Doporučené denní dávky vitamínů, minerálů a doplňků výživy

Doporučené denní dávky vitamínů, minerálů a doplňků výživy

Jaká je doporučená denní dávka pro doplňky stravy, vitamíny nebo minerály? Zjistěte, jaké jsou optimální a obecně doporučené dávky. Dbejte však na zvláštnosti každého z nás.
Zadejte vaše tělesné hodnoty
Výpočty jsou orientační
Pohlaví

Jaké jsou doporučené denní dávky vitamínů, minerálů a výživových doplňků (podle věku a pohlaví)?

Doplňky stravy výživu pouze doplňují. Neměly by se používat jako náhrada plnohodnotné stravy.

Doplňky stravy nejsou náhradou plnohodnotné stravy.

Racionální a vyvážená denní strava obsahuje dostatečné množství všech základních živin, včetně vitaminů, minerálních látek, tuků, cukrů a bílkovin.

Nezapomínejme na každodenní konzumaci ovoce a zeleniny.

Doplňky stravy si získaly svou oblibu zejména při hubnutí nebo sportovních aktivitách. Samozřejmě jsou vyhledávány pro více účelů.

V období šíření respiračních onemocnění po nich saháme, abychom podpořili prevenci nebo urychlili léčbu. Ale neměli bychom zapomínat, že neslouží ani k diagnostice, ani prevenci nebo léčbě nemocí.

Stejně jako u léků je i u doplňků stravy nutné užívat doporučenou denní dávku a nepřekračovat ji.

V souvislosti s dávkováním je důležité si uvědomit, že užívání a kombinace několika přípravků může vést k překročení této stanovené nebo maximální denní dávky.

Dobrým příkladem je suplementace vitaminem D. Během slunečných jarních a letních dnů si tělo vytvoří dostatek vitaminu D samo a není vhodné ho dodávat uměle.

Dlouhodobě nadměrné dávky mohou mít negativní dopad na naše zdraví a projevit se zdravotními problémy.

Údaje uvedené v kalkulačce jsou obecně doporučené denní dávky, které zahrnují množství dodávané tělu běžnou stravou. Běžná kombinace doplňků stravy a stravy s nadměrným příjmem některých látek může mít negativní dopad na naše zdraví.

Proto je i v případě doplňků stravy vhodné poradit se s odborníkem, lékařem nebo lékárníkem. To platí zejména v případě akutního nebo dlouhodobého onemocnění.

Kromě toho může kombinované užívání některých látek vzájemně ovlivňovat jejich vstřebávání do organismu, a tedy i jejich užívání a biologickou dostupnost.

Biologická dostupnost = množství a rychlost, s jakou je účinná látka dostupná v oběhu (krvi) a může vyvolat terapeutický/žádoucí účinek (zjednodušené vysvětlení).

Naopak u některých látek se doporučuje kombinace s jinými, aby se zvýšil účinek nebo vstřebávání do lidského organismu.

I z tohoto důvodu se doporučuje konzultace s odborníkem.

Několik důležitých faktů při užívání doplňků stravy:

  • Kromě doporučených dávek je vhodné zaměřit se na kvalitu a složení - sledujte procentuální podíl účinné látky nebo byliny.
  • Výrobek si ověřte z několika zdrojů. Měli byste ho najít v databázích. Neověřené výrobky nemusí obsahovat uvedené látky a jejich množství nebo mohou být kontaminovány nebezpečnými látkami. Jejich použití je tak potenciálně rizikové.
  • Při jejich užívání je třeba brát v úvahu individuální potřeby a celkový zdravotní stav. To je zvláště zdůrazňováno u dlouhodobé léčby. Některé látky mohou interferovat se stávající farmakoterapií.
  • Doplňky stravy neslouží k diagnostice, prevenci nebo léčbě onemocnění, a nenahrazují tedy léčbu předepsanou lékařem.
  • Doplňky stravy nenahrazují plnohodnotnou a vyváženou stravu.
  • Mohou mít vedlejší účinky, které mohou ovlivnit zdraví člověka.

Na závěr důležité varování!

Kalkulačka uvádí obecně doporučené denní dávky. Ty však nezohledňují individuální potřeby každého člověka, které se mohou lišit v závislosti na celkovém stavu a zdravotním stavu člověka.

Věnujte pozornost individuálním potřebám a odlišnostem každého člověka.

Proto se obecně doporučuje jakékoli užívání konzultovat s odborníkem (lékařem, lékárníkem, dietologem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem).

Užívání doplňků stravy by se mělo řídit pouze doporučenými denními dávkami uvedenými na jejich obalu nebo v příbalovém letáku. Nedoporučuje se je překračovat.

Důraz je kladen zejména na osoby, které se dlouhodobě léčí a užívají farmakoterapii.

Je důležité si uvědomit, že potřeby našeho těla jsou individuální a závisí na řadě faktorů. Mezi ně patří například věk, pohlaví, tělesná hmotnost, úroveň fyzické aktivity, strava a celkový životní styl a zdravotní stav. Proto je třeba výběr a dávkování doplňků stravy přizpůsobit individuálním potřebám každého z nás. Doporučujeme konzultaci s odborníkem, jako je například lékař, lékárník nebo nutriční poradce.

Kalkulačka (spolu s textem) neposkytuje návod k samoléčbě, protože nemá charakter diagnostiky, prevence ani léčby a není k ní určena. Informace zde uvedené je třeba brát pouze jako informativní, nenahrazují konzultaci s lékařem nebo zdravotníkem.

Několik užitečných odkazů na lékařské články:

Naše další užitečné kalkulačky a tabulky:

Důležité upozornění:

Nezapomeňte prosím, že výsledky našich zdravotních kalkulaček a analyzátorů jsou pouze orientační. Nenahrazují odborné vyšetření ani radu lékaře, lékárníka nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Každý člověk je jedinečný a potřeby každého se mohou lišit. Kalkulačky a analyzátory mají svá omezení a neposkytují komplexní individuální pohled na zdraví.

Jejich používání je na vlastní nebezpečí. Provozovatel stránek ani autor nenesou odpovědnost za nesprávné použití a nesprávný výklad/interpretaci informací získaných jejich použitím. Používáním kalkulaček a analyzátorů vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami a provozovatel ani autor nenesou odpovědnost za případné následky.

Doporučujeme vám, abyste svůj zdravotní stav konzultovali s odborníkem. Pamatujte, že zdraví je důležité téma a veškerá rozhodnutí by měla být učiněna po konzultaci s odborníkem.

Tato kalkulačka/analyzátor není zdravotnický nástroj a zdravotní pomůcka. Svůj zdravotní problém konzultujte s lékařem.

Vložte tuto kalkulačku na vaši stránku zdarma

Jednoduše zkopírujte HTML kód na svou stránku. Kód se kopíruje stejně jako kód embed youtube videa. Pokud máte wordpress, můžete ho vložit do pole HTML.
Podmínkou převzetí kalkulačky je umístění zdroje a dofollow odkazu tak, jak je uvedeno v kódu.

<script src="https://medicspark.cz/frontend-assets/scripts/iframe-message.js" async></script><iframe id="medicspark-doplnky-stravy-vitaminy-a-mineraly" class="medicspark-calculator-iframe" src="https://medicspark.cz/kalkulacky/doplnky-stravy-vitaminy-a-mineraly/embed/" style="border: 0;overflow: hidden;width: 100%" scrolling="no"></iframe><a class="medicspark-calculator-copyright" href="https://medicspark.cz/kalkulacky/doplnky-stravy-vitaminy-a-mineraly">Doporučené denní dávky vitamínů, minerálů a doplňků výživy od MedicSpark.cz - zobrazit vysvětlivky a podrobnosti</a>
fsdílet na Facebooku