- Maria Treben - Moje léčivé rostliny - Mullein
- ncbi.nlm.nih.gov - Review of Ethnobotanical, Phytochemical and Pharmacological Study of Thymus serpyllum L.
- healthline.com - 12 Health Benefits of Thyme
- webmd.com - Health Benefits of Thyme
Mateřídouška, přírodní síla pro zdraví? Jaké jsou její účinky a použití?
Mateřídouška je plazivá léčivá bylina, která se používá při léčbě řady onemocnění. Připravuje se klasicky jako čaj, ale lze ji použít i zevně.
Vlastnosti
Mateřídouška (Thymus serpyllum) patří mezi léčivé rostliny a esenciální olej v ní obsažený uvolňuje křeče a dezinfikuje.
Specifický latinský název "serpyllum" je odvozen z řeckého slova, které znamená "plazit se". To proto, že rostlina se plazí.
Rostlina se původně rozšířila ze Středomoří v 11. století. Běžně můžete narazit také na planě rostoucí Thymus vulgaris. Ten na rozdíl od mateřídoušky dorůstá výšky až 50 cm. Účinky jsou stejné.
Jako léčivá rostlina se používala již ve starověku. Ve starém Egyptě se používala jako součást balzámu při balzamování. Ve starém Řecku byla známa jako velmi aromatická bylina, kterou popsali Plinius a Dioskoridés ve 2. století n. l. Ve starověku se používala jako součást balzámu při balzamování.
Ve středověku se v Evropě mateřídouška používala jako aromatická přísada při výrobě sýrů a likérů. Dávala se také do polštářů jako prevence proti nočním můrám.
V Alpách se od pradávna používala při léčbě revmatismu.
V některých zemích je zasvěcena Panně Marii.
Mateřídouška je krásná nízká rostlina. Dřevnaté, rozkladité byliny vyrůstají ve vzpřímené výhony dlouhé až 30 cm s květy. Květy mají fialovou až tmavě fialovou barvu.
Éterické oleje z rostliny se liší množstvím účinných látek v závislosti na oblasti.
Často se používá při onemocněních horních cest dýchacích, někdy společně s dalšími bylinami. V literatuře se však uvádí, že může ulevit i při astmatu nebo závažnějších infekcích dolních cest dýchacích, jako je bronchitida (zánět průdušek).
Její působení na trávicí systém zlepšuje chuť k jídlu a povzbuzuje trávení. Z tohoto důvodu je také vhodná a používaná jako koření do různých pokrmů.
Abatyše Hildegarda z Bingenu se ve svém díle zmiňuje o mateřídoušce jako o léku proti malomocenství, obrně a nervovým chorobám obecně. V minulosti se olej z této rostliny používal při léčbě náhlých mozkových příhod, roztroušené sklerózy, epilepsie a revmatismu.
Doporučuje se pít ráno místo kávy čaj z mateřídoušky. Dostaví se duševní svěžest, vyrovnaný pocit v žaludku, celková pohoda a naopak ustoupí ranní kašel.
Spolu s jitrocelem je vhodná při onemocnění dýchacích cest, také při dávivém kašli.
Je vhodným lékem na opilost a kocovinu.
V literatuře je mateřídouška doporučována také při menstruačních obtížích, kdy ji lze přidat do směsi spolu s kontryhelem nebo řebříčkem. Křeče v podbřišku lze řešit vnitřním i vnějším užitím (polštářek).
Byly popsány následující účinky mateřídoušky:
- Antioxidant - Snižuje oxidační stres buněk, chrání buňky před volnými radikály, působí jako kardioprotektivum a ochrana před vznikem nádorů.
- Antimikrobiální - Působí především proti bakteriím a virům, ale také parazitům a plísním.
- Antikarcinogenní - Omezuje rakovinné bujení.
- Hypertonický - Extrakt z rostliny mírně zvyšuje krevní tlak.
- Imunomodulační - Stimuluje imunitu.
- Protizánětlivý
I pro tyto účinky nachází rostlina široké uplatnění ve farmaceutickém průmyslu.
Mezi účinné látky patří silice thymol a karvakrol. Kromě toho rostlina obsahuje flavonoidy, triterpeny a třísloviny.
Vnitřní použití
Čaj - Vrchovatou čajovou lžičku rostliny vložte do šálku a přiveďte k varu horkou vodu. Stačí louhovat půl minuty. Pijte 2× denně.
Sirup - Na slunci natrhejte květy a stonky, ze kterých pak můžete vyrobit sirup. Dejte je do skleněné nádoby, proložte nerafinovaným cukrem. Zalijte vodou. Pak nechte tři týdny stát na slunném místě.
Olej - Připravíme ho tak, že květy rostliny naložíme do olivového oleje odebraného večer za posledního slunce a necháme na slunném místě 5-6 týdnů. Lze jím potírat akné, krk při astmatu apod.
Koření - Skvěle se k ní hodí játrové pokrmy, maso, ryby, saláty nebo polévky.
Tinktura - Připravuje se z lihu a suchých větviček, květů. Denně se protřepává během 1 týdne zrání. Může se užívat při nachlazení, rýmě, infekcích dýchacích cest. 10 až 20 kapek se podává malou lžičkou.
Vnější použití
Polštářek z mateřídoušky - Naplňte povlak na polštář sušenými květy a stonky rostliny. Přiložte ho na bolavé místo vždy před spaním. Může se používat také na fantomové bolesti po amputaci končetiny.
Sedací koupele - Při nevolnosti můžeme použít směs zlatobýlu, meduňky, přesličky a mateřídoušky. 100 g bylin namočíme na 12 hodin do pětilitrového vědra. Pak odvar zahřejeme, přecedíme a můžeme ho přidat do teplé koupele. Je účinný i jako aromaterapie.
Sběr a skladování
Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) kvete od června do září. Najdeme ji na slunných loukách a stráních, na slunných okrajích lesů, mezi kameny. Může růst i v mraveništích. Při růstu jí prospívá teplo z půdy. Dobře se jí daří, když je půda kolem ní prohřátá sluncem.
Lze ji také pěstovat na zahradě jako kultivar nebo získat kořeny přímo z přírody.
Skladujte jako suchou bylinu v kovových nebo tmavých skleněných nádobách na tmavém místě při pokojové teplotě. Nádoby udržujte uzavřené, aby si bylina zachovala své vlastnosti a vůni.
Jak dále ji lze používat? A kdy je třeba opatrnost?
Při epilepsii je vhodné pít čaj po celý rok. Po období 2-3 týdnů je však dobré tuto pitnou kúru asi na týden přerušit.
Rostlina zvyšuje krevní tlak a podporuje žlučník.
Je vhodná k dochucení pokrmů z jater, které tak získají zajímavou chuť. Najdete ji však i v receptech na polévky, omáčky nebo saláty.
Mateřídouška obsahuje velké množství železa, které lze využít při doplňkové léčbě sideropenické anémie.
Rostlina patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).
V minulosti se bylina používala také k léčbě malárie.
V těhotenství a při kojení se doporučuje malá maximální dávka - stejně jako při kořenění pokrmů. Žádné relevantní studie zatím nebyly provedeny.
V roce 2010 bylo zjištěno, že výtažky z rostliny mateřídoušky jsou účinné při léčbě akné.
Doporučuje se také léčba ekzémů éterickými oleji z mateřídoušky.
Bylo prokázáno, že thymol je účinný přírodní repelent.
Rostlina může vyvolat alergickou reakci, proto je třeba dbát opatrnosti při jejím prvním užívání.
Éterické oleje ve vyšších koncentracích mohou vést ke zvýšení systémového krevního tlaku. Důležitá je proto tepelná úprava nebo rozpuštění v adekvátních látkách.
Přehled zajímavých faktů
Mateřídouška je léčivá rostlina používaná především při léčbě zažívacích a dýchacích potíží.
Éterické oleje jsou účinné a mají léčivý potenciál.
Rostlina se ve starověku používala k balzamování, také pro své aroma.
Je dobrým prostředkem proti opilosti a také přírodním repelentem.