Domácí léčba akné? Jak se ho zbavit s nejlepšími přírodními recepty

Domácí léčba akné? Jak se ho zbavit s nejlepšími přírodními recepty
Zdroj fotografie: Getty images

Neexistuje člověk, kterého by alespoň jednou během života nepotrápilo akné. Toto zánětlivé onemocnění mazových žláz se vyskytuje v převážné míře v mladém věku, a to v období puberty.

Akné trápí lidi všech generací, a to tak dlouho, jako je lidstvo. Za tu dobu už bylo vyzkoušeno množství bylin, extraktů či léků. Některé z nich se osvědčily a používají se dodnes.

U některých jedinců má jen mírné formy, u jiných těžké formy se zanecháním jizev a u hrstky smolařů přetrvává i po 30. roce života.

Akné znepříjemňuje život člověka bolestí, ale hlavně neestetičností.
Může výrazně podlomit sebevědomí jedince.

V dnešní moderní době máme na výběr široké spektrum metod a léčby akné. Někomu postačí domácí recepty, které pomohly už nejednomu nešťastníkovi. U těžších či přetrvávajících forem zánětu je lepší léková terapie nebo korekční léčba.

Co je akné a jak vzniká?

Akné (acne) je velmi rozšířené zánětlivé onemocnění kůže postihující převážně mladé lidi se zvýšenou incidencí v období puberty. Na jeho vzniku se podílí mnoho faktorů, proto o něm někdy mluvíme jako o polyetiologickém onemocnění (onemocnění z více příčin). U každého však příčiny vzniku mohou být různé a různě kombinované.

žena v růžovém turbanu z ručníku si před zrcadlem vytlačuje akné na tváři
Vznik akné trápí lidi v každém věku. Zdroj: Getty images

Nejčastější příčiny vzniku akné:

 • dědičné faktory (těžko ovlivnitelné)
 • hormonální vlivy (pubertální věk, menstruace, těhotenství, menopauza)
 • nadprodukce kožního mazu
 • bakteriální infekce kůže
 • mykotické infekce kůže
 • špatné hygienické návyky (u sociálně slabších vrstev)

Formy (stádia) akné

Jednotlivé formy akné jsou vlastně jeho stadia. Nejlehčí formou jsou komedony, které mohou progredovat. Vzniká zánět v jejich okolí, puchýře naplněné hnisem až abscesy. Nejtěžší formy jsou charakteristické vznikem cyst (zpočátku ojediněle, později polycystické útvary) a výskytem všech stadií akné, které lze pozorovat na kůži současně.

 • Acne comedonica - Jde o nejlehčí formu akné, kdy vznikají na kůži komedony. Jejich vznik je podmíněn poruchami rohovatění uvnitř folikulů (vlasových/chlupových váčků). Hyperkeratóza (nadměrné rohovatění buněk) zapříčiňuje ucpávání folikulů. To navenek pozorujeme jako tečkovité černé útvary, které lze vytlačit.
 • Acne papulopustulosa - Komedony se spolu s kožním mazem a vlivem působení mikroorganismů (většinou bakterie) mohou zanítit. Okolí komedonu zčervená, mírně oteče, stává se bolestivým. Současně vznikají, resp. vyvíjí se papulózní (puchýřovité) útvary, které jsou naplněny hnisem. Vizuálně jde o typickou bolestivou vyrážku kruhovitého tvaru. Vnější část je sytě růžová až červená a uprostřed dominuje bílo-žlutý puchýř.
 • Acne indurata - Jedná se o těžší formu akné a pokračování nebo progresivní proces acne papulopustulosa. Z puchýřů se tvoří uzlíky tužší konzistence, které jsou na pohmat tvrdé a mají hnědou až načervenalou barvu. Časem měknou s následným vznikem abscesů.
 • Acne abscendens - Po změknutí acne indurata vzniká v této lokalizaci kožní absces, který dosahuje větších rozměrů. Je velmi bolestivý, vyčnívá výrazně nad povrch kůže a jeho obsah je septický – tvořený hnisem. Jeho odstranění bývá složité. Odstraňuje se chirurgicky punkcí nebo naříznutím a evakuací hnisavého ložiska. Nesprávně ošetřené abscesy zanechávají nepěkné jizvy.
 • Acne cystica - Jejich záludnost spočívá v tvorbě cystoidních útvarů, které jsou uloženy v hlubších vrstvách kůže. Proto je nejvhodnějším způsobem odstranění cyst malý chirurgický výkon řezem a evakuací cysty.
 • Acne conglobata - Jedná se o nejtěžší formu akné ze všech. Současně s ní pozorujeme většinou na tváři, ale i jiných částech těla komedony, puchýře, abscesy, cysty a jizvy po předchozích akné.
 • Acne fulminans - Jde o celkový stav, kdy má pacient kromě nepěkných vyrážek také zvýšené teploty, bolesti kloubů a otoky

Nejlepší domácí recepty v léčbě akné

V dnešní době existují různé možnosti léčby akné. Jedná se o poměrně známý a v drtivé většině případů dobře řešitelný problém. Vzhledem k multifaktoriálním příčinám vzniku vyžaduje správná léčba individuální přístup k pacientovi.

Moderní terapie může být někdy finančně dost náročná v závislosti na specifických potřebách pacienta. Naštěstí je zde ještě jedna možnost, která je ekonomicky dostupná téměř každému.

Mluvíme o léčivých zdrojích akné přímo z přírody. Tyto bylinné zázraky by se daly nazvat rovnocenným partnerem moderních možností. Hlavní zásadou terapie je minimalizování zvýšeného rohovatění kůže, léčba již vzniklých komedonů a zánětlivých procesů, redukce nadměrného vzniku mazového sekretu.

žena v bílé čelence si dává čistit tvář přístrojem
Přírodní čištění pleti má někdy lepší účinky. Zdroj: Getty images

Čištění pleti

Citronová šťáva – Je plná vitamínů a hlavně vitamínu C. Působí antibakteriálně, čistí tvář, stahuje póry a dodává pleti dokonalou výživu a hydrataci. Působí také jako chemický peeling, protože odstraňuje odumřelé kožní buňky vzniklé hyperkeratózou.

Vinný ocet – Je vhodný pro čištění pleti ráno i večer. Obsahuje minerální látky, kyselinu octovou a enzymy, které napomáhají v boji proti ničení bakterií i plísní. Pleť důkladně zbavuje nečistot a tonizuje. Ta působí a také je zdravější a odpočatější.

Čajovník australský – Je známým olejem, který ničí mikroorganismy a působí protizánětlivě. Při zředění s vodou je vhodný pro dokonalé vyčištění pleti, kterou zbavuje bakterií či plísní. Mimo jiné příjemně voní, osvěžuje a revitalizuje unavenou pleť.

Domácí peeling

Peeling je jedna z metod odstranění odumřelých zrohovatělých vrstev kůže, ke které dochází při hyperkeratóze. Zároveň jím jemně masírujeme krouživými pohyby postiženou část kůže a zvyšujeme tak její prokrvení (nikdy ne násilím a tlakem).

Toto základní ošetření pleti by se mělo aplikovat maximálně 1x týdně (ne více), abychom měli tvář nebo jinou část těla připravenou k dalším následujícím krokům. Pleť je po peelingu jakoby znovuzrozená, působí mladší, zdravější a je rozjasněná. V případě velmi poškozené pleti jej aplikujte až po jejím zhojení, abyste neroznesli infekci z nedobře zhojených či septických ložisek.

Medový peeling s kávovými zrnky – Blahodárné účinky této zlaté viskózní tekutiny nejsou ničím neznámým. Med má mnoho přívlastků jako například pokrm bohů, lektvar života, tekuté zlato či hojivý zázrak. A zaslouží si je. Má hojivé a protizánětlivé účinky. Podporuje hojení, předchází hnisavému procesu a zjemňuje.

Medový peeling si připravíme velmi jednoduše. Do medu (můžeme ho smíchat i s vaječným bílkem) přidáme čerstvě pomletá zrníčka kávy, případně namleté ​​ovesné vločky. Zamícháme a aplikujeme na obličej jemnými krouživými pohyby.

Peeling ze zeleného čaje s citrónovou šťávou – Stačí nám k tomu jeden sáček kvalitního zeleného čaje, který roztrháme. Směs sáčku smícháme buď s trochou vody, případně malým množstvím citrónové šťávy. Zelený čaj obsahuje bioflavonoid, který má antibakteriální a detoxikační účinky.

Některé zdroje hovoří také o protirakovinných účincích. V kombinaci s citrónem, který má také antibakteriální účinky a vysoké množství vitamínu C, napomáhá v léčbě akné. Citron sám působí jako chemický peeling a uzavírá rozšířené póry.

Citronový peeling se solnými minerály – Citrónová šťáva jako chemický peeling a zdroj vitamínu C v kombinaci s krystalky soli pomáhá dostatečně odstranit odumřelé vrstvy kůže a dodává pleti potřebné vitamíny a minerální látky. Nedoporučuje se však její pravidelné používání, protože by mohla pleť nadměrně vysušovat. To hrozí i při jejím nedostatečném opláchnutí po tomto druhu peelingu.

Pozor:
Na internetu lze najít domácí recepty na obličejové masky s jogurtem, mlékem či tvarohem. V tomto případě zvyšte opatrnost. Mléčné produkty obsahují živé kultury (kvasinky a bakterie), což může zhoršit bakteriální proces aknózní pleti. Měli bychom také omezit jejich příjem ve stravě.

Napařování urychluje léčbu

Každý z nás občas využije tuto techniku při rýmě, chřipce, virózách, plném nose či sinusitidách. Vdechování výparů solí a léčivých bylin používaly již naše babičky. Lidé však mají tuto techniku zafixovanou jen ve spojitosti s nachlazením.

Horké výpary však již svojí teplotou prokrvují ošetřovanou část (většinou tvář), otevírají ucpané póry a dovolují léčivým látkám proniknout hlouběji do pokožky.

Bylinky, krémy a tinktura v nádobě na stole
Výtažky z rostlin mají nezastupitelné místo. Zdroj: Getty images

Řepík lékařský – Jeho příznivé účinky znali již naši předkové před 1500 lety. Jeho účinky jsou detoxikační a protizánětlivé. Z bylin je číslem jedna v léčbě zánětlivých onemocnění kůže.

Zmírňuje a hojí zánět, zklidňuje postiženou část těla, "vytahuje" hnis, zmírňuje otok a tím i bolestivost.

Lze jej použít ve formě napařování a inhalace, vnitřně i ve formě vlažných obkladů na postižená místa.

Kopřiva dvoudomá – Tato rostlina má silné detoxikační účinky. Lidé o ní v minulosti říkali, že čistí krev, což je v konečném důsledku i pravda. Kopřiva je velmi známá jako stimulant růstu vlasů, ale pomáhá také v léčbě kožních onemocnění a ran, které hojí.

Obsahuje vyšší množství vitamínu C než citron a má také analgetický účinek (proti bolesti). Nejen v minulosti, ale i dnes se její analgetický účinek využívá v léčbě revmatických bolestí.

Heřmánek – Už jako děti jsme na loukách sbírali drobné kvítky bílé barvy se žlutým středem a babičky nám z nich připravovaly čaj. Mluvíme o heřmánku. Má silný detoxikační, antiseptický, a dokonce antibiotický účinek.

Napomáhá mimo jiné i v léčbě a v časném zhojení ran nebo kožních onemocnění. Zmírňuje bolestivost, otoky, a dokonce eliminuje tvorbu jizev. Proto pokud máte potíže s akné, měli byste jej používat z vnějšku, ale i zevnitř.

Zelený čaj – Je produktem čajovníku čínského. Znají ho hlavně ti, kdo bojují s obezitou.

To ovšem není ani zdaleka jeho jediným pozitivem. Jedním z jeho druhu je tzv. matcha, který je 13x silnější než běžný zelený čaj. Dalšími podkategoriemi jsou sencha, bancha a kukicha. Každopádně působí detoxikačně, antisepticky, protirakovinotvorně a zpomalují proces stárnutí.

Čaj lapacho (jihoamerický dub) – Je znám také jako všelék, protože pozitivně působí na všechny orgány a části těla. Lidé ho pijí dlouhá léta z důvodu léčby různých nemocí, ale také preventivně.

Známé jsou jeho detoxikační, antibakteriální, antimykotické, antibiotické, ale i protirakovinotvorné účinky. K léčbě akné můžete použít jeho výpary při inhalaci a napařován. Můžete jej užít vnitřně případně ve formě obkladů. Častěji než listy se využívá kůra ze stromu lapacho tam, kde je dostupná.

Masky na obličej

Masky na obličej se používají k hydrataci a vyživení pleti. Dodávají jí potřebné látky a vitamíny. Aplikují se na tvář za pomoci štětce, kterým se rovnoměrně rozetřou. Vynechává se jemná pokožka v okolí očí. Nechávají se působit asi 10 až 15 minut, aby látky obsažené v masce měly dostatečný čas proniknout do pokožky.

Následně se maska oplachuje čistou vodou.

žena s turbanem na hlavě a zelenou přírodní maskou na tváři, v pozadí je rozkrojené avokádo
Domácí masky na obličej se používají léta. Zdroj: Getty images

Medovo-skořicová maska ​​– Med a skořice mají detoxikační a protizánětlivé účinky, které se při jejich vzájemné kombinaci znásobují. Skořice obsahuje vitamín A, B6, hořčík, železo, vápník a vlákninu.

Med obsahuje B-komplex, vitamín C, D, E, organické kyseliny, aminokyseliny, enzymy, aromatické látky a antioxidanty. Dohromady vytvářejí unikátní směs, která dodá pleti široké spektrum vitamínů, ničí mikroorganismy na jejím povrchu, zjemňuje, zvláčňuje a revitalizuje namáhanou pokožku.

Kokosová maska ​​– Běžně dostupný kokosový olej je známý pro své široké využití.

V léčbě akné je nezastupitelnou složkou právě kyselina laurová. Působí protizánětlivě a hojivě, čímž napomáhá léčbě kožních onemocnění. Vitamíny a mastné kyseliny zase pomáhají pleť vyživit a dodávají jí potřebné látky. Kokosový olej můžeme použít jako masku samotný, případně přidáváme pár kapek citrónové šťávy, hlavně pokud máte problém s rozšířenými póry, které stahuje.

Lokální léčba akné

Lokální nebo místní léčba znamená, že konkrétní produkt, bylinu či tinkturu nenanášíme na celý obličej, ale pouze na pupínek. Cílem je hojení a vysoušení konkrétního místa, na které působí léčivé látky ve zvýšené koncentraci a nenamáhají tak nepoškozené části kůže.

Česnek kuchyňský – Má detoxikační, antiseptický, antimykotický, protirakovinotvorný a antibiotický účinek. Česnek obsahuje thiosulfináty, které působí jako přírodní antibiotikum. Zabíjejí mikroorganismy dokonce s vyšší účinností než léky, které běžně známe v dnešní době. Využíval se již v minulosti před objevením penicilinu Flemingem.

Česnek také obsahuje alicin, který svým protizánětlivým účinkem zmírňuje otok a zarudnutí. Tyto dvě látky vás zbaví akné. Thiosulfináty zničí bakterie a alicin mírní zánět a zmenšuje pupínek. Stačí použít trochu česnekové šťávy, kterou si potřeme konkrétní místo, nebo proříznutý plátek aplikovaný na vyrážku.

Nedoporučuje se potírat česnekem celý obličej. Látky v něm obsažené jsou natolik silné, že na zdravé pokožce mohou způsobit až popálení.

Cibule – Má stejně jako česnek detoxikační, antiseptické a antibiotické účinky. Vhodné je používat při léčbě čerstvou cibuli nebo její šťávu. Odložená nakrájená cibule po 24 hodinách ztrácí své účinky a může na člověka působit negativně až toxicky.

Působí proti zánětům kůže od akné až po vážná vředovitá onemocnění. Zmírňuje zánět, táhne hnis, léčí rány, a dokonce zamezuje následné tvorbě jizev, ať už po vyrážkách, nebo jiných onemocněních a kožních problémech. Vhodná je i na zanícené rány po úrazu.

Rovněž se nanáší jen na postižené místo šťáva z cibule nebo jemný plátek přiložený na ránu.

Rajče – Možná pro někoho dost neznámá praktika v léčbě akné. Jiní naopak velmi dobře vědí, o čem je řeč. Rajče se k lokální léčbě akné používá již velmi dlouho.

Nejvhodnější je přikládat na problematické místo vnitřní stranu slupky rajčete. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a antioxidanty, které čistí. Známý je i její adstringentní účinek. Stahuje póry, proto její dužina je vhodná i jako obličejová maska ​​u lidí, kteří mají problém s černými tečkami.

Dále působí příznivě proti stárnutí pokožky, celkově ji vyhlazuje a rozjasňuje.

Lilie bílá – Tento voňavý květ, tedy jeho listy, se využívají jako přísada v mnoha krémech. Listy lilie znají hlavně staří lidé, kteří je dávali do skleněných lahví s alkoholem, skladovali a v případě potřeby využívali pro různá poranění, kožní onemocnění nebo popáleniny.

Listy lilie regenerují pokožku, působí příznivě při spálení kůže sluncem, ale i při lokálních popáleninách. Hojí rány, vředy, kožní choroby, proleženiny nebo i opar. Mají využití i pro alergiky při kožní alergii a štípnutí včelou.

Použít můžete čerstvý liliový list, šťávu z listu nebo list namočený v alkoholu.

Dobré rady na závěr

žena v růžovém turbanu na hlavě si aplikuje krém na obličej před zrcadlem
Vše pro zdravou a vyživenou pleť. Zdroj: Getty images

Někdy je důležitější než dělat to, co je správné, nedělat to, co se dělat nemá. Lidé mají tendenci akné vytlačovat, což je zásadně nesprávné.

Je potřeba si uvědomit, že vyrážka je vlastně zánětlivý proces a vřídek je plný bakterií. Tlakem dosáhneme pouze toho, že infekce se rozšíří jednak do hloubky a do okolí. To samé se stane, pokud vřed propichujeme.

Další zásadní chybou je neustálé dotýkání se obličeje a škrábání, čímž infekci rozšiřujeme a prodlužujeme hojení zánětlivého procesu. Nesprávným postupem můžeme docílit vznik jizev, které by jinak nemusely vzniknout.

 • Nesahat!
 • Nevytlačovat!
 • Nepropichovat!
 • Neškrábat!
 • Ošetřovat jemně!
 • Hygiena!

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.