- Maria Treben - Moje léčivé rostliny - Hloh
- verywellhealth.com - Hawthorn
- healthline.com - 9 Impressive Health Benefits of Hawthorn Berry
- my.clevelandclinic.org - Hawthorn Oral Dosage Forms
- britannica.com - Hawthorn
Hloh a jeho účinky? Je jedovatý? Jaké jsou jeho vedlejší účinky?
Hloh je od pradávna považován za léčivou rostlinu. Má příznivé účinky na srdce, zlepšuje jeho prokrvení. Rostlina má jen málo vedlejších účinků.
Vlastnosti
Hloh (Crataegus), někdy přezdívaný trnité jablko, je velký rod keřů a malých opadavých stromů z čeledi růžovitých (Rosaceae). Rod hloh zahrnuje asi 250 až 280 druhů.
Hloh se přirozeně vyskytuje v severním podnebí. Roste v Evropě, Severní Americe a Asii, ale lze jej nalézt i jako pěstovanou okrasnou rostlinu s atraktivními květy a plody.
Pěstuje se také jako živý plot. Díky svému pevnému dřevu tvoří překážku pro dobytek apod.
Listy rostliny jsou obvykle vroubkované nebo laločnaté. Bílé nebo růžové květy rostoucí ve svazečcích se při dozrávání mění v malé květy připomínající jablka. Jejich barva se pohybuje od červené, oranžové až po modrou a černou.
Plody rostliny jsou jedlé. Někdy se používají jako léčivka v bylinářství. Mají kyselou chuť, jsou šťavnaté a křehké.
Některé druhy rostliny se horizontálně větví, což má zvláštní okrasnou hodnotu.
Pro ideální oplocení se používají dva druhy. Jsou to hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) a hloh obecný (Crataegus laevigata). Druhému jmenovanému se také přezdívá "bílý trn".
Přílišné křížení při pěstování hlohu obecného má za následek skvrnitost listů a "šarlatové růže".
Existují druhy hlohů, které mají velmi dlouhé trny (až 8 cm). A naopak existují i rostliny bez trnů.
Z ekologického hlediska jsou hlohové keře důležité pro hnízdění ptáků, kteří v jejich větvích nacházejí ochranu. Kromě toho jsou pro některé druhy ptáků také pochoutkou.
Někdy se rostlině přezdívá "trnka" nebo "orobinec".
Bylo prokázáno, že po konzumaci hlohu se průtok krve do srdce zvýší až o 80 %.
Historie
Paracelsus v 16. století věřil, že rostlina hloh je léčivá a může se používat k léčebným účelům.
První seriózní studie hlohu v roce 1896 vedla k poznání, že má příznivé účinky na srdce, a tím na celý kardiovaskulární systém.
Podle dřívějšího zkoumání měl také dobrý vliv na trávení a ledviny.
Plody hlohu se používaly do marmelád, vína, želé a cukrovinek.
Podle jedné legendy vyrostl hloh z poutnické hole svatého Josefa.
Zajímavá fakta
Obsah živin v hlohu kolísá v závislosti na vnějším prostředí.
Hlavními látkami obsaženými v hlohu jsou bílkoviny, pektin, vápník, železo, sodík, draslík, fosfor, fenolové kyseliny, flavonoidy, jako je chrysin, kvercetin a rutin, a triterpenoidy.
Polyfenoly mají silné antioxidační účinky, a proto dobře bojují proti volným radikálům. Zmírňují oxidační stres a pomáhají buňkám. Jsou zásadní prevencí proti růstu nádorů v těle.
Polyfenoly dále snižují riziko vzniku cukrovky, konkrétně 2. typu, astmatu nebo stárnutí kůže.
Přínosy užívání hlohu
Jádrem je léčebný potenciál hlohu při léčbě srdečních onemocnění. Děje se tak prostřednictvím vazodilatace (rozšíření cév), která zvýší průtok cévami.
I když je zapotřebí dalších studií, vědci se již zaměřili na jeho působení při srdečním selhání. Rovněž je zapotřebí studií, které by prokázaly léčbu zvýšeného krevního tlaku (hypertenze). U zvířat byl již prokázán účinek na snižování cholesterolu.
Účinky:
- Antioxidant - Vychytává volné radikály a snižuje oxidační stres buněk.
- Protizánětlivé - Protizánětlivé účinky byly prokázány studií. Extrakt z rostliny zmírňuje záněty v lidském těle
- Antihypertenzní - Snižuje krevní tlak.
- Antilipidogenní - Snižuje hladinu cholesterolu díky pektinu a tím snižuje riziko aterosklerózy (kornatění cév).
- Projímavý a trávicí - Výtažky z plodů obsahují vlákninu. Také přispívají ke zlepšení trávení tučných jídel tím, že stimulují vylučování specifických enzymů. Dále byl pozorován účinek při zácpě.
- Účinky proti stárnutí - Antioxidační látky z hlohu snižují proces stárnutí.
- Anxiolytické účinky - Účinky zmírňující úzkost - zatím nebylo studií prokázáno.
- Kardiotonikum - Lék na srdeční selhání, ale také na anginu pectoris. Zlepšuje prokrvení myokardu až o 80 %.
Vnitřní použití
Dávkování hlohu je 160-1200 mg denně. Přípravky z hlohu nemají žádné vedlejší účinky a jsou bezpečné.
Často se ptáte, zda je hloh jedovatý... Z výše uvedených informací vyplývá, že hloh není jedovatý. Naopak má na organismus příznivý vliv.
Čaj - používá se list a květ. Nechá se půl minuty louhovat, pak se scedí. Pije se po doušcích dvakrát denně. Variantou je čaj s přídavkem plodů, který se pije studený. Ten se louhuje 12 hodin.
Tinktura - z čerstvě natrhaných květů a bobulí se připraví tinktura. Vloží se do skleněné nádoby a zalije 40% alkoholem. Lahvička se musí uchovávat v teple nejméně dva týdny. Užívá se 4-10 kapek denně.
Z hlohu se také připravuje vynikající džem, sirup nebo víno.
Vnější použití
Mast - do vepřového sádla (250 g) přidejte květy a listy (250 g). Na pánvi nechte zpěnit, dobře promíchejte a odstavte. Pánev nechte přes noc vychladnout. Druhý den ji znovu zahřejte a přeceďte přes čisté plátno. Květy a listy vymačkejte.
Mast vmasírujte ve směru hodinových ručiček do oblasti srdce.
Sběr a skladování
Je to trnitý, středně vysoký keř nebo strom, někdy vysoký až 7 m. Listy jsou trojlaločné nebo pětilaločné. Květy mají zvláštní vůni a jsou nejčastěji bílé. Plody jsou nejčastěji červené.
Hloh roste v houštinách, v listnatých i jehličnatých lesích. Někdy se vyskytuje u plotů.
Rostlina kvete v červnu.
Nedoporučuje se sbírat hloh z keřů u cest. Sbírá se kůra (na jaře) a používá se čerstvá nebo sušená. Na podzim se sbírají malé červené bobule. Květy se sbírají jako poupata.
Další užitečné informace
Při podezření na alergickou reakci po užití hlohu je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
Pouze výjimečně se po požití plodů hlohu vyskytly nežádoucí účinky, především trávicího charakteru. Vyskytly se však také závratě (točení hlavy), bolesti hlavy, pocit na zvracení, bušení srdce nebo vyrážka.
Vzhledem k tomu, že hloh může inhibovat enzym acetylchoinesterázu, je podle vědců třeba být opatrný při současném užívání léčby Alzheimerovy choroby.
Při užívání léků na srdce, jako je digoxin nebo léky na krevní tlak, je důležité konzultovat souběžné užívání hlohu s lékařem. Obecně se však doporučuje. Je však důležité pamatovat na to, aby nebyla překročena denní dávka hlohu.
Současné užívání s česnekem může nepříznivě ovlivnit srdeční činnost, zejména u osob se srdečním selháním.
Hloh byl spojován s krvácením při chirurgických zákrocích, proto je třeba poradit se s lékařem. Obecně se však takové souběžné užívání nedoporučuje.
V těhotenství a během kojení není hloh vhodný k užívání kvůli jeho kardiotonickým účinkům na matku i plod. Při některých srdečních onemocněních je však v přijatelných dávkách u dětí indikován.
Hloh se od pradávna používá také v čínské medicíně.
Hloh je od starověku považován za léčivou rostlinu. Rostlina zvyšuje průtok krve myokardem až o 80 %. Podle legendy vyrostla z poutnické hole svatého Josefa.