Přírodní pomoc proti bolestivé menstruaci. Znáte ženské bylinky?

Přírodní pomoc proti bolestivé menstruaci. Znáte ženské bylinky?
Zdroj fotografie: Getty images

Více než polovina žen zažije během svého života bolestivé menstruační příznaky.

Bolesti v podbřišku, křeče a nepříjemné děložní stahy se nejčastěji objevují v prvních dnech menstruace a mohou znepříjemnit i ty nejběžnější každodenní činnosti.

Bolestivá menstruace se odborně nazývá dysmenorea. Jedná se o gynekologickou diagnózu, jejímž základním projevem je nadměrná bolest během menstruačního cyklu ženy.

Častým doprovodným příznakem dysmenorey může být bolest hlavy, migréna, zvýšená únava, změny nálad, zažívací potíže a bolesti žaludku před menstruací.

Přírodní pomoc proti bolestivé menstruaci?
Kterým bylinám se přezdívá ženské byliny?

Rozdělení dysmenorey podle příčiny

Podle etiologie se dysmenorea dělí na primární a sekundární. Sekundární dysmenorea je porucha způsobená specifickým organickým patologickým nálezem, například endometriózou.

Primární dysmenorea je naproti tomu bolestivá menstruace, kterou nelze doložit klinickým nálezem. Tato funkční diagnóza je důsledkem hormonálních změn a nejčastěji se vyskytuje u mladých dospívajících žen.

Příčinou jejího vzniku je nadměrná produkce prostaglandinů (hormonů vylučovaných z děložní sliznice), které způsobují stahy děložní svaloviny a ovlivňují její prokrvení.

Nejčastější projevy dysmenorey:

  • Bolest v podbřišku
  • Bolest v dolní části zad
  • Bolest hlavy a migréna
  • Nevolnost a pocit na zvracení
  • Bolest žaludku
  • Průjem
  • Únava a ospalost
  • Změny nálady
  • Přecitlivělost

V současné době je k dispozici velký výběr léků proti bolesti. Pokud se žena chce vyhnout užívání analgetik během bolestivé menstruace, existují přírodní možnosti boje proti bolesti. Jedná se o odstranění bolesti prostřednictvím léčivého působení bylin.

Podle Světové zdravotnické organizace je bylinná medicína jednou z nejpoužívanějších metod v boji proti nemocem a v prevenci zdraví.

Při menstruačních bolestech má žena možnost použít bylinné domácí recepty na podporu léčebného účinku. Jejich forma použití je různá a vždy závisí na konkrétním druhu rostliny.

Bylinky se přikládají na postižená místa, připravují se z nich odvary, výtažky, tinktury, maceráty, oleje, lisují se do šťáv nebo mastí. Nejběžnější formou užívání bylin je pití bylinného čaje.

Které byliny jsou nejvhodnější v boji proti bolestivé menstruaci?

V široké nabídce bylinek a jejich účinků je snadné se ztratit. Existují však byliny, které jsou lidově označovány jako "ženské byliny" díky svým příznivým účinkům na menstruační cyklus a samotné menstruační bolesti.

Pomáhají harmonizovat ženský cyklus, regulovat pravidelnost a délku cyklu a podporují správnou funkci a činnost pohlavních orgánů.

Pomáhají také udržovat premenstruační a menstruační komfort a bojovat proti nepříjemným projevům PMS (premenstruačního syndromu).

Které byliny jsou nejlepší na bolestivé menstruační příznaky?

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný (odborně Alchemilla vulgaris) je rostlina z čeledi růžovitých rostoucí především na loukách, pastvinách a v blízkosti potoků. Obsahuje třísloviny, rohoviny, fytosteroly, kyselinu salicylovou, minerální látky a vitamin C.

Kontryhelu se přezdívá "ženský plášť ", protože má příznivé účinky na ženské zdraví. Hlavním účinkem je podpora správné funkce a činnosti ženských orgánů.

Má příznivý vliv na regulaci délky a pravidelnosti menstruačního cyklu. Je to bylina, která svým analgetickým působením zmírňuje bolestivé projevy menstruace.

Podporuje regulaci nadměrného menstruačního krvácení nebo naopak vyvolává opožděnou menstruaci. Díky hořčině zmírňuje zažívací potíže, které často menstruaci provázejí.

Jak užívat konrtryhel?

Nejjednodušší formou užívání kontryhele obecného je pití bylinného čaje. Rostlinu přelijte šálkem horké vody a nechte ji asi 15 minut louhovat. Pro lepší účinek léčby se doporučuje pít čaj 2–3krát denně po delší dobu.

Kontryhel lze zpracovat a používat i v jiných formách, jako je tinktura, macerát nebo bylinný odvar pro zevní použití.

Kontryhel obecný
Kontryhel obecný. Zdroj: Getty Images

Řebříček obecný

Achillea millefolium je bylina známá pod lidovým názvem myší ocásek. Pochází z čeledi hvězdnicovitých a vyskytuje se v lesích, na loukách a v křovinách. Je známý svými četnými stonky a drobnými bílými květy.

Obsahuje flavinoidy, třísloviny, vlákninu, bílkoviny a zejména vitamin B. Je pomocníkem při nepravidelné a nadměrné menstruaci, urogynekologických zánětech a menstruačních křečích.

V neposlední řadě upravuje příznaky menopauzy, reguluje trávicí trakt a podporuje činnost energetického metabolismu.

Nasbíraný sušený řebříček o velikosti lžičky přelijte horkou vodou a počkejte asi 10 minut. Maximální dávka jsou 3 šálky bylinného čaje denně. Při zevním použití je to známá sedativní koupel proti gynekologickým zánětům. V tomto případě je třeba 200 g řebříčku vyluhovat přes noc v hrnci se studenou vodou. Druhý den se převaří a vlije do připravené teplé koupele.

Drmek obecný

Vitex agnus cactus je rostlina čeledi hluchavkovitých s velmi širokým využitím pro ženy. 

V minulosti byl znám pod přezdívkou "mnišské koření".

Obsahuje kombinaci flavonoidů, fytoestrogenů, gylkozoidů a silic příznivě působících na plodnost a hormonální rovnováhu žen.

Stimuluje hladinu ženských hormonů a naopak potlačuje testosteron. Není proto zcela vhodná pro muže.

Významným účinkem drmku je odstranění PMS křečí a bolestí v podbřišku. Nelze opomenout ani jeho účinky spojené s duševním zdravím – bylina příznivě působí proti úzkostným a náladovým stavům.

Tuto ženskou bylinu je možné užívat ve formě bylinného čaje, ale nejčastěji je drmek k dispozici ve formě extraktů v kapslích přírodních doplňků stravy.

Drmek obecný
Drmek obecný. Zdroj: Getty Images

Hluchavka bílá

Hluchavka bílá, latinsky nazývaná Lamium album, je bylina z čeledi hluchavkovitých. Podobá se vzhledem kopřivě, ale nepálí.

Vyskytuje se prakticky kdekoli – na loukách, travnatých plochách nebo na březích řek a potoků.

Obsahuje třísloviny, antioxidanty, silice, vitaminy a minerální látky. Tato léčivá bylina snižuje silné menstruační krvácení, bolesti a působí protizánětlivě.

Je známá svým pozitivním protizánětlivým účinkem na ledviny a močové cesty. Působí také proti plísním při gynekologických výtocích.

Nejčastější formou použití hluchavky bílé je bylinný čaj a koupele.

Na čaj se připraví 1–2 polévkové lžíce čerstvé/sušené rostliny, které se přelijí horkou vodou a nechají se 10 minut louhovat. Pro účinek terapie je vodní jáma bylinným čajem 3x denně. Pro koupel se nechají 4 polévkové lžíce sušené byliny vyluhovat v horké vodě a poté se vlijí do připravené koupele.

Zevní užití ve formě koupele je vhodné jako pomocný prostředek při urogynekologických zánětech.

Listy maliníku

Rubus ideaus (ostružiník maliník) z čeledi růžovitých je bylina vyznačující se příznivým účinkem na ženské zdraví. Vyskytuje se v blízkosti lesů, potoků a skalnatých strání.

Rostlina je bohatá na třísloviny, flavony, vitamin C, organické kyseliny, sacharidy a karoten. Posiluje kardiovaskulární systém, trávení, plodnost a imunitu. Vyrovnává krevní tlak a nepravidelnosti menstruačního cyklu.

V lékařství je známá zejména jako bylina, která usnadňuje průběh porodu, posiluje dělohu a pomáhá při bolestivé menstruaci.

Díky svému protizánětlivému působení se používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.

Ostružiník maliník se připravuje především ve formě chutného aromatického bylinného čaje. Je třeba přelít 2 čajové lžičky sušených listů horkou vodou, 10 minut louhovat, scedit a poté podávat.

Ostružiník maliník
Ostružiník maliník. Zdroj: Getty Images

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris) je léčivá bylina z čeledi brukvovitých. Roste zejména podél cest, v zahradách, na loukách nebo v rumovištích.

Je známá vysokým obsahem vitaminů, vlákniny, tříslovin, silic, vápníku, draslíku, manganu, mědi a chlorofylu.

Účinek této byliny spočívá ve snížení krvácivosti, regulaci a snížení krevního tlaku a podpoře kardiovaskulárního systému.

Během menstruace pomáhá ženám zmírnit nadměrný tok krve. Tímto hemostatickým působením může kokoška zmírnit nepříjemné projevy PMS.

Bylina má také močopudné, antioxidační a antisklerotické vlastnosti.

Kokošku pastuší tobolku se však nedoporučuje pít dlouhodobě. Užívá se krátkodobě během trvání menstruace ve formě bylinného čaje nebo tinktury. Nálev z rostliny se přelije horkou vodou a nechá se louhovat asi 10 minut. Doporučují se 2 čajové lžičky na 1 šálek.

Obklad z kokošky pastuší tobolky na vnější použití se používá zejména při drobných poraněních kůže.

Existuje mnoho bylin s účinky zaměřenými na zdraví žen. Mezi další používané byliny patří pupalka dvouletá, maca peruánská, šalvěj lékařská, meduňka lékařská, heřmánek pravý a CBD přípravky z konopí.

Účinek je u každé ženy individuální v závislosti na věku, hormonální rovnováze, lékařské diagnóze, farmakoterapii, fázi cyklu a aktuálním zdravotním stavu.

Výhodou moderní doby je snadná dostupnost a široký výběr bylinných čajů, extraktů, tinktur, macerátů a mastí v konečné podobě, aniž byste si museli bylinky sami doma sbírat a připravovat.

Bylinky na menstruační bolesti jsou volně dostupné a lze je užívat ve formě sypaných čajů, menstruačních kapek z tinktur, extraktů v kapslích doplňků stravy nebo inhalovat ve formě aromaterapeutických éterických olejů.

Jak podpořit léčbu bolestivé menstruace?

Přírodní pomoc proti menstruačním křečím lze podpořit nenamáhavým cvičením – pozicemi vycházejícími z jógy a pilates.

Podstatou těchto jednoduchých cviků je protažení, strečink a uvolnění zádových a břišních svalů a zautomatizování pánevních a páteřních kloubů.

Součástí poloh je také dechová gymnastika s uklidňujícím psychologickým účinkem.

Účinek bylinné léčby je možné znásobit také působením tepla na podbřišek, pánev a spodní část zad. Působení tepla uvolňuje svaly a uvolňuje svalové napětí.

Vhodná je aplikace ve formě teplého obkladu, hřejivého polštáře, termoforu nebo teplé sprchy.

Neměli bychom zapomínat, že bolest je nepříjemný projev, kterým nás tělo upozorňuje na možný problém. Proto je důležité vyhledat odbornou pomoc lékaře a z hlediska prevence nezanedbávat preventivní gynekologické prohlídky.

Bolestivá menstruace
Bolestivou menstruaci má více než polovina žen. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.