Pomáhá domácí léčba a bylinky na zápal plic?

Pomáhá domácí léčba a bylinky na zápal plic?
Zdroj fotografie: Getty images

Zápal plic je závažné onemocnění bez ohledu na příčinu jeho vzniku. Jeho léčba by se neměla podceňovat. V rámci prevence a doplnění terapie jsou vhodnou alternativou byliny a bylinné produkty.

Zápal plic (pneumonie) je onemocnění dolních cest dýchacích, konkrétně plicních sklípků (alveoly), samotné plicní tkáně (plicní prenchym), prostoru mezi ní (intersticium) a průdušinek (bronchioly).

Zahrnuje několik nosologických jednotek (druhů zápalů plic), protože existuje i mnoho vyvolávajících příčin.

Známe infekční zápaly plic, které jsou způsobeny mikroorganismy (bakterie, viry, plísně). Méně časté jsou neinfekční zápaly plic vyvolané vdechnutím (aspirací) různých látek. Ty jsou převážně v inhalační formě (chemické látky, alergeny), ale i v jiných (radiace, tuhá potrava).

Podstata onemocnění bez ohledu na vyvolávající příčinu je stejná:

  1. nežádoucí látka/patogen se dostane do dýchacích cest, vyvolá zánět a otok
  2. plicní sklípky jsou prosáklé zánětlivou tekutinou, což poškozuje plicní tkáň a zhoršuje oxygenaci

Onemocnění se projevuje dýchacími obtížemi, bolestmi na hrudi stupňujícími se při nádechu nebo kašli, suchým dráždivým kašlem v úvodu, později může být kašel produktivní s vykašláváním hlenu.

Objevují se i celkové příznaky jako horečka, třesavka, zvýšené pocení, sucho v ústech, bolesti hlavy a kloubů, slabost, malátnost, únava, nevolnost, zvracení. Obvykle vlivem dehydratace klesá tlak krve, zvyšuje se srdeční činnost.

Na zápal plic se v minulosti umíralo!

Zápal plic v minulosti připravil o život mnoho lidí.

Důvodem byl nedostatek informací tehdejších lékařů o onemocnění jako takovém a o jeho vyvolávajících faktorech. Také neexistovala adekvátní léčba stavu, který znali jen na základě určitých projevů.

Přestože symptomatologie byla dobře známá, mohly tyto moudré hlavy jen přihlížet a doufat, že pacient, jeho imunita a přírodní léčba s ním dokáží bojovat.
Znalost o lécích na pneumonii v té době ještě nebyla velká.

Nicméně!

V některých případech se za pomoci bylin podařilo zánět zmírnit až zcela eliminovat, i když průběh byl zdlouhavější než v dnešní době.

Přírodní léčba zápalu plic: Je vhodná?

Zápal plic je velmi závažné onemocnění, které v minulosti mnohdy končilo smrtí.

Jeho léčba patří do rukou lékařům!
V komplikovanějších nebo špatně léčených případech hrozí selhání dýchání!

Terapie pneumonie musí být specifická, a to podle vyvolávající příčiny.
To znamená, že pokud zánět vyvolaly bakterie, je třeba nasazení antibiotik. Při zánětu vyvolaném alergenem je vhodné použít kortikoidy atp.

Nicméně...

Existuje mnoho bylin a bylinných produktů, které také napomáhají při tlumení zánětu. Usmrcují některé bakterie, viry i plísně, usnadňují dýchání, podporují vykašlávání hlenu nebo zmírňují bolesti při kašli.

Jsou vhodné, dokonce žádoucí, jako součást komplexní terapie (farmaka, byliny, režim). Zmírňují celkový průběh onemocnění a urychlují uzdravení.

Některé bylinky se doporučují jako prevence, jiné během léčby, další tlumí příznaky, ostatní zase v době rekonvalescence, kdy podporují imunitu a zabraňují včasné recidivě onemocnění.

Důležité:
Některé účinné látky v bylinách se po tepelné úpravě vytrácejí. Proto je vhodnější jejich konzumace v syrovém stavu.
Byliny je nutno správně zpracovat a dávkovat jako léky. Špatná příprava a vysoké dávky mohou být pro člověka škodlivé.

Tabulka srovnávající léky s bylinami:

Léky Byliny
Výhody
  • vyšší koncentrace účinné látky
  • kratší průběh onemocnění
  • nedráždí žaludeční sliznici
  • některé byliny dokonce chrání sliznici žaludku a střev
Nevýhody
  • dráždění žaludeční sliznice (gastritida, eroze, vředy)
  • další nežádoucí účinky léků
  • nižší koncentrace účinné látky
  • zdlouhavější průběh onemocnění

Zajímavé:
Zápaly plic patří dodnes mezi nebezpečná onemocnění.
Navzdory identifikaci onemocnění a medicínskému pokroku na něj neustále umírá mnoho lidí.
Jeden z důvodů vysoké úmrtnosti je variabilita příčin jeho vzniku.
Nejnověji je obávaným infekčním agens způsobujícím zápal plic virus COVID-19.
Sars-Cov-2 není posledním strašákem. V Kazachstánu se šíří nový druh virové pneumonie!
Co bude dál?

Které byliny jsou vhodné v rámci preventivních opatření?

Byliny, které jsou vhodné v rámci prevence, jsou rovněž vhodné i v průběhu onemocnění a rekonvalescence.

Některé však mají více účinných látek a slizů, které doslova "obalují" sliznici plic. Právě proto se častěji využívají při předcházení nemoci, a to hlavně v období jejího zvýšeného výskytu.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) – Je dvoumetrová rostlina se žlutými květy. Sběr divizny je ztížen kvůli jejímu výskytu v hůře dostupných lokalitách. Obsahuje několik účinných látek, které chrání sliznici plic. Pomáhá při zánětlivém procesu, usnadňuje vykašlávání, a dokonce tlumí zánět a bolesti v krku. Využít se dá při různých onemocněních dýchacích cest (zánět v krku, laryngitida, faryngitida, bronchitida, zápal plic, astma…).

Podběl obecný (Tussilago farfara) – Tuto malou žlutou rostlinku zná snad každý. Svým vzhledem se podobá pampelišce. Nejvíce účinných látek najdeme v jejích listech, avšak v menší míře jsou také v květech. Podběl chrání plicní sliznici, ale také má antibakteriální účinky, usnadňuje odkašlávání a zmírňuje chrapoty při dýchání v akutních fázích nemoci. Velmi dobře ho znají astmatici, protože je považován za tzv. "přírodní antiastmatikum".

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) – Je méně známá bylina, o to známější trvalka. Mnozí ji možná máte na zahradě či doma v květináči, a přitom ani netušíte, jakých zázraků je schopna. Yzop je v podstatě malý keř s malými modrými květy. Látky v něm obsažené mají silné antibiotické účinky. Působí preventivně proti vzniku zánětu, v akutním stadiu zánět mírní.

Sléz maurský (Malva Mauritiana) – Tato krásná bledě modrá až fialová rostlina není jen okrasou zahrad. Sléz obsahuje silice slizu, které při delším užívání byliny působí blahodárně na všechny sliznice v těle. Chrání také sliznici plic, a tím působí preventivně proti vzniku jejích zánětů. Větší množství slizů lze využít i při probíhajícím zápalu průdušek nebo plic, protože usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Byliny, které tlumí zánět

Pozitivní účinky většiny bylin nebyly prokázány laboratorně, jak dnes EU vyžaduje. Existují ovšem miliony empirií a miliony lidí, kteří mají i v dnešní době s bylinkami pozitivní zkušenosti.

Dodnes jsou i v lécích obsaženy látky právě z přírody. A nejen v lécích, ale také v čajích, tinkturách či mastech.

Běžně naleznete v obchodech nebo v lékárnách produkty, které obsahují konkrétní směs bylin pro konkrétní onemocnění.

Které to jsou při zápalu plic?

Aframom rajský (Aframomum melegueta) – Je africká rostlina, která dosahuje výšky až 1,5 metru. Využívají se převážně zrna aframomu kořenité chuti a vůně, kterým se říká také tzv. "rajská zrna". Obsahují sloučeniny aframomu, které mají antimikrobiální účinky, a to i v boji s bakteriálními kmeny typu MRSA, kde běžně selhává většina antibiotik. Říká se, že několikanásobně převyšují antibakteriální aktivitu některých léků.

Anýz hvězdicový (Illicium verum) – Je znám pod názvem badyán. Jedná se o koření hvězdicového tvaru. Používá se hlavně do kompotů. Obsahuje aromatické oleje, oleje se steroly, flavonoidy, třísloviny, anetol a jiné. Směs těchto látek příjemně ohřívá dýchací cesty, uvolňuje hlen. Má také antibakteriální účinky, které byly dokonce prokázány v laboratorních podmínkách. Výrazně tlumí také aktivitu virů u virových pneumonií.

Česnek cibulový (Allium cepa L) – Je v podstatě obyčejná kuchyňská cibule. Vyznačuje se svými baktericidními účinky převážně na dýchací cesty, ale také na střevní mikroflóru. Tyto vlastnosti má hlavně kvůli alicinu, který ničí a usmrcuje některé bakterie a viry. Urychluje zánětlivý proces při infekčních příčinách. Cibule, jak se mu laicky říká, zároveň ředí hlen v dýchacích cestách, a tím napomáhá při jeho vykašlávání.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) – Je rostlina často využívaná nejen v kuchyni jako výborné dochucovadlo, ale také v lidovém léčitelství. Česnek má antiseptické a antimikrobiální účinky, tedy působí proti množství virů (rinoviry, chřipkové viry), bakterií a částečně i proti multirezistentním bakteriím. Před penicilinem to bylo jediné známé antibiotikum. Také posiluje imunitní systém díky vysokému obsahu vitamínů.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) – Toto vynikající koření z jihovýchodní Asie zná snad každý. Nejčastěji se konzumuje při nachlazení a chřipce ve formě čajového odvaru nebo jako čerstvý nastrouhaný kořen. Pro své antimikrobiální účinky je vhodný i při zápalu plic, neboť zlepšuje plicní funkce.

Kapucínka větší (Tropaeolum majus) – Je krásná žlutooranžová rostlina, která se nepoužívá pouze jako dekorace zahrad a příbytků. Kapucínka obsahuje hořčičné silice (glukosinoláty), flavonoidy, vitamin C, niacin, tiamin, riboflavin, minerální a stopové látky, karotenoidy, antokyanidiny a jiné účinné látky. Má bakteriostatické, antivirové a fungicidní účinky. Pomáhá usmrcovat hlavně stafylokoky, bakterii E. Coli, streptokoky, a také některé multirezistentní formy bakterií. Z virů je to H. influenza a glukosinoláty bojují proti nejrozšířenější plísni C. albicans.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – Je dobře známá bylinka, kterou lidé v minulosti rádi využívali pro její antibakteriální, antivirotické a také dezinfekční účinky. Nejen, že šalvěj tlumí zánětlivý proces, ale dokonce pozitivně ovlivňuje sliznici žaludku a střev, čímž zmírňuje doprovodné příznaky, jako jsou nevolnost a zvracení. Do jisté míry brání pocení.

Byliny, které zmírňují projevy zápalu plic

Mnohé byliny mají současně řadu pozitivních účinků. Působí jednak proti aktuálnímu onemocnění. Zároveň některé látky v nich obsažené zmírňují jeden nebo více projevů onemocnění.

Alpinia léčivá (Alpinia officinarum) – Známá také jako oddenek či galgan patří podobně jako zázvor do čeledi zázvorovitých. Alpinie obsahuje různé látky, jako jsou silice, pryskyřice, škroby, třísloviny, vitamíny, minerály, flavonoidy... Má nejen protizánětlivé účinky, ale také mírní bolesti, zpomaluje růst plísní, tlumí růst a množení bakterií a virů.

Urychluje průběh chřipky a jiných infekcí.

Černý bez (Sambucus nigra) – Je listnatý keř vyskytující se téměř všude. Má bílé až žluté květy a tmavě fialové plody. Květy a plody se využívají dodnes k výrobě sirupu se specifickou vůní. Bezový sirup nejen dobře chutná, ale je také zdravý. Kromě toho se využívá bezová šťáva a kůra. Známý je i bezový ocet či likér. Bez obsahuje vitamíny B a C, ovocné kyseliny, éterické oleje, flavonoidy a jiné látky s blahodárným účinkem. Bez je silný antioxidant, chrání sliznici plic, brání zánětu a výrazně usnadňuje odkašlávání.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) – Zázvor kromě antimikrobiálních účinků pomáhá také symptomaticky. Zřeďuje hustý hlen, čímž napomáhá při jeho vykašlávání. Také snižuje nevolnost a zvracení, které se u pneumonií často vyskytuje. Stimuluje krevní oběh a zahřívá, čímž mírní bolesti na hrudi a bolest hlavy. Pro vysoký obsah vitamínů posiluje imunitní systém, což napomáhá i v rámci prevence a rekonvalescence onemocnění.

Majoránka zahradní (Origanum majorana) – Zná každá dobrá hospodyně, protože patří mezi častá dochucovadla pokrmů. Sušenou majoránku najdeme v každém supermarketu, avšak v přírodě se nevyskytuje.

Pěstuje se na zahradách.

Při zápalu plic je vhodná čerstvá. Využívá se jejího vysokého obsahu silic, které chrání plíce, ředí hleny a usnadňují vykašlávání. Mast z majoránky se za tímto účelem natírá přímo na okolí nosu a dutin. Majoránová koupel zbavuje únavy a malátnosti, má povzbudivé účinky.

Skořice (Cinnamomum) – Je konečný produkt z kůry stromu skořicovníku. Prodává se jako vcelku nebo mletá. Je to silně aromatická koření s různým využitím.

Skořice má antibakteriální účinky. Proto je vhodná při různých zánětech. Při pneumonii se využívají nejen její protizánětlivé vlastnosti. Také tiší bolesti na hrudi, ředí hleny, usnadňuje vykašlávání, posiluje imunitní systém.

Toužebník jilmový (Filipendula ulmaria) – Je zelená rostlina s bělavými až žlutými květy. Také se mu říká i serafín neboli "přírodní aspirin", protože obsahuje salicylaldehyd. To je látka velmi podobná kyselině acetylsalicylové, hlavní účinné složce aspirinu, acylpyrinu, medipyrinu, a jiných léků proti horečce. Logicky z toho plyne, že toužebník snižuje horečku a také mírní bolesti.

Které byliny užívat v době rekonvalescence?

Po překonání zápalu plic nemá ještě pacient zcela vyhráno. Zánětem napadené plíce jsou náchylnější k recidivě onemocnění, a proto bychom měli dbát na jejich regeneraci.

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) – Je menší rostlinka s růžovo-fialovými květy ve tvaru kalíšku. Už z jeho názvu je zřejmé, pro který orgán je přínosem. Využívá se preventivně, během plicních onemocnění (zejména dlouhodobých s prolongovaným průběhem) a nejčastěji v době rekonvalescence.

Důvodem je schopnost plicníku regenerovat zánětem poškozené plíce. Zlepšuje stav plic a plicních funkcí.

Třapatka nachová (Echinacea purpuera) – Je známá pod názvem echinacea purpurová. Echinacea neroste volně v přírodě, proto se musí vypěstovat. Název purpurová dostala na základě výrazně purpurové barvy květů. Proto ji můžeme vidět jako ozdobu nejedné zahrady. V supermarketech se stále častěji objevují čaje s echinaceou, které se doporučují nejen při zápalu plic, ale také po jeho doléčení antibiotiky.

Třapatka se osvědčila v mnoha případech u pacientů, kdy antibiotika nezabírala.

Důležitou součástí domácí léčby zápalu plic jsou i podpůrná opatření

Podpůrná opatření při pneumonii jsou ta, při kterých se urychluje uzdravení nemocného. Při jejich porušení hrozí zhoršení stavu, delší a horší průběh nemoci nebo vznik recidiv.

Klidový režim znamená tělesné šetření, tedy klid na lůžku. Už malé děti vědí, že nemocný člověk patří do postele. Šetření je vhodné k tomu, aby se zánět šířil v menší míře a postupně eliminoval.

Zvýšená fyzická aktivita napomáhá prolongovanému průběhu nemoci a k častému vzniku znovuvzplanutí.

Správná poloha pacienta se zápalem plic je vsedě nebo v polosedě. U těžších zápalů plic se jedná o úlevovou polohu, kterou nemocný s dýchacími obtížemi zaujímá automaticky. V polosedící poloze by se mělo i spát. Pokud spíme vleže, dušnost a zatékání hlenů nás stejně budí ze spánku a nutí nás se posadit.

Dechová gymnastika je vhodná hlavně u pacientů s chronickým zápalem plic a s častými recidivami. Správné dýchací techniky zlepšují dýchání, zmírňují kašel a redukují počet akutních záchvatů kašle.

Dodržování pitného režimu je při nemoci obzvláště důležité. Pitný režim podporuje vylučování hlenu a je důležitý při užívání léků a sirupů, které podporují jeho uvolňování. Doplnění tekutin je zároveň důležité pro jejich ztráty během zvracení, popřípadě zvýšeného pocení způsobeného horečkou.

Pestrá a vyvážená strava je důležitá během celého života, obzvláště při nemoci. Strava bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty v potravě a bioaktivní látky podporuje imunitní systém, a tím napomáhá k brzkému uzdravení.

Právní dodatek

Pokud nejsou schváleny diagnostické nebo léčivé účinky bylin, nejedná se o lék.
Za lék jsou považovány pouze farmaka a bylinné produkty schválené a registrované v dané zemi.
Výše uvedené informace jsou získány z veřejně dostupných zdrojů a herbářů.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.