Pilulka "po": Jaké jsou její účinky, spolehlivost a zdravotní rizika?

Pilulka "po": Jaké jsou její účinky, spolehlivost a zdravotní rizika?
Zdroj fotografie: Getty images

Pilulka "po" je pohotovostní antikoncepce na jedno použití, která zabraňuje nechtěnému otěhotnění ženy. Jaká je účinnost a spolehlivost této pilulky? Přináší zdravotní rizika?

Tabletka po – ECP

Tableta po je zařazena do skupiny léků nazývaných ECP (emergency contraceptive pills). Je také známá jako postkoitální antikoncepce, tj. ochrana pouze po pohlavním styku.

Jejím hlavním cílem je zabránit možnému otěhotnění 72–120 hodin po pohlavním styku (časový limit závisí na přípravku). Tabletu užívá žena perorálně (spolknutím tablety).

Jedná se o nouzovou situaci, kdy selhala konvenční antikoncepční metoda nebo nebyla omylem použita žádná antikoncepční metoda.

Pravidelné užívání pilulky je nevhodné vzhledem ke zdravotním rizikům pro ženy.

Je třeba zdůraznit, že pilulka po neslouží jako náhrada antikoncepční metody.

Pilulka po není obvykle vázána na lékařský předpis a je volně dostupná v lékárně. Měla by být užita perorálně co nejdříve. V balení jsou pouze 1–2 kusy pilulky, které se musí zapít dostatečným množstvím vody.

V den užití tablety se doporučuje klidový režim.

Doporučuje se užít tabletu co nejdříve po nechráněném pohlavním styku.

Kdy lze tabletu po užívat?

 • Pokud použitá standardní antikoncepční metoda selhala
 • Pokud jste udělala chybu při užívání standardní antikoncepce
 • Pokud jste během pohlavního styku nepoužila žádnou antikoncepci
 • Pokud jste užívala jiné léky, které mohly snížit účinnost vaší antikoncepce

Účinnost pilulky po

Pokud je pilulka užita do 24 hodin po nechráněném pohlavním styku, je její účinnost až 99%. To je vysoká účinnost, ale 1 % žen otěhotní i přesto, že užily pilulku po styku správně a včas.

Při užití ECP později než za 72 hodin se účinnost antikoncepce snižuje.

Nejvyšší procentuální účinnost je, když je pilulka užita do 24 hodin po nechráněném pohlavním styku.

Stoprocentní účinnost pilulky není možná. Jakmile je vajíčko (pohlavní buňka ženy) již vypuzeno z vaječníku a oplodněné vajíčko se uhnízdí v děloze, pilulka se stává v těle ženy nefunkční.

Nevhodné je užívání pilulky po, pokud je žena alergická na hormon levonorgestrel.

Na jakém principu funguje pilulka po?

Pilulka po obsahuje jednu vysokou dávku hormonu progestinu - levonorgestrelu. Tento ženský hormon zabraňuje ovulaci, což je uvolnění vajíčka z vaječníku ženy a jeho sestup do vejcovodu a dělohy.

Pokud nedojde k uvolnění vajíčka, mužská pohlavní buňka spermie nemůže vajíčko oplodnit.

Jedna dávka pilulky po obsahuje přibližně desetkrát větší množství hormonu než užívání 1 pilulky běžné hormonální antikoncepce.

Je však třeba poznamenat, že pilulka po není potratová pilulka. Nezabraňuje usazení oplodněného vajíčka v děloze a také neukončuje těhotenství. Pilulka tedy nemá abortivní účinek.

Pilulka po nechrání před infekcí HIV ani jinými pohlavně přenosnými nemocemi (STD).

Měsíční hormonální antikoncepce a ECP pilulky po
Měsíční hormonální antikoncepce a ECP pilulka po. Zdroj: Getty Images

Zdravotní rizika a nežádoucí účinky po užití pilulky po

Výrobci nedoporučují užívat pilulku po pravidelně a dlouhodobě. Nedoporučují užívat pilulku po více než jednou za menstruační cyklus.

Pokud užijete pilulku ECP více než jednou během jednoho menstruačního cyklu, existuje vyšší pravděpodobnost, že pilulka může narušit průběh menstruačního cyklu ženy.

Je vhodné konzultovat užívání pilulky po, pokud ženě není 18 let, není si jistá alergií na hormon levonorgestrel nebo má závažnou diagnózu, například žilní trombózu, poruchy jater nebo rakovinu.

Vzhledem k jednorázové vyšší dávce hormonu se u ženy mohou vyskytnout nežádoucí účinky:

 • Mírné bolesti v podbřišku
 • Bolest hlavy, migréna
 • Zvýšená únava
 • Nevolnost, pocit na zvracení
 • Změna nálady a úzkost
 • Změna délky příští menstruace
 • Narušení délky menstruačního cyklu

Kdy by měla žena po užití pilulky kontaktovat lékaře?

 • Pokud se příští menstruace opozdí o více než 5 dní
 • Pokud je příští menstruace neobvyklá
 • Pokud má náhlou nebo neobvyklou bolest v podbřišku
 • Pokud má jakékoli obavy o své zdraví nebo o typ antikoncepce

Pokud je těhotenství a početí dítěte nechtěným stavem, je vhodné použít dostupnou antikoncepci určenou k pravidelnému užívání.

Výběr ochranné sexuální pomůcky je vhodné konzultovat s gynekologem s ohledem na zdravotní stav ženy a prevenci pohlavně přenosných chorob.

Rozdíl mezi potratovou pilulkou a pilulkou po

Pilulka určená k potratu je zcela jiný druh léku na jiném funkčním principu a obsahu látek.

Zastavuje průběh těhotenství a vývoj dítěte. Potratová pilulka ukončí započaté těhotenství ženy a následně dojde k vypuzení plodu dělohou směrem ven.

Tyto léky jsou schváleny pro použití při časném ukončení těhotenství, ale ne ve všech zemích. Užívání potratových pilulek je kontrolováno pod dohledem lékařů.

Na rozdíl od pilulek nouzové antikoncepce nelze potratové pilulky nikdy koupit v lékárně bez předpisu.

Nejčastější problémy, které si ženy spojují s užíváním pilulky po

Po užití pilulky po jsem zvracela. Co dělat?

Po užití pohotovostní antikoncepční pilulky může určitý minimální počet žen pociťovat nevolnost, která vyústí ve skutečné zvracení.

Pokud se zvracení objevilo do 3 hodin po užití pilulky, je vhodné užít opět další jednu pohotovostní pilulku. Pokud žena nezvracela do 3 hodin po perorálním užití pilulky, pilulka se vstřebala do organismu ženy.

Jak ovlivňuje užívání pilulky po vynechání menstruace?

Ve velkém počtu případů pilulka neovlivňuje průběh další menstruace. Je však možné, že se vlivem hormonů menstruace dostaví o několik dní dříve nebo později.

Možná je také přítomnost mírného "špinění" (slabého krvácení). V případě pochybností a nejasností je vždy nutné poradit se s lékařem, gynekologem.

Co když jsem užila pilulku po a byla jsem již těhotná?

Pilulka nouzové antikoncepce není potratová pilulka. Nemá žádný účinek, pokud je žena již těhotná. Nijak nepoškodí započaté těhotenství ani vývoj dítěte.

Vzhledem k vysoké dávce hormonů a důležitosti hormonální rovnováhy v těhotenství však neužívejte další pilulku po, pokud jste těhotná. Pokud si nejste jistá, obraťte se na svého lékaře.

Jak žena pozná, že pilulka po skutečně zabrala?

Žena se dozví, že postkoitální nouzová antikoncepční pilulka zabrala, až když se v očekávaném termínu dostaví její další menstruace.

Pokud se menstruace opozdí o více než 5 dní nebo má neobvyklé příznaky, měla by žena kontaktovat svého gynekologa.

Proč nemohu pilulku užívat pravidelně?

Pravidelné užívání tablet ECP a užívání tablet více než jednou za menstruační cyklus může způsobit narušení pravidelnosti a délky menstruačního cyklu, hormonální nerovnováhu a další možné zdravotní nežádoucí účinky vzhledem ke zdravotnímu stavu ženy.

Nouzová antikoncepční tableta proto není náhradou konvenčních antikoncepčních metod. Výběr ochranné metody konzultujte se svým lékařem.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • tabletkapo.sk
 • healthdirect.gov.au - 'Morning after' pill (emergency contraception pill. Health Direct.)
 • ncbi.nlm.nih.gov - Emergency contraception review: evidence-based recommendations for clinicians. Kelly Cleland, MPA, MPH, Elizabeth G. Raymond, MD, MPH, Elizabeth Westley, MPH and James Trussell, PhD
 • ir.library.oregonstate.edu - Emergency contraceptive pills and college women: factors influencing intention and use. Nelson, Heather A.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.