Léčba cysty prsu: léky nebo operace? Někdy zmizí sama od sebe

Většina cyst a bulek v prsu nevyžaduje zvláštní léčbu. Zmizí samy od sebe a není důvod se jich obávat.

Při výskytu cysty v prsu by měla být cysta pod dohledem gynekologa. Gynekolog pravidelně sleduje její průběh, růst, citlivost. Problém s cystou se řeší se až při případných změnách, pokud není cysta bolestivá, velká.

Některé menší cysty, které jsou neškodné, mohou v prsu zůstat, pokud nezpůsobují žádné komplikace. Je ale třeba je pravidelně každé 3 měsíce sledovat.

Pokud se jedná o velké cysty, které nezmizí, existuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

V případě komplikací, bolestivosti nebo tlaku v prsu se nepříjemné pocity nejčastěji zmírní pomocí punkční jehly. Punkční jehlou se z prsu odsaje tekutina.

V případě citlivosti prsu se doporučuje teplý nebo studený obklad na prs.

Léčba cyst v prsu

1. Aspirace obsahu cysty tenkou jehlou.

Odstraněním tekutiny z cysty se zmenší její objem.

Při podezření na rakovinu a při nejasném původu cysty se odebere vzorek objemu cysty. Odešle se na laboratorní vyšetření, aby se zjistilo, zda tekutina z cysty obsahuje abnormální buňky přítomné v cystě nebo bakterie.

Pokud se cysta v prsu po opakovaném odsátí tekutiny z cysty znovu naplní, musí být chirurgicky odstraněna.

Pokud se jedná o karcinom, je nutné rychle odstranit nejen cystu. Obvykle se odstraní i blízké lymfatické uzliny, které by mohly být zárodkem pro šíření nádoru. Žena musí podstoupit chemoterapii, hormonální léčbu nebo případně biologickou léčbu.

U větších nádorů je obvykle nutné odstranit velkou část prsu.

2. Hormonální léčba. Podávání antikoncepčních pilulek k úpravě menstruačního cyklu se volí za účelem omezení výskytu recidivy cyst. Tento postup se používá při závažných příznacích.

3. Chirurgické odstranění cysty se provádí v případě opakovaného výskytu cysty po dobu několika měsíců. Provádí se také v případě, že byl její obsah po odsátí tekutiny s obsahem krve nebo se projevoval jinými příznaky.

fsdílet na Facebooku