30. týden těhotenství. Každým dnem o něco větší?

30. týden těhotenství. Každým dnem o něco větší?
Zdroj fotografie: Getty images

Růst těhotenského bříška stále pokračuje. Stejně tak i růst vašeho děťátka, které je každým dnem větší.

Už jste ve 30. týdnu těhotenství a jen 10 týdnů před vypočítaným termínem porodu. Jak se vyvíjí vaše děťátko v tomto týdnu, co můžete pociťovat a jaká vyšetření vás čekají?

Hmotnost, kterou nyní přiberete na váze, je pravděpodobně hmotnost plodu.

Tyto poslední týdny těhotenství jsou velmi důležité pro růst a vývoj zdravého novorozence.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bříšku?

Hmotnost plodu ve 30. týdnu těhotenství je přibližně 1320 g a jeho délka 40 cm.

Vaše děťátko roste každým dnem. Může přibrat až půl kila za týden.

Hmotnost děťátka stále narůstá, vyvíjí se mu svalová a tuková tkáň. Jeho tělo se zakulacuje a vyplňují se jeho tukové buňky.

Ve 30. týdnu je už vaše miminko formované a už bude jen dozrávat. Již nyní se může nacházet v děloze v poloze hlavičkou v stydké kosti. Pokud je již tak uloženo, většinou tak zůstává do konce porodu.

V tabulce jsou znázorněny přibližné míry plodu ve 30. týdnu, zaměřené pomocí sonografu

Celková délka Hmotnost HC
Obvod hlavičky
BPD 
Příčný průměr hlavičky
AC 
Obvod břicha
FL 
Délka stehenní kosti
39,9 cm 1320 g 278,4 mm 78,9 mm 253,8 mm 55,5 mm

Více o velikosti plodu se dočtete v článku: 
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Mozek se nadále vyvíjí a je stále více rýhovaný. Jeho vývoj však bude pokračovat i po porodu.

Škytavka je u děťátka ve třetím trimestru častá.
Škytavka 10 týdnů před porodem stimuluje mozek
a má důležitou roli v jeho vývoji.

Plod již dokáže doširoka otevřít oči. Jeho zrak se ale stále nadále vyvíjí. Už začíná rozlišovat, co ho obklopuje, reaguje na světlo, i když spoustu času tráví se zavřenýma očima.

Plíce jsou již natolik vyvinuté, že by dítě umělo dýchat samo mimo dělohu, kdyby se narodilo. Dítě nadále cvičí dechové pohyby. Do 30. týdne děťátko trénuje dýchání. Dýchací pohyby probíhají mnohem častěji, až 30–40 % času.

Pokožka dítěte začíná vytvářet melanin, pigment, který dodává barvu pleti. Většina produkce ale začne až po porodu.

Růst vlasů pokračuje. Vlasy pomalu houstnou a z jeho těla pomalu mizí ochlupení.

Ruce děťátka jsou zcela vyvinuty a už mu rostou i nehty. Rukama se snaží chytat vše, co má kolem sebe. Chytá se za ručičky, tvářičku, pupeční šňůru i své nohy.

Nachází se přibližně v 1 litru plodové vody.

Kosti má již plně vyvinuté, ale jsou ještě měkké a ohebné. V tomto období dochází k jejich mineralizaci. Kosti se pomalu zpevňují a připravují se na podporu těla plodu.

V kostní dřeni začíná tvorba červených krvinek.

Nadledviny produkovaly hormony steroidy. Jejich produkce se za poslední týdny zdvojnásobí. Pravé ony jsou zodpovědné za růst a vývoj pohlavních orgánů.

Miminko vnímá zvuky z okolí a váš hlas. Po porodu vás už bude poznávat podle hlasu.

Jak se cítí žena ve 30. týdnu?

Vaše břicho je občas tvrdé a napnuté. Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci sílí a jsou naprosto běžné. Tím se vaše tělo připravuje na blížící porod.

Často se vyskytnou po cvičení, námaze, při únavě nebo sexu.

Pokud pocítíte tvrdnutí bříška, sedněte si nebo si lehněte na bok, pokud můžete. Odpočiňte si.

Pokud poslíčci nepřestávají a vyskytují se alespoň 4krát za hodinu či více, navštivte vašeho lékaře nebo jděte na kontrolu do nemocnice. Lékaři ověří, zda nezačíná předčasný porod.

Přibíráte?

Nemějte z toho obavy. Nadbytečné kilogramy, které jste přibrala, vám pomohou při kojení.

Dávejte si ale samozřejmě pozor na váhu.

Je důležité sledovat svoji váhu. Hlídejte, zda nenastal náhlý přírůstek na hmotnosti nebo se nepřidružil otok. Příliš velké přibývání na váze může být znakem preeklampsie. Pokud si všimnete velkého váhového skoku, informujte o tom svého lékaře.

Preeklampsie vyžaduje lékařskou pomoc.

Na prsou začínají být výrazné změny. Žilky se mohou zvýraznit, bradavky zvětšit a ztmavnout.

Mlezivo, první výživné mateřské mléko, se již nachází v prsou. Může vám i trošku prosakovat, vylučovat se. Při prosakování mléka doporučujeme pořídit si prsní vložky, abyste se vyhnuly nepříjemnostem a flíčkům v okolí bradavek.

Únava stále přetrvává. Najít správnou pohodlnou polohu na spaní může být někdy obtížné. Když ji konečně najdete, zjistíte, že potřebujete jít zase na toaletu. Stačí, aby miminko změnilo polohu a zatlačilo na močový měchýř. Nebo vás v noci během spánku vzbudí křeče v nohou.

Snažte se proto chodit dříve spát. Klidně si pospěte i déle, pokud můžete. Odpočinek během dne vám také prospěje.

Možná máte i problémy se spánkem nebo živé sny o porodu a děťátku. Někdy až děsivé. Hlavně se neznepokojujte, mohou za to zvýšené hormony a úzkost z blížícího porodu.

Doporučuje se spánek na levé straně pro správný oběh krve ve vašem těle a vložení polštáře mezi nohy. Skvělým pomocníkem pro vás během spánku může být těhotenský polštář, který vám pomůže zaujmout pohodlnou polohu.

Trávicí problémy, nadýmání a pálení žáhy je již zřetelnější. Proti pálení žáhy se doporučuje relaxace v polosedě.

Pokud vás potkají bolesti hlavy a závratě, snažte se dodržovat pitný režim a odpočiňte si.

Bolest zad je ve třetím trimestru běžná. Zhoršuje se přibýváním na váze. Zaměřte se na správné držení těla, omezte nošení podpatků a raději sáhněte po pohodlné obuvi.

Čeho si můžete všimnout?

Rychleji se unavíte, chůze začíná být náročnější.

Můžete si všimnout, že se vám celé břicho přesouvá po bocích. Drobeček roste a nemá dostatek místa, tak jsou jeho pohyby zřetelně viditelnější. Nyní máte skvělý čas i s partnerem povídat si s bříškem, vaším děťátkem, které vnímá váš hlas.

Všimla jste si výkyvů nálad, nebo začala pociťovat úzkost? Nic neobvyklého. Vaše tělo prochází změnami – nejen hormonálními, ale i stále narůstajícím bříškem spojeným s nepohodlím a sníženou fyzickou funkčností, omezeným pohybem nebo se strachem z předčasného porodu. K tomu přispívá i přerušovaný a nekvalitní spánek.

Může se vám zvětšit velikost chodidel.

Na kůži můžete postřehnout ztmavnutí pokožky nebo vznik hnědých skvrn. Začíná se objevovat hnědá čára od stydké kosti až k pupíku.

Pokožka je mastnější a vaše vlasy jsou hustší.

Svědění pokožky z napínajícího břicha může provázet i vznik strií. Proto se doporučuje pravidelné promašťování pokožky.

Častý je i výskyt citlivosti a otoku dásní s následným krvácením hlavně po čištění zubů.

Dávejte si pozor na vznik infekce močových cest a vaginálních infekcí, na které jste náchylnější ve třetím trimestru.

Jaká vyšetření vás čekají ve 30. týdnu?

V tomto týdnu vám lékař kromě klasického vyšetření pohmatem velikosti dělohy a kontroly děložního čípku zkontroluje i krevní tlak, puls a vyšetří moč na přítomnost bílkovin, krve, cukru a hnisu. Odebere vám i krev na krevní obraz. Ověří, zda se u vás nerozvíjí anémie, která je častá na konci těhotenství.

Pokud žena trpí anémií, není plod dostatečně vyživován a bez léčby může nastat předčasný porod nebo hypotrofický plod (dítě s nízkou porodní hmotností ve srovnání s věkem v týdnech, jeho růstový vývoj je zpomalen).

Zkontroluje se sonograficky růst plodu, zda se vyvíjí normálně, nebo se jeho růst zpomalil. V takovém případě dochází k narození hypotrofického plodu.

Lékař důkladně zkontroluje umístění a velikost placenty. Poloha, v jaké se placenta nachází, se již po 30. týdnu nemění.

Dále kontroluje ozvy plodu, jeho polohu, množství plodové vody. Vypočítá předpokládanou hmotnost na základě přeměření hlavičky, bříška a stehenní kosti. Zkontroluje průtok krve v pupečníkové cévě a ověří, zda je děťátko dostatečně zásobováno.

Ptá se vás na pohyby miminka a na častost tvrdnutí břicha. Kromě toho zaznamená i vaši váhu, váš hmotnostní přírůstek a velikost dělohy. Poslouchá pravidelnost a frekvenci srdečních ozev plodu.

Pokud čekáte dvojčata nebo více miminek, pravděpodobně vaše dětičky dosud přibíraly stejně jako jiné děti v děloze. Od 30. do 32. týdne mohou v růstu zpomalit.

Pokud pociťujete bolest a tvrdnutí břicha, je dobré sledovat, zda jde o poslíčky, nebo už o opravdové kontrakce. Lékař vám pravděpodobně doporučí CTG (kardiotokografii) pro snímání kontrakcí a ozvy plodů v bříšku.

Co vám doporučujeme?

  • Nezapomínejte na dostatečný přísun vápníku každý den, aby se podpořilo pevnění kostí plodu. 
  • Doporučují se cvičit Kegelovy cviky ke zpevnění pánevního dna a urychlení hojení po porodu.
  • Při úzkosti komunikujte s partnerem nebo jinými maminkami, abyste odstranily své obavy z porodu.
  • Začněte s přípravou tašky do porodnice a připravte vše, co budete potřebovat. Už jen pocit, že máte vše sbaleno a jste připravena, vám může pomoci k odstranění obav a strachu.
  • Jméno už máte asi vybrané. Pokud ne, tak je už nejvyšší čas nad ním popřemýšlet a rozhodnout se.
  • Lehké cvičení, plavání, chůze vám může dopomoci s přípravou na porod.
  • Nezapomínejte na dostatek odpočinku a spánku.
  • Začněte si pomalu pořizovat první oblečení pro děťátko a poohlédněte se po zařízení jako postýlka, autosedačka.

Možná přemýšlíte nad tím, zda kojit mateřským mlékem, nebo náhradou. Rozhodnutí je samozřejmě na vás. Mateřské mléko je prvotní výživa novorozence a kojením snižujete riziko vzniku rakoviny prsou.

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku:
Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.