Ashwagandha: Co to je, jaké má účinky na zdraví? + Jak ji užívat

Ashwagandha: Co to je, jaké má účinky na zdraví? + Jak ji užívat
Zdroj fotografie: Getty images

Ashwagandha je bylina, které se přezdívá indický šafrán. Je to jedna z nejznámějších bylin tradičního přírodního léčitelství. Svou popularitu si získala díky příznivým účinkům na zdraví a plodnost mužů.

Jaké jsou její zdravotní účinky na organismus? Kdo by se jí měl vyhýbat?

Vlastnosti

Ashwagandha doslova znamená koňská vůně. Charakterizuje ji silný nebo také "koňský" účinek na zdraví. Jedná se o adaptogenní rostlinu s příznivými účinky na fyzické a duševní zdraví, imunitu, kardiovaskulární systém a reprodukční systém.

Obsah, složení, účinky, kontraindikace, dávkování a použití, domácí pěstování a mnoho dalších zajímavých informací si můžete přečíst v článku.

Co je ashwagandha?

Ašvaganda je subtropická až tropická rostlina dorůstající výšky až 1,5 metru. Vyskytuje se především v Indii a tropických zemích Asie, Afriky a Evropy. Má malé žlutozelené květy, listy a kulaté oranžovočervené plody ve tvaru bobulí.

Nejčastěji se využívá její kořen, který se po sběru suší a následně drtí na jemný prášek.

Podle mnoha kultur ji lze díky jejímu bohatému složení zařadit mezi přírodní zázraky. Je jednou z nejpoužívanějších bylin v ájurvédské medicíně.

Rostlinu ašvagandu lze u nás získat v různých formách, zejména jako kapsle, tablety, čaj, prášek nebo tinkturu.

Čajová směs

Častým využitím rostliny je příprava čaje. Můžete si koupit hotový čaj (sypaný/sáčkovaný), který stačí zalít horkou vodou, vyluhovat a pít.

Zajímavější variantou však může být příprava vlastního domácího čaje ze sušené rostliny.

Mletý (drcený) prášek

Ašvagandu lze zakoupit jako mletý prášek, který obsahuje její kořen. Z hotového prášku si můžete připravit nápoj podle vlastní chuti. Běžně se míchá ve vodě, ovocné šťávě nebo dokonce v mléce s medem.

Tinktura

Další tradiční formou užívání rostliny jsou tinktury (tekutý extrakt), které lze konzumovat různými způsoby. Doporučují se směsi tinktur bez přidaných barviv a umělých sladidel.

Kapsle/tablety

Volně dostupné doplňky stravy ve formě kapslí obvykle obsahují extrakt z kořene rostliny. Tablety se užívají pravidelně perorálně podle dávkování předepsaného výrobcem.

Rostlina Ashwagandha v přírodě
Rostlina ashwagandha v přírodě. Zdroj: Getty Images

Obsah a složení ashwagandhy

Ashwagandha má silné zastoupení v tradiční medicíně díky vysokému obsahu účinných látek, jako jsou flavonoidy, alkaloidy, saponiny, laktony, vitaminy a minerální látky.

Flavonoidy jsou známé pro své antioxidační a protizánětlivé účinky na lidský organismus. Alkaloidy jsou při dodržení dávkování zvláště prospěšné pro podporu imunitního systému a imunity.

Laktony jsou účinné látky příznivě působící na vitalitu organismu. Jsou účinné v boji proti rakovině. Saponiny jsou prospěšné pro imunitu a podporu kardiovaskulárního systému.

Dále se v ašvagandě nacházejí aminokyseliny, fytoestroly, třísloviny a další prospěšné účinné látky. Z vitaminů je nejhojněji zastoupen vitamin C a z minerálních látek železo a vápník.

Vnitřní použití

Jaké jsou její účinky?

Příznivé účinky na lidský organismus

Stejně jako jiné adaptogenní rostliny pomáhá ašvaganda tělu udržovat homeostázu, a tím i rovnováhu vnitřního prostředí.

Celkově má příznivý vliv na imunitní systém duševní zdraví. Má účinky podporující štítnou žlázu, nervový systém a mužské libido.

Nejznámější účinky rostliny ašvagandha

1. Podpora imunity a odolnosti

Ashwagandha obsahuje velké množství antioxidantů, minerálů a vitaminu C, které podporují imunitní systém.

Účinné látky v bylině působí protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně. Podporují antioxidační aktivitu, která chrání buňky před volnými radikály a zabraňuje tak oxidačnímu stresu.

Ashwagandha je také užitečná pro podporu energie i celkové vitality a síly organismu.

2. Podpora duševního stavu a nervového systému

Ašvaganda je nejznámější pro svou schopnost snižovat stres a zlepšovat aktuální duševní stav. Některé studie poukazují na léčivé účinky proti úzkosti a depresi.

Rostlina bojuje proti úzkosti, stresu a emočnímu vypětí, depresi a působí na celkové zklidnění mysli. Reguluje nebo snižuje hladinu hormonu kortizolu.

Podporuje činnost mozku, zlepšuje koncentraci, podporuje paměť se soustředěním. Některé studie naznačují, že ašvaganda může zmírňovat problémy s pamětí a funkcí mozku.

Rostlina byla také předmětem výzkumu podpůrné léčby epilepsie.

3. Podpora plodnosti a testosteronu u mužů

Ašvaganda je známá zejména pro své silné účinky na hladinu testosteronu a sexuální zdraví u mužů.

Některé výzkumy poukazují na souvislost mezi užíváním ašvagandy a zvýšením počtu i pohyblivosti spermií a v neposlední řadě i zvýšením hladiny testosteronu.

Ašvaganda je zároveň přírodní afrodiziakum, které podporuje sexuální apetit a libido. Napomáhá také lepšímu prokrvení pohlavního ústrojí, pánevní oblasti u mužů i žen. Tím příznivě působí proti neplodnosti.

4. Účinek na kardiovaskulární systém

Dalším účinkem je podpora srdečně-cévního systému. Rostlina podporuje snižování krevního tlaku, špatného LDL cholesterolu a hladiny cukru v krvi.

Ašvaganda může přispět ke zlepšení pevnosti cévních stěn a krevního oběhu i prokrvení tkání v těle. Díky vysokému obsahu železa působí na zvýšení počtu červených krvinek.

5. Protinádorový potenciál

Studie prokázaly, že ašvaganda brzdí růst rakovinných buněk a pomáhá vyvolat programovanou smrt rakovinných buněk, odborně nazývanou apoptóza. Tento účinek se připisuje především steroidním laktonům, označovaným jako withanolidy.

Ashwagandha je proto předmětem výzkumu na podporu léčby některých druhů rakoviny.

6. Podpora metabolismu a svalové hmoty

Pozitivní výsledky přinesl také výzkum, který prokázal, že ašvaganda podporuje růst svalů a zároveň napomáhá jejich regeneraci. Podporuje energetický metabolismus a spalování tuků.

Ashwagandha může také pomoci při hypofunkci štítné žlázy (při neschopnosti produkovat dostatečné množství hormonů).

Shrnutí možných účinků ašvagandy:

  • Posílení imunitního systému a imunity
  • Protizánětlivý účinek
  • Antioxidační účinek
  • Podpora vitality organismu
  • Snižování LDL cholesterolu
  • Snížení krevního tlaku
  • Snížení hladiny cukru v krvi
  • Podpora kardiovaskulárního systému
  • Podpora paměti a učení
  • Podpora mozkové činnosti
  • Zklidnění mysli
  • Antidepresivní účinek
  • Regulace hladiny kortizolu
  • Podpora kvalitního spánku
  • Podpora energetického metabolismu
  • Stimulace funkce štítné žlázy
  • Podpora růstu svalové síly
  • Podpora produkce testosteronu
  • Podpora plodnosti a libida
  • Prokrvení malé pánve
  • Afrodiziakální účinek

Sběr a skladování

Domácí pěstování ashwagandhy

Ačkoli je tato bylina subtropického původu, lze ji za určitých podmínek pěstovat i v domácím prostředí.

Ašvaganda není mrazuvzdorná rostlina, a proto je třeba ji chránit před mrazem.

Můžete ji pěstovat v květináči v teplém bytě nebo ve speciálním vytápěném skleníku. Pro pěstování ašvagandy v interiéru i exteriéru je nezbytný dostatek slunečního světla.

Semena vysévejte zejména na jaře. Během teplejšího počasí v létě můžete rostlinu ponechat i venku. Ke konci léta je třeba ji přemístit do interiéru nebo do teplejšího prostředí.

Při pěstování je nutná dostatečná vlhkost a hnojení organickými hnojivy.

Keř ashwagandha může být až 1,5 metru vysoký. Je třeba mít dostatek prostoru pro kořeny, který lze zajistit velkým květináčem. Následně se využívá zejména kořen rostliny.

Kdo by naopak měl být při užívání ashwagandhy ostražitý?

Na základě oficiálních ustanovení i současných klinických studií neexistuje žádná stanovená denní dávka.

Doporučené dávkování rostliny ashwagandha závisí na konkrétním typu doplňku stravy, a proto je třeba dodržovat pokyny výrobce.

Extrakt z kořene ve formě kapslí s obsahem přibližně 400–500 mg (maximálně) se užívá jednou denně.

U kořene rostliny a mletého prášku je obvyklá dávka 2–5 g denně. Zakoupený čaj a čajová směs se užívá podle návodu, ale přibližně 1 až 2 šálky denně.

V případě tinktur lze užívat 1 kapku na 1 kg tělesné hmotnosti denně. Některé hotové tinktury již mají omezené a přesné dávkování.

Někteří jedinci by však ašvagandu užívat neměli. To se týká těhotných a kojících žen.

Těhotné a kojící ženy by ašvagandu neměly užívat v žádné formě kvůli účinkům. Totéž platí i pro děti.

Pacienti s onemocněním štítné žlázy by měli být při užívání ašvagandy ostražití, protože může stimulovat činnost a hladinu hormonů štítné žlázy.

Může také snižovat hladinu cukru v krvi a krevního tlaku. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti při užívání farmak k regulaci krevního tlaku nebo cukrovky (diabetes mellitus).

Lidé obvykle snášejí ashwagandhu v malých až středních dávkách bez problémů. Na druhou stranu užívání velkého množství této rostliny může vést k určitým zažívacím potížím, průjmu nebo nevolnosti, a to v důsledku podráždění sliznice trávicího traktu.

U některých jedinců může dlouhodobé užívání způsobit únavu a ospalost. Vzácně se může vyskytnout i alergická reakce.

Při jakýchkoli nežádoucích reakcích ashwagandhu dále neužívejte a poraďte se o svém zdravotním stavu s lékařem.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • medicalnewstoday.com - Jaké jsou přínosy ašvagandy? Medical News Today. Debra Rose Wilson, Ph.D.
  • healthline.com - 9 prokázaných zdravotních přínosů ašvagandy. Healthline. Jillian Kubala, MS, RD
  • MANDŽUKOVÁ, Jarmila. Bylinky: léčivá síla přírody. Praha: Euromedia Group, 2020. ISBN 978-80-7617-918-9
  • forbes.com - 7 vědecky podložených zdravotních přínosů ašvagandy. Forbes Health. Bindiya Gandhi, M.D.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.