I v tomto případě může jít o vážné, ale i nezávažné onemocnění či poškození konečníku. Časté jsou hemoroidy, fisury. Závažné jsou onkologické nemoci. Obtíže vznikají při pohlavně přenosných onemocněních. Přidružuje se krvácení. Důležité je vyšetření.
Bolest při stolici může být symptomem pro různá onemocnění v oblasti análního otvoru. Bolestivé vyprazdňování je mnohdy příznakem pro různá onemocnění. Nemusí přímo souviset s konečníkem, může být i gynekologického nebo pohlavního charakteru.
Záleží na tom, zda je bolest jediným příznakem, nebo je možné pozorovat i jiné symptomy. Podle toho se dá určit, zda jde o závažné onemocnění, které je třeba svěřit lékaři, nebo o přechodný problém.
Samotná bolest přímo při vyprazdňování stolice bez jiných příznaků, snad kromě občasného výskytu krve ve stolici, je velmi pravděpodobně způsobena onemocněním análního otvoru. Ta méně závažná jsou hemoroidy nebo fisury.
Hemoroidy a bolest
Hemoroidy (také zlatá žíla) jsou způsobeny narušením funkčnosti cévních pletenců v oblasti konečníku. To vede ke vzniku uzlovitých rozšíření cév. Mohou být vnitřní nebo vnější.
Přidružují se potíže jako:
nepohodlí v oblasti řitního/análního otvoru
svědění konečníku a jeho okolí
pocit tlaku, napětí v konečníku
bolest, zejména při zánětu, dráždění kůže a při trvalém prolapsu vnitřních hemoroidů
krvácení, krev na toaletním papíře
výtok z konečníku, sekrece hlenu
výtok stolice pro netěsnost svěračů a špinění spodního prádla stolicí
výstup zlaté žíly při tlačení na stolici
otok v oblasti konečníku
zarudnutí až trhlina v oblasti konečníku, fissura ani
zácpa
Vznik hemoroidů podmiňuje:
věk, lidé nad 50 let
sedavé zaměstnání
nedostatek pohybu
snížený příjem tekutin
strava s nedostatkem vlákniny
alkohol
chlad
psychické faktory, stres, napětí
Kromě chirurgického zákroku je tak do budoucna pro postiženého člověka třeba změnit složení jídelníčku, a to zvýšením obsahu vlákniny. Konzervativní léčba zahrnuje i zvýšení příjmu tekutin, anální hygienu, ošetřování mastmi a čípky.
Trhlina konečníku a bolest při stolici
Fissura ani (trhlina konečníku) je trhlina v řitním otvoru. Tyto trhliny jsou časté, bolestivé, a to přímo při defekaci. Způsobuje ji mechanické poškození.
Může být akutní, ale i chronická. Akutní se vyznačuje narušením povrchového epitelu. Chronická postihuje celou tloušťku sliznice análního otvoru.
Upřednostňuje se ambulantní léčba, kdy se používají čípky a autodilatátory. Součástí konzervativní léčby je úprava stravování s ohledem na správnou konzistenci stolice. Operační léčba je na ústupu.
Onemocnění pohlavní soustavy jako příčina
Důležité je sledovat i jiné příznaky. Pokud je přítomna bolest v podbřišku, při močení a zvýšená tělesná teplota, může jít o zánět dělohy. To je poměrně časté ženské onemocnění.
Zánět se může nacházet v různých částech dělohy, ať už ve svalovině, sliznici, nebo v hrdle. Většinou jde o onemocnění vyvolané bakteriální infekcí. Zde je přítomna bolestivost v podbřišku, bolest při stolici je jen jeden z příznaků nemoci.
I pohlavně přenosné choroby se mohou projevovat bolestí při vyprazdňování stolice. Infekce se dostanou do okolí análního otvoru a způsobují bolestivé záněty a infekce. Příkladem je kapavka, syfilis, genitální bradavice a herpes.
Obtíže při jiných onemocněních
Někdy se bolestí konečníku při vyprazdňování projevují i nádory v konečníku, ale například i syndrom dráždivého tračníku, což je funkční problém. Může tak jít o závažné, ale i méně závažné onemocnění.
Radiační proktitida je komplikací radiační léčby při nádorových onemocněních, a to hlavně při léčbě onemocnění v malé pánvi. Kromě bolesti se může přidat i krvácení, průjem a jiné potíže.
Obtíže a bolest při vylučování stolice vznikají i při zácpě. Tuhá stolice brání v jejím odchodu přes anální otvor. Následkem zácpy vznikají již zmíněné hemoroidy a i trhlina.
Konečník postihují i menší infekční a zánětlivá onemocnění, která mohou být akutní nebo chronická. Bolest se vyskytuje i při ulcerózní kolitidě nebo Crohnově chorobě.
Problém může být také v tenkém střevě. Pokud je bolest dlouhodobější a jsou pozorovatelné i jiné komplikace, například krev ve stolici, není dobře s návštěvou lékaře váhat.
Bolest může být zapříčiněna:
hemeroidy
fisurou – trhlinou análního otvoru
zácpou
průjmem
zánětem i v oblasti genitálií, prostaty, dělohy, pochvy, kůže
syndromem dráždivého tračníku
zánětem střeva – zánětlivé onemocnění střeva IBD (inflammatory bowel disease), Crohnova choroba či ulcerózní kolitida
pohlavními onemocněními, jako je syfilis či chlamydie, bradavice – z důvodu HPV infekce
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.