Jak se léčí impotence: Jaké léky na erektilní dysfunkci? + ostatní metody

Typ léčby záleží na konkrétní příčině vzniku impotence. Tím pádem způsob léčby závisí na stanovené diagnóze pacienta.

Farmakologická léčba

V rámci farmakologické léčby se obvykle jedná o léky vázané na lékařský předpis. V léčbě erektilní dysfunkce se využívají léky, které příznivě působí na funkci cév v penisu.

Základní léčebnou složkou je inhibitor sildenafil, tadalafil, vardenafil nebo avanafil.

Vlivem léčiv dochází k rozšíření cév a zvýšení průtoku krve v penisu.

Farmakologická substituční léčba testosteronem je vhodná zase pro muže, kteří mají nízkou hladinu hormonu testosteronu.

Jinou formou léčby impotence je aplikace vazoaktivního syntetického hormonu aplrostadilu, který podporuje přítok krve do penisu a vazodilataci cév muže.

Podává se buď formou injekce lokálně do penisu, nebo se do močové trubice umístí speciální čípek. Oba způsoby aplikace léčiva jsou vázány na lékařský předpis.

Konzervativní léčba

Vzhledem k častému psychogennímu faktoru je vhodná určitá forma psychoterapie, která může být velmi účinným způsobem léčby impotence.

Novodobá možnost léčby erektilní dysfunkce nabízí aplikaci rázových vln na penis (ESWT). Rázová vlna je jednoduchá a bezpečná metoda aplikovaná povrchově. Je prováděna pravidelně většinou 1x týdně na určitou dobu.

Principem léčby je podpora funkce cév a zlepšení mikrocirkulace v penisu. Vlny urychlují regenerační procesy, podporují lokální metabolismus a prokrvení ve tkáni penisu.

Vhodná je suplementace potřebných vitamínů a minerálů, obzvláště vitamín B9 (kyselina listová), vitamín C, vitamín E, zinek a selen.

Je také možné užívat různé doplňky pro erekci a podporu činnosti oběhové soustavy, které jsou i volně dostupné. Jedná se o výživové doplňky s obsahem potřebných vitamínů, minerálů, a především extraktů z bylin.

Specifické byliny mohou mít příznivý účinek na oběhový systém, prokrvení a erekci penisu. Hlavním zástupcem je maca peruánská, ženšen, ostropestřec mariánský, ginkgo, kotvičník zemní či serenoa plazivá.

Je možné je přijímat ve formě bylinných čajů, tinktur, macerátů či jako komplex bylinných extraktů ve výživových doplňcích.

Extrakt byliny maca peruánská
Extrakt byliny maca peruánská. Zdroj foto: Getty Images

Operační léčba

Chirurgický zákrok je tou nejnáročnější formou léčby. Spočívá v aplikaci implantátu do penisu, který by měl natrvalo vyřešit problém s erektilní dysfunkcí.

Jde o zákrok, kdy se místo topořivých těles vloží do penisu speciální protézy nahrazující funkci. Tato forma léčby je využívána zejména u absolutní erektilní dysfunkce.

Většina stavů spojených s impotencí se již díky moderním metodám v medicíně dá vyřešit či výrazně zlepšit.

Odborná garantka článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD., doplňuje informaci:
Pozor na různé zázračné výživové doplňky. Mohou mít závažné vedlejší účinky. Před zahájením léčby erektilní dysfunkce lékař zhodnotí kardiovaskulární stav pacienta z hlediska možných nežádoucích účinků!

fsdílet na Facebooku