Zalehnutí a tlak v uších: Může mít vážné příčiny?

Zalehnutí a tlak v uších: Může mít vážné příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Sluch je důležitou součástí vnímání okolí. Informuje nás o tom, co se v naší blízkosti děje. Někdy dochází k jeho poruchám. Jednou z nich je i zalehnutí. Může být krátkodobé a dlouhodobé. Vzniká následkem zánětu, ale má i jiné příčiny.

Zalehnutí v uších je přirozené například pokud člověk překonává za krátký čas velkou nadmořskou výšku. V takovém případě se jedná o důsledek nevyrovnaných tlaků mezi dutinou středního ucha a okolím.

V důsledku změny tlaku okolí, která proběhla velmi rychle, tak nastává problém a pocit zalehnutí v uchu. Na druhé straně tento pocit rychle přejde.

Chvilkové zalehnutí ucha lze vyřešit i polknutím, zíváním nebo žvýkáním. Dojde tehdy k vyrovnání tlaku mezi nosohltanem a středním uchem. Zalehnutí ustoupí.

Podobně i po zaplavení ucha vodou při koupání nastává krátkodobé a chvilkové zalehnutí v uších. Pokud jde ale o dlouhodobější stav, může jít i o příznak nějakého onemocnění.

žena si čistí ucho vatovou tyčinkou
Důležitá je správná hygiena, ale pozor na poškození bubínku. Zdroj fotografie: Thinkstock photos

Někteří lidé mají genetický předpoklad pro zvýšenou tvorbu ušního mazu. V případě, že vytvoří zátku, dochází k zalehnutí v uších. Důležitá je pravidelná hygiena.

Zalehnutí v uchu po čištění má za následek nesprávná technika hygieny. Následkem hlubokého průniku vatové tyčinky může dojít k porušení bubínku.

Problém je v uchu

Nejčastěji ale dochází k zalehnutí v uších v důsledku zánětů přímo v nich. Častý je zánět zevního ucha a zánět zvukovodu. Je vyvolán nejčastěji kožní infekcí v této oblasti, plísňovou, bakteriální nebo virovou.

Při tomto zánětu je typická i bolest v postiženém uchu. Častěji bývá postiženo pouze jedno ucho, a ne obě najednou. Člověk může zpozorovat i výtok z ucha. V některých případech může být i teplota, ale není to příliš časté.

Otitida (zánět středního ucha) se projevuje také zvýšenou teplotou. Tento zánět může mít akutní i chronickou podobu a zalehnutí v uších je dlouhodobé. Bolest je i v pulzující formě.

Zajímavé informace: O zánětu středního ucha

Obvykle bývá tento typ zánětu oboustranný a postihuje obě uši. Zejména je-li vyvolán nějakým onemocněním respiračního systému. Jak to často bývá v dětském věku, kdy je jejich častou komplikací.

V letním období se vyskytuje zalehnutí v uších následkem průvanu. Nesprávnou technikou větrání dochází k tomuto problému.

Může být i při alergii

Zalehnutí může vzniknout také na podkladě alergie. Ať už jde o klasickou alergii, nebo o sennou rýmu. Obě alergie mohou být doprovázeny zalehnutím v uchu, někdy se dokonce vytvoří i zánět.

3 zajímavé články:
Alergie
Anafylaktický šok
Senná rýma

Horní dýchací cesty a zalehnutí v uchu

žena smrká, má rýmu
Komplikace při zánětech horních cest dýchacích a u rýmy. Zdroj fotografie: Thinkstock photos

Zalehlé uši jsou typické i pro několik onemocnění horních cest dýchacích, například k němu dochází při rýmě. Charakteristicky se projevuje celkovou únavou, zvýšenou tělesnou teplotou, plným nosem a také bolestí hlavy a zalehnutím v uších.

Rýmu způsobují častěji viry, ať už adenoviry, nebo rinoviry. Dochází i k podráždění nosní sliznice. Častou komplikací dlouhodobé rýmy je i zánět ve středním uchu.

Neobvyklý není ani zánět vedlejších nosních dutin. Je při něm zvýšené riziko komplikace zánětu středního ucha, a tím je přítomen příznak zalehnutí. Často je příčinou jeho nedostatečné přeléčení.

Mezi problémy s horními dýchacími cestami, při kterých se vyskytuje také zalehnutí v uších, patří i zánět nosohltanu. Pro ten je typický suchý kašel, plný nos, zvýšená tělesná teplota a bolesti v krku.

Právě dlouhodobé zalehnutí je typické pro zánět nosohltanu. Dochází ke zduření sliznice, a tím i k uzavření Eustachovy trubice, dokud zánět neustane. Ten může být virového i bakteriálního původu a léčí se symptomaticky nebo antibiotiky.

Tubotympanický katar rovněž způsobuje zalehnutí v uších. Kromě toho se vyznačuje pocitem tlaku v uších. Slyšitelná je ozvěna vlastního hlasu, ale i přítomnost jiných zvuků, například při kašlání, žvýkání.

Tyto potíže způsobuje zhuštění tekutiny středního ucha, někdy až do želatinové konzistence. Ta omezuje pohyblivost sluchových kůstek a bubínku.

Nádor nebo zduřelé mandle

Při dlouhodobých potížích je třeba zvýšit pozornost. Hlavně nejsou-li přítomny příznaky nachlazení či rýmy. Zalehnutí může být následkem nádoru v nosohltanu.

I zvětšená nosohltanová mandle bývá důsledkem zalehnutí v uchu. A to právě následkem zánětu. Mnohokrát se tato komplikace vyskytuje v dětském věku.

Točení hlavy a nízký tlak jako příčina

kruhově rozmazané stromy jako znak závratí
Točí se s vámi svět? Pociťujete zalehnutí v uších? Možná máte i nízký tlak. Zdroj fotografie: Thinkstock photos

Někdy se spolu se zalehnutím v uších objeví také točení hlavy. V tom případě se jedná pravděpodobně o Meniérovu chorobu. Což je onemocnění vnitřního ucha.

I problém s krční páteří v některých případech vyvolá zalehnutí v uchu. Bolest vyzařuje do hlavy, oblasti uší. Přítomny bývají i závratě, porucha rovnováhy. Stejně je tomu i v případě vertiga.

Točí se vám svět? Čtěte článek o závratích.

Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, možná jste se již setkali s pocitem točení hlavy, mdlobou, mžitky před očima a také krátkodobým zalehnutím v uších. Tyto potíže způsobuje snížené prokrvení mozku, které se při nízkém tlaku vyskytuje.

Čelistní kloub a jeho porucha patří k jedné z mnoha příčin zalehnutí v uchu. Kromě něj se vyskytuje i bolest u ucha, zhoršená žvýkáním, ranní ztuhlost žvýkacích svalů.

Pokud člověk má zalehlé uši delší dobu nebo pokud cítí v uších i bolesti, měl by určitě co nejdříve zajít za lékařem. Odborné vyšetření poskytne ORL lékař.

Video o příčině zalehnutí v uchu

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.