Černý pepř: nejen jako koření? Objevte zajímavé zdravotní účinky

Černý pepř: nejen jako koření? Objevte zajímavé zdravotní účinky
Zdroj fotografie: Getty images

Černý pepř pochází z Indie, kde byl známý také jako "černé zlato". Stimuluje vylučování trávicích šťáv. Obsahuje štiplavý piperin, antioxidant, který je nositelem jeho léčivých vlastností.

Vlastnosti

Pepřovník černý (Piper nigrum) je popínavá vytrvalá rostlina. Patří do čeledi pepřovníkovitých (Piperaceae). Z plodů této byliny se získává velmi ostré koření, známé po celém světě.

Černý pepř je často považován za "krále koření". Název pochází ze sanskrtského slova "pippali", které bylo v Indii známé jako "černé zlato".

Zemí původu černého pepře je Indie, konkrétně Malabarské pobřeží v blízkosti oblastí Goa, Karnataka, Kerala. Černý pepř byl jedním z prvních známých koření vůbec.

Samotné koření má také určité omezené léčebné využití - především k povzbuzení trávicích šťáv, podává se do pokrmů jako pomocný prostředek při trávení. Kromě toho je prospěšný při nadýmání tím, že vyvolává průchod větrů (flatulenci).

V dávné historii se černý pepř pěstoval v oblasti jihovýchodní Asie. Později se stal důležitou komoditou v obchodu mezi Indií a Evropou. Ve starověkém Řecku a Římě se v černém pepři vyměřovaly poplatky.

Ve středověku se obchod s kořením připisoval především Benátčanům a Janovanům. V období renesance jeho používání vzkvétalo.

V moderní době se rostlina kultivovaná v Indonésii a šíří se do Afriky a na západní polokouli.

Až 39 % veškerého černého pepře pochází z Vietnamu, ale Indie a Brazílie produkují po 10 % "černého zlata".

Černý pepř je dřevnatá bylina, která může vyrůstat popínavě až do výšky 10 m. Má vzdušné kořeny. Její velké, jasně žluté listy jsou střídavě uspořádány. Rostlina má drobné květy.

Plody jsou peckovice o průměru 5 mm. Když jsou zralé, jsou zbarvené do žluta až červena a nesou jedno semeno. Jejich vůně je pronikavá. Chuť je ostrá, kousavá a občas dráždivá.

Mletý černý pepř obsahuje 3 % silice. Charakteristická ostrá chuť pochází z chemického antioxidantu piperinu. Kromě toho se v této bylině vyskytují také chavicin, piperidin a piperetin.

Černý pepř obsahuje také flavonoidy, již zmíněný esenciální olej a fenolové složky. Z vitaminů obsahuje vitaminy K, E, A, B1, B6, mangan, měď, železo, vápník, fosfor, draslík, selen, zinek a chrom. Černý pepř je tedy bohatý i na minerální látky.

Bylina se používá při vaření pro zlepšení celkové chuti. Je považována za bylinu s protizánětlivými (antiinflamatorními) vlastnostmi. Může také zlepšovat kognitivní (rozumové) a trávicí funkce (zabraňuje také průjmu). Má také antimikrobiální a antidepresivní vlastnosti.

V tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty na 3 g (lžičku) černého pepře

Energie 7,5 kcal
Sacharidy 1,86 g
Vláknina 0,73 g
Tuky 0,09 g
Bílkoviny 0,30 g

Tabulka uvádí hodnoty vitamínů a minerálů na 3 g (lžička) černého pepře

Vitamin A 15,9 IU Draslík 38,6 mg
Vitamin B1 0,003 mg Hořčík 4,96 mg
Vitamin B2 0,005 mg Vápník 12,8 mg
Vitamin B3 0,033 mg Sodík 0,58 mg
Vitamin B5 0,041 mg Železo 0,28 mg
Vitamin B6 0,008 mg Zinek 0,03 mg
Vitamin B9 0,493 mcg Mangan 0,37 mg
Vitamin E 0,03 mg Selen 0,14 mcg
Vitamin K 4,76 mcg Fosfor 4,58 mg
Měď 0,03 mg
Pepřovník černý - Piper nigrum plant
Pepřovník černý - Piper nigrum. Zdroj fotografií: Getty Images

Účinky (shrnutí)

  • Antioxidant – Chrání buňky před účinky volných radikálů a oxidačním stresem. Zlepšuje tak obranyschopnost organismu, chrání srdeční sval a zabraňuje nádorovým mutacím.
  • Trávicí – Stimuluje sekreci trávicích šťáv a tím zlepšuje vstřebávání látek v trávicím traktu. Působí také proti průjmům a stimuluje průchod větrů.
  • Protizánětlivé účinky – Snižuje progresi zánětu v těle, což je prospěšné při některých chronických (dlouhotrvajících) onemocněních.
  • Kognitivní – Zlepšuje rozumové schopnosti a má také antidepresivní účinky. Na toto téma však neexistuje dostatek relevantních studií.
  • Imunomodulační – Zvyšuje aktivitu bílých krvinek imunitního systému a přispívá tak ke zlepšení obranyschopnosti organismu v boji proti mikrobům.

Vnitřní použití

Černý pepř se nejčastěji používá jako koření, přísada do různých pokrmů. Může se používat mletý nebo celý, bílý nebo červený.

Používá se při přípravě masa, ryb, zeleniny, salátových zálivek, polévek, těstovin a dalších pokrmů.

Na trhu je také doplněk stravy ( tinktura z černého pepře a kurkumy), který podporuje trávení, játra a podílí se na zlepšení obranyschopnosti organismu.

Vnější použití

Na farmaceutickém trhu se nachází esenciální olej z černého pepře. Působí proti bolesti svalů, kloubů, pomáhá zmírňovat záněty, otoky. Působí jako antibiotikum, pomáhá a zlepšuje imunitu.

Lze jej použít při aromaterapii, masáži nebo koupeli. Lze jej také potírat na bolestivá místa.

Esenciální olej z černého pepře
Esenciální olej z černého pepře. Zdroj fotografií: Getty Images

Sběr a skladování

Rostlina potřebuje ke svému růstu dlouhé období dešťů, vysoké teploty a polostín.

Množení se obvykle provádí pomocí řízků, které se vysazují v blízkosti stromů nebo jiných vysokých opor.

Černý pepř je často roztroušen v čajových a kávových plantážích. Začíná plodit za 2-5 let po výsadbě a rostlina plodí až 40 let.

Plody se obvykle sklízejí, když při růstu dosáhnou červené barvy. 10 minut se pak vaří a získají tmavě černou barvu. 3 až 5 dní se pak musí sušit na slunci.

Skladuje se na suchém místě bez přístupu slunečního světla.

Jak se zpracovává? Bílé nebo červené?

Celá zrnka pepře se melou, ale mohou se nechat i celá.

Bílá zrnka pepře se získávají odstraněním tmavé vnější části oplodí, ale jejich chuť je méně výrazná než u černých zrnek pepře.

Černý pepř se proto může loupat. To se provádí tak, že se v závislosti na oblasti nechá 7-15 dní pod tekoucí vodou. Může se třít nebo tupovat, poté se musí sušit na slunci. Výsledný bílý pepř se používá také v kulinářství.

Červený pepř je klasický pepř s peckou. Po sklizni se nevaří, a zachovává si tak svou červenou barvu.

Některým rostlinám se přezdívá "koření", ale jako koření se nepoužívají. Jsou to okrasné rostliny. Patří k nim pepřovec obecný (Shinus molle), révovník (Ampelopsis arborea) a jochovec olšolistý (Clethra alnifolia).

Bylo provedeno jen velmi málo studií na lidech, které by podrobně hodnotily účinky černého pepře. To je také důvod, proč se rutinní užívání černého pepře nebo piperinu nedoporučuje.

Kombinace piperinu a kurkuminu

Na trhu se objevila kombinace piperinu a kurkuminu (výtažek z kurkumy) pro zlepšení trávení. Může hrát roli při zlepšování tukového profilu v těle, a tím chránit srdce.

Jedna analýza ukázala, že tato kombinace významně snižuje LDL cholesterol (tzv. "špatný" cholesterol) u osob s metabolickým syndromem. Jiná studie zjistila, že po dlouhodobém užívání obou látek se zvýšil HDL cholesterol (tzv. "dobrý" cholesterol) a snížily se zvýšené hodnoty jaterních enzymů.

Byl zkoumán také účinek těchto látek u diabetu. Bylo zjištěno, že společně mohou snižovat hladinu glukózy v krvi.

Zlepšení jaterních parametrů je možné také po pravidelném užívání piperinu a kurkuminu. Bylo prokázáno, že jsou účinné při metabolických poruchách spojených s jaterní steatózou (ztučněním jater).

Černý pepř - herbář
Černý pepř - herbář. Zdroj fotografií: Getty Images

Nežádoucí účinky černého pepře

Nebyly zjištěny žádné běžné nežádoucí účinky.

Při vysokých dávkách se může vyskytnout podráždění žaludku a pálení žáhy. Bylo zaznamenáno také pálení v ústech a v krku.

Celkově je toto koření dobře snášeno i jako potravinová přísada.

Vysoké dávky v těhotenství nebo při kojení nebyly zkoumány v žádné studii. Proto se nedoporučuje užívat černý pepř ve vysokých dávkách během těhotenství a kojení.

Užívání piperinu je spojeno s vyšším rizikem krvácení, zpomaluje srážení krve. Proto se nedoporučuje užívat vysoké dávky černého pepře nebo této látky před plánovaným chirurgickým zákrokem, a to nejméně po dobu dvou týdnů.

Lidé se zánětlivým onemocněním, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, často hůře snášejí kořeněná jídla. To se však u jednotlivých pacientů liší.

Alergie na piperin nebo černý pepř se může vyskytnout, ale je vzácná. Projevuje se zarudnutím kůže, případně zhoršeným dýcháním nebo dokonce celkovou slabostí. V takovém případě je důležité okamžitě zrušit přístup k této látce a vyhledat lékařskou pomoc.

Dávkování černého pepře

Neexistují žádné doporučené dávky černého pepře. Ve studiích se používá dávka 5 miligramů piperinu denně. Obvykle se dávka upravuje od 5 do 20 miligramů této látky denně.

Jedna čajová lžička černého pepře obsahuje 6 kalorií, 1 gram vlákniny, 1 gram sacharidů.

Interakce

Je teoreticky možné, že užívání léků snižujících hladinu glukózy v krvi v kombinaci s piperinem by mohlo vést k hypoglykémii.

Užívání tohoto extraktu s antikoagulancii (léky na ředění krve) může vést ke krvácivým stavům (porucha srážlivosti krve).

Bylo zjištěno, že piperin může zpomalovat odbourávání některých látek v játrech. Patří sem statiny a nesteroidní protizánětlivé léky. Může také zvyšovat účinnost fenytoinu, propranololu, teofylinu, amoxicilinu a karbamazepinu.

Piperin interaguje s některými léky ze skupiny antihistaminik (proti alergii) tak, že snižuje jejich účinek. To může být potenciálně nebezpečné.

Zajímavost: Černý pepř pochází z Indie, kde byl považován za "černé zlato". Obsahuje piperin, který mu dodává charakteristickou vůni a chuť. Má příznivý vliv na trávení.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.