Jak narovnat páteř? Dornova metoda vám pomůže

Jak narovnat páteř? Dornova metoda vám pomůže
Zdroj fotografie: Getty images

Narovnejte si páteř! Dornova metoda vám pomůže.

Dnes už nikoho nepřekvapí, když si známý kolem třiceti let postěžuje, že ho už dlouho trápí bolesti zad, svalů, kolen nebo potíže s chůzí. Dnešní uspěchaná doba, hodiny strávené za volantem, u počítače nebo na mobilním telefonu nás nutí prožívat tyto potíže i o dvě desetiletí dříve, než bychom měli.

Proto je stále populárnější převratná metoda, která slibuje skoncovat s bolavými dolními končetinami bez léků a nožů. Jak?

Budete se divit, ale vše začíná vyrovnáváním délky nohou. Nohy totiž nejsou stejně dlouhé. Zázrak se jmenuje Dornova metoda.

Co znamená nestejná délka nohou?

Přibližně 70 % populace trpí touto asymetrií délky nohou. Z toho 0,1 % má rozdíl v délce pravé a levé dolní končetiny větší než 2 cm.

Existují dva hlavní typy nerovnosti délky nohou:

1. První typ zahrnuje nohy, jejichž délka se měřitelně liší. Obvykle je to způsobeno rozdílem v délce samotných kostí, buď stehenních, nebo holenních a lýtkových kostí dolní končetiny.

Může se jednat o genetickou vadu přítomnou od narození. Asymetrie může také vzniknout jako následek úrazu, zlomeniny, operace kyčle, těžké infekce nebo místního poškození jedné z růstových plotének.

2. Druhý, častější typ se vyskytuje, když jsou samotné nohy stejně dlouhé. Asymetrie je přítomna v důsledku narušení nervosvalových vztahů v pánvi nebo horní části nohy.

Jedna dolní končetina nebo kyčel je držena výše a pevněji než druhá (zvýšené napětí svalstva pánve nebo nohy). Tyto nerovnoměrně napjaté svaly způsobují, že se nohy zdají být různě dlouhé. Pečlivé měření ukáže, že nohy jsou stejně dlouhé.

Tento jev se označuje jako asymetrie délky nohou. Je nejvíce patrný vleže.

Kdo byl pan Dorn?

Vše začalo v sedmdesátých letech minulého století. Němce jménem Dieter Dorn trápil zhoršující se zdravotní stav jeho manželky, která trpěla neustálými bolestmi krční páteře a hlavy.

Opakovaná vyšetření u nejlepších tamních lékařů nepomohla. Tehdy běžně dostupné terapie nepřinesly paní Dornové žádnou úlevu. Až jednoho dne si její manžel všiml, že jeden z obratlů v krku jeho ženy je vybočený z normální polohy. Jemně na něj zatlačil. Jeho žena při tom pohybovala krkem ze strany na stranu.

Pokřivený obratel skočil do správné polohy a od té chvíle byla jeho žena bez známek bolesti.

Od té chvíle uplynulo několik desetiletí. Za tu dobu si Dornovu metodu oblíbilo mnoho terapeutů, lékařů a dalších zdravotníků a pečovatelů.

Dornova metoda je celostní terapie založená na přírodních principech z oblasti fyziky, fyziologie a anatomie. Kombinuje poznatky tradiční čínské medicíny se západními léčebnými technikami.

Využívá principy manuální terapie při cvičeních s vlastní pomocí. Podle dostupných zdrojů a recenzí přináší skvělé výsledky již mnoho let.

Pomohla lidem, kteří trpěli silnými bolestmi zad, ischiasem, skoliózou, bolestmi krku a kyčlí, problémy s kyčlemi, migrénou, fibromyalgií i nejrůznějšími organickými (vnitřními) problémy a nefyzickými potížemi.

K úspěšnému praktikování této metody není třeba žádných léků ani lékařského vzdělání. Lze se ji snadno naučit a osvojit si ji. Jediné, co potřebujete, jsou zdravé ruce.

Právě pro tuto jednoduchost oslovila tisíce lidí na celém světě. I nadaný laik může v mnoha případech rychle pomoci sobě i svému okolí nebo blízkým.

Existují také profesionální centra, kde se tato metoda praktikuje. Tam samozřejmě pracují lékaři, kteří prošli několika školeními z anatomie, fyziologie a fyzioterapie a mají velké zkušenosti.

Základní principy léčení

Metoda vychází z poznatku, že naše kostra by měla být symetrická, harmonická a ve staticko-dynamické rovnováze.

Pokud tento "kostní řád" narušíme, může dojít k přetížení našich kloubů. Tím dochází k jejich opotřebení a špatné funkci v jejich vzájemném propojení, zejména v oblasti páteře.

Když se tento strukturální systém uvede zpět do rovnováhy, lidé se rychle začnou cítit lépe. Příznaky, jako jsou bolesti a další potíže, se mohou zmírnit nebo dokonce zcela vymizet.

Tato metoda je založena na nápravě nestejné délky nohou, kterou lze v dnešní době diagnostikovat téměř u každého člověka.

Z tohoto důvodu dochází k vychýlení pánve do strany. V jiných případech naopak právě takové vychýlení pánve způsobuje rozdíl v délce končetin. Tento funkční rozdíl často vede k asymetrické, zakřivené nebo otočené páteři a dále k problémům s obratli a meziobratlovými ploténkami.

Konvenční západní medicína řeší tyto nesouměrnosti předepisováním buď speciální obuvi, nebo podpůrných vložek do bot.

V naprosté většině případů je však podélný rozdíl končetin diagnostikován příliš pozdě. Mnohdy je diagnostikován až ve fázi, kdy zakřivení páteře vede k "vyhřeznutí" ploténky a útlaku nervových struktur v jejím okolí. Tento proces způsobuje přetrvávající bolest a problémy s funkcí samotného nervu, který je diskem v úzkém páteřním kanálu utlačován.

Právě tento problém přivádí pacienta pod nůž neurochirurga.

Dornova metoda dokazuje, že rozdíly v délce nohou můžeme kompenzovat každý den, a to hned několika způsoby a postupy.

Jedná se o chiropraktickou metodu?

Statická korekce, která je principem chiropraxe, je pro tělo mnohem namáhavější a nepřirozenější než Dornova metoda. Chiropraktik musí překonat sílu ztuhlých svalů a jejich přirozené ochranné napětí.

K nepohodlí při chiropraktickém zákroku se přidává psychické napětí pacienta. Pacient může mít pocit, že léčba se provádí "na něm", a ne "s ním", a že nemá nad situací žádnou kontrolu.

V Dornově metodě se korekce odchylek kyčlí nebo páteře provádí tzv. dynamickou neboli pohybovou aktivitou.

Naše svaly vytvářejí v těle napětí a tlak, aby udržely správnou polohu kyčlí a páteře. Pokud svaly nejsou ve vzájemné přirozené harmonii, zaujímají nesprávnou polohu. Snaží se tuto zafixovanou nesprávnou polohu udržet jako správnou.

Tak dochází k nesprávné funkci určitých svalových skupin a jejich přetěžování.

Sval se takovému protažení brání ztuhnutím.

Vzniká začarovaný kruh. Napínané svaly se dále přetěžují, tuhnou, zkracují se a prohlubuje se zakřivení páteře.

V uvolněném těle je mnohem snazší přenastavit jeho ztuhlé struktury. Proto je základem Dornovy metody nejprve uvolnit svaly a teprve poté manipulovat s klouby, které svaly drží.

Jedná se o kombinaci tlaku terapeuta a protipohybu pacienta. Terapeut vede terapii, ale pacient má potřebnou kontrolu nad svým tělem.

Při tomto úkonu se zapojuje celá funkční jednotka tvořená kostmi, vazy a svaly. Dochází tak k celkové korekci pohybu.

Léčba kombinuje tyto 3 hlavní faktory

1. Poučení o tom, jakých stereotypů se vyvarovat

Vysvětlení možných příčin a faktorů, které přispívají k problémům s páteří a kyčlemi. Slouží k tomu, abyste se mohli účinně a vědomě vyhnout budoucím obtížím.

2. Demonstrace a nácvik manuálních cvičení

Terapeut předvede účinné a bezpečné cviky ve spolupráci s pacientem. Ukáže, že i s vlastní pomocí, s využitím principu kombinace protitlaku a pohybu, může člověk vrátit své klouby a svaly do rovnováhy a správné polohy.

3. Samostatné cvičení

Po určité době je pacient schopen provádět všechny cviky sám. Je tak schopen o své tělo pečovat na denní bázi. Několik minut strávených každý den například prováděním jednoduchých cviků na správnou délku nohou může pomoci udržet kyčle na svém místě a páteř rovnou.

Než dosáhnete úplného zotavení, budete si muset poměrně dlouhou dobu spolu se svépomocnými cviky zvykat na to, že se budete vyhýbat pohybům a návykům, které přispívají k asymetrii těla a nesprávným pohybovým vzorcům.

Jedna léčebná kúra obvykle trvá nejméně 2 měsíce. Poté byste měli být schopni provádět všechna cvičení samostatně. Samozřejmě je nutné pravidelně cvičit podle potřeby, a to i celoživotně.

Jako u každého životního stylu a cvičení je nejdůležitější disciplína a pravidelnost.

Lékař a pacient řeší bolesti zad
Úvodní školení a osvojení si metody a následné domácí procvičování. Zdroj: Getty images

Jaké všechny problémy může vyřešit?

Dornova metoda je primárně určena k řešení asymetrií páteře a kyčlí. Zlepšení těchto problémů vede k reaktivaci přirozené regenerační schopnosti těla i v jiných orgánových systémech.

Studie ukazují, že tato metoda může pomoci s mnoha dalšími problémy kromě těch, které přímo souvisejí s kostrou a kosterním svalstvem.

Patří mezi ně např.:

 • Fibromyalgie
 • Alergie
 • Diabetes
 • Menstruační bolesti
 • Trávicí potíže
 • Vysoký krevní tlak
 • Skolióza
 • Zánět sedacího nervu
 • Bolesti zad
 • Svalové napětí
 • Nerovnoměrná délka nohou
 • Bolesti hlavy a migrény
 • Bolesti kolen

Dornova metoda a dětství

V dětství, v období kojenců a batolat, jsou nejčastějšími problémy traumatická poranění v důsledku těžkého a komplikovaného porodu, vrozené abnormality s nástupem před narozením nebo obtíže následující krátce po narození, například těžké infekce.

Zejména po komplikovaném porodu často dochází k subluxacím krční páteře, pánve a kyčlí. Je třeba tyto potíže co nejdříve napravit.

Děti často nemají cit pro své tělo. Různě dlouhé nohy a další asymetrie pohybového aparátu se nemusí nutně projevovat pouze bolestí. Děti jsou díky nedokončenému růstu pružnější a uvolněnější než dospělí, takže mohou tolerovat delší asymetrie.

Odchylky od normy se však často projevují v jejich chování.

Příkladem jsou např.:

 • častý pláč
 • nervozita
 • problémy se spánkem
 • častá kožní onemocnění a záněty
 • problémy s dýcháním
 • hyperaktivita
 • opakující se nachlazení

Tyto příznaky mohou být důsledkem nesprávného zakřivení páteře.

V pozdějším dětství se může objevit dětská migréna. Často je spojena s nesprávným postavením prvního obratle krční páteře – atlasu.

Dalšími příznaky, které svědčí o problému ve vývoji dětské páteře, jsou:

 • děti nerady chodí
 • raději sedí
 • často se nechávají nosit
 • snadno se unaví

U velmi malých dětí (až do školního věku) naštěstí nemusíme napravovat celou páteř.

V tomto věku jsou ještě velmi pohyblivé a přizpůsobivé, takže stačí předejít nesprávným pohybovým stereotypům. Při asymetrii kyčlí, krční a křížové páteře je však třeba věnovat náležitou pozornost cvičením, která zmírní hrozící budoucí obtíže.

Při cvičení s dětmi platí podobné zásady jako u dospělých.

Zajímavý článek:
Dítě není zmenšenina dospělého! V čem spočívají rozdíly?

Přístup by však měl být mnohem šetrnější, s větší trpělivostí, s ohledem na věk, psychosomatický vývoj dítěte nebo případná doprovodná onemocnění. Školení rodičů by mělo probíhat ve specializovaných dětských pohybových centrech nebo u vyškoleného fyzioterapeuta.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.