Cysty na vaječnících: Je prasknutí nebezpečné? A co v těhotenství?

Cysty na vaječnících: Je prasknutí nebezpečné? A co v těhotenství?
Zdroj fotografie: Getty images

Onemocnění vaječníků komplikují život nejedné ženě. Cysty vaječníků mohou probíhat asymptomaticky. Žena o nich nemusí vědět, mohou se zjistit náhodně během těhotenství či při vyšetření ve spojitosti s ním. Pokud ale způsobují bolest a jiné komplikace, je třeba zpozornět.

Jsou cysty na vaječnících nebezpečné?
Mohou prasknout?
Jaká rizika se s nimi spojují, a to i během těhotenství?
Jak se zbavit cysty na vaječníku?

Odpovědi na tyto otázky a množství zajímavých informací naleznete v článku.

Co bych měla vědět o vaječníkových cystách?

Vaječníkové cysty, odborně ovariální cysty, se rozdělují na funkční cysty, cysty dermoidní, cystadenom, endometriální cysty. Zvláštní skupinou je syndrom polycystických vaječníků.

Funkční ovariální cysty se dále dělí na:

  • Folikulární cysta je folikul, který nepraskl a přetrvává v něm tvorba tekutiny nažloutlé barvy s vysokým obsahem estrogenu. Jeho velikost může dosahovat i 5 cm. Je nejčastějším typem cyst.
  • Cysta žlutého tělíska vzniká ze žlutého tělíska. Po uzavření otvoru po ovulaci se začne v cystě hromadit tekutina, která bývá prokrvena. Stěna této cysty bývá silnější (3 mm) a výstelkou jsou buňky obsahující lutein. Produkují progesteron, následkem čehož bývají přítomny poruchy cyklu.

Během těhotenství mohou vzniknout pseudotumory, a to těhotenský luteom a hyperreactio luteinalis.

První ze jmenovaných je solidní ovariální pseudotumor, který vzniká z velkých luteinizovaných buněk. Nejedná se o nádor v pravém smyslu. Je následkem zvýšené reakce ovaria a po porodu zaniká.

Druhý ze jmenovaných má cystickou konzistenci a vzniká ze stejných buněk. Také zaniká po porodu.

Dermoidní cysta je vlastně nezhoubný nádor, který vzniká ze zárodečných buněk. Jeho velikost často přesahuje 10 cm.

Uvnitř cysty se mohou nacházet buňky kůže, tuková tkáň, vlasy, vzácně i zuby.

Endometrióza je v podstatě patologický výskyt endometria (endometrium je vnitřní děložní sliznice), který se nejčastěji nachází v pánevní oblasti.

Vznikají cysty, které jsou vyplněny tmavě hnědou tekutinou. Podle toho dostaly název "čokoládové cysty".

Cystadenom je zhoubný nádor ovarií. Tento typ nádoru postihuje hlavně ženy po menopauze. Největší riziko tvoří pro ženy, které nikdy nerodily, starší rodičky nebo ženy s pozdějším přechodem do menopauzy.

Je agresivní a prorůstá do okolí. Úmrtnost na něj je proto vysoká.

Polycystické vaječníky (syndrom polycystických ovarií – PCOS) je údajně jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti.

Na vaječnících vznikají mnohočetné malé cysty.

Následkem je hormonální nerovnováha a produkce nadbytku mužského testosteronu. Je vysokou prekancerózou a způsobuje množství jiných závažných obtíží (anovulaci, poruchy menstruace, obezitu, vysoký krevní tlak, cukrovku, potíže se štítnou žlázou, zvýšené ochlupení, depresi).

V mírnějších formách toto onemocnění žena ani nemusí zpozorovat.

Možná jste již slyšeli o prasknutí cysty vaječníku.Je nebezpečné?

Prasknutí cysty (ruptura) je komplikace, kterou nebude žena pouze cítit. Kromě bolesti ji může provázet krvácení, které je nebezpečné.

V tom případě je třeba vyhledat gynekologické vyšetření.

Může jít o vnitřní krvácení do dutiny břišní. To následně zapříčiní peritonitidu (zánět pobřišnice – závažná komplikace ohrožující zdraví a život). Může se vyskytnout nevolnost, zvracení. Není třeba se obávat. Ruptura většinou probíhá asymptomaticky a vyskytuje se přibližně ve třech procentech.

Funkční cysty jsou nejčastější formou a většinou probíhají asymptomaticky.
Většinou po dvou až třech menstruačních cyklech mizí.

U cyst hrozí i jiná komplikace, a tou je torze stopky vaječníku. To je přetočení vaječníku, což má za následek zaškrcení přívodových cév a následné odumření vaječníku.

Cysty mohou vést i k neplodnosti. Ta bývá způsobena druhem, velikostí nebo umístěním cysty. Brání přechodu vajíčka do vaječníku, a tím jeho oplodnění spermií.

Jak je to s léčením vaječníkových cyst?

K terapii se přistupuje podle toho, o jaký druh cysty jde, jaká je její velikost, případně jaké komplikace vyvolává. Může být hormonální, jako v případě PCOS, kdy přichází v úvahu i částečné operační odstranění. Dermoidní cysty se operují.

Funkční cysty většinou nevyžadují léčbu, ale při obtížích je nutná. Nejprve se jedná o hormonální léčbu za pomoci antikoncepce. Při neúspěchu konzervativní léčby se přistupuje k operační léčbě laparoskopií.

Byla vám cysta zjištěna náhodně během těhotenství?

Otěhotněla jste a při USG vyšetření vám zjistili cystu na vaječníku? Nemusíte se hned obávat. Důležité je zjistit druh, velikost cysty a její lokalizaci. Důležité je, zda se během těhotenství nezvětšuje. Cysta se může vstřebat, prasknout – a tehdy může být přítomno špinění.

Pokud jde o větší, problematičtější cysty, záleží na obtížích.

Cysty nemají souvislost s těhotenstvím, neovlivňují jej a ani vývoj embrya a plodu.
Každou komplikaci je třeba konzultovat s gynekologem a nic nepodceňovat.
Je potřeba dbát na pokojový režim. To znamená vyhýbat se námaze, která by mohla vést ke zbytečnému zvyšování tlaku v dutině břišní.

Operačnímu řešení se během těhotenství snaží gynekologové vyhýbat. Vše záleží na komplikacích. V případě dermoidních cyst může jejich chování být nevyzpytatelné. Cysta může být laparoskopicky odstraněna i během těhotenství.

Během těhotenství lze provádět několik operačních zákroků. V dnešní době jsou rizika menší.

Anestezie může být celková, spinální či epidurální. Přece i množství porodů vedených sekcí (císařským řezem) se provádí v celkové anestezii.

Při otázce vlivu na embryo či plod je nejlepší počkat na dokončení prvního trimestru. Období prvních 12 týdnů je nejcitlivější. Moderní anestetika již nemají takový vliv jako v minulosti.

Hlavní důraz je kladen na udržení správného krevního tlaku matky. To zajistí přiměřený průtoku krve placentou a nedojde ke sníženému zásobení plodu kyslíkem.

Pooperačně se klade důraz na pozorování matky a plodu. Plod se sleduje USG vyšetřením a kardiotokografem (CTG).

Nejdůležitější je pohoda

Během celého těhotenství je důležitá psychická vyrovnanost a pohoda. Stres neprospívá matce a ani dítěti. V případě potíží je důležitá kontrola u gynekologa.

Přečtěte si také:

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.