37. týden těhotenství: Zaujalo již miminko definitivní polohu?

37. týden těhotenství: Zaujalo již miminko definitivní polohu?
Zdroj fotografie: Getty images

Před několika měsíci jste zjistila, že jste těhotná. Vaše miminko bylo velké jako fazole. Nemohla jste se dočkat, až budete ve třetím trimestru. A teď je to tady. Každým dnem se blížíte k porodu a k tomu, kdy konečně budete držet své miminko v náručí.

Už jste ve 37. týdnu těhotenství. Každý den blíže k porodu.

Vaše dítě je zralé a může se narodit kdykoli.

Poloha miminka je již definitivní.

Je velmi malá šance, že se plod otočí, kvůli nedostatku místa v děloze a stísněnému prostoru. Pokud se dítě nachází v pánvi nebo na konci pánve, bude vám s největší pravděpodobností naplánován porod císařským řezem.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bříšku?

Přibližná hmotnost plodu je 2860 g a délka 48 cm.

Miminko už jen roste. Všechny orgány jsou již vyvinuté, ale stále se zdokonalují. Mozek stále dozrává a vyvíjí se také imunitní systém.

Lebka je stále měkká, aby umožnila průchod porodními cestami. Některé drobné kosti se k sobě spojí až po narození.

Hlava dítěte nadále roste. Při narození bude mít přibližně stejný průměr jako jeho hrudník.

Lanugo z jeho kůže téměř úplně zmizelo.

Jeho plíce dozrály. Dítě v děloze pokračuje v nácviku dýchacích pohybů, vdechuje a vydechuje plodovou vodu.

Jeho sluch je velmi citlivý. Vnímá všechny zvuky svého okolí a cítí šum a tlukot matčina srdce.

Svými prsty již dokáže uchopit menší předměty, například nos.

Nehty mu stále rostou, ale jsou jemné.

Při přípravě na krmení si cucá prst.

Dítě vnímá všechny zvuky, hlasy a matčinu náladu.

Dítě přijímá hodně plodové vody, kterou vypije a vyloučí. Také ji začíná ukládat do střev jako smolku. Smolka je první stolice, která po porodu uvede střeva do pohybu.

Jeho stolice neodchází. Pokud je stolice odvedena předčasně, plodová voda se zabarví a stane se pro dítě nebezpečnou. To není dobré znamení.

Dítě hodně spí. Když je vzhůru, mrká očima a otáčí se ze strany na stranu.

Chová se již jako novorozenec. Má aktivní a klidná období, období hlubokého spánku, kdy se téměř nehýbe. Střídají se období spánku a aktivity. Chůzí je možné ho probudit ze spánku.

V tabulce jsou uvedeny přibližné rozměry plodu ve 37. týdnu podle sonografického měření

Celková délka Hmotnost HC
Obvod hlavy
BPD
Příčný průměr hlavičky
AC
Obvod břicha
FL
Délka stehenní kosti
48,6 cm 2860 g 324,1 mm 92,5 mm 322,3 mm 68 mm

Další informace o velikosti plodu naleznete v článku:
Ultrazvuk v těhotenství: velikost plodu, co je biometrie plodu?

Sledujte jeho pohyby. Pokud si všimnete, že se nehýbe tolik jako před několika dny, raději zavolejte lékaři. Vaše miminko může mít jen líný den. Velmi vzácně to ale může znamenat i problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pokud se vám zdá, že něco není v pořádku, raději se ihned obraťte na svého lékaře.

Pokud čekáte dvojčata, jejich prostor v děloze je velmi stísněný. Pohyby se podobají spíše skřípání nebo jen jemnému posunování. Obě děti jsou vyvinuté a nyní přibývají na váze. Jsou o něco menší než jedno dítě v děloze.

Jak se žena cítí ve 37. týdnu?

Pomalé přibývání na váze. Nestyďte se za to, že nepřibíráte dostatečně. Některé ženy ve třetím trimestru nepřibírají vůbec.

Vaše prsa jsou plná mleziva, první výživné tekutiny bohaté na protilátky, kterou se dítě po porodu živí. Mlezivo se ve vašich prsou tvoří již během těhotenství. Prvních několik dní bude vyživovat vaše miminko při dozrávání a čištění střev. Pomůže mu zbavit se smolky, první stolice novorozence.

Plod by měl být otočen hlavičkou směrem k pánevnímu dnu a postupovat dolů do pánve.

Bříško pomalu klesá a vy se můžete konečně zhluboka nadechnout.

Cítíte tlak na močový měchýř. Častěji vás nutí k močení, ale lépe se vám dýchá, protože břicho pokleslo.

Když je hlavička dítěte více v pánvi, bude mít mnohem méně prostoru k pohybu. Důležité je, že pohyby cítíte každý den.

Vaginální výtok je v posledních týdnech těhotenství běžný.

Růžově nebo hnědě zbarvený poševní výtok znamená, že se děložní hrdlo rozšiřuje a jemné cévy praskají. Děložní hrdlo se připravuje na porod.

Možná si ani nevšimnete, že hlenová zátka odchází. Může se uvolnit celá nebo její část. Není pravidlem, že se porod rozběhne během několika hodin po odchodu zátky. Někdy to může trvat několik dní nebo týdnů. Po jejím odchodu se také nemusíte obávat zvýšeného rizika infekce plodu.

Příznaky těhotenství ve 37. týdnu jsou vám pravděpodobně všechny známé.

Otékají vám dolní končetiny? Zkuste si dát nohy na polštář a snažte se více odpočívat. Tlak rostoucího bříška na pánev snižuje prokrvení nohou. To způsobuje otoky, křečové žíly a vznik nepříjemných hemoroidů.

Se vznikem hemoroidů souvisí také zácpa. V důsledku tlaku dítěte na pánev a tlaku stolice jsou žíly více namáhány. Snažte se při odchodu stolice příliš netlačit, spíše se zaměřte na změkčení stolice.

Změkčete stolici přidáním vlákniny do stravy a dostatečným příjmem tekutin. Odstraňte ze stravy potraviny, které způsobují tvrdnutí stolice. Nahraďte bílé pečivo celozrnným, snižte příjem mléka, mléčných výrobků a rýže a přidejte k jídlu zeleninovou přílohu.

Nadměrná únava. Vaše tělo vynakládá větší úsilí, nejste schopna se dobře vyspat. Budíte se, trpíte nespavostí, tlačí vás břicho a tlačí také na močový měchýř. To způsobuje, že musíte často vstávat na toaletu. Kvůli tomu všemu se cítíte unavená.

Trávicí potíže, jako je pálení žáhy, nucení na zvracení a dušnost, pomalu ustupují, jak břicho klesá.

Křeče v nohou vás nejčastěji trápí v noci.

Jak bříško roste a kůže se napíná, tvoří se vám strie. Strie se tvoří zejména na břiše, prsou a bocích. Nedělejte si s nimi starosti. Pár dní po porodu vyblednou a stanou se známkou vaší hrdosti. Chcete-li je zmírnit, pravidelně si pokožku znovu natírejte krémy, aby nebyla příliš suchá.

Bolesti v oblasti pánve. Hlavička dítěte tlačí na vaši pánev, boky a močový měchýř. S přibývajícími týdny a klesáním hlavičky dítěte můžete pociťovat stále větší tlak.

Poslíčci (Braxton-Hicksovy kontrakce) se mohou začít objevovat stále častěji. Mohou se projevit i jako bolestivější kontrakce, které jsou prozatím nepravidelné. Zkuste změnit polohu, napít se vody a uklidnit se.

Skutečné porodní bolesti obvykle začínají v horní části dělohy a jsou pravidelné. Falešné kontrakce jsou v pánvi, v dolní části zad, v podbřišku a jsou nepravidelné. Poslíčci mohou být bolestivější. Tím se přesouvá více krve do placenty, což je pro vaše miminko dobré, protože je více zásobeno krví a živinami.

Pokud kontrakce začnou sílit a přicházejí v pravidelných intervalech, je pravděpodobné, že začnete rodit.

Více informací o porodu a jeho příznacích se dozvíte v našem článku: Porod. Kdy začíná porod? A ještě důležitější otázka: Kdy skončí?

Čím níže je dítě v porodních cestách, tím blíže jste porodu.

Pokud čekáte dvojčata, hodně odpočívejte s nohama nahoře, nepřepínejte se a zdravě jezte.

Konec těhotenství pro vás může být příliš dlouhý. Můžete z něj být nervózní. Možná se naopak těšíte a chcete, aby se vaše miminko narodilo ještě před termínem porodu. Buďte trpělivá. Trpělivost je ten nejlepší dárek, který můžete dát sobě i svému dítěti.

Jste už teď nervózní a nesvá? Zkuste myslet na to, že vás brzy bude o jednoho víc. Konečně budete držet své miminko v náručí.

Těhotenský mozek. Máte teď v hlavě spoustu věcí, které potřebujete vybavit, doplnit a sledovat. Nedivte se, když budete mít někdy pocit, že ztrácíte smysl.

Zajímá vás, jakou barvu vlasů bude mít vaše miminko? To se brzy dozvíte.

Nevíte, co se sebou, chcete mít všechno čisté, uklizené, připravené, nakupujete, vybíráte, hlídáte každý detail, který byste mohla doma vylepšit. Říká se tomu syndrom hnízdění. Těhotná žena se snaží vše dokonale připravit na příchod svého miminka, aby jí nic nechybělo.

Jaká vyšetření vás čekají ve 37. týdnu?

Návštěva kliniky je každý týden.

Už jste si na to zvykla a víte, co můžete očekávat.

Měří se vám krevní tlak, vyšetřuje se moč a zaznamenává se vaše hmotnost. Lékař hledá otoky, kontroluje růst dělohy, dívá se na zralost děložního hrdla, jeho konzistenci. Absolvujete CT vyšetření. Pro porod musí být děložní hrdlo otevřeno na 10 cm, aby mohlo dítě projít do porodních cest.

Kardiotokografie, CTG vyšetření
Kardiotokografie, CTG vyšetření. Zdroj: Getty Images

Kardiotokografie se provádí každý týden od 37. týdne. Při tomto vyšetření se snímá srdce plodu a napětí dělohy. Vyšetření trvá asi 30 minut. Ležíte nebo sedíte a na břiše jsou pomocí pásu naloženy dvě sondy, které snímají kontrakce a srdce plodu.

Tímto vyšetřením lze rychle zjistit, zda je miminko v pořádku, okysličené a zda začínají děložní kontrakce.

Možná jste na začátku těhotenství podstoupila cerkláž děložního hrdla, při které vám lékař sešil svaly děložního hrdla, aby se neotevíralo a zabránilo se předčasnému porodu. V tom případě vám lékař pravděpodobně tento týden stehy odstraní.

Odstranění stehů je bezbolestné a snadné. Někdy je doprovázeno lehkým krvácením, špiněním. Malé procento žen porodí do 48 hodin po odstranění cerkláže. Průměrná doba porodu po odstranění cerkláže je 14 až 16 dní a porod probíhá zcela normálně.

V případě obav o vaše zdraví nebo zdraví vašeho dítěte vás lékař odešle do nemocnice na hospitalizaci, kde vám doporučí umělé vyvolání porodu.

Vyvolání porodu se provádí různými způsoby. Váš lékař na základě vyšetření a vašeho stavu zvolí nejlepší možný způsob vyvolání porodu.

Indukce se může provést pomocí léku prostaglandin, který podporuje dozrávání děložního hrdla. To způsobí jeho otevření a vznik kontrakcí.

Umělé protržení plodových obalů. Při vaginálním vyšetření se protržením obalů uvolní plodová voda, která odteče. Hlavička klesne, tlačí na děložní hrdlo a vyvolá děložní stahy.

Podání oxytocinu vyvolává kontrakce.

Pokud čekáte dvojčata, kontroly v poradně budou pravděpodobně již dvakrát týdně. Zkontroluje se děložní hrdlo a nastupující porod.

U dvojčat je větší pravděpodobnost porodu v blízké době. Existuje také několik důvodů, proč se váš lékař může rozhodnout porod vyvolat nebo naplánovat císařský řez. Může se tak předejít komplikacím.

S největší pravděpodobností bude porod veden císařským řezem, aby se předešlo komplikacím při porodu dvojčat. Záleží však samozřejmě na umístění miminek v děloze.

Co když se dítě narodí hned?

Vaše dítě je plně vyvinuté. Pokud by se narodilo tento týden, bylo by považováno za donošeného novorozence.

Jeho tělo je zásobeno dostatečným množstvím tuku k udržení tělesné teploty. Po několika dnech byste byli oba propuštěni domů.

Co můžeme doporučit

 • Dostatek odpočinku.
 • Vyhýbejte se dlouhému stání a sezení. Střídejte polohy a odpočívejte s nataženýma nohama.
 • Odlehčete nohy, kdykoli to půjde, abyste se vyhnula bolesti, otokům a nepříjemným křečovým žilám.
 • Cvičte dechová cvičení a porodní techniky, které vám byly ukázány v předporodní přípravě.
 • Cvičte na míči, který pomáhá zapojit pánevní svaly.
 • Cvičte Kegelovy cviky na posílení pánevního dna, které mají příznivý vliv i na poporodní rekonvalescenci.
 • Jemně si třete prsa ručníkem, abyste si připravila bradavky na kojení.
 • Nezapomínejte dostatečně pít, abyste udržela hydrataci sebe i dítěte.
 • Udělejte si čas na sebe, relaxujte a vnímejte.
 • Mluvte na své miminko v bříšku a hlaďte ho, aby vás cítilo.
 • Snažte se vyhnout stresu a odstraňte strach. Jděte na procházku, nejlépe do přírody, kde můžete v klidu přemýšlet.
 • Pravděpodobně jste již vybrali jméno pro své dítě. Pokud ne, je nejvyšší čas.

Pravděpodobně už máte všechno připravené, zařízené, zkontrolovala jste si tašku do porodnice. Teď už jen čekáte na ten velký den, kdy vaše vytoužené miminko spatří světlo světa a vy se stanete matkou.

Více se o zbývajících týdnech těhotenství dozvíte v souhrnném článku: Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

37. týden těhotenství: Zaujalo již miminko definitivní polohu?
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.