- wikiskripta.eu - Hladina cukru v moči
- hpl.sk
Cukr v moči: Co signalizuje zvýšený cukr a jaké hodnoty jsou v normě?
Cukr je nejdůležitější látkou pro organismus. Při hospodaření s jeho hladinou si dává organismus pozor. Nevylučuje ho. Cukr v moči se za normálních okolností nenachází. Existují však případy, kdy v ní přítomen je.
Cukr v moči v praxi znamená, že se v moči vyskytuje glukóza, cukr.
Glukóza je jednoduchý cukr obsažený v krvi. V ledvinách se krev filtruje. Cukr a jiné látky obsažené v primární moči se v nich zpětně vstřebávají do krve. V definitivní moči se proto glukóza za normálních okolností nenachází.
Zvýšená hladina cukru v moči
Glukóza se v moči nachází také běžně.
Ale její hodnota v moči nesmí být vyšší než 0,72 mmol/l. Pokud je její hodnota vyšší, mluvíme o patologickém nálezu.
Tento stav se odborně označuje glykosurie.
Glykosurie se hodnotí, pokud jsou ztráty vyšší než 0,72 mmol za den. Tento jev nastává při zvýšené hladině cukru v krvi, tedy při hyperglykémii. Ledviny začnou vylučovat glukózu do moči při hodnotě glykemie přibližně nad 10 mmol na litr.
Při jakých onemocněních je cukr v moči?
Glukóza jako taková je jednoduchý cukr nacházející se v krvi. Ledviny filtrují krev s glukózou na moč. Oddělí toxické a odpadní látky, které putují do močových cest a odtud ven.
Látky, které jsou pro organismus potřebné (tedy i cukry), se zpětně vstřebávají. Tak se v organismu udržuje i optimální hodnota cukrů.
Glykosurii rozdělujeme do dvou skupin, a to normoglykemickou glykosurii a hyperglykemickou glykosurii.
K normoglykemické glykosurii dochází při normálních hodnotách glykémie. Druhý typ nastává naopak při její zvýšené hladině.
Normoglykemická glykosurie se vyskytuje v případě, kdy ledviny nestíhají zpětně resorbovat cukr. Dochází k tomu například při autozomálně recesivních onemocněních, zánětech ledvin nebo při jejich toxickém poškození.
Hyperglykemická glykosurie je typická pro cukrovku (diabetes mellitus). Ale není hlavním diagnostickým ukazatelem. Ledviny při dlouhotrvajícím onemocnění zvyšují práh pro cukr v krvi a na základě toho může glykosurie i vymizet.
Cukr v moči se tedy vyskytuje hlavně při cukrovce. V tomto případě jde o poruchu metabolismu cukrů a zvýšená hladina cukrů je patrná nejen v moči, ale i v krvi.
Cukrovka může být způsobena buď nedostatečnou produkcí hormonu inzulín, nebo naopak sníženou citlivostí buněk v těle na tento hormon. Při cukrovce patří mezi symptomy i únava, zvýšená žízeň a časté močen. Někdy se přidává i zvracení.
Pokud však ledviny nefungují správně, nestíhají tyto cukry vracet zpět do krve. A to například v případě poruchy funkce ledvin, která je zapříčiněná zánětem (při akutní tubulární nekróze).
Glykosurie je následkem i některých onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, jako je například onemocnění štítné žlázy. Hypertyreóza způsobuje zvýšenou produkci hormonů štítné žlázy.
Příkladem jiného onemocnění, kdy je možné nalézt přítomnost cukru v moči, je Cushingův syndrom. Při tom je přítomno nadměrné močení, vylučování kortizolu přes moč a pacient má pocit, že musí jít častěji močit.
Nadměrné užívání alkoholu a některé léky mají na svědomí přítomnost cukru v moči.
Specifickou situací, kdy dochází ke zvýšené hladině cukru v moči, je stres.
Pod tímto pojmem je potřeba chápat zátěž pro organismus, jako je například při sepsi, při popáleninách s velkým rozsahem, při maligních procesech.
Cukr v moči může být z několika příčin, mezi které patří:
- diabetes mellitus, tedy cukrovka
- porucha funkce ledvin, metabolická onemocnění (při zánětech nebo při onemocněních, jako je esenciální fruktosurie, pentosurie)
- genetická predispozice
- onemocnění jater
- léky
- alkohol
- onemocnění žláz s vnitřní sekrecí
- stres, trauma, sepse
- maligní procesy
- těhotenství
Glykosurie v těhotenství
V těhotenství se snižuje ledvinový práh pro glukózu. Tehdy se také dostane do moči mnohem více cukru, než by to bylo za jiných okolností.
Tento stav je ale jen dočasný a nejedná se o chronické onemocnění.