Léčba sarkoidózy: Léky a někdy také operace
Více než 75 % případů sarkoidózy není třeba specificky léčit kvůli minimálním klinickým příznakům. Pokud se stav zhorší, je hlavním cílem léčby odstranění zánětu a tím ovlivnění příznaků samotného onemocnění.
Neléčená symptomatická sarkoidóza může mít závažnější důsledky pro organismus a kvalitu života pacienta. Léčená a sledovaná sarkoidóza má naproti tomu relativně dobrou prognózu.
Ve většině případů příznaky léčené/sledované sarkoidózy odezní během několika let.
Farmakologická léčba může spočívat v užívání imunosupresiv. Imunosupresiva jsou léky, které potlačují nežádoucí reakce vlastního imunitního systému.
U zdravotních komplikací se používají především systémové protizánětlivé kortikosteroidy, které tlumí reakci imunitního systému. Mají ale také řadu nežádoucích účinků, a proto nejsou dlouhodobě indikovány.
Terapie inhalačními kortikosteroidy je možnou alternativou při lokálním postižení plic, snížené kapacitě a suchém kašli.
Ve vzácných případech je v případě závažného orgánového poškození (plíce, srdce, játra...) indikována chirurgická léčba.
Léčba spočívá také v pravidelném sledování hladiny vápníku v krvi pacienta.
Po vyléčení jsou pacienti dlouhodobě sledováni v plicních ambulancích. Pravidelné kontroly obvykle zahrnují pneumologické vyšetření s rentgenem hrudníku a vyšetření vitální kapacity plic.
Pravidelné jsou také kontroly zraku kvůli riziku vzniku onemocnění a zánětu v oblasti očí.