- eucerin.sk - informácie o lupinách
- bioderma-sk - článok o probléme s lupinami a šupinami
- henryford.com - 5 Causes Of Dandruff (And How To Treat Them)
- healthline.com - What Causes Dandruff and How to Remove It
- everydayhealth.com - What Is Dandruff? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention
Lupy: Proč vznikají, jak se jich zbavit?
Název lupy je pojmenování kožního onemocnění. Sice není zdravotně až tak závažné, ale může indikovat přítomnost jiného onemocnění v organismu.
Hlavní příznaky
Vlastnosti
Lupy se nejčastěji objevují ve vlasech, ale mohou být i v obočí, případně v uších. Vznikají olupováním kůže. Jde tedy o menší šupinky kůže.
Lupy jsou hlavně estetický problém.
Intenzita je ale vyšší než v normálním případě, jelikož postupné obměňování povrchové vrstvy je pro lidskou pokožku přirozené.
Tělo člověka je pokryté kůží, která se pravidelně regeneruje a obměňuje. Intenzita je běžně nepozorovatelná, odlupování kůže ve formě menších šupinek je přirozené.
Jde však o pouhým okem neviditelné šupinky. Intenzita je taktéž v běžném životě nepostřehnutelná. V případě viditelných lupů jde však o projev vyšší intenzity tohoto odlupování. Lupy jsou v podstatě šupinky kůže, které se odlupují častěji a ve větším množství.
Ačkoliv se nejedná přímo o závažné zdravotní onemocnění, velmi často může být tato nemoc způsobena jiným onemocněním v organismu. To se může lupy jen projevovat navenek. Samo o sobě je toto onemocnění spíše estetický problém. Věnuje se mu dermatologie, případně dermatokosmetické obory. Řešení problémů s lupy spočívá primárně v kosmetických přípravcích. V případě vlasů výskyt lupů často souvisí s jejich mastnotou nebo vysoušením.
Lupy mohou být mastné, olejové, ale i suché. Mastné jsou v případě, kdy se tvoří příliš kožního mazu, se kterým se následně šupiny mísí. Suché lupy se vyskytují u suchého typu pokožky.
Lupy se vyskytují už u malých miminek, a to jako mléčné stroupky na vlasové části hlavy. Tyto děti mohou mít následně kromě lupů problém i s atopickou dermatitidou.
Příčiny
Přirozená tvorba lupů je důsledkem shlukování odumřelých kožních buněk. Buňky se při tomto shlukování mísí s mazem a potem. Následně vznikají šupiny neboli lupy. Obměna kožních buněk probíhá každých 21 dní. Během této doby se kožní buňky zplošťují, vysoušejí se a oddělují se od sebe.
Jednou z příčin nadměrné tvorby lupů ve vlasech je například jejich příliš časté mytí nebo nedostatečné vypláchnutí šamponu z vlasů. Stejně tak používání nevhodných agresivních šamponů a vlasové kosmetiky nebo časté barvení mohou způsobit problémy.
Jednou z příčin je také vystavování pokožky extrémnímu počasí nebo velkým teplotním výkyvům. Kromě toho souvisí nadměrný výskyt lupů často i s nedostatkem minerálů a vitamínů, jako jsou zinek, selen nebo vitamín B. Příčinou mohou být i různá kožní a plísňová onemocnění.
Příčinou lupů může být také:
- genetická predispozice
- hormonální změna, např. lupy během těhotenství
- nedostatečná hygiena
- nevhodné prostředí, např. vlhké a prašné
- přetížení vlasů, stahování do culíku
- časté nošení čepic, pokrývek hlavy (lupy v zimě), přileb
- psoriáza, což je lupénka, i jako přítomnost lupů a stroupků ve vlasech
- kontaktní dermatitida neboli alergická reakce na kontakt kůže s alergenem nebo agresivní látkou
- atopický ekzém neboli atopická dermatitida, což je chronické zánětlivé onemocnění kůže, a to většinou na autoimunitní nebo alergické bázi
- seboroická dermatitida, jinak také seborea, což je zánětlivé onemocnění, jehož příčina nemusí být známa
- pityriasis versicolor neboli tinea versicolor, plísňové onemocnění kůže
- dermatofytóza, což je plísňové onemocnění přenášené ze zvířat na člověka
- stres, ale i nadměrná psychická zátěž
Při onemocnění jiných tělních systémů se vyskytuje spíše suchá kůže. Na základě toho se mohou přidat i šupiny. Tak je tomu například v případě onemocnění jater či ledvin.
Příznaky
Lupy jsou viditelné navenek. Nejčastějšími místy jejich výskytu jsou hlava a vlasy. Jedná se o menší bílé šupinky kůže, které se vyskytují na pokožce hlavy. Lupy značí příliš vysušenou nebo naopak příliš mastnou pokožku.
Pokud se lupy na pokožce vyskytují ve větším množství, postižený jedinec cítí svědění. To ho přirozeně nutí se na hlavě poškrábat, což paradoxně problém s lupy jen zhoršuje. Kromě toho, že nadměrné škrábání přispívá k tvorbě lupů, hrozí riziko infekce ranek po škrábání.
Následkem toho je bakteriální infekce. Při sekundární infekci se přidá bolest kůže, zarudnutí a opuchnutí. Při hnisání dochází i k mokvání kůže. Další komplikací může být lokální vypadávání vlasů či ochlupení.
Pokud je toto onemocnění delší dobu zanedbáváno, je často možné najít lupy nejen ve vlasech, ale i v obočí. V mnoha případech končí lupy na ramenou, což je konečný důsledek tohoto příznaku. Další příznaky lupy nemají.
Diagnostika
Lupy se dají diagnostikovat pouhým okem. Při větším rozsahu je však nejlepší navštívit kožního lékaře. Dermatolog umí odborně posoudit, zda se opravdu jedná o lupy, nebo jde o jiný typ kožního oněmocnění.
Při nadměrném olupování kůže je třeba vyloučit jiné nemoci. Zároveň dermatolog umí zjistit i to, zda lupy souvisejí s nějakým jiným kožním onemocněním, například se seboroickou dermatitidou, lupénkou, případně nějakým plísňovým onemocněním pokožky.
Průběh
Onemocnění má dlouhodobější průběh. První příznaky je možné pozorovat nejdřív jen nepatrně a odlupování kůže nebývá nárazové. Postupně se jeho intenzita zvyšuje. Na nástup a průběh onemocnění má vliv i životní styl jedince, stejně jako jeho aktuální zdravotní stav a další faktory. Tvorbu lupů zhoršuje časté škrábání se na hlavě, které je způsobeno svěděním. Onemocnění se ovšem stupňuje jen po určitou hranici.
Při chronické formě lupénky se šupiny typicky vyskytují na loktech a kolenou, ale může být postižena i kůže za ušima a ve vlasaté části hlavy. Při pityriasis versicolor se mohou šupiny objevovat na místech, kde je zvýšený počet mazových žláz, jako například na zádech, ale hlavně na pokožce hlavy, například i jako bílé lupy na bradě. Seborea postihuje nejčastěji kůži hlavy.
Riziko představují komplikace po rozškrábání a infekci ran. Kůže se následně zanítí, což se projevuje zarudnutím, opuchnutím a bolestí kůže. Hnisavý zánět se projevuje i mokváním kůže. I proto je důležité škrábání se vyhnout.
Jak se léčí: Lupy
Léčba lupů: Léky, vitamíny i správný šampon
Zobrazit více