Léčba varikokély: léky nebo operace? Alternativa a cvičení
Léčba závisí na stadiu onemocnění.
Postižení 1. stupně nevyžaduje zvláštní léčbu.
Je důležité, aby muž sledoval svůj zdravotní stav, zdraví močového systému a pohlavních cest.
Operace se provádí v případě
- Pokud je jedno varle větší než druhé
- V případě přítomnosti varikokély na obou stranách
- Při sníženém počtu zdravých spermií
- V případě otoku šourku, bolesti a nepříjemných pocitů v šourku
Možnosti chirurgické léčby
Chirurgický zákrok s použitím malého řezu na břiše, nad tříslem, k přerušení rozšířených žil. Nevýhodou je možný návrat varikokély a vznik hydrokély.
Laparoskopická operace s následným uzavřením cév pomocí titanových klipů. Vzhledem ke špatnému přístupu k žilám chámovodu a vyšší zátěži pro pacienta se jedná o nejinvazivnější léčbu.
Sklerotizace varletních žil antegrádně. Do spermatické žíly se vstříkne látka pomocí malého řezu u kořene penisu směrem od varlete. Tato metoda se používá málo, protože varikokéla se často opakuje.
Sklerotizace varletních žil retrográdně vpichem v třísle. Cévní katétr je zaveden přes žíly do varletních žil. Do jejich lumenů se vstříkne látka, která žíly uzavře.
Mikrochirurgická varikokélektomie je jedním z nejméně zatěžujících zákroků s využitím chirurgického zákroku.
Do běžného života je možné se vrátit přibližně 2 dny po operaci, pokud se po dobu 2–4 týdnů vyvarujete fyzicky náročné práce a aktivity.
Od 3. měsíce po operaci dochází také k úpravě spermiogramu vzhledem k délce produkce spermií, která je až 72 dní.
Po léčbě varikokély je možnost spontánního oplodnění 3–4krát vyšší.
Alternativní léčba
Léčba pomocí lidové medicíny je mnohostranná. Zahrnuje různé bylinné čaje a přípravky z nich, cvičení, masáže, aromaterapii a užívání homeopatik.
Cvičení na zlepšení průtoku krve
Postavte se rovně, nohy dejte od sebe na šířku ramen. Zvedněte se na špičkách několik centimetrů (2 cm) nad podlahu a prudce se vraťte zpět. Cvičte v sériích po třech, nejprve desetkrát a časem třicetkrát s desetisekundovou přestávkou, nejméně dvakrát denně.
Dalším cvikem je předklon. Postavte se a dejte nohy k sobě. Pomalu se předkloňte tak, aby se špičky nohou dotkly podlahy. Pomalu se vraťte zpět. Cvičte dvakrát denně po dobu 10 opakování.
Postavte se vzpřímeně, uvolněte svaly a začněte postupně třást každou částí těla od hlavy, krku, paží, hrudníku až po nohy. Poté začněte třást tělem v opačném směru od nohou k hlavě. Toto cvičení pomáhá uvolnit svalové napětí a prokrvit jemné žíly.
Postavte se a dejte nohy od sebe na šířku ramen. Jednu ruku zvedněte nahoru, rovnoběžně s hlavou, a druhou ruku držte spuštěnou podél těla. Pokuste se vytáhnout paži co nejvýše, dlaň zvedněte ke stropu a ruce vyměňte.
Postavte se a dejte chodidla na šířku ramen. Mírně pokrčte kolena a přisuňte pánev dopředu. Zvedněte pánev nahoru a poté ji spusťte dolů. Horní část těla by měla zůstat v klidu a pohybovat pouze pánví. Střídejte napětí s uvolněním.
Zdravá strava a vyloučení škodlivých látek
Pro výživu žil, cév a mužského reprodukčního systému je zapotřebí dostatečné množství bílkovin, rostlinných olejů, vitaminu E a zinku.
Zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny (petržel, špenát, celer, listová zelenina, mrkev, okurky atd.), ovoce (citrusové plody, avokádo), ořechy, slepičí a křepelčí vejce, hovězí a kuřecí maso, semena, mořské plody.
Pro oslazení můžete použít med, hořkou čokoládu nebo sušené ovoce (zejména datle, švestky, meruňky).
K dispozici jsou také homeopatické léky na podporu správného prokrvení žil, například Boiron Hamamelis Virginiana, Hamamelis Virginiana gra HOM a další.
Vyhýbejte se škodlivým potravinám, jako jsou např.:
- Alkohol
- Sůl
- Uzené a konzervované potraviny
- Smažená jídla, smetana a sladkosti
- Potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek a dalších přísad, které prodlužují trvanlivost potravin
- Nápoje obsahující fruktózu
