jen v některých případech.
Nejčastěji pokud jde o otravu pesticidy, které se používají v zemědělství. Případně pokud se člověk otráví těžkými kovy, insekticidy, organickými rozpouštědly nebo hřiby.
V případě otravy hřiby se první příznaky projeví obvykle do hodiny. Člověku se zúží zorničky, nastanou bolesti břicha a zvýšená tvorba slin. Po krátké době však sliny vymizí a vystřídá je sucho. Někdy člověk upadne do kómatu a je třeba okamžitě přivolat lékařskou pomoc.
Zvýšená tvorba slin v tomto případě je varovným příznakem. Pokud je to možné, je třeba vyvolat zvracení. Jed se musí dostat co nejdříve pryč z trávicí soustavy, aby nedošlo k trávení jedu ve střevech a rozšíření do celého organismu.
Při zánětu v dutině ústní
Často dochází k nadměrné produkci slin při zánětech v dutině ústní. Doprovodným problémem může být i bolestivé polykání. Bolest se při hltání zhoršuje, sliny se hromadí v ústech.
Například je to tak u angíny (tonsilitidy). Projevuje se také zarudnutím mandlí, jejich otokem, bílým povlakem. Ale i nepříjemnou bolestí v krku, která může mít charakter škrábání, zhoršuje se polykáním. To je příčinou zvýšeného slinění.
U dětí jsou časté chronické potíže s horními cestami dýchacími. Nebezpečná je však například epiglotitida. V tom případě je jedním z příznaků zvýšené slinění, zhoršené dýchání a vynucená poloha hlavy čichajícího psa.
Nadměrná tvorba slin se vyskytuje u malých dětí i při růstu zubů. V tom případě to není projevem onemocnění. Děti v tomto případě mohou být neklidné, mají potřebu více žvýkat různé předměty, a to hlavně v místě, kde se jim tlačí nový zub.
U některých neurologických onemocnění
Několik onemocnění nervového systému se projevuje také nadměrným sliněním, a někdy dokonce i vytékáním slin z úst. Například Huntingtonova nemoc, což je neurodegenerativní onemocnění způsobující poruchy hybnosti a kontroly pohybu.
Kromě poruch hybnosti kloubů a psychických poruch, jako je demence, deprese či poruchy řeči, se Huntingtonova nemoc projevuje i hypersalivací. Poruchy řeči, polykání a také nadměrná produkce slin jsou typické zejména v pozdějších fázích onemocnění.
Zvýšená sekrece slin, ale například i slz a potu nastává také na úvod Parkinsonovy choroby. To je také neurologické onemocnění. Podstatou nemoci je úbytek nervových buněk ve střední části mozku. Z toho plynou problémy s ovládáním a koordinací pohybu. Typická je i ztuhlost svalů a neustálé třesení.
Slinění a vzteklina
Nadměrné slinění je příznakem i pro vzteklinu. Způsobuje ji virus přenášený právě slinami. Nejčastěji se člověk nakazí po kontaktu s postiženými zvířaty. Onemocnění se projevuje nejen sliněním, ale i záchvaty. Je potřeba okamžitě zahájit léčbu.
Pokud není nadměrná tvorba slin vyvolaná běžnou příčinou nebo vnějším podnětem, je vždy třeba se zabývat diagnostikou tohoto stavu.